Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Monitoring sluchátka vs. monitory - proč zní úplně jinak?

Monitoring sluchátka vs. monitory - proč zní úplně jinak?

Příspěvekod TOM-Thak » 12 říj 2016 16:32

Ahoj,
koupil jsem si před časem DT770ky od Beyerdynamics na občasné porovnávání s monitory.

Teď jsem zkoušel ladit kick v synthu v synthu KICK 2 a nechápu to, proč kick nahrávky, které se snažím přiblížit hraje dobře a dost podobně jak na sluchátkách, tak na monitorech, ale když ladím svůj kick v synthu, tak mi zní jinak na bednách a jinak na sluchátkách. Hlavně kick tail.
Na sluchátkách mi připadá tail kopáku krátký, tak ho prodloužím a když poslechnu na monitorech, tak je moc dlouhý a zní jak release na synthu.
Nechápu proč cizí kick zní stejně a můj, co ladím zní dost odlišně. Možná je to i tím, že poslouchám kick ve skladbě a ten můj je izolovaný zvuk ze synťáku a tak se projevuje jinak než v celém mixu?

Další možnost je taky lazení. Tím, že nemám dokonalou místnost, tak možná kick na mé notě trpí jinými neduhy než kick v nahrávce na jiné root notě? I když snažil jsem se ho ladit na stejné root notě, ale kdo ví.

Docela záhada. Jaké máte zkušenosti se sluchátky vs. monitory co se týká subbasů a kopáků? Je vůbec možné a vhodné nějak spoléhat na sluchátka jako na kontrolní prvek při poslechu těchto nástrojů? Vyloženě na monitoring při skládání jsem sluchátka nikdy moc nepoužíval, nevydržím na nich moc dělat. Monitory dýchají, sluchátka obtěžují a jsem v nich "takový slepý" nemá to tu energii jak obedna a místnost.
TOM-Thak

Re: Monitoring sluchátka vs. monitory - proč zní úplně jinak

Příspěvekod Fractal » 12 říj 2016 16:58

je to taková šedá zóna, záleží na mnoha proměnných, první co mě napadá je, že pokud tu vydanou věc posloucháš v mp3, je tam hipass filter, a další hi-pass byl určitě použit při masteringu, pak ti z toho nelezou subbasy pod 30hz (nebo i výše) a proto to hraje všude taknějak stejně, zatímco ten tvůj kick má více subbasů a v sluchátkách to zkresluje jinak než v bednách; taky se nad tím může podepsat místnost, která je asi "naladěna" na ten tvůj kick a proto to rezonuje trošku jinak, když ten svůj pouštíš z beden, tím by se vysvětloval ten pocitově delší release...

jinak mě sluchátka při tvorbě zas tolik nevadí, ale je fakt, že s uzavřenými dlouho nevydržím
Fractal

Příspěvekod dendy » 12 říj 2016 17:02

mozno. y si sem mohol pastnut na porovnanie tvoj kick a ten ktoremu sa snazis priblizit... myslim ze hlavny problem bude v tom subbase ako pise fractal... co hovori spektral analyzer ?? tomu by som veril viac ako usiam, tie sa nechaju odrbat ale oko nepusti :-)) ludia casto podcenuju vyznam spektral analyzerov, podla mna pri sounddizajne je to uplne klucovy nastroj, casto ti pomoze odhalit ako presne je enjaky zvuk robeny..

my sme napriklad s kamosom len vdaka spektral analyzeru prisli na jeden velmi specificky spospb vyroby takej specialnej psytrancovej progressive basy, ktora nieje robena zo standartnej pily .. stale nam vrtalo hlavou z coho ten zvlastny charakter moze byt, a az ked sme to poriadne pozreli na spektral analyzeri (teda to napadlo jeho takto to zanalyzovat, ja som vzdy lenivy zmrd) tak postupne sme prisli na to v com bol hacik a nakoniec z toho aj vypadol defakto jediny syntak ktory nieco take naozaj dokaze :-))
dendy

Příspěvekod biscuit » 12 říj 2016 17:23

nejde tady nejak systemove zakazat slovo lazeni?

k veci: podle me svuj kick poslouchas i trochu vzevrubneji, nez ten v nahravce. ja obecne basy na sluchatkach vlastne radeji ani moc neposloucham, spis snad jen kontroluju jestli moc nevylejzaj, nebo naopak. bedna a analyzer jsou pro me to cemu verim.

jinak k tomu, co psal fractal - ona i ta zmastrovana nahravka sama o sobe ma treba na sobe hipass, a ten to treba umravnuje, hlavne u toho vocasu je to pravdepodobny...
biscuit

Příspěvekod TOM-Thak » 12 říj 2016 17:59

Je fakt, ze mistnost muze delat moc a ten high pass filter taky. Ale co je paradox je to, ze kdyz se snazim ladit kick in key tzn. dejme tomu na root note C, tak mi pripada, ze hraje "nahore" vys jako ma vyssich harmonickych. Ten jejich jakoby kopal nekde dole. Zkusim neco vyjet. Nechci 1:1 stejny kick, ale chci charakterove podobny a tam by mohl pomoct ten spektralni analyzer. Good pripominka!
TOM-Thak

Příspěvekod TOM-Thak » 12 říj 2016 18:32

Tady je ochutnávka:

https://www.dropbox.com/s/lpy5k6xivmzeg ... s.zip?dl=0

Kick_test je ten můj
Kick_originalni je cut z tracku
kick_loop_v_tracku je cut z tracku uz z masterovany nahravky, koupeno na beatportu ve WAVce
TOM-Thak

Příspěvekod Amorph » 12 říj 2016 19:41

v tom jejich kicku je vyraznejsi pitch modulace basoveho spektra, u tebe je to rovnejsi a u nich to pak sjede niz.
Amorph
Moderátor

Příspěvekod TOM-Thak » 12 říj 2016 21:14

Pak teda nerozumim jedny veci - kdyz ma kick u tech EDM veci byt in key kvuli interferencim se subbasou, tak jak muze jet niz.
Ten plug in Kick 2, ukazuje frekvence, ale i notu, na kterou ta frekvence sjede cili u me je to neco jako C3 - C2 a pak tail.. tak je otazka, jestli vse drzet in key nebo je
TOM-Thak

Příspěvekod biscuit » 12 říj 2016 23:57

tomasi, to je myslim omyl, jak to chapes. kopak muze mit sweep a mel by mit. je to cast charakteru uderu.
se sweepem ho nikdy nenaladis perfektne jako "tonalni" nastroj. ale nikdy jsem to nevnimal jako problem - spis bych videl jako mrtvej kopak bez sweepu.

nejsem si jistej, ale snad ani tympan neni perfektni nota, ne, ale jen nejaka "stredni hodnota" (myslim tu jeho ladenou frekvenci)? rad se necham opravit nekym zkusenejsim v tyhle oblasti ;-)
biscuit

Příspěvekod TOM-Thak » 13 říj 2016 07:05

Me slo hlavne o tento problem, co se vysvetluje v tom videu "make sure that kick and bass play the same note".

TOM-Thak

Příspěvekod dendy » 13 říj 2016 07:49

takto, pozri sa na to z technickeho hladiska, nie z pohladu hudobnej teorie .. ano, kick ma ohnuty pitch cize relne nehra jednu presnu notu .. ale ked sa na to kuknes v spektral analyzeri, kick ma ten charakteristicky priebeh kde su frekvencie ktore maju najvyssiu hlasitost - kde ma cca maximu.. takze (aspon tak to chapem ja) treba sa snazit aby to maximum bolo PRIBLIZNE v oblasti kde basa (respektive o oktavu pod nou - alebo nad nou - to uz zavisi od zanra a konkretneho kicku) .. to je teda moj laicky nazor, nemam to nijak podlozene a mozno sa mylim ale takto mi to dava zmysel, urcite by k tomu vedeli viac povedat tunajsi profici, tajne dufam ze taky matucha alebo carloff sem zabludia a nieco k tomu povedia :)

tu ma napada otazka - viete o nejakom spektral analyzeri ktory by okrem frekvencii mal na mriezke vypisane aj kobkretbe noty ktore pripadaju na prislusnu frekvenciu ?
dendy

Příspěvekod dendy » 13 říj 2016 08:03

takto, pozrel som na to a ani netreba spektral analyzer v tomto pripade .. staci pozret na tvar toho kopaku .. potrebujes sa pohrat s obalkou (ak to nejde nastavit rovno v tom synthe proste si v DAW zautomatizuj obalku a potom si to renderni ako novy kick)

ide o to ze v tom tracku ten kick ma rychlejsi nabe na maximum - tym padom ma hlasnejsie to "hlavne" spektrum a tym padom to basove je kusok tichsie .. ty to mas naopak, ten nabeh mas dlhsi takze mas hlasnejsiu poslednu tretinu kopaka kde uz hraju skorej subbasy .. a tiez ho mas kratsi, oni ho maju dlhsi (cize predpokladam menej pitch bend ku koncu)

vid obrazok
Přílohy
Screenshot 2016-10-13 07.59.34.png
Screenshot 2016-10-13 07.59.34.png (97.41 KiB) Zobrazeno 324 krát
dendy

Příspěvekod dendy » 13 říj 2016 08:15

aha, taketo nieco, len potrebujes najprv ten kick vygenerovat dlhsi aby si tam mal ten chvost ako v tom originale (mne to sice odrezalo ten uvodny transient ale to preto lebo som to len narychlo dal tu obalku, nemal som ju uplne od zaciatku)
Přílohy
Screenshot 2016-10-13 08.13.21.png
Screenshot 2016-10-13 08.13.21.png (140.4 KiB) Zobrazeno 322 krát
Screenshot 2016-10-13 08.14.39.png
Screenshot 2016-10-13 08.14.39.png (309.13 KiB) Zobrazeno 322 krát
dendy

Příspěvekod TOM-Thak » 13 říj 2016 08:26

Diky dendy za analyzu! Ten pitch tam taky hraje roli a diky nemu podle me ten jejich zabasuje v tom uderu v pomerne kratkem case. Ten muj podle me jakoby ten bas mel vys a delsi / rozpliznuty a diky tomu me to vedlo ke zkraceni obalky. Ale trik bude v uprave toho sweepu + jak rikas - v te obalce. Ja si vzal preset z toho syntu, ktery se nejvice podobal a pak sem pridal top click, ale je fakt, ze ta obalka tam ma v tom presetu propad presne v tom miste, kde ty to automatizujes.Nevyhoda synthu je, ze nevidis waveformu tzn. asi to budu bouncovat do stopy a porovnavat. Nepotrebuju kick 1:1, ale obdobne kvalitni a charakterove podobny tzn. bez nake vysamplovane hihatky apod. jako je to v sample bankach caste. Navic mit pod kontrolou key a obalku a vyjet ho na vice key.

Spektralni analyzer, ktery ukaze key by byl good. Ale dal by se pouzit pro-Q 2 a zapnout analyzer a volit bod v eq a bude ti ukazovat key stejne tak jeden eq od waves to ma.
TOM-Thak

Příspěvekod TOM-Thak » 13 říj 2016 08:29

TOM-Thak

Další

Zpět na Studiové monitory, reproboxy, sluchátka