Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Použitie Trilogy VSTi na živé hranie

Použitie Trilogy VSTi na živé hranie

Příspěvekod FredFlinstone » 10 led 2013 00:05

priatelia,
pokúšal som sa sprevádzkovať VSTi modul Trilogy nainštalovaný na notebook-u (IBM Lenovo ThinkPad S500, 4GB RAM, 64bit Windows 7) na živé hranie (kvôli absencii basistu :( ).
Notebook som prepojil cez USB s MIDI klávesovým nástrojom (obyčajný Roland D10), s tým, že z Roland-a budem vysielať iba Note-On a Note-Off MIDI povely, VSTi Trilogy na notebooku vygeneruje zvuk basy a tento cez výstup (integrovaná default-ná notebook-ová zvukovka) pošlem ďalej do reprákov.
Nastal ale problém, že notebook (a Trilogy) generoval zvuk s takým oneskorením, že sa nedalo normálne v reálnom čase hrať.
Skúmal som, pátral, ale nič som nenašiel. Zmeniť (znížiť) niekde latenciu?
Inak ak pustím hotový MIDI súbor, uložený na notebook-u, a tento spúšťa Trilogy, tak tam to hrá v reálnom čase, žiadne zreteľné oneskorenie.
Vie mi niekto poradiť čo sa s tým dá urobiť?
Alebo ako môžem použiť VSTi Trilogy na živé hranie inak?
Cubase SX3/Steinberg The Grand 2/VSTi Trilogy Bass/VSTi Acoustica Pianissimo/WaveLab 3.0/Sibelius 4/Garritan Jazz BigBand/Garritan Personal Orchestra/Edirol SuperQuartet/Edirol HyperCanvas/Broomstick Bass/Steinberg Halion 3/Roland D10/Yamaha S80/...
FredFlinstone

Re: Použitie Trilogy VSTi na živé hranie

Příspěvekod hawkens » 10 led 2013 00:28

Podla toho co pises to vypada ze si nepochopil pojem oneskorenia (= latencie). Latencia je oneskorena reakcia na real-time povely, napriklad zo ziveho hrania ako pises ty, ktora vznikne spracovanim zvuku v pocitaci. Pri pustani MIDI suboru moze byt logicky jedine oneskorenie samotny Start prehravania, ziadna ina latencia nemoze nastat, nakolko povely su presne zapisane v MIDI subore a presne prehravane programom.

Z tvojho popisu to vypada ze to pustas cez zabudovanu zvukovu kartu notebooku, ktora URCITE ma iba standardne ovladace s relativne vysokou latenciou. (este som nepocul o nejakom NTB ktory by mal zabudovanu zvukovku s ASIO ovladacmi). Preto ta dlha - pocutelne omeskana odozva.

Skus si nainstalovat ovladace ASIO 4 ALL, nastavit ich latenciu pod 10 msec a nastavit tento ovladac ako zvukovku v Trilogy. Ak ti to bude hrat plynulo a bez lupancov, mas vyhrate.

Mimochodom, ini ludia pisali ze na ozaj zive hranie bez pocutelneho oneskorenia potrebujes latenciu stiahnut az niekde na uroven cca 2 msec. Ja si sice myslim ze az tak nizko nepotrebujes ist, ale v tomto ja osobne nemam prilis vela skusenosti, nie som ziadny live muzikant, takze sa mozem mylit.
hawkens

Příspěvekod delay » 10 led 2013 12:05

2 ms jsou fajn
5 ms je vcelku OK
10 ms je už celkem vopruz

Jsou i tací, kteří ti řeknou, že je štve procesing (prodleva) v Nord Leadech a jinejm nemusí vadit ani těch 10 ms...
ASIO4ALL je možná řešení, ale s integrovanou zvukovkou se za předpokladu konzistentního zvuku nedostaneš níž jak na 15 ms, můj odhad :)
delay

Příspěvekod hawkens » 10 led 2013 12:43

ASIO 4 ALL bolo myslene ako rychle riesenie - moze to vyskusat hned, nic to nebude stat.

Ak nezafunguje, ostava uz iba moznost B dokupit externu firewire alebo USB zvukovu kartu ktora ma ASIO. To uz ale bude stat nejake peniaze.
hawkens

Příspěvekod FredFlinstone » 11 led 2013 18:59

hawkens píše:Podla toho co pises to vypada ze si nepochopil pojem oneskorenia (= latencie). Latencia je oneskorena reakcia na real-time povely, napriklad zo ziveho hrania ako pises ty, ktora vznikne spracovanim zvuku v pocitaci. Pri pustani MIDI suboru moze byt logicky jedine oneskorenie samotny Start prehravania, ziadna ina latencia nemoze nastat, nakolko povely su presne zapisane v MIDI subore a presne prehravane programom.

Z tvojho popisu to vypada ze to pustas cez zabudovanu zvukovu kartu notebooku, ktora URCITE ma iba standardne ovladace s relativne vysokou latenciou. (este som nepocul o nejakom NTB ktory by mal zabudovanu zvukovku s ASIO ovladacmi). Preto ta dlha - pocutelne omeskana odozva.

Skus si nainstalovat ovladace ASIO 4 ALL, nastavit ich latenciu pod 10 msec a nastavit tento ovladac ako zvukovku v Trilogy. Ak ti to bude hrat plynulo a bez lupancov, mas vyhrate.

Mimochodom, ini ludia pisali ze na ozaj zive hranie bez pocutelneho oneskorenia potrebujes latenciu stiahnut az niekde na uroven cca 2 msec. Ja si sice myslim ze az tak nizko nepotrebujes ist, ale v tomto ja osobne nemam prilis vela skusenosti, nie som ziadny live muzikant, takze sa mozem mylit.

vďaka za info,
mám zinštalované aj drajvre ASIO a aj tak to nie je použiteľné.
Ešte na dovysvetlenie, ja ten Trilogy púšťam ako VSTi v Cubase SX, a kláves mám nastavený ako "IN" (klávesy sú pripojené cez kábel MIDI-USB do USB portu notebooku. Napadlo ma, či určité spozdenie tam "nepridáva" aj samotný Cubase. Nedá sa (Cubase) nejako vynechať z toho "reťazca" (klávesy -> MIDI/USB kábel -> USB port notebooku -> Cubase -> VSTi (v Cubase) -> generovaný zvuk -> integrovaná zvukovka -> von)?
Len potom neviem ako a kde "vraziť" VSTi Trilogy.

vďaka za ďalšie rady
Cubase SX3/Steinberg The Grand 2/VSTi Trilogy Bass/VSTi Acoustica Pianissimo/WaveLab 3.0/Sibelius 4/Garritan Jazz BigBand/Garritan Personal Orchestra/Edirol SuperQuartet/Edirol HyperCanvas/Broomstick Bass/Steinberg Halion 3/Roland D10/Yamaha S80/...
FredFlinstone

Příspěvekod MDudas » 14 led 2013 17:57

Da sa vynechat, ale Cubase zasadne opozdenie urcite nerobi.
Ten tvoj problem je uplne standardna vec - skoro kazdy s trochou skusenosti ho pozna.
Takze mozes verit, co Ti hovoria. Stiahni a nainstaluj ASIO4ALL (nie obycajne) a otestuj.
Ak to nepojde, jedine externe riesenie.
MDudas

Příspěvekod FredFlinstone » 31 led 2013 21:33

ok, a aké externé riešenie by ste doporučovali?
FredFlinstone

Příspěvekod MDudas » 01 úno 2013 00:48

Najlepsie nejaku zvukovku... :D
MDudas

Zpět na PC