Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Synapse Audio DUNE 2

Differential Unison Engine (DUNE).

Německý tým vývojářů v Synapse Audio Software připravil v květnu 2014 zcela novou a přepracovanou druhou verzi softwarového syntezátoru DUNE. Nejde ani tak o novou verzi, jako spíše o zcela nový syntezátor. V Synapse jej totiž skutečně přepracovali od nuly tak, aby poskytoval ještě lepší zvukovou kvalitu a zároveň umožňoval generování větší škály zvuků.

Systémové požadavky a kompatibilita
Tak předně verze 2 není kompatibilní s první verzí DUNE (představenou na konci roku 2013) a to vůbec. Můžete si sice ve svém DAW pustit jedničkovou a dvojkovou verzi najednou, ale to je asi tak všechno. Vzhledem k ušlechtilým cílům v podobě dosažení kvalitnějšího zvukového výstupu a širších možností práce se zvukem bylo potřeba kompletně přepsat zvukový engine a celý modul. Na jedné straně jde o sympatický cíl, na straně druhé to pro mnohé uživatele znamená upgrade jejich PC. Systémové požadavky jsou nyní Intel iCore i5 s taktováním alespoň 2 GHz a vyšší, požadovány jsou alespoň 2 GB operační paměti. Pozitivní je fakt, že oproti mnoha moderním audio aplikacím a instrumentům zůstává podpora prozatím stále dost rozšířených - byť už dlouho nepodporovaných - Windows XP a samozřejmě všech dalších novějších verzí Windows. Máte-li Apple, pak si s DUNE 2 pohrajete až s OS X 10.6 a vyšším.
Obrázek
Nové vlastnosti
Přidány byly zcela nové oscilátory, filtry, efekty, grafické obálky a mnoho dalšího - projdeme to pěkně popořadě. V první verzi byl k dispozici pouze „fat“ režim oscilátorů, který disponoval sedmi fixními oscilátory. Nyní máte k dispozici dvě hlavní oscilátorové sekce a každá z nich pak může využít až 32 oscilátorů s tím, že každý z nich lze nastavit jako virtuálně-analogový (VA), Wavetable nebo FM. Třetí sekce oscilátoru už nefunguje jako suboscilátor, ale můžete s její pomocí ladit semi a fine tuning. Wavetable a FM syntéza byly dost přepracovány a práce s nimi je nyní jednodušší. Generátor šumu je nyní ve stereu s možností určit šířku stereo spektra. Navíc jsou u noise generátoru ještě lowpass a highpass filtry.

Filtry pracují nyní v režimu Zero-Delay Feedback, jejich odezva je tedy okamžitá a chováním se tak mnohem více podobají skutečným analogovým syntezátorům. V první verzi DUNE měly některé filtry navíc ještě efekty jako Distortion nebo Bitcrush. Nová verze nabízí vlastní sekci efektů pro filtry s širší nabídkou efektů, které mohou být navíc použity před a nebo za filtrem samotným. Mimochodem, k dispozici máte neuvěřitelných 17 typů filtru a 14 jejich efektů.

DUNE 2 představuje nově také několikasegmentové obálkové generátory (MSEG), jež lze využít k vykreslení precizní obálky nebo k synchronizaci s loop smyčkou, kdy vznikají velmi zajímavé rytmické efekty jako třeba Trance Gate, hojně používaný DJs v taneční hudbě. Jednou z nejvýznamnějších změn v DUNE 2 je však možnost přímé úpravy všech osmi unisono hlasů, což z něj dělá klasický multipart syntezátor.
Obrázek
Arpeggiator nyní nabízí klasické režimy Up, Down a Random známé z mnoha proslulých syntezátorů. Lépe pracuje při použití s MIDI klaviaturou. Kompletní přepracování neminulo ani master efekty, které mají nyní dvě sběrnice a namísto šesti mají devět efektů. Ty jsou navíc v mnohem vyšší kvalitě a mají mnohem více editovatelných parametrů.

Přepracována byla i práce s presety. Patch Management je nyní postaven výhradně na souborech a složkách. Každý patch je nyní souborem s příponou FXP. Adresáře pak reprezentují zvukové banky a kategorie. Jakmile DUNE 2 spustíte, prohledají se všechny dostupné zvukové banky automaticky. Není tak již nutné explicitně loadovat zvukové banky třetích stran a práce s presety je díky tomu rychlejší a jednodušší.

Novinkou u nového zvukového enginu je režim tzv. audio-rate modulace, který umožňuje modulovat všechny parametry (tedy kromě master efektů) syntezátoru v dané audio-rate. Jde o velmi pokročilou operaci, která je také dost náročná a vzhledem k tomu také hodně vytěžuje procesor. Na druhé straně však nabízí zcela nové zvuky s unikátní modulací, které doposud nebyly možné.

Více DSP algoritmů v DUNE 2 a jejich mnohem větší komplexnost vede ke znatelně lepšímu zvuku. To má ovšem samozřejmě za následek i větší nároky zejména na procesor. V praxi toto syntezátor řeší optimalizací kódu SSE vektoru a využitím více jader. Na moderních čtyřjádrových procesorech tak může DUNE 2 fungovat lépe a rychleji než verze 1. Majitelé dual core procesorů však až tak nadšeni nebudou.
Obrázek
DUNE 2 v akci
Grafické uživatelské rozhraní DUNE 2 bychom mohli pomyslně rozdělit do čtyř základních částí. V levé horní části syntezátoru najdeme ovládání pro hlavní parametry zvuku v podobě sekcí oscilátorů. K nim patří neoddělitelně i tmavší panel uprostřed, kde nalezneme mixer, filtry a ADSR obálky. V horní části uprostřed je panel s displejem pro ovládání patch managementu, nastavení patchů a globální konfigurace, modulační matice a arpeggiator. V pravé horní části je master sekce s ovládáním globální hlasitosti a nastavení polyfonie. Kromě toho zde najdeme i ovládání unison hlasů. Malá sekce šedých tlačítek nad klaviaturou slouží k přepínání zobrazení ve spodní části syntezátoru - kromě samotné klaviatury s pitch bendem a modulačním kolečkem tam můžete zobrazit efektové sběrnice, LFO nebo čtyři grafické obálky (MSEG).

Parametry syntezátoru ovládáte pomocí otočných kontrolérů, faderů nebo numerických displejů a to levým tlačítkem a pohybem myší. Ve většině případů však můžete využít i kolečko myši, což výrazně zvyšuje komfort. Kliknete-li na ovládací prvek pravým tlačítkem myši a vyberete Learn, můžete ovládání daného elementu nastavit na svém externím MIDI kontroléru.

DUNE 2 má 8 unison (to jest až 520 oscilátorů na notu) a 16hlasovou polyfonii (což v praxi znamená až 8320 oscilátorů). Unisona lze přirovnat k vrstvám (Layer) na mnoha běžných syntezátorech. Díky nim můžete vytvářet velmi expresivní multitimbrální nástroje obsahující více zvukových barev a koncipovat jednotlivé vrstvy nejen po celé délce stisknuté noty, ale třeba jen pro náběh (Attack) nebo naopak jiné části ADSR obálky. K dispozici máte tři samostatné nízkofrekvenční oscilátory a modulační matici pro parametry syntezátoru a efektů. Ty pomohou dotvářet zvuk přesně podle vaší představy.

Jak už bylo zmíněno, DUNE 2 není žádný drobeček a tak je v manuálu celkem podrobně popsána optimalizace výkonu. Nevlastníte-li čtyřjádrový nebo šestijádrový procesor, je potřeba pohrát si s nastavením operačního systému, zvukové karty a hostitelské aplikace. Především je doporučeno nastavit velikost audio bufferu minimálně na 128 vzorků. V samotném syntetizéru ovlivňuje výkon nejvíce nastavení polyfonie. Pokud tedy syntezátor využíváte pro party basového zvuku, bude potřeba vhodně nastavit polyfonii maximálně na dva nebo tři hlasy. Pomoci může i snížení délky doznívání u not - tedy optimalizace Release u ADSR obálky. Kromě polyfonie hraje velkou roli i Modulation Rate, který lze konfigurovat v záložce Settings. Zde nastavte pro maximální výkon režim Normal. Režimy Fast a vyšší pak použijte výhradně ve chvíli, kdy to daný patch vyžaduje a skutečně uslyšíte znatelný rozdíl ve zvuku.

DUNE 2 si můžete také přibarvit dle svých představ - oproti první verzi jde sice jen o kosmetické vylepšení, ale někoho možná potěší možnost osmi barevných schémat, do kterých si můžete oblíbený syntetizér „převléknout“.
Obrázek
Co tedy za své peníze dostanete?
V červenci získal DUNE 2 ocenění Performance Award a hodnocení 10/10 od renomovaného časopisu Computer Music. Ten označil DUNE 2 jako nejlépe znějící syntezátor v současné době. Verzi dva pořídíte za 169 USD, upgrade z první verze pak za 79 USD. V přepočtu za necelé 4.000 Kč získáte velmi luxusní VST/AU nástroj ve 32 nebo 64bitové kvalitě s bankou 370 patchů (jen v plné verzi - demo ke stažení má jen 64 patchů a nově vytvořené presety v něm nelze ani ukládat).

Software je od muzikantů, kteří se snaží vyřešit v první řadě své vlastní potřeby z praxe a díky tomu je DUNE velmi použitelným a přínosným nástrojem. Manuál v PDF k tomuto syntezátoru má 77 stránek a často je to čtení pro inženýry jaderné fyziky. Rozhodně tedy nejde o primitivní nebo jednoduchý nástroj. O to víc však od něj lze očekávat.

Shrnutí
DUNE 2 je jednoznačně jedním z těch univerzálních všestranných syntezátorů, které dokáží generovat většinu zvuků, které od syntetizérů můžete očekávat - od ambientních ploch přes analogové basy až po ostré leady. K dispozici máte ohromnou spoustu ovládacích parametrů, fantastický zvuk a dle mého názoru - i přes výstrahy a rady v manuálu - nízké nároky na systémové prostředky (tři roky staré PC - dvoujádro).

První verze tohoto syntezátorového plug-inu nebyla špatná, druhá generace je naprosto strhující a o několik řádů výš. Jak obstojí na dnešním velmi konkurenčním trhu, kde spolu na poli new age music zápasí vesměs především syntetizéry Omnisphere od Spectrasonics a Alchemy od Camel Audio, které znějí v naprosto drtivé většině současné moderní hudební produkce, ukáže zřejmě až čas.

Výrobce: Synapse Audio Software

Stanislav Puffler
Facebook  Twitter  Google+

Re: Synapse Audio DUNE 2

Příspěvekod Axerathix » 24 úno 2015 00:07

Len jedna poznamka. Pozeral som to pre istotu aj v manuali a zda sa ze zmenou Modulation Rate sa zvysi alebo znizi kvalita zvuku, nie je tomu celkom tak. Ak pouzivate Lfo alebo MSEG na nizkich hodnotach, tak Modulation Rate vam kvalitu zvuku nezdvine, nech to nastavite akokolvek. Vyznam to ma iba vtedy ak LFO a MSEG su velmi rychle alebo pri modulacii Osclatoru oscilatorom vtedy zmena Modulation Rate na lepsiu kvalitu ma vyznam a rozdiel v kvalite zvuku sa dostavy.
Axerathix
 
Příspěvky: 287
Registrován: 8. 4. 2010

reklama
Facebook  Twitter  Google+