Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Životnost notebookových baterií

Životnost notebookových baterií

Příspěvekod nixx » 13 čer 2012 22:17

Hledal jsem tady podobné téma, ale nenašel. Kdyžtak mě nasměrujte jinam :-)

V neděli mi po téměř 5 letech a 1421 cyklech odešla 9 článková Li-ion baterka mého ThinkPadu. Při poměrně velké zátěži (zapojený ExpressCard FW řadič se zvukovkou, řízení výkonu CPU na maximum, běžící DAW) jsem zapomněl připojit adaptér. Baterka už byla skoro vybitá a zničeho nic se notebook vypnul. Po nastartování už se baterka odmítla nabíjet...

Zajímalo by mě, jak dlouho vydrží baterie vám a jestli máte nějaké zkušenosti s jejich oživováním.

Já jsem našel na netu 2 recepty na oživení mrtvé baterky. První, dát baterku na dva dny do mrazáku, nezabral. Druhý, dát baterce šokovou terapii zdrojem proudu, jsem neměl jak vyzkoušet. Zkusil jsem akorát zapojit dvě 9V baterky do série a připojit je na chvilku na terminály akumulátoru, ale to žádný efekt nemělo.
Přílohy
thinkpad-battery-dead.png
Screenshot z Lenovo Power Manageru
thinkpad-battery-dead.png (51.18 KiB) Zobrazeno 1723 krát
nixx

Re: Životnost notebookových baterií

Příspěvekod nixx » 13 čer 2012 22:38

Taky mě zajímalo, jak dlouho vydržela baterka v notebooku vám? Mně těch 1421 cyklů a skoro 5 let intenzivního používání příjde jako celkem solidní výsledek :-)
nixx

Příspěvekod matucha » 13 čer 2012 23:33

Nevim kolik cyklu, ale muj starej dell notebook z 2004 (nebo 5) puvodne vydrzel 2 hodky a ted zhruba hodku na baterku. Podobnej notebook tatovi na baterku ani nenastartuje... nevim cim to je. Novy baterky do tehle muzejnich exponatu stojej vic nez za kolik je mozny ty masinky prodat, takze to doziva bez baterky.
matucha

Příspěvekod kexik » 14 čer 2012 12:38

nixx: to ti mozno v tej baterke zhorela daka elektronika, obvykle je tam taky maly plosak s nejakymi vykonovymi suciastkami a malym watchdog chipom. samotne clanky celkom iste nie su zapojene natvrdo na ten konektor, takze prikladanie externeho napatia fungovat nebude. ak si tento postup ziskal od niekoho kto to pouzil na baterku mobilu, tak tam je to inak, vacsina bateriek do mobilov je pasivna a vnutri neni nic len clanky. pomohlo by zohnat druhu, povedzme tiez hnilu, ale funkcnu baterku dakde na inzerat a tie crievka z toho transplantovat. je to babrava robota ale da sa zvladnut.
k vydrzi samotnej, 5 rokov je super vykon. najlepsie je baterku nabit, vybrat a pokial nepouzivas laptop na cestach, frcat na napajaci a bez baterky. baterku zalozis len ked ides dakam do terenu. zabija ju ale aj proste samovybijanie ergo vek, takze tiez tym zivotnost nepredlzis donekonecna.
kexik

Příspěvekod MDudas » 14 čer 2012 18:29

Existuju firmy, co to repasuju. Pohladaj, mozno Ti budu vediet pomoct. Do beznych notebookov sa da zohnat aj noname nahrada.
(ja som kedysi importoval znackove notebooky a vyrobca daval prezieravo na baterku zaruku len 0,5 roka... :wink: )
MDudas

Příspěvekod nixx » 14 čer 2012 21:43

Díky za příspěvky. Nakonec už mám novou :-)
Ale čistě ze zvědavosti by mě stejně zajímalo, jestli by ta stará šla nějakým trikem překecat k dalšímu provozu :D
nixx

Zpět na PC