Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

KORG monologue

Menší bráška analogového syntezátoru KORG minilogue.

Dnes se podíváme na nástroj KORG monologue, jakéhosi menšího jednohlasého bratra čtyřhlasého minilogue, který jsem zde nedávno testoval. Protože spousta detailů je mezi nimi podobná, zvídavější čtenáře odkazuji také na test KORG minilogue, kde se budou moci dozvědět více. Zde se více zaměřím zejména na odlišnosti a rozdíly mezi oběma typy.

Design
Monologue je de facto přímou zmenšeninou minilogue, po stránce designu s ním sdílí mnoho stejných prvků, zejména v jeho stříbrném provedení. Firma šla ale v barevnosti ještě dále a nabízí monologue kromě stříbrné ještě v černé, červené, tmavě modré a zlatohnědé. Nutno uznat, že všechny vypadají moc pěkně a jen vybrat si mezi nimi tu nejpřitažlivější může být docela oříšek. Pokud již minilogue vypadá poněkud (ale klamně) dětsky, u monologue se člověku tvoří dojem vyloženého "batolete". I když se to opět netýká zvuku nebo funkcí, které jsou naprosto vyspělé, velikost 35 x 27 x 7 cm již začíná být bohužel v něčem na hranici určité tolerance. Přestože se jedná o profesionální nástroj, můžeme narazit na klasický, ale u syntetizérů dnes již poměrně vzácný problém: kam s ním? Svou velikostí se totiž dá bezpečně umístit pouze na pevnou podložku (stůl, vrchní panel jiného nástroje apod.). Pokud ho chceme umístit v podstatě na jakýkoli standardní klávesový stojan, pak zjistíme, že je prostě moc malý a nebude nám nikde pořádně držet. Na stojanu typu X by musel být umístěn neúměrně vysoko a lehké drcnutí ho shodí dolů. Na dvojstojanu s rameny typu Y bude mezi rameny propadávat a i kdyby se úhel ramen dal nastavit, život nám zkomplikuje zapojení kabelů, protože zadní panel monologue půjde přímo do středové osy stojanu. Na živé hraní proto vidím jako nejreálnější variantu buď vymyslet nějakou pevnou podložku, což je o starost navíc, nebo nástroj kompletně ovládat na dálku pomocí MIDI, ale v tomto případě ztrácí analog s možností ručního ovládání značně kouzlo. Naopak na použití doma, nebo ve studiu, může být menší velikost a skladnost samozřejmě výhodou - pokud zrovna monologue nepotřebujeme, snadno se vejde do nějaké skříňky, nebo dokonce do šuplíku.
Obrázek
Jinak spousta dobrých a zajímavých vlastností v designu z minilogue zůstala - novátorský jezdec pro ohýbání tónu, přehledné uspořádání hierarchie tvorby zvuku (zleva doprava oscilátor/filtr/zesilovač), 16 multifunkčních tlačítek pro volbu parametrů a zadávání kroků sekvenceru a zejména multifunkční displej se skvělým a inspirativním zobrazením osciloskopu zvukové vlny na výstupu. Pokud člověku nevadí poměrně malé rozestupy mezi jednotlivými potenciometry (které jsem již kritizoval u minilogue), dá se ovládat nástroj lehce a snadno.

Zadní panel má opět dřevěnou ozdobnou lištu a najdeme tam konektory pro zapojení audio vstupu, hlavního a sluchátkového audio výstupu, synchronizačního vstupu a výstupu (pro další nástroje KORG), MIDI IN/OUT, USB připojení (včetně MIDI po USB) a samozřejmě také hlavní vypínač. Ozdobná lišta je jistě pěkná, ale zároveň nám může zkomplikovat život. Pokud bychom chtěli použít (třeba i v nouzi) jacky se zahnutým koncem, nedají se totiž přes lištu pořádně zastrčit dovnitř. Nástroj může fungovat i na baterie - 6 alkalických AA, se kterými by nástroj měl vydržet 6 hodin provozu, je také přibaleno, s NiMH bateriemi může vydržet až 8 hodin. To samozřejmě zvyšuje mobilnost použití a možnost pracovat "v terénu". V balení nástroje ale bohužel nenajdeme síťový adaptér, což je přístup, kterému moc nerozumím. Jde jen o lehce větší velikost krabice? Nechce se mi věřit, že by nám výrobce tím naznačoval, že bere tento nástroj jen jako luxusní hračku na baterie, kdo chce tento nástroj používat "normálně", ať se stará sám...
Obrázek
Ovládání
Je velmi podobné jako u minilogue, jen díky méně funkcím ještě o něco jednodušší. Zvukové parametry se dají "nakroutit" většinou ručně, jen na pár speciálních (např. vynikající mikroladění, které zde firma i v presetových zvucích používá velmi kreativně), na které se dostaneme pomocí displeje a tlačítek pod nimi. Některé funkce (např. zapínání krokového sekvenceru) chytře využívají možnost měnit funkci podle krátkého či dlouhého stisku tlačítka. Na rozdíl od minilogue je zde jen 100 pamětí pro zvuky, z toho 80 presetových. Celkově vzato je ovládání velmi příjemné a manuál k tomuto nástroji většinou ani nebudeme potřebovat.

Klaviatura
Má pouze 25 kláves, tedy dvě oktávy, ale jinak je myslím totožná s klaviaturou minilogue a platí o ní také vše, co jsem popsal v předchozím testu. Na mini velikost kláves si jistě lze zvyknout (zejména lidé se štíhlejšími prsty s tím nebudou mít takový problém), na druhé straně standardní velikost by přece jen byla lepší. Klaviatura má pouze rychlostní citlivost, která funguje velmi dobře a v plném rozsahu, ale opět - tlaková citlivost by se mohla hodit. Oktávové polohy se dají snadno přepínat speciálním přepínačem vedle klaviatury, takže se dostaneme všude, kam potřebujeme.
Obrázek
Zvuk
Opět bych řekl, že podobně jako u minilogue je kvalita zvuku vynikající a splňuje vše, co od klasického analogu čekáme. Jediný rozdíl je v počtu hlasů, tento nástroj tedy využijeme typicky na basové, sólové nebo efektové zvuky. Vynikající nápad je potenciometr Drive, kterým můžeme měnit přebuzení zvuku do filtru a zesilovače a napodobit tak úplně čistý a jemný zvuk, ale také průrazný lehce nakreslený "moogovský" zvukový ideál. Tovární přednastavené zvuky vypovídají celkem dobře o možnostech nástroje, ale pravý požitek je pustit se do vlastní ruční tvorby zvuku a nechat se unášet a inspirovat.

Závěrem
KORG monologue je, podobně jako minilogue, zajímavým inspirativním nástrojem, jehož jedinou zásadní nevýhodou může být pro někoho příliš malá velikost a z toho vyplývající vlastnosti. I když ho lze s trochou nadsázky vnímat i jako poněkud luxusní dětskou hračku (co bychom za to leckdy dali, kdybychom slyšeli v hračkářství či doma s dětmi tak kvalitní zvuk), je to naprosto profesionální nástroj. Jeho ideální využití bych viděl opět spíš ve studiu, nebo pro výuku a první seznámení se světem analogové syntézy, méně na živé hraní. Díky jeho velmi příznivé ceně je poměrně dostupný pro všechny možné zájemce.

Výrobce: KORG
Zapůjčil: Music Park s.r.o.

Jiří Neužil
Facebook  Twitter  Google+
PROFIL AUTORA: Jiří Neužil
Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka (obory skladba a klavír), kde vyučuje jazzovou klavírní interpretaci a elektronické nástroje. V letech 1994-1996 působil jako jeden z firemních hráčů Yamaha pro ČR. Bývalý člen skupin Blue Birds Ivana Myslikovjana a Taliesyn, v současnosti Petr Kalfus Sextet a Ajnkesl Buntes. Autor scénické hudby pro divadlo v ČR a ve Francii, rozhlasové hry pro Český rozhlas. Příležitostně spolupracuje s francouzskými šansoniéry (Alain Turban aj.), z české scény např. Jakub Doležal Q, Stainless Swingers, Concept Art Orchestra, Marie Rottrová, Jaromír Nohavica aj.

Re: KORG monologue

Příspěvekod dendy » 15 kvě 2017 11:40

Hm pomerne povrchna recenzia, ocakaval by som podrobnejsie rozobratie jednotlivych modulacnych moznosti ... prilis vela priestoru popisu veci ktore buy sa dali zhrnut do 1 odseku a naopak cast zvuk (ktora je pri takomto na stroji pre drvivu vacsinu ludi najpodstatnejsia) len 2-3 subjektivne vety ..
Uživatelský avatar
dendy
 
Příspěvky: 12551
Registrován: 12. 7. 2002
Bydliště: Senec

Re: KORG monologue

Příspěvekod ZFarkas » 17 kvě 2017 16:22

Podle mne, na základě i mého přímého srovnání s jinými analogy včetně Minilogue, je článek napsán velmi dobře, Monologue je dle jeho zvukových "kvalit" - což není to samé co zvukové možnosti - skutečně ideální spíše pro začátečníky na seznámení se s principy analog syntézy, případně do lowbudget studentského home studia. Na seriózní práci ne, na stage by jistě exceloval v každé dětské kapele, např vedle kytaristy/-ky s růžovým Squier HelloKitty modelem, ale jinak snad ani nemohu doporučit nikomu, kdo to myslí trochu vážně s muzikou, pro ty si dovolím doporučit za stejnou cenu raději alespoň Novation Bass station II + nějaký analog delay. Ale i tak je to např. na leady průrazností a plností zvuku sotva poloviční "sound" než z Moogů nebo vintage analogů. Monologue dává s bídou polovinu kvality zvuku Bassstationu, na všech typech nastavení, takže celkový zvukový dojem je cca shodný s mono lead synty např na KingKorgu, což je ale VA syntéza, i když na digitál možná i trochu kvalitní v měřítku dnešní produkce...
Uživatelský avatar
ZFarkas
 
Příspěvky: 154
Registrován: 21. 9. 2015

Re: KORG monologue

Příspěvekod hofa » 19 kvě 2017 11:59

Můžu se zeptat, jakým způsobem kvantifikujete "plnost" zvuku a "kvalitu" zvuku, když uvádíte, že je "sotva poloviční"? Díky za odpověď.
hofa
 
Příspěvky: 3
Registrován: 6. 6. 2012

Re: KORG monologue

Příspěvekod Stardust » 19 kvě 2017 15:30

jde o zlomek daný poměrem hlasitostí v mixu oproti hradbě nadupaných vytavených full vintage analog massive wood kytar v nonstop baru. Pak už to jde raz dva.

Mimochodem, king korg v celé kráse

Uživatelský avatar
Stardust
 
Příspěvky: 175
Registrován: 11. 1. 2007

Re: KORG monologue

Příspěvekod dendy » 19 kvě 2017 16:24

hofa: ZFarkasa neber vazne, on tymi blbostami zaplavuje cele audiozone .. jednym uchom dnu, druhym von, tie jeho grafomanske onanie ani netreba citat ...
Uživatelský avatar
dendy
 
Příspěvky: 12551
Registrován: 12. 7. 2002
Bydliště: Senec

Re: KORG monologue

Příspěvekod ZFarkas » 22 kvě 2017 13:12

Mezi Minilogem a např Bassstationem II je zásadní rozdíl při otevřenějším filtru v počtu harmonických alikvótů co zní od každého tónu v celém rozsahu. Tyto složky signálu určují sytost, plnost zvuku a nepřímo tak definují jeho schopnost prosadit se s jinými nástroji. Např staré Moogy obsahují v každém tónu ve všech oktávách aspoň 2x více těchto harmonických složek než při použití všech 6 VA oscilátorů v Kingkorgu, poskládaných klidně i v oktávách nebo intervalech podobně jako varhanní stopy. Ukázka Kingkorgu výše je moc pěkná, tady ten zvuk úplně stačí, dokonce je super. Kingkorg má pár podobně solidních zvuků z VA oscilátorů, nicméně PCM vzorky jsou příšerné, ještě víc než na Rolandu Jupiter 50, tam se daly udělat aspoň použitelný imitace akordeonů, když už nic. Kdo má zájem, nový Kingkorg BK letošní model v černé barvě včetně nového značkového gigbagu Kingkorg právě prodávám za 22 tis CZK nebo nabídněte výměnou jakýkoli cenově adekvátní analog nebo kytaru, doplatky možné, díky.
Uživatelský avatar
ZFarkas
 
Příspěvky: 154
Registrován: 21. 9. 2015

reklama
Facebook  Twitter  Google+