Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Harmonie EDM

Harmonie EDM

Příspěvekod Jacob007 » 29 led 2016 11:23

Zdravím, chci se zeptat jestli někdo poradí s důležitostí akordů v EDM,zajímalo by mě jestli je doprovod nutný po celý track nebo jen třeba bych měl akordy jen v breaku a v dropu použít jen vrstvený lead synth a basovou linku a bicí bez akordů?a zda bude nadále fungovat kadence?Vím že to bude znít vtipně ale jsem začátečník a v tomhle nemám jasno.(samozřejmě nepočítám se zpěvem)děkuji
Jacob007

Re: Harmonie EDM

Příspěvekod Stan » 29 led 2016 14:17

EDM je hodne siroky pojem a vse odvisi od stylu kterym se zabyvas(tvoris). To znamena ze by jsi mel mit naposlouchany dany styl ktery je ti nejblizsi (tvoris) a mel by jsi vedet co posluchac od tveho tracku bude ocekavat. Kazdy styl ma sva specifika. ChillOut nebude mit stejnou strukturu jako Techno at se to uz tyka pouzitych zvuku, ci celkove arrange pro vytvareni atmosfery (tension - release).
Stan

Příspěvekod Jacob007 » 29 led 2016 15:27

děkuji za odpověď.Zajímám se hlavně o house a trochu o electro-house a naposlouchané to celkem mám, problém je že u nějaké skladby slyším akordy jasně i v dropu a u některé jen v breaku, nevím jestli nejsem jen neshopen je zachytit a proto se ptám jestli je to nějak pevně dáno že tam musím použít v dropu akordy.děkuji
Jacob007

Příspěvekod Stan » 29 led 2016 16:06

Krome zakladnich (nepsanch)pravidel co se tyka arrange je jedinym pravidlem vlastni inspirace. Co se tyka dropu nebo breaku je to take jen na autorovi jak a co chce prinest to pozornosti posluchace, jinymi slovy, to co vnimas pri poslechu je to co autor chce aby jsi slysel. Ale na takovouto otazku je velmi tezko konkretne a jednoduse odpovedet, mel by jsi se zamerit na dany styl nejen poslechem ale nastudovat take zakladni pravidla ze kterych muzes vyhazet (oblibene akordy( napr. pro rozdilne typy House), stupnic, syntezatory, zvuky typicke pro dany zanr atd. Hlave nezapomen ze jde o kreativni tvorbu takze v podstate zadna pravidla neexistuji jen jsou ruzna doporuceni ze kterych se da vychazet a pak je to jen na autorovi jak tyto doporuceni zuzitkuje tak aby posluchace zaujal.
Stan

Příspěvekod Jacob007 » 29 led 2016 16:40

rozumím ,díky moc za odpověď
Jacob007

Příspěvekod TOM-Thak » 29 led 2016 17:19

Ahoj,
EDM tim mysli soucasny house jako Hardwell, DVBBS, Wecka apod.

Ja tohle delam obcas na ghost a akordy sou dulezity hlavne na velky main leady v breaku.
Pak zalezi, jestli chces klasicky kickbass drop - tam jedes bez akordu vrstveni leadu a skvele na usi funguje mateni usi pomoci sirokejch zvuku a prepinani na uplne mono zvuky na konci 4-8baru.

Pokud myslis spis progresdive ala Dubvision, Romero, Axwell, tak tam jedes akordy i v melodickym dropu a tam je hodne dulezity vrstvit melodie.

Ono to mas jako v klasicky hudbe, kde houslisti hrajou kazdy trosku neco jinyho a dohromady to funguje jako celek (hodne prehnane zjednodusene receno).
TOM-Thak

Příspěvekod Jacob007 » 29 led 2016 20:42

Díky moc,to jsem přesně potřeboval vědět , baví mě taky hodně electro-house nevíš jak to je u něj?
Jacob007

Příspěvekod biscuit » 29 led 2016 20:59

jacob007: pochop, ze jestli akord zahraje jeden nastroj polyfonne, nebo nekolik nastroju monofonne, je to vlastne jedno. to uz je spis zvukomalba, nez skladba.
akordy jako takove se pak vyskytuji v celem rozsahu skladby - stale. to jak jsou zahrane, nebo zda jsou nektere jejich tony v tu chvili "nehrane" je prece uplne jedno. predstav si celou skladbu (primitivni) jako dokola se opakujici cyklus ctyr akordu na ctyrech taktech. spousta skladeb takovouhle strukturu ma. a to ze treba v intru hraje jen basa, nebo lead monofonne neznamena, ze tam uz neni misto toho akordu.
biscuit

Příspěvekod Jacob007 » 29 led 2016 21:47

bisuit: díky moc za vysvětlení , věděl jsem že akord není jen polyfonie jednoho nástroje ale z tohoto pohledu jsem na to nekoukal.díky
Jacob007

Příspěvekod TOM-Thak » 30 led 2016 10:14

2biscuit: Jemu slo o to, jestli ma hrat "jednu noticku" v dropu vice nastrojema - layering a nebo jestli vrstvit akordy. Protoze je jasne, ze i v dropu - hlavni pasazi ti bude hrat treba basa rootkey a nad tim melodie klidne jednim hlasem a dohromady to dava nakou harmonii. Nicmene jemu slo hlavne o to, jestli tam ma v piano rollu "naklikat" 8not zaroven a nebo 1notu.

Nicmene biscuit ma pravdu, ze je to i o originalite. Pokud chces znit jako soucasnej sound a nehledas originalitu, drz se toho, co sem napsal. Pokud chces vybocit z rady, neni duvod nevyzkouset nejaky vicenotovy / akordovy postupy v ramci dropu.
TOM-Thak

Příspěvekod Jacob007 » 30 led 2016 12:13

TOM-Thak : díky dobře vysvětelno.Je jasné že hudba je umění a pravidla jsou aby se porušovala, jen jsem se potřeboval chytit nějakéhých běžných praktik v tomto žánru od kterých si upravím nebo předělám ta vlastní, čemuž už rozumím takže díky.
Jacob007

Zpět na Hudební teorie