Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Sluchátkový zesilovač

Sluchátkový zesilovač

Příspěvekod Rudys » 26 led 2016 14:19

Dobrý den všem,
Mám zvukovou kartu Focusrite 6i6, mikrofon studio projects b1 a sluchátka superlux hd669. Jde mi o to, že se při nahravání vokálů kluci neslyší ve sluchátkách. Měl bych pár dotazů. Jaký koupit sluchátkový zesilovač? Jak ho propojit se zmíněnou zvukovou kartou? Popřípadě zda rovnou nekoupit nové sluchátka a které by jste doporučovali? Zesilovač bych si představoval do 1 000,-Kč. Všem děkuji za odpovědi.
Rudys

Re: Sluchátkový zesilovač

Příspěvekod msmucr » 26 led 2016 17:09

Ahoj,
vestavěné sluchátkové zesilovače v USB zvukovkách nebývají extra výkonné.
Při nahrávání obecně je podle mě dobré externí sluch. zesilovač mít.. už proto, že když si necháváš nějakou rezervu ve vstupních úrovních - tzn. např. špičky -9dBFS, což je obecně dobré, tak potom sluchátka nemusí jít vybudit. Navíc někteří muzikanti chtějí opravdu hlasitý poslech. Navíc když máš při nahrávání rezervu, tak s tím můžeš i trochu pracovat v jiném duchu - např. když potřebuješ, aby interpret trochu ubral ve výrazu.. zesílíš mu lehce poslech do sluchátek a naopak :)

1000,- není moc, ale v téhle kategorii bych doporučil Millenium HP-1, je to Čína vyráběná pro Thomanna. Samozřejmě jdou koupit i lepší zesilovače, ale za ty peníze to není špatné a má to výst. výkon 350mW, což je dostatečné i pro méně citlivá sluchátka nebo sluchátka s vyšší impedancí. Dva výstupy jsou paralelně.
http://www.thomann.de/gb/millenium_hp1_ ... ne_amp.htm

Zesilovač bych propojil dvěma TRS (stereo) jack kabely. Na zadní straně 6i6 použiješ dva výstupy. V MixControl to pak nastavíš podle potřeby a naroutuješ signály, co tam mají být slyšet.

Michal
msmucr

Příspěvekod Rudys » 26 led 2016 18:06

Ahoj Michale,
Díky za odpověď. Že by se mělo nahrávat při úrovni o kolo -9dBFS vím. Hodně se věnuji teďka mixu a masteringu jak skladeb tak i vokálů. Takže jsem si četl právě i dost článku jako třeba loudnes war. Právě při úrovni -9dBFS jsme s klukama nahrávaly jenže se právě ve sluchátkách neslyší, tak to nechci přebudit, ale uvažuji o tom zesilovači. Měl bych ještě dotaz. Určitě mi ten zesilovač pomůže? (Ať zbytečně nevyhazuji peníze) A je potřeba to nastavovat v mix controlu? Moc tomu programu nerozumím. Už jsem se díval i na nějaká videa na youtubu, ale pořád to moc nechápu. Tak se chci zeptat zda to bude fungovat i v DAW v kterém tvořím hudbu. Používám FL Studio 12. A nahrávám jen vokály nic jiného. Možná že je to i chyba že s mix controlem neumím, protože nevyužívám asi potenciál zvukovky.
Rudys

Příspěvekod msmucr » 26 led 2016 18:39

Zesilovač by pomoct měl, má řádově vyšší výkon, než ten, co je ve Scarlett 6i6.
Loudness war s nahráváním moc nesouvisí, to se týká až následného zpracování při mixu a masteringu.
Nahrávání s rezervou v max. úrovních má jiné důvody.. jde o primárně o dvě věci - že při nějaké špičce nebo vzrůstající hlasitosti zdroje nepřebudíš A/D převodník a nemusíš to kvůli tomu opakovat. A druhý je ten, že lacinější zvukové karty a jejich analogové vstupy mají dost často při největších gainech a úrovních vstupního signálů okolo dig. nuly vyšší zkreslení.
Třetí dodatečný důvod je ten, že pokud budeš pečlivě (abys to nepřebudil) nahrávat deset stop se špičkami blízko digitální nuly, tak v jakémkoliv mixu, když se to sečte, je rovnou musíš ztlumíš třeba o 15dB na klikách.. takže to stejně nemá moc smysl.

Ten Mix Control bude asi nutnost, pokud Ti to někdo nevymyslí a nenastaví za tebe.
Nebudu tu teď asi vysvětlovat kompletně Mix Control, ale z těch videí na Youtube by to mělo být poměrně zřejmé.. nebo alespoň mě to přišlo docela logicky podáno. Tohle je asi nejlepší playlist, kde to všechno je.
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... YIY8U4inLA
Nebo spíš z druhé strany.. předem by ti mělo být jasné, co chceš monitorovat (který vstup Scarlettu nebo výstup DAW) a do jaké cesty (fyzického výstupu to chceš poslat), tohle si je třeba ujasnit.
Např. mikrofonní vstupy 1 a 2 spolu s výstupem z DAW, které chceš zamíchat pro poslech, který pak půjde přes výstupy 3/4, kde budeš mít zapojený ten sluchátkový zesilovač.
Jak se to pak provede v Mix Controlu je vcelku návodné podle těch videí.
Ideálně se na to asi mrkni a vyzkoušej, až budeš mít zapojený ten zesilovač. Samozřejmě pokud padne nějaký konkrétní dotaz, tak jej rád zodpovím, jestli budu vědět.. :)

Michal
msmucr

Příspěvekod Rudys » 26 led 2016 19:52

Díky moc za vysvětlení ohledně nahrávání. Loudnes war jsem myslel u mixu a masteringu skladby :-) Zkusím kouknout na ty návody. Spíš hlavně nevím jak to propojit z daw. Každopádně vyzkouším :-) Bude to o cviku a praxi. Díky moc za odpovědi:-)
Rudys

Příspěvekod Rudys » 26 led 2016 20:37

A ještě bych měl dotaz, nevyřešil bych tento problém zakoupením nových sluchátek?
Rudys

Příspěvekod msmucr » 26 led 2016 20:50

To si nemyslím.. a navíc se prostě silnější samostatný sluchátkový zesilovač hodí mít. Zvlášť když je za tak málo peněz.
msmucr

Příspěvekod Rudys » 26 led 2016 21:17

Ok...díky za odpovědi :)
Rudys

Příspěvekod MDudas » 27 led 2016 03:23

No ja neviem. Bud je to nejaka recesia, alebo Michal nepozorne cita.
Focusrite 6i6 je uz celkom slusna karta. Sluchatka Superlux hd669 su kategoria do 30€ - cinsky sunt, co este aj nazov modelu kopiruje od konkurencie ... :shock:
Alebo sa mylim ? Nebude lepsie kupit normalne, "znackove" sluchatka ?
MDudas

Příspěvekod mando » 27 led 2016 09:05

mne to pripada iba ako problem monitoringu v nahravacom software, proste ked sa tocia surove vokaly tak treba stiahnut iba ostatne kanaly v mixe aby sa chlapci poculi
mando

Příspěvekod msmucr » 27 led 2016 11:50

@MDudas
Nebylo to myšleno jako recese.
V principu mi nešlo o to hodnotit, jestli je 6i6 slušná karta nebo Superlux hd669 slušná sluchátka.. ani jak hezky to hraje.
Moje obecná zkušenost je, že až na některé výjimky (např. SPL Crimson) nedosahují vestavěné sluchátkové zesilovače výkonů, co mají samostatné sluchátkové zesilovače. Měl jsem možnost pracovat s vícero zvukovkami ze Scarlett řady (od malé 2i2 až po 18i20) a těch se to týká také, byť mi třeba v tomhle ohledu přišly lepší než URka od Steinbergu. Někteří výrobci to udávají, někteří ne - u Scarlettů mě to nenapadalo měřit do nějaké jmenovité zátěže. Samozřejmě bus powered modely mívají míň.. např. UR-22 má 6+6mW do 40ohmů, ale ani u externě napájených modelů to není žádná sláva..
Jestli je tohle moc nebo málo, je další věc, která moc nesouvisí s cenou, ale s tím, jakou citlivost a impedanci mají připojená sluchátka, úrovni monitorovaného signálu (mix vs suchá nekomprimovaná stopa s nějakým analogovým headroomem) a hlavně s tím jak hlasitě chce kdo poslouchat (nehodnotím.. ale ze zkušeností ve studiu, kam chodí různí lidé, se to docela liší a někdy mi požadovaná hlasitost monitoringu přijde jako žádost o instantní ohluchnutí :)).
A jak už jsem zmínil, prostě mi přijde praktické mít k dispozici externí sluchátkový zesilovač.. můžeš to nakrmit jakýmkoliv linkovým vstupem, nebo posílit slabý sluch. výstup a ve velké většině (pokud se nebavíme např. o nějakých starých 600 ohmových sluchátkách s nízkou citlivostí) to vykrmí všechno, co k tomu připojíš, a ještě budeš mít rezervu. Pokud někdo chce přidat poslech, prostě otočíš knoflíkem a nemusíš řešit, že jsi někde na konci.. následně sahat do poměru v monitorovacím mixu, komprimovat výstup nebo si přidávat na vstupu s rizikem přebuzu atp. Podle mě to už nestojí to tak závratnou částku, aby to byl problém.. navíc ti to typicky zůstane, ať už měníš různé zvukovky, synťáky a sluchátka.
Samozřejmě se nebavíme o nějakém kritickém poslechu na sluchátka, ale fakt čistě o monitoringu.. to by pak bylo asi jiné doporučení, než Millenium amp od Thomanna.

Jinak lepší sluchátka samozřejmě můžou mít vyšší citlivost (nebo taky ne), lepší podání atp. Ale obávám se, že to pokud bych měl něco doporučit, tak to úplně nezapadá do té 1000Kč představy, co tu Rudys nastínil.

@mando
Nad tímhle jsem se ani nepozastavoval, přišlo mi to automatické, že Rudys pouští do sluchátek nějaké rozumné poměry mezi tím základem a zpěvem.

Michal
msmucr

Příspěvekod Rudys » 27 led 2016 12:26

No rozpoutala se tu slušná debata. Jinak samozřejmě pouštím rozumný poměr do sluchátek. Tak jak jsem psal nahráváme okolo -9dBFS a ostatní stopy jsem na mixu taky zkusil ztlumit a kluci se při nahrávání neslyšel. Spíš bych řekl, že to je těmi sluchátky. Jinak Michale ten dotaz ohledně sluchátek jsem dal schválně protože ten zesilovač od thomanna jsem našel nejlevnější za 1 490,-Kč zde:
http://www.pmuzik.cz/p14093-MILLENIUM-HP-1.html
Tak pod 1 000,-Kč se stejnak nevlezu. Takže nevím jestli třeba by už nebylo lepší koupit sluchátka třeba za 2 000,-Kč, ale víc bych do toho dát opravdu nechtěl. A moc dobře si uvědomuji, že to není žádná kvalita. Ale podle toho co si napsal bude opravdu nejlepší koupě ten zesilovač.
Rudys

Příspěvekod mando » 27 led 2016 13:00

takto, hraju tie sluchadla s focusrite celkovo slabo aj pri pocuvani? lebo pokial nie tak je problem je v tom ze do nich vokal nepustas, nikdy som sa nestretol ani pri lacnej karte ze by som sa nepocul a to moje maju 600 ohm ...
mando

Příspěvekod Rudys » 27 led 2016 13:31

Hrajou celkem potichu i při poslechu. A ona se kluci slyší až při 0 dbFS což už je dle mého přehulené.
Rudys

Příspěvekod mando » 27 led 2016 16:01

tak to je jasne, tie suchadla nie su ani narocne na zosik takze chyba je v karte
mando

Další

Zpět na Nákupová poradna