Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Koncert - klasika - tango, A. Piazolla

Koncert - klasika - tango, A. Piazolla

Příspěvekod wred » 11 dub 2016 14:27

Tak, keďže ste tu tak všetci nápomocní a radíte amatérom, ako som ja, tak vám sem postnem náhľad svojej produkcie, aby ste mali čo kritizovať :)

Ide o nahrávku orchestru, v ktorom hrávam, z koncertu 4.5.2015, v kaštieli v Roztokách pri Prahe. Bola to moja druhá akcia, kde som mal nový Steinberg MR816X, takže ešte som sa s tým učil (nie, že by som teraz vedel :D), nahrávka cez Cubase 8, nahrávané ako vždy "ako to hralo", následne domixované, EQ atď., v kľude ex-post. 6 mikrofónov - 4 overheady na orchester, dva veľkomembránové na sóla.
Naposledy upravil wred dne 11 dub 2016 18:30, celkově upraveno 1
wred

Re: Koncert - klasika - tango, A. Piazolla

Příspěvekod biscuit » 11 dub 2016 15:28

prijde mi to fajn. hudebne moc, zvukove snad krom toho, ze to je pro me moc pravolevy (takovy hodne rozdeleny stereo), tak i docela prijemny. samozrejme ten kostel je tam slyset. ale neumim posoudit, jestli kdyby tam nebyl slyset jeste o krapet vic, jestli by to nakonec neznelo zajimaveji a priznane. takhle mi skoro prijde, jak kdyz byla snaha ho co nejvic "utajit" ve vyslednym zvuku ;-)
biscuit

Příspěvekod wred » 11 dub 2016 17:04

Díky :)
Očakával som zdrcujúcu kritiku vo forme "všechno špatně" :D

Takže komentár k uvedenému: pravoľavé je to naschvál, ja som sa rozhodol, že nebudem robiť také tie ploché nahrávky klasiky, ktorých je mraky, že sa tam šupne pár stereo dynamických mikrofónov a ide sa na to, potom sa to maximálne hodí do masteringového software a hotovka. Chcel som mať možnosť sa hrať s mixom jednotlivých stôp, kde mám sekcie (teda časovo ich nemením, to by sa v klasike robiť nemalo), na každú stopu mám iné EQ, aby sekcia vynikla a minimalizoval som presluchy a potom to samozrejme distribuujem do stereo pozícií. Možno som to trochu prehnal, snažil som sa dosiahnuť podobnú konfiguráciu, akú mám napočúvanú z komorných nahrávok profi vydavateľstiev.

Síce to takto zaberie násobne viac času, ale podľa mňa to stojí za to :)

No a ten abmient, ten je potlačený už tým, že tie mikrofóny sú nástrojové, ich charakteristika je hodne blízka, takže aj nahrávky, ktoré som robil vo veľkom kostole, vôbec nemajú ten priestor, ktorý tam bol. Ale tak je to správne, to je zámer, ambient nenahrávam, pretože proste na to zatiaľ nemám zvyšný mikrofón, to radšej chytím nejaký nástroj. Mám to síce v pláne, zatiaľ som ale v stave, že skôr rozmýšlam, ktoré sekcie spojiť, aby mi vyšli mikrofóny :)

Takže ten ambient je dorábaný až v posprodukcii, konkrétne to, čo počuješ je Spaces Convolution Reverb od EastWest, snažil som sa, aby to nebolo moc rušivé, predsa len, ten sáln nebol moc veľký, aby to neznelo neprirodzene. Myslíš, že som ho tam mal dať viac?
wred

Příspěvekod MDudas » 11 dub 2016 18:48

wred píše:Díky :)
... pravoľavé je to naschvál, ja som sa rozhodol, že nebudem robiť také tie ploché nahrávky klasiky, ktorých je mraky, že sa tam šupne pár stereo dynamických mikrofónov a ide sa na to...

"Wide stereo" je dobre na repraky. Ak to ma byt pocuvatelne na sluchadla, tak musi byt stereo "uzsie". IMHO aj to je dovod, preco sa klasika nahrava tak - vela ludi pocuva klasiku doma na sluchadlach...
(ale este som si to nevypocul)
MDudas

Příspěvekod wred » 11 dub 2016 20:00

MDudas píše:"Wide stereo" je dobre na repraky. Ak to ma byt pocuvatelne na sluchadla, tak musi byt stereo "uzsie".

S tým plne súhlasím, veď ani nedávam prvé husle úplne vľavo a čelá doprava, vždy to niekam "umiestnim", aby to tak nerezalo, potom je to nepríjemné, počúvam pri mixe aj na slúchatka, aj na monitory, a hľadám prijateľnú pozíciu, ktorá samozrejme závisí aj od miery presluchov v jednotlivych stopách. Ale je pravda, že mám radšej širšie stereo... Potom je to už asi každého osobná preferencia :)

Teraz mám napočúvaný komplet Dvořákove symfónie s Českou filharmóniou, ktoré nedávno vyšli a to rozhodne nie je plochá nahrávka :)
wred

Příspěvekod vasek » 12 dub 2016 08:36

Nepřipadá mi stereo moc roztažené. Poslouchám na sluchátkách a zdá se mi to docela OK. Spíš bych lehce ubral toho akordeonu. Celkově to hraje solidně, na amatérské podmínky úplně v pohodě.
vasek

Příspěvekod Amorph » 12 dub 2016 09:26

Me to tou harmonikou uz moc pada nalevo. Asi bych ji i jako solovej nastroj citil spis uprostred. Jinak to zni docela fajn, akorat mam pocit, ze je to trosku moc ve vyssich stredech a chybi tomu neco v basech. Ale hlavne se mi to zda ploche v predo-zadnim smeru, nejak tam necitim uplne spravnou hloubku.

Aha, ted ctu ty dalsi poznamky k nahravani. No tak asi mi tam zkraka chybi ten prirozeny prostor, ktery jsi potlacil/nenahral. To se bohuzel umele dohani tezko;)
Amorph
Moderátor

Příspěvekod wred » 12 dub 2016 12:23

JJ, súhlasím, ten priestor tam nie je a ťažko sa doháňa... Ale už som písal, že to mám v pláne, viem o tom ;-)

Čo sa týka akordeónu, tak ten bol umiestnený naľavo od dirigenta, preto som ho šupol mierne doľava, ale fakt len trochu, asi je pravda, že by ako sólový nástroj mal byť v strede a keďže som ho nahrával na separátny mikrofón, tak mám úplnú voľnosť ho dať kam chcem, ale keď mne to pripadá strašne ploché, keď je to úplne na stred...

Nie je na to nejaká finta? Ja neviem, zdvojiť do do obidvoch kanálov a nastaviť im úrovne, alebo tak nejak (teda to je asi presne to, čo PAN robí, nie)? Zámer je robiť zaujímavé, priestorové, dynamické nahrávky, ktoré by neboli tuctové... Rozhodne vidím, že diskusia okolo toho je a to je dobre :-)

Ohľadne basov - tam mám dva problémy - nechytal som v tomto konkrétnom prípade kontrabas, čo je samozrejme škoda, pretože nakoniec druhý mikrofón pre sóla bol nanič (hrali sme ešte Bachov trojkoncert, na troch sólistov som si s jedným mikrofónom netrúfol), moc toho nepochytal, radšej som ho mal dať ku kontrabasu. Prvý koncert, ktorý som s MR816 nahrával, tak tam som mikrofón u kontrabasu mal a to kola iná káva, ale ten koncert zase tak dobre nevyšiel a nehrali sme tam toho Piazolliho...

Druhý problém je, že nemám správnu miesnosť na posluch, zvýrazňuje mi nízke frekvencie, takže neviem presne, či ten zvuk je prirodzený z nahrávky, alebo len rezonančný z miestnosti - tak sa to ťažko ekvalizuje - ale už tie frekvencie mám zmerané a pracuje sa na odhlučnení, všetko príde postupne. Síce to ešte počúvam na slúchatkách, ale to proste nie je ono. Inak ja mám radšej v basoch vyraznejší zvuk, je to jedna z vecí, ktorá mi na hodne klasických nahrávkach chýba a to je tá šťava v basoch, tá farba, problém je (aspoň myslím), že na koncových systémoch užívateľov bývajú basy zvýraznené a potom hrozí, že budú prebudené, už sa mi to stalo u starších nahrávok, tak sa toho trochu bojím a basy trochu viac limitujem.

Ale z komentára sa zdá, že by som sa možno nemusel toľko báť :-)

Stredy moc neriešim - tu sa priznám, že vôbec neviem, čo by som mal upravovať, tam to nechávam, ako to chytil mikrofón - poradíte mi, čo by som tam mal zmeniť? Prípadne pošlem graf nastavenia EQ pre jednotlivé stopy...

Amorph - prosím, dovysvetlíš mi, čo si myslel tou plochou v predo-zadnom smere?
Dík.
wred

Příspěvekod Amorph » 12 dub 2016 12:48

wred: zni to jakoby byly vsechny nastroje stejne daleko (kdyz to trochu prezenu) a mistnost nemela hloubku.
Amorph
Moderátor

Příspěvekod wred » 12 dub 2016 20:37

No tak vidíš... Celý život hrám druhé husle a vždy ma rozčuľovalo, že na nahrávkach sú prímy vždy viac nahlas, že sú preferované proti ostatným a na nahrávkach znejú silnejšie, a vadí to, keď nie sú dôležité - aj keď to dirigent ukočíruje (mám to napočúvané zo skúšok), tak aj tak potom nahrávka utlačí druhé husle (a violy tiež - a pritom, viola je tak nádherný nástroj, má svoj špecifický, bohužiaľ autormi podceňovaný zvuk).

Chcel som dosiahnuť, aby každý nástroj bol čitateľný, rozpoznateľný...
Nešlo by to dosiahnuť nejako inak, než úrovňou? Čo ja viem, iným nastavením reverbu, alebo delayom?
Nechcel by som skončiť tým, že budem nahrávať klasiku postupom decca tree...
Myslíš, že bude chyba, postupovať podobne, ako sa točí filmová muzika? Veď oni to tiež musia nejako do priestoru umiestniť.

Díky za doterajšie komentáre a ďalšie rady.
Veľmi mi to pomáha sa orientovať a hľadať správnejšie postupy, veľmi ďakujem.
wred

Příspěvekod Amorph » 12 dub 2016 21:46

No tak k tomu decca tree domichavat spoty je asi v poradku, ale ty mas jen spoty, ze? K orchestru by ti asi rekli neco spis jini (liquidsound), ja vychazim spis z analogie kdyz nahravam kapelu. A z blizkych mikraku bez roomu je to proste vzdycky mrtvy a reverbama se to dohani obtizne.
Amorph
Moderátor

Příspěvekod wred » 13 dub 2016 11:14

Tak veru, mám len spoty, holt postupne nakupujem, ako to financie dovolia...

Prezrel som si príspevky od liquidsound, ufff, no, to už sú iné nebeské výšiny :D
Mojím snom je raz stáť pred takým orchestrom, ktoré on bežne ve Smečkách nahráva (dokonca som našiel vo videách jedného hráča, ktorého poznám osobne - hrali sme s ním pár koncertov) a dirigovať a nahrávať svoje veci... Ach jo...

No nič, pozeral som sa na to, cieľ je jasný.
Nateraz - hráči majú strašný problém s tým, že sú tam káble, a stojany a "čo tu robia tie mikrofóny", atď a keď by som ešte dirigentovi nad hlavu postavil konštrukciu na decca tree, tak neviem neviem, či ma s tým rovno nevyhodia :D Tak ale až bude príležitosť, skúsim to nejako vymyslieť. Mám ale len dva veľkomembránové mikrofóny, budem musieť ešte prikúpiť.

Ešte dotaz - na decca tree sa používajú nejaké špeciálne mikrofóny, alebo klasické s kardioidnou charakteristikou? Teraz používam Apex 415, šlo by to použiť? Ten mikrofón berie krásne keď je blízko, obávam sa, že na to to nebude dobrá voľba - pochopiteľne s ohľadom na to, že som srandista, platím to zo svojich peňazí, nebudem kupovať mikrofóny za 100 tisíc...
wred

Příspěvekod nooly » 14 dub 2016 15:10

Na Decca tree by mely byt vsesmerove mikrofony, ale videl jsem Decca tree s ledvinama - zvuk pak ma vetsi separaci na jednotlivych kanalech. Je jen treba levy mikrofon lehce vyosit doleva a pravej doprava.

Ty nahravky jsou podle me dobry.Prostor muzes priste udelat tak, ze nekam dozadu vrazis dvojici vsesmerovych mikrofonu v AB nebo jsem videl ORTF dvojici, ktera je nasmerovana od zvukovyho zdroje. To pak primichas ke zbytku. Jinak ja nekdy dozvuk dohanim digitalnim reverbem a neprijde mi to blby ;]
nooly

Příspěvekod MDudas » 14 dub 2016 17:26

wred píše:Amorph - prosím, dovysvetlíš mi, čo si myslel tou plochou v predo-zadnom smere?

Trochu vseobecnej teorie, ktora by Ta mohla nasmerovat - mozog vnima "priestor" ako kombinaciu tychto parametrov:
- rozna hlasitost vlavo/vpravo (panorama)
- fazove oneskorenie vlavo/vpravo !
- rozdiel v zlozeni spektra vlavo/vpravo !
- cas, intenzita a frekvencna zmena odrazov v priestore (reverb)

Kazdy bezny reverb spracova vstupny signal, ktory je iba "panoramovany" (signal v rovnakom case), ako zvuk rovnako vzdialeny - t.j. akoby vsetci stali v jednom rade (ci skor kruhu okolo mikrofonu). Snimanim viacerymi mikrofonmi tam uz mas ciastocne opozdenia lavy/pravy + nejake predo-zadne sposobene roznou vzdialenostou mikrofonov od sekcii.
Ak chces realnejsi predo-zadny priestor, budes asi musiet experimentovat s vacsim oneskorenim medzi sekciami a EQ este pred reverbom. Tu budes mozno mat trosku problem s rozlisenim 44100Hz.
Rychlost zvuku 340m/s .... 1m predo-zadnej vzdialenosti = cca 0,33 milisekundy = cca 14 samplov.
MDudas

Příspěvekod Amorph » 14 dub 2016 17:37

MDudas: mas chybu ve vypoctu - 1 metr je cca 3 ms = 130 samplu.
Amorph
Moderátor

Další

Zpět na Nové tracky