Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Jak vybrat správný mikrofon

Jak vybrat správný mikrofon

Příspěvekod Vikyn » 06 led 2015 12:02

Ahoj,

byl bych moc rád kdyby se našel na tomto fóru někdo, kdo by mi vysvětlil jak to vlastně s takovým mikrofónem (Na nahrávání vokálů) je.
Podle čeho vybírat, popřípadě vysvětlit ty polohy do kterých se dají některé mikrofony přepínat. V čem je výhoda -10db a tak podobně :)

Díky moc! Viktor
Uživatelský avatar
Vikyn
 
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 1. 2015

Re: Jak vybrat správný mikrofon

Příspěvekod Ivo » 06 led 2015 12:32

Základní kriterium pro výběr mikrofonu je budget :wink: Druhá věc je že ani nejlepší mikrofon na světě nebude znít dobře na všechny hlasy. Proto je dobré mít třeba ještě jeden lehce kontrastní mikrofon (pro příliš ostré hlasy apod.) . Vokály se v 99% případů nahrávají na kardioidu, čili mikrofony s přepínámím více směrových charakteristik jsou většinou pro vokály zbytečné. Pady (-10 dB apod.) slouží pro nahrávání velmi hlasitých zdrojů (bicí apod.) aby nedošlo k přebuzení mikrofonu. V případě vokálů to obvykle nebývá tak dramatické
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
 
Příspěvky: 11524
Registrován: 19. 7. 2003
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Jak vybrat správný mikrofon

Příspěvekod Vikyn » 06 led 2015 13:34

Takže poměr CENA a VÝKON? A pro nahrávání vokálu je nejčastěji používaná kardioda :) Díky moc! Ještě mám pár otázek. Jestli má na zvuk vliv typ Pop-Filtru..? Zdali třeba neovlivňují ty škaredé kovové pop filtry zvuk vokálu/kytar a tak podobně.. Zdali je lepší použít klasický pop filtr. A jestli by délka mé vzdálenosti od mikrofonu měla být nějak daná :) Díky moc!
Uživatelský avatar
Vikyn
 
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 1. 2015

Re: Jak vybrat správný mikrofon

Příspěvekod pavlii » 06 led 2015 13:37

Co je na kovovém pop-filtru škaredého? Maximálně tak absence plastového rámečku, protože zde není potřeba 8) každopádně oba typy mají rozdílný charakter, ale řekl bych, že v řádu nuancí (v porovnání s tím, jaký rozdíl ve zvuku udělá změna typu mikrofonu za jiný).

P.
Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
 
Příspěvky: 2863
Registrován: 5. 6. 2002
Bydliště: Hostivice

Re: Jak vybrat správný mikrofon

Příspěvekod Ivo » 06 led 2015 13:39

A co takhle si to všechno vyzkoušet ? :wink: a uslyšet (např. vzdálenost od mikrofonu apod).

Je lepší si do sněhu vzít vyšší nebo nižší boty ? Pod budu svetr anebo ne ? Když si ho nevezmu, bude mi zima ?
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
 
Příspěvky: 11524
Registrován: 19. 7. 2003
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Jak vybrat správný mikrofon

Příspěvekod Liquid Sound » 06 led 2015 13:50

Ze začátku je dobrý podívat se na jaký mikrofony je běžně dělaný to co vlastně chceš dělat. V jinym auditku si psal, že chceš dělat rap. Tušim že se to tady probíralo milionkrát a jsem si jistej, že když budeš googlit termíny jako (low) budget rap microphone, určitě dosáhneš relevantních výsledků. Btw. nevim jestli ještě, ale producenti rapu byli zdejší běžnou částí přispěvatelů.

Další možnost je kontaktovat producenty toho, co cheš dělat s prosbou o radu přímo. Normálně mejlem. Mezi lidma z nahrávací branže je víc lidí, kteří nemají problém poradit nebo něco prodiskutovat, než bys řekl. :wink:

Budget je určitě důležitý kriterium. A ano, je nejdůležitější pro prodejce audio cajků, jako je tady na fóru třebas Ivo. Pokud ale budeš hledat věc z druhý ruky, můžeš se dostat i na polovinu ceny tj. budget je dost relativní. Navíc danou věc nemusíš nutně kupovat, ale jednoduše se můžeš domluvit s někym kdo je od tebe nedaleko a vybavení má na nějakym druhu spolupráce. Protože když si chceš dát rohlík, nemusíš si kupovat pekárnu. :wink:
Sound engineer & producer
Smecky Music Studios | CoPPO | IMDb | ALLMUSIC | ARTIST direct
Liquid Sound
Profesionál
 
Příspěvky: 1040
Registrován: 17. 6. 2002

Re: Jak vybrat správný mikrofon

Příspěvekod Vikyn » 06 led 2015 14:00

Dobře díky :) Pořádně si pročtu Forum než se příště budu ptát. Moje chyba :) Každopádně jsem se dozvěděl docela dost informací ze kterých můžu pokračovat :)
Uživatelský avatar
Vikyn
 
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 1. 2015

Re: Jak vybrat správný mikrofon

Příspěvekod TOM-Thak » 06 led 2015 20:19

Vzdálenost a nabrání pak taky závisí na hlasu jak už psal Ivo. Nezapomínej taky na to jakou cestou to nabíráš tzn. předzesilovač a A/D převod pak do počítače. Ono s blbým A/D a blbou místností můžeš mít třeba mikrofon za 50k a nahraješ stejně signálu jako humusu kolem... Divil by ses, co mi občas pošle za hrůzu známej z neumanna za 50k a je to horší než z mého MXL za pár šupů, na kterém točím jen blbosti jako zdravice do rádia apod.
Uživatelský avatar
TOM-Thak
 
Příspěvky: 3657
Registrován: 19. 6. 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Jak vybrat správný mikrofon

Příspěvekod nixx » 06 led 2015 20:38

TOM-Thak: nemotal bych mu hlavu s AD převodníkem. Myslím si, že AD převodník je v celém řetězci ten nejméně kritický článek. Všechny dnešní hobby "prosumer" zvukovky jsou myslím na více než postačující úrovni.
Nejvíc je to podle mě o kvalitách vokalisty, poloze mikrofonu, akustice místnosti, volbě mikrofonu a (dejme tomu) preampu. Řešit na této úrovni kvalitu AD převodu mi přijde mimo (pokud se teda nejedná o extrém typu integrované zvukovky v notebooku). Můj názor... :)

EDIT: Abych předešel případným sporům - neříkám, že hi-end převodníky nemají žádný smysl za všech okolností. Ale nějak zběsile je řešit v kontextu domácího studia se mi zdá zbytečný...
Uživatelský avatar
nixx
 
Příspěvky: 734
Registrován: 26. 1. 2008
Bydliště: Šumperk, Praha


Zpět na Mikrofony a předzesilovače


Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Bing [Bot], Google [Bot], Seznam.cz, Yahoo [Bot]

reklama
Facebook  Twitter  Google+
cron