Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Skriptovací SW, SoX atd.

Skriptovací SW, SoX atd.

Příspěvekod markuc » 05 lis 2015 03:11

Michale, požíváš zde velkého respektu, ale začínáš se pro mnohé z nás vyjadřovat v cizích jazycích .. co jen tak pro zajímavost děláš za práci ? Předpokládám, že jsi minimálně programátor ..
Uživatelský avatar
markuc
 
Příspěvky: 511
Registrován: 2. 1. 2007
Bydliště: Dobříš

Re: REAPER - DAW

Příspěvekod nixx » 05 lis 2015 10:40

msmucr píše:... (o SoXu) ... Ještě výkonnější je to ve spolupráci s nějakým shellem, kde se dají psát skripty se smyčkami, podmínkami atp. V MacOS X nebo Linuxu je takový shell standardně v terminálu, na Windows je to např. v rámci balíku CygWin.

Díky za navedení na SoX! Neznal jsem ho a vypadá užitečně :)
Jinak pro skriptování ve Windows je podle mě přirozenější použít spíš PowerShell než (pro Windows uživatele poměrně obskurní) CygWin :-)
Uživatelský avatar
nixx
 
Příspěvky: 734
Registrován: 26. 1. 2008
Bydliště: Šumperk, Praha

Re: REAPER - DAW

Příspěvekod markuc » 05 lis 2015 10:48

Tak chlapci, to je na nový téma a určitě bude zajímavý, jen bych v názvu tématu zmínil ten SoX, ať je to dohledatelné .. co vy na to ?
Nebo třeba scriptovací audio software nebo nějak tak ..
Uživatelský avatar
markuc
 
Příspěvky: 511
Registrován: 2. 1. 2007
Bydliště: Dobříš

Re: REAPER - DAW

Příspěvekod dusanmsk » 05 lis 2015 10:49

Ja teda za obskurdny povazujem power shell a diky bohu za cygwin, ze aspon par normalnych veci sa daju do tej videohry doinstalovat. Koniec koncov GNU tools je jeden z dovodov, preco zvazujem konecne opustit xbox a prejst na hackintosh.
dusanmsk
 
Příspěvky: 529
Registrován: 4. 1. 2011

Re: Skriptovací SW, SoX atd.

Příspěvekod msmucr » 06 lis 2015 01:54

Ahoj,

programátor v hlavní práci vyloženě nejsem, pomáhám se starat o pár desítek různých zařízení v ČT. Je to hodně pestré i když to vyloženě nesouvisí s audiem, to mám zas spíš job na víkend :). Sem tam to obnáší něco malého napsat, ale to souvisí jednak s nutkáním ušetřit si opakující se práci :), případně potřebou zpracovat nějaké externí datové zdroje, co se pak vysílají, nebo obecným vytvořením nějakého pojícího elementu mezi různými programy a zařízeními.
Když je to něco složitějšího, tak to rád předám nějakému specialistovi, co má zkušenosti s konkrétním typem programů a narozdíl ode mě se nezasekne na dva večery u nějaké divnohlášky z kompilátoru, protože to už několikrát řešil :) Sám se pak typicky vysaturuju získáváním a pročítáním všemožné dokumentace, vytvářením zadání a průběžným testováním.
Takže s tím respektem bych to úplně nepřeháněl.. :)

Co se týká audia a SoXu, tak je to jeden z mých oblíbených nástrojů, které dokáží leckdy dost pomoct. Hlavně u zpracování mnoha zvukových souborů naráz. Sice většina dospělejších DAW v sobě má nějakou formu dávkového zpracování souborů, ale málokdy tam jde např. spojovat víc souborů naráz, ať už do nějakého vícekanálu nebo lineárně (např. nějaký úvodní jingle a 30s ukázka.), obsahuje to v sobě pod efektem synth - generátor a mix, tzn. je to využitelné např. pro výrobu nejrůznějších testovacích signálů (což sice v DAW jde taky, ale pokud např. jedním skriptem vygeneruju signály pro měření IMD ve všech vzork. frekvencích, tak je to nedostižné).
Je tam kvalitní dithering a asi nejlepší dostupný open-source resampler. Umí to aplikovat RIAA korekční křivku, což se hodí, pokud člověk např. nahraje něco z gramofonu přímo přes mikrofonní preamp, a deemphasi na stará naripovaná CDčka.
Jsou tam i hezké diagnostické funkce jako spektrogram atd.
Takže pro mě to má docela dost využití a spíš preferuju tenhle "DIY" systém se SoXem, zmíněným shellem než nějaké jednoúčelové aplikace. Sice to vyžaduje na počátku trochu úsilí, ale je to finálně velmi efektivní, zvlášť když se to zkombinuje s dalšími programy, co se dají ovládat z příkazové řádky.. (např. různé enkodéry, taggery, utility pro práci s broadcastovými WAVy atp.). Další plus pro mě je v tom, že mám ozkoušeno, jak to hraje, a změřeno co to přesně v určitých efektech dělá.. Což u hromady nejrůznějších "utilitek" nemám a nechce se mi s tím popravdě moc ztrácet čas. To, že je to dostupné na Windows, Linux i Mac OS X je pro mě dost důležité, protože všechny platformy na různých místech používám.

Jinak subjektivní vsuvka ke skriptování, používám nejvíc Bash, protože je nativně součástí systému nebo v Cygwinu. Powershell mě moc nenadchl, jelikož je logicky vázaný jen na Windows. Navíc s Bashem jsou typicky dostupné i GNU Coreutils, takže hromadné změny v textu a parsování výstupů (sed, awk), rekurzivní prohledávání adresářů s různými kritérii přes find atd. Ne že z toho v PS spousty věcí nešlo přes jeho cmdlety, ale přijde mi to pracnější.
Když už potřebuju něco robustnějšího, tak použiju Python.. multiplatformní, spousty užitečných věcí ve standardní knihovně i externích modulech, dá se s tím i něco trochu počítat.. můžu volat nějaké externí dyn. knihovny.

Poslední co ještě zmíním jako možný vhodný doplněk, je univ. grafické rozhraní pro Windows na zpracovávání souborů pomocí nástrojů z příkazové řádky..
Jmenuje se to AnotherGUI
http://www.stuudio.ee/anothergui/
a je to samozřejmě využitelné i se SoXem.. stačí si ozkoušet příkaz ručně na jednom souboru a vytvořit z něj preset, jména konkrétních souborů se jen nahradí pomocí proměnných <SourceFileName>, <OutputPath>, <OutputFileName> a je to.. :)

Michal

P.S.: Kdyby byl zájem, tak až budu mít někdy chvilku, můžu sem dát pár konkrétních příkladů.
msmucr
 
Příspěvky: 256
Registrován: 3. 7. 2014

Re: Skriptovací SW, SoX atd.

Příspěvekod markuc » 07 lis 2015 21:48

Ahoj Michale, mě by to zajímalo určitě, může to ušetřit hodně práce, pokud budu vůbec schopen pochopit ten script .. a díky za krásnej životopis !
Uživatelský avatar
markuc
 
Příspěvky: 511
Registrován: 2. 1. 2007
Bydliště: Dobříš


Zpět na Ostatní software


Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Bing [Bot], Google [Bot], Seznam.cz, xxman, Yahoo [Bot]

reklama
Facebook  Twitter  Google+