Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Plný systémový disk - obsah neznámý

Plný systémový disk - obsah neznámý

Příspěvekod Ivo » 29 pro 2014 18:38

Už před časem mě překvapilo , že mi to najednou hlásilo že není místo na disku, i když tam skoro nic nemám ... Všiml jsem si složky "old windows" (?) odstranil jsem ji i pár věcí a zase bylo místo. Složka Windows měla asi 14 GB.

Ted před chvílí jsem udělal update Windows (7 Professional) a koukám jak blázen - nebylo to schopné ani rozbalit 2 MB file - prý už není místo.

Složka Windows ted má 250 GB (???) nemůžu v ní ale najít nic co by takovou velikost dávalo. Složka Program files má 40 GB a složka Users 36 GB. Žádné jiné složky na disku C system nemám. A ani to nedává 500 GB (hlásilo to 1 MB volné, tak jsem přesunul knihovny samplů na jiný disk a přibylo 40 GB).

Co to může znamenat - mám tam nějakého neviditelného diskožrouta ? Jak může mít po update složka Windows 250 GB ? Čím může být zabrán disk, když všechny viditelné složky a jejich obsah kapacitu zdaleka neobsahují ?

Co by se s tím dalo dělat ?
Ivo
Moderátor

Re: Plný systémový disk - obsah neznámý

Příspěvekod msmucr » 29 pro 2014 19:37

Ahoj,
250GB je strašně moc, osobně mi to nikdy takhle nenabobtnalo..
Pro kontrolu bych doporučil zapnout zobrazení skrytých a syst. souborů v průzkumníku, někde ty soubory musí být.. ;)
Typicky nejvíc místa zabírá (až 25GB) adresář C:\Windows\WinSxS, ale to je spravováno systémem a nedoporučoval bych do složky ručně sahat.
Složky, jejichž obsah se smazat určitě dá:
c:\Windows\Temp, c:\Users\jmeno\AppData\Local\Temp, c:\Users\jmeno\AppData\LocalLow\Temp

Pak ve složce uživatele můžou být například nastahované aktualizace od aplikací některých výrobců, soubory s poštou, cache internetových prohlížečů.. atp. Těžko říct, co na tvém počítači konkrétně zabírá nejvíc místa.

Přihodím ještě dva odkazy na užitečné aplikace.
TreeSize pro stromové zobrazení stetříděné dle obsazeného místa, což by mělo jednoduše odhalit, kde bydlí diskožrout - http://www.jam-software.com/freeware
A na automatické čistění těch zmíněných dočasných adresářů CCleaner - https://www.piriform.com/ccleaner/download

Michal
msmucr

Příspěvekod tomy45 » 29 pro 2014 23:31

V podstate si si odpovedal sam... update win7, ponecha stary win na disku. Vratane toho, ze ti slozky user skopiruje = 2 nasobok miesta.
Ak si predtym nerobil ziadnu udrzbu (cache browsera atd.) mas to 2x. Plus dalsie :-] hibersys, coz je subor, ktory defaultne win vytvara ked mas menej ako 2GB RAM, uklada cast obsahu RAM pamate na disk HDD.
Osobne si myslim, ze ziadny software ti to nevycisti riadne a pokial nevies co mozes a co nie mazat, zachrani ta jedine clean install.
Ale skopiruj si data na ext. disk :-] (slozky s hudbou, dokumentami atd.
Potom format disku a clean install.
tomy45

Příspěvekod Ivo » 29 pro 2014 23:41

Ano, vede mě to k tomu k čemu se chystám už dlouho - a to nahradit pevný systémový disk ve studiu SSD diskem ... takže jdu pomalu na to :wink:

Ten clean install není zase tak jednoduchý ... studiový DAW, RME drivery, pluginy, ilok, autorizace atd atd ... nic jiného než studio na tom počítači nemám ...

Ale pokud tohle Win 7 update dělá - není to trochu (dost) debilní ?

Proč Samplitude neudělali tu slíbenou verzi pro MAC :( měl bych od těchto Microsoft příběhů pokoj ...

(jinak RAM mám tuším 32 GB)
Ivo
Moderátor

Příspěvekod msmucr » 29 pro 2014 23:50

Ty věci po upgrade Windows (např. zmíněný adresář Windows.old) and zálohy před velkými aktualizacemi (např. Service packy) přímo řeší zabudovaný nástroj Vyčištění disku:
http://windows.microsoft.com/cs-cz/wind ... =windows-7

Jinak, jak jsem psal, 250GB na adresář Windows je extrém i pro standardní průběžné aktualizace po několik let (u mě je to po třech letech 32GB).. Může to být samozřejmě i padáním systému nebo některých programů, protože systém standardně ukládá při pádech dumpy z paměti, což může po pár desítkách pádů opravdu nabobtnat. Ale dumpy vysype jak Vyčištění disku, tak CCleaner.

Michal
msmucr

Příspěvekod tomy45 » 29 pro 2014 23:56

Nahravky, samply presun na ext. disk, ako som pisal. Drivery, ilok... Bohuzial pretrpiet fresh instal budes musiet. ;-] a ked ides do toho SSD... v idealnom pripade, pred update/upgrade si co-to precitat na nete o nastrahach. Win aj OSX maju svoje muchy, o tom potom.
tomy45

Příspěvekod Ivo » 30 pro 2014 00:04

Já předpokládám že SSD bude fungovat neporovnatelně svižněji ...
Ivo
Moderátor

Příspěvekod msmucr » 30 pro 2014 00:17

Ivo píše:Ano, vede mě to k tomu k čemu se chystám už dlouho - a to nahradit pevný systémový disk ve studiu SSD diskem

Ale pokud tohle Win 7 update dělá - není to trochu (dost) debilní ?

Proč Samplitude neudělali tu slíbenou verzi pro MAC :( měl bych od těchto Microsoft příběhů pokoj ...

SSD určitě pomůže, s čistou instalací Win7 by neměl být žádný problém. Jediné co bych předtím pro jistotu zkontroloval v BIOSu, je režim AHCI pro SATA řadič na desce, pokud tam neprovozuješ Intel RAID. Pokud SSD nemáš vybrané, tak doporučuji Intel nebo Samsung. Krom dobrých zkušeností se spolehlivostí a výkonem nabízí oba výrobci utility, které kontrolují HW stav SSD a zároveň provedou několik nastavení Windows tak, aby optimálně pracovaly s SSD (méně zbytečných zápisů atp.). Utility se jmenují - Intel SSD Toolbox a Samsungu Magician.

Jediné, kde tohle "duplikování" normálně nastává je opravdu jen adresář WinSxS, kam se vedle sebe ukládají různé verze syst. komponent a knihoven. Většinou to fakt není tak výrazný problém a má to i některá technická opodstatnění. A dá se to samozřejmě i odstranit.
http://support.microsoft.com/kb/2795190/en-us

Jinak bys řešil ty Applovské příběhy (standardně spravuji všechny běžné systémy včetně Linuxu a nemám nějaké extra předsudky).
Typicky.. už to chodí na Mavericku nebo mám ještě zůstat na Mountain Lion.. Nový OS vyžaduje poslední update nějaké pro aplikace od Apple a na starý mám funkční ovladače na HW.. a až se to vše vyřeší, tak vyjde Yosemite :)

Michal
msmucr

Zpět na PC