Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Balík dozvukových efektů.

Produkty americké společnosti Lexicon není třeba dlouze představovat. Její výrobky se staly synonymem kvalitní simulace dozvuku ještě v dobách, kdy byly počítače pouze řídící centrálou studia a veškeré zpracování audio signálu probíhalo čistě na hardwarové úrovni. Doba pokročila a Lexicon přichází na trh s čistě softwarovou podobou několika svých dozvukových algoritmů, odvozených především z procesoru typu PCM96.

Na úvod
Procesory firmy Lexicon se za celou dlouhou dobu své existence zabydlely v nahrávacích a postprodukčních studiích po celém světě a díky své kvalitě se staly vzorem pro mnohé konkurenční výrobky. Mít Lexicon patří stále k devizám, které zlepšují pověst každého studia. Procesory Lexicon byly totiž jedny z prvních, které dokázaly simulovat dozvuk reálného prostoru bez nežádoucích průvodních jevů. Do té doby se nahrávky opatřovaly dozvukem buď v kombinaci s tzv. dozvukovou místností (lidově nazývanou „rámusárna”), nebo pomocí pružiny či desky (Plate). První pokusy se simulací dozvuku čistě digitálně se vždy potýkaly s určitou chemičností a nepřirozeností. Pokud totiž chceme simulovat jevy, které jsou způsobeny náhodným šířením a odrazy zvuku v reálném prostoru, je třeba provést mnoho výpočtů v krátkém čase. Ale limitace výpočetním výkonem není jediným omezujícím faktorem - důležitá je také podoba vlastního výpočetního algoritmu. Vývojáři společnosti Lexicon (dnes součást konsorcia Harman) vsadili na vlastní vývoj a odladění algoritmu na relativně dostupné hardwarové úrovni. Z hlediska členění typů dozvukových algoritmů se tedy jedná o čistě simulační přístup, na rozdíl od dnes populárních konvolučních metod. Tento způsob realizace dozvukového algoritmu nabízí větší variabilitu nastavení jednotlivých parametrů a v podání Lexiconu také pověstnou přirozenost.

Firma Lexicon se s přihlédnutím ke stavu vývoje výpočetní techniky a trendů v integraci DAW studia rozhodla osvobodit dozvukové algoritmy od vazby na hardwarovou stránku a přenést je tak na procesory pro všeobecné použití. Prvním krůčkem v integraci s DAW aplikací je procesor PCM96, který umožňuje připojení k počítači pomocí FireWire rozhraní, po kterém jsou přenášena řídící a zvuková data. Uživatel má tak pocit, že pracuje se softwarovým plug-in modulem, CPU počítače však není zatíženo vlastním výpočtem. Produkt Lexicon PCM Native Reverb Bundle jde ještě dál a ke svému provozu využívá pouze CPU hostitelské počítače.
Obrázek
Instalace a popis
Lexicon PCM Native Reverb Bundle je ve své podstatě balík sedmi dozvukových simulací s jednotným grafickým rozhraním. Kromě jediného algoritmu, kterým je Vintage Plate, vycházejí všechny ostatní z hardwarového procesoru PCM96. Jmenovitě jsou to efekty Chamber, Hall, Random Hall, Plate, Concert Hall a Room. Z hardwarového staršího bratra však software nepřevzal efekty ostatního typu (Delay, Modulation apod.), jedná se tedy pouze o dozvukové algoritmy.

Všech sedm plug-in modulů se nainstaluje společně a ke svému životu potřebují počítač s operačním systémem Windows XP, Vista, 7 (vč. 64bitových verzí) nebo Mac OS X. Mezi minimální hardwarové nároky patří taktovací frekvence procesoru 1.8 GHz a velikost RAM 1 GB. Ochranou proti kopírování je známý iLok. Efekty jsou čistě nativní, tzn. že běží na CPU, a podporují standardy VST, RTAS a AU. Zcela chybí podpora TDM platformy pro Pro Tools HD.

Ovládání
Kdo je znalý obsluhy Lexicon procesorů, zabydlí se v ovládání a nastavování jednotlivých parametrů velmi rychle. I pro začátečníky je ale uživatelský komfort zajištěn. Okno plug-in modulu je možno rozdělit na několik oblastí. Jeho horní část je obsazena ukazateli vstupní a výstupní úrovně stereofonního signálu, tzv. Real-time displejem a sekcí ekvalizéru výstupního signálu.

U Real-time displeje se na chvíli zastavíme: v jeho zobrazení je možno vidět buď 2D spektrogram (po vzoru přístrojů typu RTA), 3D analyzátor obalové křivky signálu v pěti frekvenčních pásmech a nebo zobrazení impulzní odezvy v reálném čase. Všechny tyto možnosti zobrazení výstupního signálu jsou velmi užitečné a kdo ví, jak je číst, pro toho mají velký přínos. Pokud chceme nasadit efekty z PCM Native balíku na více stopách, je dobré po nastavení parametrů Real-time analýzu vypnout, neboť přece jen trochu zatěžuje CPU.
Obrázek
Dolní část okna efektu nabízí zobrazení sady devíti tahových potenciometrů pro nastavování jednotlivých parametrů. Aktuální parametr a jeho hodnota jsou zobrazeny nad každým táhlem. Po vstupu do Edit módu je možno přepínat mezi jednotlivými stránkami (Soft Row, Input & Mix, Reverb a Reflections). Struktura ovládání připomíná hardwarové ovladače procesorů Lexicon typu LARC a je díky tomu velmi přehledná. Nechybí možnost porovnání vlastních úprav s uloženým presetem (Compare).

Pro okamžité používání dozvukových simulací z Lexicon PCM Native Reverb balíku je k dispozici několik set presetů. Ty jsou pro přehlednost organizovány do kategorií a po nalezení presetu, který se blíží našim představám, lze libovolně modifikovat nastavení a samozřejmě jej ukládat.
Obrázek
Zvuk a závěr
Jedním slovem lze říci, že zvuk je výborný. Přiznám se, že mě to u tak renomované značky ani nepřekvapuje. Každý, kdo hledá přirozenou simulaci dozvuku s velkým množstvím modifikovatelných parametrů a se zárukou pověstné Lexicon kvality, by měl o pořízení Lexicon PCM Native Reverb Bundle pro své studio uvažovat. Efekty nabízejí menší zatížení procesoru a větší variabilitu nastavení než konvoluční algoritmy, na druhou stranu je možná potřeba alespoň na začátku více hledat v presetech a upravit si to které nastavení dle svých potřeb. Výborně vycházejí všechny simulace Chamber a Concert Hall ve spojení s klasickou hudbou a akustickými nástroji. Při mixu bicích nebo vokálů zase potěší kvalita Plate algoritmů. Všechny algoritmy jsou ale univerzálně použitelné pro široké pole aplikací, záleží jen na uživateli.

Na první pohled vysoká cena je kromě kvality vyvážena faktem, že po instalaci Lexicon PCM Native Reverb balíku je možno spustit mnoho instancí programu a nejsme tak omezeni jediným hardwarovým procesorem. Jak už sám název produktu napovídá, jedná se o čistě nativní řešení, TDM platforma bohužel podporována není.

PCM Native Reverb Bundle je vítaným obohacením produktového sortimentu firmy Lexicon, která tak konečně může přesvědčit o pověstné kvalitě svých procesorů i širší pole uživatelů bez toho, že by si museli kupovat drahé hardwarové přístroje.

Ondřej Urban, převzato z časopisu PiXEL - http://www.pixel.cz
Facebook  Twitter  Google+
PROFIL AUTORA: MgA. Ing. Ondřej Urban Ph.D.
Vystudoval ČVUT (obor Radiolektronika se zaměřením na elektroakustiku), HAMU (obor Zvuková tvorba) a Konzervatoř Jaroslava Ježka (obor skladba). Od roku 2000 působil nejprve jako externí pedagog oboru Zvuková tvorba na HAMU a jako vědecký pracovník v oboru Hudební akustiky (tamtéž). V současné době je docentem na katedře Hudebního zvuku HAMU a vedoucím Zvukového studia HAMU. Ve své profesi se zabývá zvukovou a hudební režií nahrávek pro CD, film, divadlo, ale i dalších zvukových forem (zvuková koláž, znělka, rozhlasový spot atd.). Je tvůrcem mnoha nahrávek (přes 35 titulů na CD) z oblasti hudby vážné i populární. Ve své vlastní tvorbě se zabývá převážně kompozicí hudby elektronické nebo elektroakustické a to jak autonomní, tak užité. Věnuje se hře a improvizaci na klavír a varhany.

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Poshook » 21 led 2011 01:34

obe dema som skusal a hlavne som sa sustredil prave na Room algoritmus, ktory je u PCM na takej urovni, ze mi pride v celom PCM zasadny a uplne nenahraditelny niecim inym (inym pluginom od ineho vyrobcu).
LXP Room sa mi v priamom porovnani zdal nudny a staticky, cim som cele LXP hodil tak nejak za hlavu. Myslim, ze prave absencia originalneho room algoritmu so vsetkymi paratametrami je najvacsie minus celeho LXP.
To, ze ostatne algoritmy su totozne s PCM, je pre mna tiez prekvapenie. PCM mi znelo o kus vacsie a "luxusnejsie"...ze by placebo? hm
Poshook
 
Příspěvky: 2477
Registrován: 6. 7. 2004

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Prvotsky » 04 bře 2011 01:51

je to je skoda co se tu docitam..

zvuky ktery sem dostal z dema me okouzlili..

premyslel sem ze budu koukat po nejake vyhodne koupi.

Pro me osobne velky rozdil oproti reverbu v logic 9..
Uživatelský avatar
Prvotsky
 
Příspěvky: 1040
Registrován: 23. 5. 2006
Bydliště: Vodonohy

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod jsem.devka » 04 bře 2011 10:35

používám oxford reverb, myslim že neni potřeba řešit jakékoliv jiné s tímhle sem spokojenej, nebo mě někdo vyvede z omylu??
Uživatelský avatar
jsem.devka
 
Příspěvky: 269
Registrován: 7. 5. 2007
Bydliště: Praha

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Fractal » 04 bře 2011 11:32

už jsou updatovány a neblbnou? MAC.. WIn7?
Uživatelský avatar
Fractal
 
Příspěvky: 2367
Registrován: 10. 4. 2004
Bydliště: Jyväskylä, Finsko

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod matucha » 04 bře 2011 14:06

ja sem zvedavej na tenhle $50 plugin http://www.gearslutz.com/board/new-prod ... aroom.html

Obrázek
matucha
 
Příspěvky: 4864
Registrován: 24. 5. 2002
Bydliště: Praha

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Cyril » 04 bře 2011 20:55

matucha: proc? Ma na nem bejt neco zvlastniho, ze ho davas do souvislosti se spickovyma Lexiconama? Nazev ma peknej, to jo :)
Uživatelský avatar
Cyril
 
Příspěvky: 5652
Registrován: 26. 10. 2004
Bydliště: Praha

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod matucha » 04 bře 2011 21:23

Clovek co to dela si evidentne ma o cem pokecat s vyvojarema od bricasti a lexiconu, takze jo, myslim, ze tomu dam sanci ;). PCM room algoritmus je kazdopadne supr.
matucha
 
Příspěvky: 4864
Registrován: 24. 5. 2002
Bydliště: Praha

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod TOM-Thak » 16 bře 2011 17:19

Tak problem bys vyresil instalaci jBridge.. softik, ktery emuluje 32bit prostredi v 64bit cubase takze ti pofrci vsecky 32bit plug iny na 64bit cubase. Nevyhoda je, ze to zere vic CPU.
Uživatelský avatar
TOM-Thak
 
Příspěvky: 3652
Registrován: 19. 6. 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod TOM-Thak » 17 bře 2011 15:34

Ty jo to muze byt omezenim. Ja abych pravdu, rekl tak jsem jBrige jen jednou nainstaloval a zkusil jestli funguje a pak jsem ho hned koupil a pri FULL verzi jsem nepozoroval nic spatneho.
Uživatelský avatar
TOM-Thak
 
Příspěvky: 3652
Registrován: 19. 6. 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Prvotsky » 26 bře 2011 14:21

četl sem docela pozivní ohlasy na Valhala room - zakoupil - poreferuji
Uživatelský avatar
Prvotsky
 
Příspěvky: 1040
Registrován: 23. 5. 2006
Bydliště: Vodonohy

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod matucha » 26 bře 2011 15:16

taky se chystam... ale nejdriv musi udelat PC verzi ;(
matucha
 
Příspěvky: 4864
Registrován: 24. 5. 2002
Bydliště: Praha

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod markuc » 27 bře 2011 02:54

Mjojo : pro zajímavost, provozuju Lexicon v Reaperu a4 i 3, kterej běží 64bitově, prostřednictvím reaperovskýho interního bridge a nemám jedinej problém ... :)
Uživatelský avatar
markuc
 
Příspěvky: 510
Registrován: 2. 1. 2007
Bydliště: Dobříš

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod blueevil » 13 črc 2011 12:43

PCM verzia je lepšia a stabilnejšia, mne sa páčia
blueevil
 
Příspěvky: 247
Registrován: 3. 4. 2010

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Poshook » 14 črc 2011 11:53

Ja som Vahalalla kupil, ale mam z neho zmiesane dojmy. Bude to asi vyssimi stredmi, ktore mi vadia. Na vokal to urobi super priestor, ale zaroven prida nieco "surove" namiesto "jemneho"
Poshook
 
Příspěvky: 2477
Registrován: 6. 7. 2004

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod matucha » 14 črc 2011 12:00

Chvili jsem s vallhalou spekuloval a udelal si nejaky presety, ktery by delaly to co Lex a bylo to 90%... tj super za tech par babek. No ale nakonec sem stejne koupil PCM bundle a je to vyreseny. Vallhalu treba este nekdy dam taky, je to vlastne uplne jiny nez lexicony, ty sou vic chaoticky v dozvuku a jo sou mekci a zajimavejsi. Vallhala je takova uniformnejsi a to se taky hodi.
matucha
 
Příspěvky: 4864
Registrován: 24. 5. 2002
Bydliště: Praha

reklama
Facebook  Twitter  Google+