Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Roland Integra-7

Přirozená zvuková smršť v hardwarovém provedení.

Firma Roland patří mezi přední výrobce profesionálních hudebních nástrojů. Byla jednou z prvních, která začala vyrábět elektronické nástroje. Mnohé z nich se v hudebních kruzích staly ikonami. Prakticky v každém desetiletí nalezneme nástroj, který se zapsal do historie, ať už to byly první syntezátory řady SH, vícehlasé Juna a Jupitery nebo první nástroj s MIDI - Roland JX-3P. Nezapomenutelné jsou sekvencery a bicí automaty, například dodnes nejpoužívanější Roland TR-909 a TR-808. Ruku v ruce se vznikem klávesových nástrojů přicházely na trh jejich rackové verze, které neměly klaviaturu a obsahovaly pouze zvukový modul. Většinou byly řízeny pomocí MIDI externí sekvencerem nebo počítačem. Největší výhodou oproti klávesové verzi byla úspora místa - zabíraly pouze 48 centimetrů a do studia se jich vešlo několik.

Největší rozmach zvukových modulů nastal v devadesátých letech, kdy firma Roland nabízela každý rok nový typ. S nástupem počítačů a virtuálních nástrojů přestal být zájem o externí moduly a jejich nabídka se začala ztenčovat. O to větším překvapením je nejnovější počin firmy, zvukový modul Roland Integra-7.

Seznámení
Zvukový modul je postaven na klasickém rackovém formátu s výškou 2U a hloubkou 260 mm. Jelikož se jedná o vlajkovou loď firmy Roland, je Integra-7 sestaven z kvalitních komponentů. Konstrukce je kompletně ocelová s tvarovaným hliníkovým panelem vepředu. Slušivému tmavě modrému lakování dominuje černobílý grafický LCD displej s rozlišením 256 x 80 bodů. Editaci parametrů ulehčuje 15 tlačítek, která společně s kurzorovými tlačítky a datovým kolečkem dovolují uživateli přistupovat k veškerým parametrům zvukového modulu.
Obrázek
Na předním panelu se také nachází USB slot pro připojení Flash paměti nebo bezdrátového WiFi rozhraní, které firma Roland podporuje u více nástrojů a jež se pomalu stává standardem pro komunikaci s iPad tablety.

Na zadním panelu se nachází trojice MIDI konektorů, 2 vstupní konektory a 8 TRS konektorů, které slouží jako hlavní zvukový a surround výstup, nebo mohou sloužit jako individuální výstupy jednotlivých zvukových partů. Pro zapojení do profesionálního studia je na zadním panelu umístěna dvojice XLR konektorů. Kompletní popis doplňuje koaxiální digitální výstup ve formátu S/PDIF a USB přípojka pro komunikaci s počítačem.
Obrázek
Integra-7, přirozený zvukový modul
Roland integra 7 přináší uživateli obrovskou zásobu kvalitních vzorků hudebních nástrojů. Ty jsou rozděleny buď podle kategorií, nebo podle typu zvukové barvy.

Základ tvoří klasická PCM syntéza, která je tvořena ze vzorků nástrojů. Ovšem srdcem zvukového modulu Integra-7 je takzvaný SuperNATURAL generátor, který dovoluje uživateli využívat vysoce kvalitních vzorků hudebních nástrojů s artikulačními vrstvami, modelování analogové syntézy nebo kvalitní bicí sady. Hlavní výhodou generátoru SuperNATURAL je využití artikulačních vzorků, které dovolují například hrát jiné vzorky při rozdílné dynamice, využívat legato nebo různé variace, kterých lze docílit pouze na akustických nástrojích.

V akustickém bloku zvukového modulu SuperNATURAL nalezneme zvuky kvalitních akustických a elektrických pian, klávesových nástrojů, elektronických varhan, akustické a elektrické kytary a basy, perkusních nástrojů i orchestrálních nástrojů jako jsou žestě nebo strunné či dřevěné dechové nástroje. Nesmím zapomenout také na kvalitní sbory. Celkem se jedná o banku 256 zvuků akustických nástrojů, z nichž mne osobně uchvátila elektrická piana, zvuky kytar a také smyčcové nástroje. Pro kompletní využití zvukového generátoru SuperNATURAL byly vyvinuty nové řídicí klaviatury Roland A-88 a A-49, které jsou osazeny tlačítky a knoby pro ovládání artikulačních vrstev zvukového modulu.
Obrázek
Editace tří vrstev SuperNATURAL Synth je komfotní a přehledná.

Hlavní síla zvukového modulu SuperNATURAL je v syntetických barvách. Tvorba zvuku zde totiž není založena na vzorcích, ale na virtuální analogové syntéze. Základním stavebním prvkem jsou 3 vrstvy, z nichž každá je osazena jedním oscilátorem s vlastní modulační obálkou, filtrem se sedmi typy, útlumem 12 nebo 24 dB a ADSR obálkou. Posledním prvkem je zesilovač, který má vlastní ADSR obálku. Samozřejmostí je využití LFO oscilátoru na modulaci parametrů. První a druhá vrstva se mohou vzájemně ovlivňovat pomocí kruhové modulace. Díky této jednoduché architektuře lze za pomoci všech tří partů vytvářet nepřeberné množství syntetických zvuků - jen ve zvukovém modulu je jich přes 1100. Další zvukové barvy jsou dispozici na webových stránkách nástroje. V bance nalezneme nejen nové barvy, ale také velké množství simulací klasických nástrojů Roland od Juna přes Jupiter až po řady SH a TR. Dokonce lze nasimulovat některé zvukové barvy z legendárního nástroje Roland D-50. Podobnost je až neuvěřitelně dokonalá. Mne osobně překvapují silné basy a ostré sólové barvy, které jsou postaveny na zvukové vlně Super Saw.

Nesmím zapomenout také na bicí nástroje, jež jsou postaveny na zvukovém procesoru SuperNATURAL, který je využíván také v bicích nástrojích řady V-Drum. Uživatel získává vysoce kvalitní zvuky bicích nástrojů, které lze pomocí několika parametrů upravovat. K úpravě zvuku je možné využít 4 integrované Insert efekty obsahující kompresor a ekvalizér. SuperNATURAL bicí sady obsahují hlavně akustické barvy a znějí až neuvěřitelně dokonale.
Další tisícovku kvalitních zvuků lze získat pomocí PCM vzorkování. Jde o většinu zvukových barev, které byly v minulosti použity v nástrojích Roland. Komu by to nestačilo, má možnost využít 4 virtuálních slotů, do kterých je možné nahrát některé z dvanácti nabízených rozšiřovacích modulů řady SRX známých z nástrojů Roland Fantom. Dalších 6 modulů je postaveno na zvukovém generátoru SuperNATURAL a nabízejí přirozené zvuky etnických dechových nástrojů či kytar a různé zvukové efekty. Pro příznivce MIDI souborů je zde vysoce kvalitní zvuková sada standardu GM2, která zabírá paměť všech 4 slotů.

Každý ze šestnácti partů modulu má k dispozici vlastní Insert efektovou jednotku a ekvalizér, což dovoluje výrazně upravovat celkovou podobu výsledného zvuku.
Obrázek
Přehledné zobrazení obsazení jednotlivých partů.

Motional Surround
Kromě dvou základních efektových jednotek nabízí modul nově k dispozici perfektní simulaci prostorového zvuku nazvanou Motional Surround. Tato funkce umožňuje umístit každý ze šestnácti partů a externí zdroje perfektně ve virtuálním prostoru. Zvuky lze umístit doleva, doprava, dopředu a dozadu a lze je vzájemně kombinovat. Uživatel má na výběr z různých typů prostoru a jeho hloubky. Také může provést úpravu základních parametrů prostoru. Funkce Motional Surround je vhodná nejenom při prostorovém poslechu, ale také je velice znatelná při stereo poslechu, hlavně na sluchátka. Ono totiž umístění zvuku do prostoru ovlivňuje nejenom samotnou polohu, ale také barvu zvuku. Například při umístění více dozadu ztrácí zvuk na konkrétnosti a je více zapadlý.

Editace umístění zvuku je možné provádět na grafickém displeji zvukového modulu pomocí kurzorových šipek, ale lepší je využít počítačový VST plug-in, který nabízí komfortnější nastavování. Asi nejlepší je využití editoru tabletu iPad. Každopádně funkce Motional Surround dodává zvuku více přirozeného prostorového efektu a také na nástrojům na autentičnosti.

Integra-7 kamarádí s počítačem
Zvukový modul Integra-7 lze s počítačem propojit dvěma způsoby. Prvním z nich je využití klasického MIDI rozhraní, což vyžaduje externí převodník a samostatné kabely. Druhou možností je využití integrovaného USB 2.0 převodníku, se kterým lze s počítačem komunikovat pomocí MIDI i audio rozhraní.
Pokud je počítač připojen pomocí USB rozhraní, lze zvukový modul řídit dvěma způsoby. Prvním je souběžné řízení jak pomocí USB, tak pomocí MIDI dat přicházejících z externího MIDI hardwaru, například MIDI klaviatur, do konektoru umístěného na zadní straně Integry. Druhým způsobem je zapnutí funkce USB-MIDI Thru, kdy se Integra-7 promění v externí MIDI převodník, který má dva MIDI okruhy - jeden pro řízení interního modulu a druhý pro ovládání externího MIDI hardwaru pomocí MIDI konektorů Integry.

Roland Integra-7 umí pracovat také jako audio převodník. Obsahuje 2 páry TRS vstupních konektorů, přičemž jeden pár je umístěn na předním a druhý na zadním panelu. Oba páry jsou připraveny na linkovou úroveň signálu. Příchozí signál z obou párů je sloučen do dvou audio kanálů a jejich hlasitost lze řídit jen pomocí nastavení výstupních úrovní na přicházejícím zdroji. Vstupní audiosignál putuje do jednoho z interních slotů, který je označen jako Ext Part a je přimíchán k šestnácti partům zvukového modulu. Dokonce jej lze využít při mixáži v prostorové funkci Motional Surround. Pokud není prostorová funkce aktivní, je možné jako externí vstup využít i hlavní efektovou jednotku s Reverb a Chorus efekty. Jako zdroj audiosignálu pro USB rozhraní slouží pouze stereo výstup, který je stejný jako hlavní A výstup z modulu a jeho signál je totožný jako signál na sluchátkovém nebo digitálním výstupu Integry.
Rozlišení audio převodníku je více než dostatečné. Pracuje ve 24bitové hloubce a dovoluje využívat samplovací frekvence 44.1, 48 nebo 96 kHz.
Integrace zvukového rozhraní je určitě vynikající počin firmy Roland. Možná bychom se mohli pozastavit nad tím, že je jeho výstup jen dvoukanálový. Pro uživatele to znamená, že pokud chce zaznamenat zvukový modul do audio stop počítače, musí se spokojit pouze se smíchaným signálem nebo musí metodou stopa za stopou nahrávat jednotlivé party samostatně, což zdržuje při práci. Také nelze jako zdroj signálu využívat Surround výstup, který je nutné nahrávat pomocí externího audio rozhraní s minimálně šesti vstupními kanály.

iPad
K modulu je jako samostatná aplikace dodáván editor pro tablet iPad, který dovoluje uživateli komfortní editaci a nastavení většiny parametrů zvukového modulu Integra-7. Uživatel má k dispozici pět základních editačních oken. První je mixér, ve kterém lze nastavit úrovně jednotlivých partů, jejich umístění ve stereu a ekvalizér. Druhé okno editoru patří zvukové bance, ve které má uživatel možnost vybírat konkrétní zvuk pomocí grafického rozhraní a může zde také nastavit hlasitost, panoramu a poslat zvuk do hlavních efektových jednotek Chorus nebo Reverb. Také je možné nastavit u jednotlivých partů komunikační MIDI kanál.
Obrázek
Mixáž na iPadu je podobně snadná jako na skutečném mixeru.
Obrázek
Umístění zvuku ve virtuální prostoru je otázkou tahu prstem po obrazovce.

Samostatné okno má také funkce Motional Surround. Zde, jak již bylo naznačeno, je možné pouhým pohybem prstu umístit part ve virtuálním prostoru. Čtvrté okno editoru je věnováno podrobnější editaci parametrů generátoru SuperNATURAL Synth. Zde je krásně graficky zobrazeno kompletní nastavení jednotlivých vrstev a jejich parametrů. Škoda jen, že Integra-7 nemá zatím implementován editor pro akustické nástroje založené na generátoru SuperNATURAL, ve kterém by bylo možné varhanní barvy editovat pomocí virtuálních táhel, jako je tomu u jiných nástrojů Roland. V posledním okně editoru je možné nahrát některou ze zvukových bank do jednoho ze čtyř virtuálních slotů nástroje.

Editace pomocí tabletu je velmi komfortní a určitě stojí za to ji minimálně vyzkoušet, protože poté již nikdy nebudete chtít editovat nástroj jinak. Stačí pouhé tažení prstem a okamžitě měníte parametry zvuku, nemusíte procházet žádnou nabídku nebo spoustu parametrů na displeji modulu.

Softwarová výbava
Ke zvukovému modulu je dodáván také ovladač pro počítače se systémem Windows nebo Mac OS. Pro oba systémy je nabízen VST editor Motional Surround. Pouze pro počítače Macintosh je pak k dispozici podobný zvukový editor, jaký je nabízen pro tablety. Dokonce obsahuje podrobnější editor na úpravu bicích a klávesových zvuků SuperNATURAL. Je velká škoda, že tento editor není k dispozici pro počítače se systémem Windows. Hlavně proto, že k modulu je dodávána odlehčená verze hudebního programu Sonar X1 LE, která dovoluje uživateli na počítači se systémem Windows nahrávat a zpracovávat MIDI i audio data.

Závěr
Zvukový modul Roland Integra-7 je ideálním univerzálním modulem pro každé profesionální studio. Jeho vybavení je více než dostačující pro všechny hudební aplikace. Před několika lety bylo možné rozlišit jednotlivé výrobce na základě specifického zvukového výstupu, to však již dávno neplatí. Integra-7 má perfektně vyrovnaný zvuk, a to hlavně díky zvukovému generátoru SuperNATURAL. Pokud hledáte kvalitní zvukový modul, je Integra-7 to nejkvalitnější, co vám může firma Roland v současné době nabídnout.

Mirek Píša, převzato z časopisu PiXEL 12/2013 - http://www.pixel.cz/204

Výrobce: Roland
Zapůjčil: Czech Republic Distributor s.r.o.
Facebook  Twitter  Google+

Re: Roland Integra-7

Příspěvekod countrymetalman » 22 led 2014 10:41

Nutno dodat, že stejná Roland ARX technologie kromě Integra-7 je rovněž v klávesové verzi Jupiter 50/80, a přestože tato technologie studiově podává skutečně inspirativní a expresivní zvuk, v praxi s živou kapelou ani v jediné kategorii zvuků nedosahuje přirozeného soundu a rovnocenného prosazení v mixu jako některé staré dobré Rolandy od Juno6 přes D50 po XP30 a vše mezi tím. To je opravdu škoda, že se dnes dělá všechno spíše pro domácí studiové použití a ne pro živé hraní a vyniknutí i v mixu klasických akustických (snímaných) nástrojů od bicích po dechy :cry:
Uživatelský avatar
countrymetalman
 
Příspěvky: 217
Registrován: 23. 11. 2007

Re: Roland Integra-7

Příspěvekod hubert » 22 led 2014 11:32

ContryMetalMan: Ta technologia sa nevola ARX...to je len oznacenie serie expanznych boardov povodne pre Fantom G. Technologia na nich pouzita sa vola Supernatural a boardy boli vydane povodne tri.Akusticke piana, Brass section a bicie. Na tych je pouzita technologia fyzikalneho modelovania prevzata z najvyssej serie elektronickych bicich Roland serie TD. Technologia tejto karty nieje obsiahnuta v nastrojoch Jupiter je len v Integre. A teraz znovu zopakuj tu rozpravku o tom ako sa tieto nastroje nedaju pouzit v tvojej kapele lebo si to skusal jedne vecer a preto su uplne nepouzitelne.....Skoda ze to ostatni klavesaci na svete nevedia a tie nastroje pouzivaju v kapelach uplne bezne. Mal by si sa zamestnat u popredneho vyrobcu klavesovych nastrojov a nie len u jedneho,.,,,najlepsie u vsetkych a davat im rady. Kedze su vsetci uplne mimo urcite by to ocenili, kralovksy by Ta zaplatili a ty by si bol total vytazeny....co by na druhej strane znamenalo ze by si mal menej casu pisat tieto dristy furt dokolecka na forach...co by sme zase ocenili my ostatni.....
hubert
 
Příspěvky: 1296
Registrován: 13. 11. 2002
Bydliště: Bratislava

Re: Roland Integra-7

Příspěvekod dendy » 22 led 2014 11:39

hubert :palec+:
Uživatelský avatar
dendy
 
Příspěvky: 12261
Registrován: 12. 7. 2002
Bydliště: Senec

Re: Roland Integra-7

Příspěvekod Pytkin » 22 led 2014 11:40

:palec+:
Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
 
Příspěvky: 21081
Registrován: 23. 5. 2002
Bydliště: Bratislava

Re: Roland Integra-7

Příspěvekod charonme » 22 led 2014 14:45

prispevok nie je mozne odoslat, pretoze obsahuje zakazany vyraz "prosaz"

:lol:
charonme
 
Příspěvky: 1062
Registrován: 1. 10. 2008
Bydliště: Bratislava

Re: Roland Integra-7

Příspěvekod m4x » 22 led 2014 16:25

countrymetalman, tvý příspěvky jsou perla jedna vedle druhý :D
Uživatelský avatar
m4x
 
Příspěvky: 399
Registrován: 12. 11. 2009

Re: Roland Integra-7

Příspěvekod countrymetalman » 24 led 2014 10:47

to hubert:
prosím vyloženě nelži :-), Jupiter 50 má skoro všechny zvuky založené na Supernatural technologii a obsahuje i všechny samply co jsou na ARX kartách a v modulu Integra. Hrál jsem si s tím desítky hodin (myslím editaci veškerých parametrů a do max. možné hloubky), podařilo se mi na tom udělat pár vynikajících zvuků, tedy aspoň se mi tak zdálo, že jsou vynikající, když jsem je používal sám v klidu studia. Nicméně když jsem s tím vylezl na scénu jednoho jazzklubu (ne country :-), vedle živých bicích, basy, kytar se to najednou celkem neprosazovalo, takový jalový sound, no do analogu hodně daleko. Okamžitě jsem přešel na Roland XP30 a najednou fenderpiano, normální klavíry, sólové dechy i synty vylezly nad celou kapelu, paráda. Tak nevím, kde je chyba. Výrobcům radím, aby nelhali v reklamách na svoje čínské šmejdgeary, že to jsou stage geary pro živé kapely, ale že jsou vhodné a určené spíše do studií, na komponování nebo na stage s komplet elektronickou muzikou. Tam se prosadí výborně, možná i lépe než ty staré.
Uživatelský avatar
countrymetalman
 
Příspěvky: 217
Registrován: 23. 11. 2007

Re: Roland Integra-7

Příspěvekod dendy » 24 led 2014 10:56

:palec-:
Uživatelský avatar
dendy
 
Příspěvky: 12261
Registrován: 12. 7. 2002
Bydliště: Senec

Re: Roland Integra-7

Příspěvekod hubert » 24 led 2014 12:58

No tak teda este raz...nastroje rady Jupiter neobsahuju technologiu Supernatural obsiahnutu na karte ARX-01 ktora je venovana vyhradne zvukom bicich nastrojov. Tieto su v nastrojoch Jupiter tvorene vyhradne zo samplov bez Supernatural nadstavby. Karty ARX nie su len nejake samplove karty su to kompletne enginy venovane vzdy tvorbe nejakeho charakteru zvuku Teda ARX01 bicie, ARX02 El. Piana a ARX03 Brass section. Tym ze su to vlastne samostatne synth enginy s kompletnou syntezou tak obsahuju okrem samplov aj modelingovu nadstavbu, vlastnu efektovu sekciu a mixer. To ze sa z tychto kariet pouzije v nejakom nastroji sampel este nemusi nutne znamenat ze je tam kompletna Supernatural technologia. A presne tak je tomu v pripade natrojov Jupiter a bicich zvukov. Nastroje Jupiter obsahuju Supernatural zvuky akustických nastrojov a syntetizerov. Este aj samotna hlbka editacie na tychto nastrojoch je mensia nez je tomu v pripade ARX alebo Integry.
hubert
 
Příspěvky: 1296
Registrován: 13. 11. 2002
Bydliště: Bratislava

Re: Roland Integra-7

Příspěvekod COBOLT » 24 led 2014 14:43

Když už jsme u té Integry zajímalo mě kolik si Huberte prodal těchto strojů jestli to není tajné ?
Uživatelský avatar
COBOLT
 
Příspěvky: 387
Registrován: 28. 11. 2007

Re: Roland Integra-7

Příspěvekod eGen » 27 led 2014 09:51

Tolik invence jsem dal v 90. letech do osvěty, aby v roce 2014 někdo v "testu" napsal perly jako:

"PCM syntéza" a "virtuálně analogová syntéza"

Bože DNO/PYTKINE jak to, že je tu za podobný krávoviny nepropleskneš !!!! :)
Uživatelský avatar
eGen
 
Příspěvky: 321
Registrován: 5. 6. 2002

Re: Roland Integra-7

Příspěvekod dendy » 27 led 2014 09:56

eGen !!!!! clovece vitaj s5 :-))
Uživatelský avatar
dendy
 
Příspěvky: 12261
Registrován: 12. 7. 2002
Bydliště: Senec

Re: Roland Integra-7

Příspěvekod Pytkin » 27 led 2014 09:58

generator :) dnes uz to neni ako to byvalo .. aj informacie maju inu cenu a vahu ..
Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
 
Příspěvky: 21081
Registrován: 23. 5. 2002
Bydliště: Bratislava

Re: Roland Integra-7

Příspěvekod eGen » 27 led 2014 10:00

Jen jsem se kounul jestli eZone stále žije. Škoda několikeré ztráty databáze, byly tu dobrý témata. Ale ty už by jste na tabletech nerozeběhly :)
Uživatelský avatar
eGen
 
Příspěvky: 321
Registrován: 5. 6. 2002

reklama
Facebook  Twitter  Google+