Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

V cem nebo jak se ucit hudebni teoriii

V cem nebo jak se ucit hudebni teoriii

Příspěvekod TOM-Thak » 13 kvě 2015 00:22

Neda mi to a musim se zeptat:
Mate nejake tipy, jak se nejlepe hudebne vzdelavat? Noty, harmonie, akordy apod.? Chtel bych zkratka zasednout zpet uplne na zacatek a vic si zazit veci, ktere sem opomijel dily daw a to jsou noty pripadne hra ns nastroj. Myslim, ze to muze cloveka posunout jinam v mysleni. Dnes je spousta vyukovych softu, e-learningu apod. Mate nekdo zkusenosti s necim, jak se vzdelavat v dnesni dobe nebo ma vubec smysl patrat po necem jinem nez knihy a praxe pri hre na nastroj? Noty, teorie to vnimam stejne jako bych se ucil napr. azbuku - cist s psat azbukou - zkratka novy jazyk.

Diky za vase nazory a zkusenosti!
TOM-Thak

Re: V cem nebo jak se ucit hudebni teoriii

Příspěvekod TAP » 13 kvě 2015 08:09

http://www.uloz.to/xJ8Y2Rw/jazzova-praktika-1-pdf

http://www.uloz.to/xQRLcYc/karel-velebn ... tika-2-pdf

klasické teoretické bichle od Janáčka sice máme v knihovně, ale nikdy jsem se nepřinutil je pročíst od strany jedna po konec. Velebný je hedvábně bezbolestný. Neučí nový jazyk, učí rovnou slang :-)
TAP

Příspěvekod TOM-Thak » 13 kvě 2015 08:36

Diky za tipy! To se na to hned mrknu!
TOM-Thak

Příspěvekod vasek » 13 kvě 2015 10:54

Radši bych teda zkusil najít někoho, kdo ti to vysvětlí nad klaviaturou. Tyto věci se učit z knížky musí být dost peklo.
vasek

Příspěvekod Brooklyn / juanita juarez » 13 kvě 2015 14:27

doporucil bych ucit se (primarne) anglickou terminologii, objem literatury, navodu, tutorialu... je samo nesrovnatelnej v anglictine. neni to zas takovej rozdil. hlavne zrusit notu H.
Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvekod tony9 » 13 kvě 2015 16:10

Tome na co hraješ? Je rozdíl jestli hraješ na trumpetu, na kytaru nebo na klavír.
Jo a ještě na jaké úrovni, orientuješ se v notách?
tony9

Příspěvekod Liquid Sound » 13 kvě 2015 16:20

Rušení noty H… Úměvné. To je asi nejmenší problém v celym tématu.

Ale jinak k dotazuABC hudební nauky pro začátečníky od Zenkla. Na harmonii třebas Učebnice harmonie od Kofroně. Je to psaný trochu kostrbatě, nějaký věci se daj skočit, ale fakt dobrá kniha se cvičebnicí.
Sound engineer & producer
Smecky Music Studios | CoPPO | IMDb | ALLMUSIC | ARTIST direct
Liquid Sound
Profesionál

Příspěvekod peteness » 13 kvě 2015 17:14

Na notu H pozor, pozor na nožičky :-)
nevim na co to vlastne potrebujes, ale na klasickou harmonii je ten Kofron, ja ji mam na nocnim stolku a obcas si projdu nejakou kapitolu, s tim ze to hned vyzkousim na pianu. To je imho nejlepsi zpusob, jak se to ucit, porozumet o co jde. Jinak asi zadnou jinou teorii nepotrebujes, mozna jazzovou harmonii (svoboda), kdyz zvladnes tohle. Noty, akordy se naucit nazpamet, proste nadrtit, pouzit mnemotechnicke pomucky apod. Tvorba akordu, vztahy mezi akordama - zalezi na nastroji. Dostatecne je to opet vysvetleno obecne u Kofrone. U kytary primerene Andrst.
Ale obecne, na aranzovani nejake popiny, to imho chce klavesy, nejlip piano a ucit se nad pianem, s patricnou literaturou. např Steve Ashworth: Klávesy (zaklady zabavnou formou) + Kofroň: Učebnice harmonie....ono je taky spousta ruznych ucebnic pro deti, ale to jsou kraviny, lidove pisnicky, blbosti, nuda. Na tom bych se neučil ani noty.
Ten Kofron se ale tyka klasiky, neni tam nic o jazz/blues apod.
peteness

Příspěvekod TOM-Thak » 13 kvě 2015 17:57

Tak v zasade jenom klaviatura takze piano, ale na co to potrebuju... premyslet trosku ze siroka pri skladani cehokoli a ne se omezovat na 4/4 takt
a slepe komponovani cehokoli. Uchem udelas dost, ale pokud chces napr. aby ti hraly smycce ve skladbe neco smysluplnyho to samy dechy apod. tak tam nemuzes nasazet bezhlave to, co si dovolis lepit syntakama. Myslim si, ze rozsirit si vzdelani nejen technicky, ale i hudebne je dobra vec. Sice sem udelal kupu releasu venku a vystacil jsem si se zakladnima notama, par akordama a stupnicema, ktery sice vim, kde zahrat, ale nikdy jsem nemel potrebu je pojmenovavat. Mam tak teda trosku potrebu se trosku vzdelavat... prijde mi to jak jezdit autem a nemit papiry...
TOM-Thak

Příspěvekod Oxyygen » 13 kvě 2015 21:27

obavam se, ze to bude mit efekt, jako kdyz se chces naucit vic s pocitacem, tak budes drtit matematiku.

Myslim, ze lepsi (a v umeni obecne) nez obecne vzorecky je lepsi kopirovat. Proste to co delaji maliri. Obkresluji klasicka dila a na nich se uci postupy

To samy bych ti doporucoval v hudbe.
Nauc se odposlouchavat harmonie, rytmy ktere te zaujaly a prepisovat je.
Vsimnes si, ze plno postupu se opakuje a muzes je aplikovat do sve hudby.

Navic popularni hudba je banalni, pochybuju ze mas ambice bejt druhej mozart nebo delat nejaky onanie ala Forro.:)
Výroba reklam, jingles a prom pro síť rádií Radio United
http://www.kissjiznicechy.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower
Oxyygen
Profesionál

Příspěvekod dJR » 13 kvě 2015 21:41

Naprosté základy -Luděk Zenkl: ABC Hudební nauky
Základy Harmonie - Kofroň: Učebnice Harmonie (pro začátek zcela stačí probrat kvintakordy)
Pochopení vztahu stupnic a harmonie: Luboš Andršt: JazzRockBlues Vol. 1 (1. díl je univerzální, nemusíš být kytarista)

Počítej s tím, že než toto budeš mít v malíku (myšleno převedeno z učebnice do hlavy a z hlavy do rukou), tak pár let uplyne...

Můj postřeh je taky ten, že i když pokorně neaspiruju na jazzmana, tak probírat se tou buší hudební teorie z pohledu jazzové improvizace posune vpřed každého, i nemytého pankáče :D
Naposledy upravil dJR dne 13 kvě 2015 22:04, celkově upraveno 1
dJR

Příspěvekod Liquid Sound » 13 kvě 2015 21:47

Oxyygen píše:obavam se, ze to bude mit efekt, jako kdyz se chces naucit vic s pocitacem, tak budes drtit matematiku.

Myslim, ze lepsi (a v umeni obecne) nez obecne vzorecky je lepsi kopirovat. Proste to co delaji maliri. Obkresluji klasicka dila a na nich se uci postupy

To samy bych ti doporucoval v hudbe.
Nauc se odposlouchavat harmonie, rytmy ktere te zaujaly a prepisovat je.
Vsimnes si, ze plno postupu se opakuje a muzes je aplikovat do sve hudby.

Navic popularni hudba je banalni, pochybuju ze mas ambice bejt druhej mozart nebo delat nejaky onanie ala Forro.:)

Neee proboha. To se vygeneruje akorát další taky-muzikant, kterej neumí noty, fakticky vůbec neví která bije a co vlastně dělá. Vyjma nápodoby toho co kde slyšel.

Vždyť ty knihy nemusí znát kompet z hlavy. Může je dočíst do třetiny pro mě za mě. Asi mu nijak nepomůže např. číslovanej bas nebo kdejaká "obskurní" stupnice. Na druhou stranu třebas umět jednoduchej čtyřhlas mu pomůže na sto procent.
Sound engineer & producer
Smecky Music Studios | CoPPO | IMDb | ALLMUSIC | ARTIST direct
Liquid Sound
Profesionál

Příspěvekod TOM-Thak » 13 kvě 2015 22:05

Hele to kopírování funguje skvěle a myslim, že to právě mám naposlouchané a ve 4/4 muzice a lazení synthů sem se toho nakopíroval dost :D jenže asi jak stárnu, tak mě to už nebaví a chci zkusit něco jinýho resp. ono mě spíš odrazují jiné věci.. ale upřímě, když si sednu a budu chtít napsat nějakou orchestrálku, tak nevím, kde začít.. nástrojové obsazení do kupy ještě dám, harmonie naposlouchám a postupy, ale jaká je to signatůra a tempo a co by asi tak měl, který nástroj v jakou chvíli hrát podle nějakých zvyků, tak to už si myslím, že nedám jen tak na posezení jako u EDM, kde prostě rytmus je daný a zbytek je taky docela dost generický a popiny to máš podobné... ale teda nějaký základ je vždycky dobrý. Třeba když jsem kdysi začínal na general midi casiu před X lety.. tak jsem vůbec netušil nic. Ale už jen to, že jsem si kdysi na klapky hrál pár nějakých pop cajdáků, tak mi dalo úplně jiný nadlhed na to, jak sestavovat melodie a k nim akordy a vrstvit harmonie.

Berte to tak, že cítím, že mám vůči sobě dluh a že chci experimentovat a možná, že po letech honění se za něčim, mě teď zase začlo bavit něco tvořit bez ohledu na nějaký velký ambice releasů apod. spíš prostě mě zpátky začal bavit ten samotný proces toho něco tvořit.

Určitě mnozí z vás, kteří za hudbou začali vidět i business, tak po čase ta srdcovka už nebyla taková srdcovka, ale spíš se to mohlo stát rutinní každodení honičkou za prací, zakázkama nebo za vidinou úspěchu a seberalizace, pokud jste zároveň interpreti.

Takže toť můj důvod.. zkusit něco novýho a jiné perspektivy s tím, že mi to může něco dát... a třeba pomoct v tom zkusit dělat věci úplně jinak.
TOM-Thak

Příspěvekod peteness » 13 kvě 2015 22:10

to je samozrejmost, kdyz se zaseknes. Taky neni na skodu se sam pochvalit :-)
peteness

Příspěvekod tony9 » 13 kvě 2015 22:27

Tome, já myslím, že pokud máš talent, tak ti teorie může hodně pomoct. Pokud talent není tak myslím, že nepomůže nic.
Já jsem začal zhruba ve dvaceti sám od sebe vrzat na housličky a piáno sem si přidal když mi bylo něco přes třicet. Jinak stavba akordů a nějaké základy harmonie my šli tak nějak samy od sebe.
Teď v sobotu mi jeden kámoš věnoval Kofroně, tak si ho projdu. Spousta teorie je i na webu.
tony9

Další

Zpět na Hudební teorie