Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Budování nového studia - online

Budování nového studia - online

Příspěvekod Ivo » 08 črc 2005 22:38

Tak jsem se po dlouhých úvahách a přípravách pustil do budování svého prvního a posledního opravdového studia. Je to věc teoreticky i prakticky velmi komplexní. Pokud vás to bude zajímat, mohu se o proces dělit "online".

Studio vznikne na našem pěkném tichém lehce svažitém pozemku v Jablonci nad Nisou - spíše na vesnici u lesa (kde - snad - časem vznikne i náš nový domek). Na pozemku zbyla po předchozích majitelích veliká garáž na nákladák 5x7x 3,7 m, takže co jiného než z ní vybudovat nahrávací studio ! :)

Celému projektu a jeho prvnímu udeření kladívkem předcházela dlouhá doba plná všemožných konzultací a následně též "kocourkovská" (zatím neskončená) kalvárie na stavebním úřadě.

Posláním tohoto studia bude možnost nahrávání, míchání a masteringu vlastní akustické hudby (studio nebude komerční pro "klienty"). Celý projekt bude určitým kompromisem, poněvadž oddělená "režie" a nahrávací místnost prostě nejsou a nebudou možné (ale i doted jsem to měl tak ve svém mnohem menší místnosti). To je prostě fakt.
Hlavní prioritou je zde příjemné nahrávání akustických nástrojů (housle, viola, flétny, kytara, etnické nástroje a bubny, vokály atd.) v inspirující (nepříliš mrtvé a utlumené) akustice. Zároveň by bylo fajn mít v rámci možností též vyvážený poslech (B W Matrix 801 S3).

Kromě základních stavebních úprav zajiš?ujících izolace, teplo atd. jsou tedy speciálními projekty vnější a vnitřní akustika.

To vše jsem dlouhodobě konzultoval s mistrem Matuchou, na zahraničních akustických fórech a v poslední fázi se mi poštěstilo, že mi kamarád domluvil soukromé konzultace přímo s expertem ze Soningu (dr.Sýkora).
Na technicko-stavební stránku mám odborný stavební dozor a stavbu bude realizovat lokální firma (bylo velmi obtížné v této době někoho sehnat).

A) Vnější akustika: je třeba do nejvyšší možné míry izolovat veškeré okolní zvuky (i když je místo relativně tiché). V tomto bych nerad dělal kompromisy, čili se zvolila naprosto razantní plná metoda - místnost v místnosti.
Jak vyplývá z náčrtu níže, k vnější stěnám přibude vrstva rockwoolu a pak se vybudují nové 15cm stěny z plných cihel v celé místnosti. Okno bude jediné 80x140 cm - budou to dvě 2vrstevná silná vakuová okna. 2 dveře. Pro další světelný efekt bude na protilehlé užší stěně nahoře zhruba 300x40 cm pruh sklobetonových cihel (luxfery) - cihly budou dvojité
Podlaha - stávající beton - izolační vrstvy orsilu atd., sádrokarton - plovoucí dřevěná podlaha (zatím je nevyřešená otázka zda topení v podlaze nebo ne)
Strop 10 - 20 cm rockwool, stropní kazety

B) VNITŘNÍ AKUSTIKA - jemné doladění a proměření bude následovat až v závěru. Nyní se využije výhody budování nových stěn a stropu - přizpůsobí se optimální akustice (ušetří se tím spousta dodatečných panelů): Základním nepřítelem akustiky jsou rovnoběžné stěny. Proto budou stěny po úhlem 5 stupňů (zlomené uprostřed) a strop bude "padat" s rozdílem 30 cm. Na vnitřních stěnách bude vrstva 5cm rockwoolu (optimalizace vnitřní akustiky) a na něm sádrokortonové stěny (mají velmi příznivé akustické vlastnosti)
Na zadní užší stěně budou ve výšce 1,30 m 4 speciální dřevěné difuzéry 1x1 m dle projektu Dr.Sýkory.
Po dokončení se zváží nutnost přidání akustických panelů, případně zavatování všech rohů.

Takže to jen tak povšechně. Pokud k tomu budete mít nějaké poznámky, připomínky, návrhy nebo dotazy, budu rád :wink:

Momentálně řeším dilema topení:
a) elektrické podlahové (problém: ne moc kompatibilní s dřevěnou podlahou)
b) akumulační radiátory - www.topení.cz (velmi dobré, levné , účinné, ale zásadní problém - vydávají zvuky při přechodu z napájení do akumulace)
c) elektrický kotel - vodní podlahové topení (otázka účinnosti a pořizovacích + provozních nákladů)
d) elektrický kotel + 2 radiátory - asi nejlevnější na pořízení. Otázka tepelné účinnosti při vytopení relativně vysoké místnosti
Uvidíme, co řeknou topenáři - odborníci. Asi každý něco jiného ... :wink:


Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil Ivo dne 08 črc 2005 23:07, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
 
Příspěvky: 11524
Registrován: 19. 7. 2003
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod MMtm » 08 črc 2005 22:59

Bohulibá činnost, Ivo, jestli fakt chceš, tak reporty sem !!!! Myslim že to bude poučný a spoustě lidem to pomůže zrušit / přidat určitý bludy jenž o stavbě studia mají. Tak mě napadá, že vhodně umístěná web-kamera a záběry na tebe s kladivem a rockwoolem, by byly výživnější než večerní zprávy na Nově... :-)
MMtm
 
Příspěvky: 135
Registrován: 22. 4. 2004
Bydliště: surreal madrid

Příspěvekod Ivo » 08 črc 2005 23:02

MMtm píše:Bohulibá činnost, Ivo, jestli fakt chceš, tak reporty sem !!!! Myslim že to bude poučný a spoustě lidem to pomůže zrušit / přidat určitý bludy jenž o stavbě studia mají. Tak mě napadá, že vhodně umístěná web-kamera a záběry na tebe s kladivem a rockwoolem, by byly výživnější než večerní zprávy na Nově... :-)


haha, já jsem technicky manuálně zdatný jako brouk pytlík :) Klepání kladivem, řezání rockwoolu, zdění cihel atd. se budou naštěstí věnovat profíci ...
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
 
Příspěvky: 11524
Registrován: 19. 7. 2003
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod matucha » 08 črc 2005 23:49

drzim palec!
matucha
 
Příspěvky: 4866
Registrován: 24. 5. 2002
Bydliště: Praha

Příspěvekod MMtm » 09 črc 2005 08:47

Ivo: tak to je škoda, bude míň srandy :-)
MMtm
 
Příspěvky: 135
Registrován: 22. 4. 2004
Bydliště: surreal madrid

Příspěvekod Dava » 09 črc 2005 09:18

Jen mala otazka.Zajimalo by me hruby rozpocet.kolik to asi bude stat.Neco podobneho me tez ceka ale v dome z bejvale dilny.
Dava
 
Příspěvky: 69
Registrován: 11. 10. 2002

Příspěvekod Ivo » 09 črc 2005 09:42

Dava píše:Jen mala otazka.Zajimalo by me hruby rozpocet.kolik to asi bude stat.Neco podobneho me tez ceka ale v dome z bejvale dilny.


To je dobrá otázka ... Je to bohužel dost náročné a bude to s dost odřenýma ušima ... Ale je třeba studio ? Je ...
Celkově přes 400 k + 19% DPH (ale jsem plátce čili DPH mě tak nepálí) - ale je fakt že v tom jsou i základy na přístavbu kanceláře/keramické dílny. Plus vnitřní akustika, stůl, poličky a další drobnosti

příklady položek (položka - jedn.cena-množství-celková cena)
Zazdění vrat a oken /1400/17m2/23800
Izolace izover 162/80m2/12960
Sádrokarton rošty 450/80m2/36000
Zdivo z plných cihel 482/80m2/38560
podlaha - celkově cca 80000
dveře 25000
okno 17 000
elektro a zabezpečení 20 000
strop 30 000
atd. atd. :cry:

Jestli tě zajímají konkrétní detaily, dej vědět ...
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
 
Příspěvky: 11524
Registrován: 19. 7. 2003
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod Dava » 09 črc 2005 10:27

diky.ne to staci. no slusny.
Dava
 
Příspěvky: 69
Registrován: 11. 10. 2002

Příspěvekod Ivo » 09 črc 2005 10:31

Ještě možná jeden podstatný detail: mělo by být hotovo do konce příštího měsíce ... V pondělí dovezou cihly, tak v rámci reportáže přidám nějaké aktuální fotky ...
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
 
Příspěvky: 11524
Registrován: 19. 7. 2003
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod Magion » 09 črc 2005 11:10

No tak to hodně zdaru! Toje fakt na tu web kameru....
Myslim že nejsem sám, koho by deatily a podrobnější popis stavby všech izolací, stěn, podlah, stropů, kabeláže.... zajímaly.
SUper článek Ivo!
Uživatelský avatar
Magion
 
Příspěvky: 791
Registrován: 8. 6. 2002
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ivo » 09 črc 2005 11:26

Tak zatím to není "článek" :wink: jen trochu spontánního popisu se spoustou nezmíněných i zapomenutých detailů. Opravdový podrobný článek už jsem ale slíbil po dokončení celého megaprojektu příští měsíc. Tam můžu zmínit (kromě reálné multimediální reportáže) i spoustu dalších detailů jako třeba původní plány se zvýšeným stropem o metr, sedlovou střechou, ubíjející byrokratické rituály na stavebním úřadě, jemné akusticko-stavební detaily atd.
Průběžná reportáž bude velmi zajímavá i pro mě,protože ted teprve se začne krok po kroku vše postupně zhmotňovat se zapojením nepředvídatelného lidského faktoru.
Zatím to začalo tím, že v pondělí nastoupili tři robotníci za přítomnosti šéfa firmy, odstranili plechovou garáž vedle, vykopali na jejím místě základy a dali se do hlavní garáže cement, cihly, pivo a rádio. Pak se zjistilo, že ten porotherm co dovezli je moc velký, vzhledem ke svátkům bylo ve stavebninách zavřeno, od čtvrtka tam zase bylo příliš mnoho objednávek, takže nákladák s cihlami dojede snad v pondělí. Takže první týden byl stráven celkem plodně :wink:
Bylo třeba upřesnit i pár "sociálních" detailů: zákaz kakání na pozemku, zákaz rušení ctihodných sousedů hlasitým rádiem ( ochotně mi poskytli zdroj vody a elektřiny - zavedení mé vlastní čeká stále na to přihlouplé stavební povolení ) a přísný zákaz kouření uvnitř studia od okamžiku dokončení vnitřních stěn ...
Ted jsem poslal kompletní náčrt několika topenářským guruům pro výpočet tepelných ztrát místnosti (vzhledem k extrémní izolaci asi budou minimální) a návrh a výpočet optimálního modelu topení v místnosti (potřebné parametry: minimální pořizovací a provozní náklady a maximální účinnost ...)

Magion píše:No tak to hodně zdaru! Toje fakt na tu web kameru....


Dobrý nápad. Půjčím si od známého videokameru a z celé stavby natočím dokumentární film krok po kroku ... Přece jen to bude asi jediné studio, které budu v tomto životě stavět ...
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
 
Příspěvky: 11524
Registrován: 19. 7. 2003
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod Ivo » 09 črc 2005 12:03

Pro zajímavost pár prapůvodních fotek:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
 
Příspěvky: 11524
Registrován: 19. 7. 2003
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod ADDyS » 09 črc 2005 12:30

No vypada to hodne zajimave...

divam se,ze si chces dat na podlahu plovoucku... nebo na ni jeste prijde koberec?
Uživatelský avatar
ADDyS
 
Příspěvky: 269
Registrován: 21. 6. 2002
Bydliště: Ova

Příspěvekod Ivo » 09 črc 2005 12:39

ADDyS píše:
divam se,ze si chces dat na podlahu plovoucku... nebo na ni jeste prijde koberec?


Určitě plovoucí dřevenou. Koberec zatím neplánuju ...
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
 
Příspěvky: 11524
Registrován: 19. 7. 2003
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod ADDyS » 09 črc 2005 12:46

No jenom ze nasi vymenili v obyvaku koberec za drevenou plovouci podlahu kde je slusnejsi sound system... Jednou jsem si chtel pustit cedlo a nestihal jsem... proste zmizeli kompletne nizke kmitocty! Zkousel jsem to dohnad EQ,ale misto pridani basu jsem slysel ze to akorat eqalizuju...

Tak nevim jestli drevena podlaha je to nejlepsi...
Uživatelský avatar
ADDyS
 
Příspěvky: 269
Registrován: 21. 6. 2002
Bydliště: Ova

Další

Zpět na Různé


Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Baidu [Spider], Bing [Bot], Flager, Google [Bot]

reklama
Facebook  Twitter  Google+