Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Má smysl dávat SSD disk kromě systémového i datový ?

Re: Má smysl dávat SSD disk kromě systémového i datový ?

Příspěvekod Pytkin » 03 led 2015 21:02

dog píše:napadá mě že třeba při exportu videa ve vysokém rozlišení by se už rychlost zápisu na SSD mohla projevit i na výsledné rychlosti zpracování...

no to ani ne .. rychlost spracovania videa , je zavisla hlavne na CPU a GPU .. disk to ovlivnuje malo .. pri SSD disku asi nerobis s nekomprimovanymi datami , cize kompresia zamestnava procesor .. nekomprimovane video je ina vec .. tam CPU nic nerobi a zavisi to od rychlosti diskov .. tam treba ale velko kapacitne diskove polia (ktore su rychle ako SSD) .. tam male SSD kapacity nestacia ..
Pytkin
Moderátor

Příspěvekod Ivo » 03 led 2015 21:21

Co třeba otevírání projektu ? Než se mi u některých projektů načtou všechny fily, pluginy atd, tak to někdy trvá i přes minutu ...
Ivo
Moderátor

Příspěvekod Pytkin » 03 led 2015 21:37

ivo ; odskusaj to s tym systemovym diskom .. kazdy robi daco ine .. nikto nerobi taku pracu ako ty ..
Pytkin
Moderátor

Příspěvekod Ivo » 03 led 2015 21:49

No já systémový disk mám pořád pevný :) Na týden ted odjedu, tak ten počítač chci hodit lokálním ITmanům aby vyměnili disk, nainstalovali systém atd., tak když už to budou dělat tak by mohli vyměnit i jiné disky ... a hlavně potřebuju nějakou dobu zachovat i ten současný systémový disk a mít možnost si zvolit ze kterého bootovat (bude chvíli trvat než na ten nový nainstaluju všechno co potřebuju)
Ivo
Moderátor

Příspěvekod msmucr » 03 led 2015 23:07

Jak už bylo naznačeno v předchozích příspěvcích, pokud člověk primárně nepracuje s virtuálními instrumenty, které tahají z disku hromady různých vzroků, dle mého názoru nemá moc smysl používat SSD na něco jiného než systém a programy.
Současné klasické rotační disky dosahují po celém svém povrchu kolem 80MB/s při typické zátěži z DAW programu (tzn. prokládaný přístup k více audio souborům, které mohou být na různých místech disku), což je na běžné projekty naprosto v pohodě. Přístupová doba práci zásadně nezpomaluje.
Při porovnáváních, co jsem dělal, bylo samozřejmě znatelně rychlejší generování souborů s waveformy, ale to je jednorázová záležitost, kvůli které, podle mě nemá smysl obětovat kapacitu.
Spolehlivost SSD je, řekl bych, zhruba stejná jako u pevných disků (zkušenost z posledních 3 let na desítkách kusů.. povětšinou Intel, Samsung, Crucial), což se dá odtušit i uváděné MFT (střední doby mezi poruchami). Dražsí enterprise nebo business verze SSD mají většinou řádově větší garantovaný počet přepsanou kapacitu a ve vyšší cenové kategorii i značně lepší výkon v konstantní zátěži, kde standardní SSD padají i na 20% svého nominálního výkonu. Ale to pro uvažované použití nemá moc smysl řešit a je to spíš doména serverů a pracovních stanic, kde se SSD disky používají např. jako cache.
Kde SSD v praktické rovině ovšem silně ztrácí, je možnost obnovení dat, jak už zmiňoval Dušan. Získání alespoň části dat z SSD s poškozenou elektronikou většinou obnáší extra opatrné přepájení paměťových čipů do jiného kusu nebo speciální desky, což je opravdu časově a finančně náročné. Navíc data jsou prokládána mezi čipy a v posledních modelech SSD i komprimována a především šifrována (i u normálních desktop modelů) podle klíče v servisní oblasti.
Takže každému, kdo by uvažoval o SSD na svá data, vždy říkám, aby zálohoval o sto šest a že je to mnohem důležitější než u klasických disků.
Ještě k tomu načítání projektů, zrychlení nastane už při instalaci pluginů na SSD. Jednou jsem si dělal takovou menší analýzu, když jsem si logoval systémová volání při otevírání. Vyšlo z toho, že při načítání projektu se docela čeká na načtení pluginů a jejich resource souborů z disku do paměti a některé současné pluginy mají i třeba 30MB (např. NI nebo iZotope).. pokud je jich v projektu 15, musí se z různých míst disku načíst 450MB. Pak překvapivě dost času zabrala volání ovladačů různých ochran proti kopírování např iLok, což z diskem nemělo nic společného a je to zřejmě třeba brát jako konstantu. Něco samozřejmě bylo i díky přístupu na všechny wavy (čtení hlaviček) a soubory s waveformy, ale nemyslím, že by to bylo zásadně kritické pokud nejsou v projektu stovky souborů.
Některé DAW (např. Reaper, Soundscape) umí používat i globální adresář pro všechny waveform soubory ze všech projektů a tudíž se to dá v případě potřeby dát na SSD.

Takže osobně bych, protože nepoužívám moc virt. instrumentů, šel do konfigurace.. SSD - OS a programy, HDD - projekty.

Michal
msmucr

Příspěvekod dusanmsk » 06 led 2015 11:18

dendy píše:mne otvaranie pracovnych projektov (nie audio - programovanie, jeden projekt ma cca stovky az tisice (v extremnom pripade desattisice) malych suborov radovo desiatkyaz stovky kB jeden, pri otvarani sa indexuju a kontroluje sa ci nebol nejaky meneny externe) zrychlilo SSD uplne dramatickym sposobom..

OT: Aaaa, pan tu bude Java programator :D :D :D
Nj, u mna prechod z Netbeans+hdd na Idea+ssd znamenal znovyzrodenie a objavenie rychlosti svetla :D
dusanmsk

Předchozí

Zpět na PC