Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Balík dozvukových efektů.

Produkty americké společnosti Lexicon není třeba dlouze představovat. Její výrobky se staly synonymem kvalitní simulace dozvuku ještě v dobách, kdy byly počítače pouze řídící centrálou studia a veškeré zpracování audio signálu probíhalo čistě na hardwarové úrovni. Doba pokročila a Lexicon přichází na trh s čistě softwarovou podobou několika svých dozvukových algoritmů, odvozených především z procesoru typu PCM96.

Na úvod
Procesory firmy Lexicon se za celou dlouhou dobu své existence zabydlely v nahrávacích a postprodukčních studiích po celém světě a díky své kvalitě se staly vzorem pro mnohé konkurenční výrobky. Mít Lexicon patří stále k devizám, které zlepšují pověst každého studia. Procesory Lexicon byly totiž jedny z prvních, které dokázaly simulovat dozvuk reálného prostoru bez nežádoucích průvodních jevů. Do té doby se nahrávky opatřovaly dozvukem buď v kombinaci s tzv. dozvukovou místností (lidově nazývanou „rámusárna”), nebo pomocí pružiny či desky (Plate). První pokusy se simulací dozvuku čistě digitálně se vždy potýkaly s určitou chemičností a nepřirozeností. Pokud totiž chceme simulovat jevy, které jsou způsobeny náhodným šířením a odrazy zvuku v reálném prostoru, je třeba provést mnoho výpočtů v krátkém čase. Ale limitace výpočetním výkonem není jediným omezujícím faktorem - důležitá je také podoba vlastního výpočetního algoritmu. Vývojáři společnosti Lexicon (dnes součást konsorcia Harman) vsadili na vlastní vývoj a odladění algoritmu na relativně dostupné hardwarové úrovni. Z hlediska členění typů dozvukových algoritmů se tedy jedná o čistě simulační přístup, na rozdíl od dnes populárních konvolučních metod. Tento způsob realizace dozvukového algoritmu nabízí větší variabilitu nastavení jednotlivých parametrů a v podání Lexiconu také pověstnou přirozenost.

Firma Lexicon se s přihlédnutím ke stavu vývoje výpočetní techniky a trendů v integraci DAW studia rozhodla osvobodit dozvukové algoritmy od vazby na hardwarovou stránku a přenést je tak na procesory pro všeobecné použití. Prvním krůčkem v integraci s DAW aplikací je procesor PCM96, který umožňuje připojení k počítači pomocí FireWire rozhraní, po kterém jsou přenášena řídící a zvuková data. Uživatel má tak pocit, že pracuje se softwarovým plug-in modulem, CPU počítače však není zatíženo vlastním výpočtem. Produkt Lexicon PCM Native Reverb Bundle jde ještě dál a ke svému provozu využívá pouze CPU hostitelské počítače.
Obrázek
Instalace a popis
Lexicon PCM Native Reverb Bundle je ve své podstatě balík sedmi dozvukových simulací s jednotným grafickým rozhraním. Kromě jediného algoritmu, kterým je Vintage Plate, vycházejí všechny ostatní z hardwarového procesoru PCM96. Jmenovitě jsou to efekty Chamber, Hall, Random Hall, Plate, Concert Hall a Room. Z hardwarového staršího bratra však software nepřevzal efekty ostatního typu (Delay, Modulation apod.), jedná se tedy pouze o dozvukové algoritmy.

Všech sedm plug-in modulů se nainstaluje společně a ke svému životu potřebují počítač s operačním systémem Windows XP, Vista, 7 (vč. 64bitových verzí) nebo Mac OS X. Mezi minimální hardwarové nároky patří taktovací frekvence procesoru 1.8 GHz a velikost RAM 1 GB. Ochranou proti kopírování je známý iLok. Efekty jsou čistě nativní, tzn. že běží na CPU, a podporují standardy VST, RTAS a AU. Zcela chybí podpora TDM platformy pro Pro Tools HD.

Ovládání
Kdo je znalý obsluhy Lexicon procesorů, zabydlí se v ovládání a nastavování jednotlivých parametrů velmi rychle. I pro začátečníky je ale uživatelský komfort zajištěn. Okno plug-in modulu je možno rozdělit na několik oblastí. Jeho horní část je obsazena ukazateli vstupní a výstupní úrovně stereofonního signálu, tzv. Real-time displejem a sekcí ekvalizéru výstupního signálu.

U Real-time displeje se na chvíli zastavíme: v jeho zobrazení je možno vidět buď 2D spektrogram (po vzoru přístrojů typu RTA), 3D analyzátor obalové křivky signálu v pěti frekvenčních pásmech a nebo zobrazení impulzní odezvy v reálném čase. Všechny tyto možnosti zobrazení výstupního signálu jsou velmi užitečné a kdo ví, jak je číst, pro toho mají velký přínos. Pokud chceme nasadit efekty z PCM Native balíku na více stopách, je dobré po nastavení parametrů Real-time analýzu vypnout, neboť přece jen trochu zatěžuje CPU.
Obrázek
Dolní část okna efektu nabízí zobrazení sady devíti tahových potenciometrů pro nastavování jednotlivých parametrů. Aktuální parametr a jeho hodnota jsou zobrazeny nad každým táhlem. Po vstupu do Edit módu je možno přepínat mezi jednotlivými stránkami (Soft Row, Input & Mix, Reverb a Reflections). Struktura ovládání připomíná hardwarové ovladače procesorů Lexicon typu LARC a je díky tomu velmi přehledná. Nechybí možnost porovnání vlastních úprav s uloženým presetem (Compare).

Pro okamžité používání dozvukových simulací z Lexicon PCM Native Reverb balíku je k dispozici několik set presetů. Ty jsou pro přehlednost organizovány do kategorií a po nalezení presetu, který se blíží našim představám, lze libovolně modifikovat nastavení a samozřejmě jej ukládat.
Obrázek
Zvuk a závěr
Jedním slovem lze říci, že zvuk je výborný. Přiznám se, že mě to u tak renomované značky ani nepřekvapuje. Každý, kdo hledá přirozenou simulaci dozvuku s velkým množstvím modifikovatelných parametrů a se zárukou pověstné Lexicon kvality, by měl o pořízení Lexicon PCM Native Reverb Bundle pro své studio uvažovat. Efekty nabízejí menší zatížení procesoru a větší variabilitu nastavení než konvoluční algoritmy, na druhou stranu je možná potřeba alespoň na začátku více hledat v presetech a upravit si to které nastavení dle svých potřeb. Výborně vycházejí všechny simulace Chamber a Concert Hall ve spojení s klasickou hudbou a akustickými nástroji. Při mixu bicích nebo vokálů zase potěší kvalita Plate algoritmů. Všechny algoritmy jsou ale univerzálně použitelné pro široké pole aplikací, záleží jen na uživateli.

Na první pohled vysoká cena je kromě kvality vyvážena faktem, že po instalaci Lexicon PCM Native Reverb balíku je možno spustit mnoho instancí programu a nejsme tak omezeni jediným hardwarovým procesorem. Jak už sám název produktu napovídá, jedná se o čistě nativní řešení, TDM platforma bohužel podporována není.

PCM Native Reverb Bundle je vítaným obohacením produktového sortimentu firmy Lexicon, která tak konečně může přesvědčit o pověstné kvalitě svých procesorů i širší pole uživatelů bez toho, že by si museli kupovat drahé hardwarové přístroje.

Ondřej Urban, převzato z časopisu PiXEL - http://www.pixel.cz
Facebook  Twitter  Google+
PROFIL AUTORA: MgA. Ing. Ondřej Urban Ph.D.
Vystudoval ČVUT (obor Radiolektronika se zaměřením na elektroakustiku), HAMU (obor Zvuková tvorba) a Konzervatoř Jaroslava Ježka (obor skladba). Od roku 2000 působil nejprve jako externí pedagog oboru Zvuková tvorba na HAMU a jako vědecký pracovník v oboru Hudební akustiky (tamtéž). V současné době je docentem na katedře Hudebního zvuku HAMU a vedoucím Zvukového studia HAMU. Ve své profesi se zabývá zvukovou a hudební režií nahrávek pro CD, film, divadlo, ale i dalších zvukových forem (zvuková koláž, znělka, rozhlasový spot atd.). Je tvůrcem mnoha nahrávek (přes 35 titulů na CD) z oblasti hudby vážné i populární. Ve své vlastní tvorbě se zabývá převážně kompozicí hudby elektronické nebo elektroakustické a to jak autonomní, tak užité. Věnuje se hře a improvizaci na klavír a varhany.

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Martin » 07 pro 2010 10:21

Na foru si uživatelé stěžují, že způsobuje zamrznutí DAW jak u MAC i PC.
Firma sice píše, že program běží na 64bit OS, ale jen v aplikaci DAW, která je 32bitů.
Mnozí uživatelé, kteří do pluginu nasypali nemalý obnos - jsou dnes rozhořčeni.
Snad to vyřeší někdy budoucí update.
Martin
 
Příspěvky: 850
Registrován: 4. 4. 2004
Bydliště: Jižní Morava

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Pytkin » 07 pro 2010 12:13

u Lexiconu nie sme moc zvyknuty na updaty a ze by nejake problemy firma vyriesila ..
Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
 
Příspěvky: 21081
Registrován: 23. 5. 2002
Bydliště: Bratislava

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Poshook » 10 pro 2010 16:52

hlavnym poblemom je Room a Vintage Plate plugin, ktore velmi casto po naloadovani projektu, v ktorom su pouzite, pripadne priamo pri insertovani na bus alebo track sposobia extremne prevalenie signalu, ktore moze sposobit koniec vasich monitorov, sluchadiel, usi a srdecneho rytmu. ked som skusal demo, stalo sa mi to niekolko krat a skoro som sa posral od prelaknutia (najhorsie je to s vypeckovanymi sluchadlami na usiach uprostred noci). bola to pilotna verzia 1.0.4. momentalna verzia 1.1.3 obsahuje tento nehorazny bug stale ako sa zda a to uz je skoro rok, co je plugin vonku. pre mna osobne dost silny dovod na uplne odsabotovanie tejto ignorantskej znacky, ktora tento problem neriesi a dokonca o nom ani neinformuje!!! :evil:
Poshook
 
Příspěvky: 2477
Registrován: 6. 7. 2004

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Pytkin » 10 pro 2010 19:24

no to potvrdzuje moje slova :)
Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
 
Příspěvky: 21081
Registrován: 23. 5. 2002
Bydliště: Bratislava

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Ivo » 10 pro 2010 21:12

Mám to na zkoušku tady a dělá to občas strašné distorze (kupodivu zejména v místech kde to vůbec není v akci - v tracku na který je to napojeno se zrovna nic neděje ...). Zvuk je jinak OK ...
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
 
Příspěvky: 11524
Registrován: 19. 7. 2003
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod pharao » 12 pro 2010 11:04

existuje nejaka alternativa k temto hallum? ja jsem z toho zvuku osobne dost nadsenej....
zejmena plate a room...
pharao
 
Příspěvky: 201
Registrován: 29. 11. 2006

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod biscuit » 12 pro 2010 13:18

pharao: zkousel jsi ikm? mne se to porad celkem libi (lexicony jsem nezkousel)
Uživatelský avatar
biscuit
 
Příspěvky: 8493
Registrován: 22. 7. 2004
Bydliště: Rožmitov

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Brooklyn / juanita juarez » 12 pro 2010 15:11

urcite alternativy jsou.. treba aether je supr.
Brooklyn / juanita juarez
Profesionál
 
Příspěvky: 3550
Registrován: 6. 2. 2005

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Poshook » 19 led 2011 12:03

v rovnakej kvalite alternativu nepoznam. aether je podla technickych informacii liga vyssie, ale podla mojich usi muzikalne liga nizsie pri 3 nasobne vyssej zatazi CPU
Poshook
 
Příspěvky: 2477
Registrován: 6. 7. 2004

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Fractal » 19 led 2011 17:01

imho interní pulse response reverb v cubasu, nebo audiodamage
Uživatelský avatar
Fractal
 
Příspěvky: 2370
Registrován: 10. 4. 2004
Bydliště: Jyväskylä, Finsko

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Kakaxa » 20 led 2011 00:03

Breverb http://www.overloud.com/breverb.php?idarg=71 je asi nejblíž, z toho, co jsem zatím testoval.
Ale dle mých testů je prostě Lexicon nejhezčí. http://3bees.chtel.biz/groups/3beesstudio/weblog/f7477/Overloud_BREVERB_ve_3bees_studiu_kX.html
Ještě bych chtěl upozornit, že existuje výrazně levnější balík se stejnými pluginy, ze 7 jsou tam 4 a to ty důležité, má také méně presetů.
A na Audiomidi http://www.audiomidi.com/LXP-Native-Reverb-Plug-in-Bundle-P13812.aspx je teď s 30 % slevou. Vyjde na 7 200 Kč!Obrázek
Uživatelský avatar
Kakaxa
 
Příspěvky: 18
Registrován: 25. 12. 2006
Bydliště: Úvaly

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Poshook » 20 led 2011 00:55

LXP su uplne ine algoritmy, nie je to len o pocte, ale aj o kvalite.
Poshook
 
Příspěvky: 2477
Registrován: 6. 7. 2004

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod matucha » 20 led 2011 01:45

sou jen obrany o par parametru... a je tam min moznosti ekvalizace... room je prej jinej algoritmus bohuzel, zbytek ale stejny
matucha
 
Příspěvky: 4866
Registrován: 24. 5. 2002
Bydliště: Praha

Re: Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvekod Kakaxa » 20 led 2011 02:31

Namátkově jsem to porovnával, hledal stejné presety - jsou jinak organizovány. Žádný rozdíl, nebo tak mizivý, že to vážně nehraje roli. Stáhněte si demo a porovnejte sami. Jestli je konkrétně u Room jinej, nevím, takhle podrobně jsem to neřešil.
Uživatelský avatar
Kakaxa
 
Příspěvky: 18
Registrován: 25. 12. 2006
Bydliště: Úvaly

reklama
Facebook  Twitter  Google+