Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

NanoStudio

V současné době nejlepší DAW pro mobilní telefony s iOS.

V dnešním článku vám představím konkurenční aplikaci k programu FL Studio Mobile, která koncept mobilního studia posunula zase o kousek dále. Tato aplikace se jmenuje NanoStudio a stojí za ní britská firma nesoucí název Blip Interactive. Hned úvodem musím konstatovat, že tato firma odvedla velký kus práce. Na to, že se jedná hlavně o mobilní aplikaci, obsahuje program celou řadu věcí, které bych zde nečekal a vzhledem k rozsahu článku nebudu moci ani vše zmínit. Program NanoStudio je k dispozici pro všechna zařízení na platformě iOS (iPhone, iPod, iPad) a počítače se systémem Windows a Mac OS. V článku se však budu věnovat verzi pro mobilní telefony.

Práce s programem
Na rozdíl od FL Studia jsou v tomto případě mobilní a stolní verze programu zcela totožné, podobně jako tomu je v případě programu Rebirth. Na rozdíl od něj jsou zde však všechna okna optimalizována pro jednotlivá zařízení. V praxi to tedy znamená, že vše, co vidíme na obrazovce v případě počítačové verze, je například u verze pro mobilní telefony rozděleno do několika oken. Díky tomu nemusíme složitě zoomovat a scrollovat po displeji.

Celý program je rozdělen na dvě části. První částí je horní lišta s menu a druhou část tvoří prostor pod ní, který je hlavní pracovní plochou programu. Zde se v případě jejich aktivace budou nacházet všechna zvuková zařízení, sekvencer apod. Jelikož prostor displeje telefonu není tak velký jako v případě stolního počítače, je tento prostor občas doplněn o tlačítka s šipkami, která slouží pro posun mezi jednotlivými částmi zařízení, jak jsem o tom psal již v předchozím odstavci.

Hned první levá položka horního menu spouští další nabídku, která je hlavním rozcestníkem v programu. Zbytek položek v horním menu se mění v závislosti na tom, na co v „rozcestníku“ klikneme. Jak můžete vidět na následujícím obrázku, tato nabídka se opět skládá z vlastního horního menu a okna s osmnácti tlačítky.
Obrázek
Myslím, že z obrázku je funkce tohoto horního menu jasná a tak se budu věnovat oknu pod ním. Zde se nachází šestnáct tlačítek s LED ukazatelem výstupní úrovně. S výjimkou prvního reprezentují tato tlačítka jednotlivé kanály v tracku. Těmto tlačítkům (kanálům) poté můžeme přiřadit jedno ze dvou hudebních zařízení, která lze prostřednictvím tlačítek také aktivovat. V základní verzi je dostupných pouze pět kanálů. Za rozšíření na patnáct kanálů je třeba si připlatit 4,49 EUR.

Mixážní pult
První tlačítko je neměnné a slouží mixážnímu pultu, který v základní verzi logicky disponuje pěti kanály. Po zakoupení již zmíněného rozšíření bude mixážní pult pochopitelně disponovat také patnácti kanály. Mixážní pult dále obsahuje dva sendové kanály a pochopitelně master kanál. Každý kanál mixážního pultu včetně masteru je vybaven faderem hlasitosti, stereo LED ukazatelem výstupní úrovně, potenciometrem pro panning, vlastním efektovým rackem, tlačítkem Mute a tlačítkem pro aktivaci zpracování zvuku zařízeními v efektovém racku.
Obrázek
Obrázek
Efektový rack je u všech kanálů stejný. Jedná se o čtyřslotový rack, kam můžete umístit některá z následujících zařízení: kompresor nazvaný TCE-1, třípásmový ekvalizér nazvaný EQ-3B, zpožďovací jednotku pro efekty Delay, Chorus a Flanger nazvanou CHRONOS, waveshaper nazvaný 5TH Planet nebo Reverb s názvem E-Space.

TRG-16
První ze zařízení, která již slouží k samotné tvorbě hudby, se jmenuje TRG-16 a jedná se o šestnáctipadový Drum Machine. V případě Nanostudia toto zařízení také slouží pro práci se smyčkami. Do zařízení TRG můžete importovat buď jednotlivé samply, nebo jeho kompletní konfiguraci. U jednotlivých samplů můžete nastavovat směr přehrávání, smyčkování, hlasitost, panning, attack, release a na výběr jsou také tři skupinové sběrnice, které slouží pro mezi skupinami odlišné zpracování zvuku.
Obrázek
Každá z těchto tří sběrnic má vlastní kanál na mixážním pultu, dva potenciometry pro zaslání signálu do obou sendů a filtr. U filtru můžeme nastavovat parametry Q, Cutoff a typ filtru. K dispozici je dolní, pásmová a horní propust. Přiřazení samplů do těchto sběrnic odpovídají i barvy jednotlivých padů. Pady odpovídající první sběrnici tak mají modrou barvu, pady odpovídající druhé sběrnici jsou zelené a pady náležející k poslední sběrnici jsou červené.
Jednotlivé samply lze také editovat v jednoduchém wave editoru. Dalšími zajímavými funkcemi zařízení TRG jsou AutoBPM a Autobeat. První jmenovaná funkce slouží k automatické synchronizaci smyčkových samplů s BPM celého projektu. Autobeat je automatický bubeník, pomocí kterého můžete simulovat údery daného nástroje v rozmezí 1/1 až 1/32. Můžeme zde nastavit i jejich sílu.

Eden Synth
Druhým hudebním zařízením je Eden Synth. Jak již název napovídá, jedná se o (subtraktivní) syntetizátor. Celý syntetizátor je rozdělen na devět oken, z nichž většina disponuje podrobným nastavením, kterému se zde bohužel nemohu věnovat, protože by mi z této recenze vznikl manuál. První okno slouží pro práci s presety. Druhé okno nám poskytuje dva dotykové XY touchpady, pomocí kterých můžeme ovládat hned několik parametrů syntetizátoru. Průběh změn parametrů syntetizátoru lze také zaznamenávat. Přiřazování parametrů syntetizátoru jednotlivým padům a jejich osám se provádí pomocí osmého okna, ve kterém lze kromě toho také konfigurovat propojení komponent syntetizátoru.
Obrázek
Třetí okno poskytuje rozšíření standardně zobrazované klaviatury. Čtvrté okno slouží k volbě módu, ve kterém bude syntetizátor pracovat a ke konfiguraci dvojice oscilátorů. Kromě několika módů zvukové syntézy nám Eden Synth umožňuje také práci se samply. V tomto případě jsou oscilátory neaktivní a Eden Synth použije jako zvukový zdroj námi vybraný sampl, případně si můžeme pomocí vestavěného mikrofonu nahrát vlastní zvuk. I zde lze zvuk editovat v jednoduchém wave editoru.
Obrázek
Zvuk lze následně upravit pomocí filtru, konfigurace obálky filtru a amplitudy, konfigurace polyfonie a efektů 5TH PLANET Waveshaper nebo CHRONOS. Všechny tyto položky se nacházejí ve zbývajících oknech.

Editor stop
Když v „rozcestníku“ klikneme na tlačítko SONG, budeme přesměrováni do editoru stop. Označením určitého úseku o velikosti jednoho baru a následným kliknutím na tlačítko Edit se dostaneme do sekvenceru. Jak v editoru stop, tak v sekvenceru najdeme všechny základní editační funkce včetně čtyřkrokové funkce Undo. V sekvenceru pod tlačítkem Note se dále nachází editor automatizace parametrů. U syntetizátoru můžete editovat tyto parametry a ovládací prvky: Knob, Pad1X, Pad1Y, Pad2X, Pad2Y, Pitch Bend, sílu úderu, hlasitost a panning. V případě zařízení TRG to jsou následující parametry jednotlivých sběrnic: Send1, Send2, Cutoff, hlasitost a panning. I mixážní pult má v editoru stop svůj kanál, kam lze v sekvenceru zaznamenat automatizaci hlasitosti a panningu u masteru a obou sendových kanálů. Automatizaci všech parametrů lze zaznamenávat také naživo přímo pomocí konkrétních ovládacích prvků daných zařízení. Kromě toho je zde také možnost editace síly úderu u jednotlivých samplů. V sekvenceru nechybí ani možnost exportu a importu MID souborů.
Obrázek
Obrázek
Práce se soubory
Poslední tlačítko v „rozcestníku“ se jmenuje MANAGE a slouží pro vyvolání menu umožňujícího práci se soubory a konfiguraci programu. Kromě standardní práce se soubory je zde k dispozici také možnost sdílení na Soundcloudu nebo zaslání souboru e-mailem. Projektové soubory stolní i mobilní verze programu jsou naprosto totožné. Můžete tedy část skladby vytvořit v mobilním telefonu a část v počítači bez nutnosti jakékoliv konverze nebo jiného zásahu. Přenos projektových souborů nebo samplů mezi mobilním zařízením a počítačem probíhá za pomoci externí počítačové aplikace NanoSync a WIFI sítě. Přenos souborů pomocí aplikace iTunes není Nanostudiem podporován.

Hodnocení programu a jeho využití v praxi
Z programu NanoStudio mám opravdu dobrý pocit. Dle mého názoru se momentálně jedná o jednoznačně nejlepší aplikaci pro tvorbu hudby na mobilních telefonech. Na druhou stranu v případě desktopových aplikací je zase NanoStudio hodně chudý příbuzný. Zde je však třeba vzít v úvahu, že tato aplikace se o soutěžení s předními DAW aplikacemi ani nesnaží a stoprocentně se koncentruje na svou silnou stránku a cíl, kterým je mobilní produkce.

Navrhnout aplikaci, která bude použitelná jak na velké obrazovce počítače, tak na malém displeji mobilního telefonu nebyl lehký úkol. Vývojářům se to však podařilo na výbornou a tak zde na rozdíl od FL Studia máme stoprocentně totožné aplikace pracující se stejným formátem. Toto v případě FL Studia vzhledem k množství funkcí jeho desktopové verze pochopitelně není možné.

Základní funkce a workflow desktopových DAW jsou obdobné jako u Nanostudia. Díky tomu a kvalitním komponentám programu lze v této aplikaci docílit opravdu dobrých výsledků. Vadou na kráse však je nepříliš povedená funkce AutoBPM. Pokud budete chtít vytvořit skladbu synchronizací a smícháním několika smyček, pak vás bohužel musím zklamat, protože zde program většinou nedokáže smyčky správně synchronizovat. Na druhou stranu zase nabízí opravdu kvalitní syntetizátor a mixážní pult s efekty. Dále musím pochválit výborně navržené GUI a ovládání všech součástí aplikace. Například import jednotlivých samplů do zařízení TRG je oproti FL Studiu bezproblémový a jednoduchý.

Co se týče využití programu v praxi, kromě tvorby „jednoduchých“ skladeb si ho dokážu docela dobře představit jako mobilní aplikaci k vašemu stolnímu DAW. Díky exportu a importu souborů MID do něj totiž následně dokážete přenést jádro skladby. Sice budete muset ve stolním DAW řadu věcí dodělat, ale i přesto považuji tuto myšlenku za jeden z hlavních důvodů, proč si tuto aplikaci pořídit. V Nanostudiu a například Abletonu si vytvoříte Drum rack se stejným obsahem. O něco podobného se následně pokusíte i v případě syntetizátorů. Výsledkem bude to, že si budete moci v mobilním telefonu vytvořit hrubou skladbu, kterou pak v Abletonu doděláte do finální podoby.

Závěr
NanoStudio nasadilo laťku opravdu vysoko a je mi vcelku záhadou, že žádný z výrobců DAW doposud nezačal s firmou Blip Interactive spolupracovat na možnosti importu projektů z Nanostudia. Tímto počinem by totiž výrobci získali opravdu kvalitní mobilní aplikaci ke svým DAW. Na závěr mi tedy nezbývá nic jiného než zopakovat to, co jsem již jednou napsal. NanoStudio je momentálně nejlepším konceptem mobilního studia, který můžete pořídit.

Výrobce: Blip Interactive

Jiří Šimek, převzato z časopisu PiXEL 2/2014 - http://www.pixel.cz/206
Facebook  Twitter  Google+

Re: NanoStudio

Příspěvekod dendy » 18 bře 2014 17:07

Este par detailov by som uviedol, ktore mi v clanku chybaju.

Napriek tomu ze mam k Nanostudiu velmi blizky vztah, vyprodukoval som na nom 1 kompletny album a pracujem s nim od uplne prvej verzie, myslim si ze to ROZDHONE nieje najlepsia aplikacia pre tvorbu hudby na mobilnych zariadeniach. Ked ho hodnotime ako mobilny DAW, tak Beatmaker 2 ma rozhodne viac funkcionalit, z hladiska komplexnosti prave Beatmaker 2 je najvyspelejsi mobilny DAW v sucasnosti.

Veci co v Nanostudio momentalne chybaju:
- audio stopy
- MIDI OUT
- komplexnejsi sampler (Eden synth vie natiahnut len 1 sampel ktory pouzi ako oscilator, aj to mono)
- viac moznosti editacie v sample editore (funkcie co tam su teraz su naozaj len velmi zakladne)

Autor (Blip Interactive je 'one man show' - firma 1 zamestnanca) ale momentalne pracuje na novom "tajnom projekte" - v ramci komunity ho zatial volame "Nanostudio 2" aj ked nieje iste ci bude mat taky nazov - Matt je velky tajnostkar, a nic podrobnejsie nechce prezradit :-) Kazdopadne to ma byt pokracovatel Nanostudia a viacmenej sa ocakavat ze to bude absolutny masaker ktory opat posunie hranice moznosti DAW na iOS.

Co sa tyka spoluprace s inymi firmami - autor sa k tomu zatial stavia tak ze nehodla rozsirovat spolupracu, pristupuje k praci ako k svojmu hobby projektu a chce ostavat sam sebe panom.

O jeho novom tajnom projekte sa moc nevie, kazdopadne urcite veci ktore aktualne chybaju v NS1 tam budu (audio stopy, midi out), tiez spominal ze dava velky doraz na requesty ludi co mi v novej aplikacii chceli mat (viackrat spomenul ze podrobne cita "wishlist" thread v jeho fore a vsetky poziadavky zvazuje), vie sa ze len na novom Synth/Multisampler module pracoval poslednych 6 mesiacov (pravdepodobne bude okrem klasickych VA synth funkcii zahrnat v sebe aj moznost pouzivat multilayerove samplove, jednu dobu sa uvazovalo aj o podpore soundfontov - ale to su len dohady) a ze predpokladany release je niekedy koncom tohoto roka.

Vsetci fanusikovia NS velmi velmi cakame a tesime sa, pretoze nech uz bude novy 'tajny projekt' obsahovat cokolvek - je viacmenej iste ze to bude velka bomba a opat nastavi novu latku standardu iOS DAW :-)
Uživatelský avatar
dendy
 
Příspěvky: 12553
Registrován: 12. 7. 2002
Bydliště: Senec

Re: NanoStudio

Příspěvekod juan » 24 zář 2014 10:46

Ahoj Dendy, mas pls nejake nove info o "tajnem projektu" Blip Interactive? Dival jsem se, ze forum je nefunkcni, dela na tom jeste Matt?
juan
 
Příspěvky: 105
Registrován: 10. 2. 2004

Re: NanoStudio

Příspěvekod dendy » 24 zář 2014 11:17

forum neni nefuncne.. a ano maka na tom.. obcas sa niekde prekecne .. robi na tom, stale nechce hodit nejaky termin ale hrube odhady su jar 2015 .. NS2 urcite bude .. otazka je kedy .. ze do konca tohohoto roka neni moc velka sanca.. minule Matt riesil ze ake nazvy dat syntaku/sampleru a FX modulom :-) Moj napad ze podla slavnych fyzikov sa mu celkom pozdaval tak som zvedavy :-))

odhadujem ze momentalne pracuje na audio stopach lebo minule niekde spominal ako je to celkom zlozite v iOS riesit spolahlivy multitrack audio streaming hlavne pri dlhsich audio stopach :-)
Uživatelský avatar
dendy
 
Příspěvky: 12553
Registrován: 12. 7. 2002
Bydliště: Senec

Re: NanoStudio

Příspěvekod juan » 24 zář 2014 11:26

Diky za update. Mas pravdu forum jede, mel jsem asi smulu.
juan
 
Příspěvky: 105
Registrován: 10. 2. 2004

Re: NanoStudio

Příspěvekod dendy » 24 zář 2014 12:09

Musime len trpezlivo cakat :-) Verim ze to cakanie bude stat za to, a Matt opat vytrie zrak velkym firmam ako Steinberg, Propellerheads, a dalsim :-)
Uživatelský avatar
dendy
 
Příspěvky: 12553
Registrován: 12. 7. 2002
Bydliště: Senec

Re: NanoStudio

Příspěvekod juan » 24 zář 2014 13:31

Doufejme :) Svym zpusobem to neni tak uplne nemozne, prijde mne, ze u velkych firem je za vsim "politika". Ja se po dvou letech prace v iGaragebandu vracim k NanoStudiu, protoze iGarage je sice uzasnej, ale chybi toho tam moc (nejvic obycejny EQ). Cim dal vic jsem linej dodelavat veci na pocitaci, zapnout iPod Touch je o tolik jednodussi a prace v iGaragebandu je rychlejsi a vetsina omezeni ma pro me nakonec velkou vyhodu v tom, ze clovek je tak nejak kreativnejsi :) Urcite by to bylo jednoduche pro Apple "dotahnout" iGarageband dal (alespon EQ, comp, automatizace), ale asi by to marketingove byla sebevrazda, protoze Garageband by pak byl zbytecnej.
juan
 
Příspěvky: 105
Registrován: 10. 2. 2004

Re: NanoStudio

Příspěvekod countrymetalman » 24 zář 2014 15:16

Od té doby co jsem pořídil AURIA multitrack audio recorder, tak jsem Garageband ani žádné jiné i.midistudio už více neotevřel a vlastně jsem i přestal používat Sonar Cakewalk v notebooku a prodávám i Zoom R24 recorder... (stále k mání kdyby měl někdo zájem.) Auria nemá demo, nutno zakoupit, ale myslím, že stojí za to, zdá se mi přehlednější a víc userfriendly i než Cubasis.
Uživatelský avatar
countrymetalman
 
Příspěvky: 217
Registrován: 23. 11. 2007

Re: NanoStudio

Příspěvekod dendy » 24 zář 2014 17:26

Tak ja som posledne 2 tracky spravil jeden l v starom Nanostudiu a druhy v Beatmaker 2 .. ov podsate ked clovek vie ako na to spravi kvalitny track v hocicom .. kazdy daw ma svoje plusy a svoje minusy .. je to o tom ktore funkcionality clovek potrebuje a ktore nepotrebuje.. rozhodne sa neda o ziadnom pausalne povedat ze je lepsi ako iny ..

Ale nechejme diskusie o tom kto aky DAW pouziva na tento thread, aby sme to tu nezanasali offtopicom
sw-mobilni-zarizeni/daw-a-grooveboxy-na-ios-t18865.html
Uživatelský avatar
dendy
 
Příspěvky: 12553
Registrován: 12. 7. 2002
Bydliště: Senec

Re: NanoStudio

Příspěvekod dedko » 11 led 2016 08:28

dedko slubujem ze spravim vsetko co bude v mojich silach aby som dokopal typka spravit to do nanostudia 2 ;-)


Dendy, nadviažem tuto, nech sa nezasiera Modstep vlákno...
Nanostudio má taký ten screen "a la Live" kde si púšťaš jednotlivé klipy, alebo to je len lineárny sequencer?
Uživatelský avatar
dedko
 
Příspěvky: 758
Registrován: 14. 10. 2009
Bydliště: Pezinok a okolie

Re: NanoStudio

Příspěvekod Pytkin » 11 led 2016 09:01

nanostudio 1 je len seq .. ale ako bude vyzeral nanosutudio 2 vi len pan boh a dendy
Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
 
Příspěvky: 21285
Registrován: 23. 5. 2002
Bydliště: Bratislava

Re: NanoStudio

Příspěvekod dedko » 11 led 2016 09:31

ach jaj, tak zatiaľ nič...
Uživatelský avatar
dedko
 
Příspěvky: 758
Registrován: 14. 10. 2009
Bydliště: Pezinok a okolie

reklama
Facebook  Twitter  Google+