Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Základní výbavička pro recording (RAP)

Základní výbavička pro recording (RAP)

Příspěvekod koktis » 28 srp 2012 10:09

Zdravím, jsem úplný začátečník v příslušenství...
Do teď jsem nahrával v programu Audacity přes mikrofon na skype se sluchátky..
Rap jsem dělal jen že jsem dělal.
Jenže lidem se líbí a tak chci přeskočit na jinou kvalitu!
Proto jsem se chtěl zeptat co a jak!
Vím, že je tu to tu už hodněkrát řešeno, ale nevyznám se v různých pojmech a termínech.
Potřebuji opravdu to nejdůležitější základ pro HH a Rap nahrávání!

Klidně napište i na email : kokta.michal@seznam.cz
koktis

Re: Základní výbavička pro recording (RAP)

Příspěvekod TOM-Thak » 28 srp 2012 10:21

Rozmysli si v první řadě, jak moc vážně to s tím nahráváním myslíš a kolik na to máš peněz.

Předně potřebuješ:
- Slušný počítač / notebook
- Program na nahrávání (DAW) takových je mraky a když vybereš správně, tak základní pro tvé nahrávání dostaneš ke své zvukové kartě nebo kontroleru (např. Ableton LE)
- Zvukovou kartu
- Mikrofon
- Stojan na mikrofon
- Paravánek na stojan, pokud nemáš (jakože asi ne) upravenou místnost pro nahrávání
- Pop filtr
- Kabely k mikrofonu / zvukové kartě
- Sluchátka
- A pokud to chceš nasadit do nějaké hudby doma a poslat do světa, tak nějaké alespoň low-end reproduktory aspoň ty nejlacinější
studiové monitory

To je fakt základ.. určitě by se dalo pak uvažovat i o předzesilovači k mikrofonu atp. to všecko závisí na penězích a na tom, co od toho očekáváš.

Všechny tyhle pojmy tu na fóru najdeš tzn. hledej např. "mikrofon + rap" "studiová sluchátka" "externí zvuková karta" "zvuková karta" apod. Vše pak bude záležet na rozpočtu, většina témat tu má i v názvu v jaké cenové relaci se pohybují např. "zvuková karta do 5tisic" apod.
TOM-Thak

Příspěvekod biscuit » 28 srp 2012 15:37

vubec si nenapsal, jakej druh prace vlastne chces delat, jestli jen nahravat vokaly/rap a pasovat to do cizich inster, nebo si delat i beaty. jestli oboji, tak muzes zacit klidne od zacatku louskat forum ;) najdes tu vicemene vse.
biscuit

Příspěvekod wire » 28 srp 2012 16:22

Já nechci být nepříjemnej, ale nedá mi to se nezeptat... kolika lidem se to líbí a je to někdo jiný než tvý kámoši na fejsbuku a tvá máma?
wire

Příspěvekod TOM-Thak » 28 srp 2012 16:43

2wire: to bylo ošklivé :D ale tak je to koníček a i kdyby se to líbilo jen jemu samotnému, tak proč ne. Lepší než fetovat.
TOM-Thak

Příspěvekod koktis » 28 srp 2012 20:21

wire píše:Já nechci být nepříjemnej, ale nedá mi to se nezeptat... kolika lidem se to líbí a je to někdo jiný než tvý kámoši na fejsbuku a tvá máma?

MYslím si, že na tohle jsme se neptal! Pár lidí je :-) hlavně že mě to baví....
koktis

Příspěvekod koktis » 28 srp 2012 20:22

biscuit píše:vubec si nenapsal, jakej druh prace vlastne chces delat, jestli jen nahravat vokaly/rap a pasovat to do cizich inster, nebo si delat i beaty. jestli oboji, tak muzes zacit klidne od zacatku louskat forum ;) najdes tu vicemene vse.

Vlastně jen Rapovat.. :-) beaty mam zajištěně
koktis

Příspěvekod TOM-Thak » 28 srp 2012 20:25

Tak si na takove to domaci "zvykani" porid nejakou m-audio
zvukovku s abletonem live le a handy kondenzatorovej majk
a mas vystarano a budes cool.
Nicmene na vydani alba to rozhodne neni :))
nebo i na nejake rozumne nahravani pro kvalitni
postprodukci.
TOM-Thak

Příspěvekod wire » 29 srp 2012 07:02

Nechce se mi dlouze rozebírat, proč jsem se na to ptal a proč si nemyslim, že u dělání muziky je nejdůležitější, že tě to baví. Prostě hlavní je nepodléhat sebeklamu, že něco umíš, pokud ti to tvrdí výše zmíněná skupina lidí.

Co se týká tvýho dotazu, tak pokud se na to fakt cítíš, tak si připrav podle mě minimálně 5000 na to co psal TC, lepší možná je to brát z druhé ruky.
wire

Příspěvekod TOM-Thak » 29 srp 2012 08:17

2wire: snad mi nechces tvrdit, ze ty uz si ztratil iluze?
Me se tvorilo kdysi o dost lip, dokud sem nezacal resit kraviny
typu, jak se prosadit.. a jak rika pritelkyne "lip uz bylo, ted uz to bude jen horsi"
takze zijme pritomnosti ne minulosti a budoucnosti..

Kdo chce kam, pomozme mu tak.

To co jsem psal, tedy majk, zvukovka tak tam fakt pocitej kolem 10tis,
pokud to nesezenes z druhe ruky.
Pokud bys chtel neco jako home recording, tak si priprav tak
60-70 koliku na vsecky ty veci PC do toho nepocitam.
TOM-Thak

Příspěvekod koktis » 29 srp 2012 11:13

Líbí se mi že jsou lidé kterří poradí :-)
Děkuji za rady!

Jinak jestli se mílím, studiové monitory jsou aktivní a pasivní ... jaký je mezinimi rozdíl
a ještě jedna věc... používaji se hlavně při masteringu že?
koktis

Příspěvekod biscuit » 29 srp 2012 11:24

studiove monitory se normalne pouzivaji porad. pri masteringu by se mely pouzivat spis hi-end studiove monitory, upravena mistnost a hlavne osoba, ktera uz neco umi.

pasivni nemaji vestaveny zesilovac.

a ty wire(ovi) poznamky si nevykladej nijak nepratelsky, jsou to zkusenosti, kterejma se sice nenech odradit, ale zaroven uz i nad temahle vecma premejsli. brzo se totiz presvedcis o tom, ze tvoje dovednosti jsou daleko mensi, nez sis myslel a nez ti vsichni, co te placaji po ramenou, tvrdi ;)
biscuit

Příspěvekod TOM-Thak » 29 srp 2012 11:34

Studiové monitory jsou reproduktory, které se snaží výrobce vyrobit tak, aby jejich přednes nelhal a nedokresloval charakter nahrávky.
Takže řečeno hodně laicky neměly by přidávat basy, středy vejšky tak jako to dělají např. hifi věže a další spotřební elektronika.
Díky tomu by se ti v dobře upravené místnosti mělo povést to smíchat tak, aby ti ta skladba hrála pak všude dobře.
Monitory se pak dělí na několik tříd dle velikosti místnosti / vzdálenosti od nich při práci a taky podle užití takže na produkci / postprodukci, mastering a třeba taky video pokud děláš třeba mix do 5.1. Ale říkám, je to hooodně laicky pojaté a zjednodušené
jen abys měl rámcovou představu.
Chci tím taky říct, že pakliže někdo chce dělat hudbu ve studiu, tak kvalitní poslech je nutnost, který nelze obejít.
Je to jako kdybys chtěl jezdit rallye ve škodovce bez kol, taky bys asi moc dobrý časy nezajel :c)))
Mastering to už máš pak takový tuning toho svého pomyslného vozu. Když nebudeš mít auto, co jezdí a který má dobrý základ a dobrý motor, tak tam není moc co tunit.. ten základ je právě mixáž a kvalitně a vhodně zvolené aranžmá a taky při nahrávání
dobře pořízená nahrávka.

U těch monitorů - aktivní / pasivní:
Aby ti reprák vyluzoval nějaký zvuk, tak musí mít zesilovač.
Aktivní monitory mají v každé bedně svůj vlastní zesilovač, který je pro ně připravený a postavený na míru k dosažení, co nejlepších vlastností dané reprobedny.
Pasivní bedna zesilovač nemá a musís si k ní tudíž zesík koupit, ale nebude už konstruovaný přesně bedně na míru,
takže se ti může stát, že ti ty monitory díky blbýmu zesíku budou hrát uplně na nic.
Proto je asi většinou lepši varianta kupovat aktivní monitory, kdy je vše otestované už od výrobce.

Samo nežijeme v ideálním světě.. kdybys chtěl fakt přesný poslech, tak se prohneš za bedny a za místnost.
Pár jedinců ten kvalitní poslech tady má a asi by ti mohli vyprávět, co je to stálo, ale to není rozhodně nic pro začátečníky.
TOM-Thak

Příspěvekod Pytkin » 29 srp 2012 11:53

koktis píše:Líbí se mi že jsou lidé kterří poradí :-)
Děkuji za rady!

Jinak jestli se mílím, studiové monitory jsou aktivní a pasivní ... jaký je mezinimi rozdíl
a ještě jedna věc... používaji se hlavně při masteringu že?

ty sa tu ale pytas na veci , co sa tu 1000x riesili ..
Pytkin
Moderátor

Příspěvekod koktis » 29 srp 2012 20:58

Už v tom mám jasno! Děkuju všem :-)
koktis

Další

Zpět na PC