Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

EBU R128

EBU R128

Příspěvekod Brooklyn / juanita juarez » 04 pro 2012 23:33

v nekterych diskuzich jste to uz nekteri natukli.

michate uz nekdo s timhle standardem a jaky jsou vase postrehy?

zatim jsem nemel cas precist si presnou specifikaci, a asi i proto mi zatim ta cisla nedavaji uplne smysl, ale podle vseho se zda, ze by to skutecne casem mohlo zmenit pristup k "hlasitosti".

v souvislosti s tim davam odkaz na prima clanek, co se tu ted objevil: recenze/mereni-hlasitosti-podle-norem-t18331.html
Produkce, mix, mastering
www.lukasturza.com
Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Re: EBU R128

Příspěvekod soimmo_two » 05 pro 2012 00:58

No zatím jsem to neaplikoval a jak se tak dívám, tak ČT to už zavedla do provozu. Ale když jsem se teď díval na to co sem to teď míchal do limiteru -12dB (dřívější standart), tak to normálně bylo -22,2 LKFS, takže jsem se skoro trefil. Budu muset zjistit jaká je momentálně praxe, abych jim kdyžtak ušetřil práci se srovnáváním.

S hudbou to souvisí vlastně tak, že vlastně bude moct být dynamická jak chce akorát si ji pak v TV srovnají na -23LUFS.

No vlastně z toho akorát plyne, že když dodrží člověk tyhle standarty, tak se může odprostit od neustálého míchání hlasitěji a hlasitěji. Prostě to udělá jak chce a výsledek akorát upraví do správné dynamické roviny. Trpět pak bude především překompresená hudba, která bude placatější a už vlastně nebude těžit z vyšší hlasitosti, protože hlasitost bude stejná.

No samozřejmě že web, mp3 a CD (pokud ještě nějaké budou) jsou zatím zcela mimo tuto problematiku. Tam to bude nadále divočina. Ale na druhou stranu pokud bude chtít někdo použít takovou hudbu v TV, tak bude znít mnohem líp hudba dynamická. Nebo spíš bude znít stejně (hlasitě), ale bude mít navíc tu dynamiku. Takže mi z toho vychází, že můžu klidně nadále míchat do 0 podle nejlepšího vědomí a svědomí, ale musím počítat s tím, že když to víc natlačím do limiteru, tak to v TV prostě hlasitější nebude.

Z toho plyne, že Limiter jako dosažení určitého výrazu ano, ale pro dosažení vyšší hlasitosti ne, protože to jednoduše nebude fungovat. Takže se v podstatě změní akorát to, že i dynamická hudba dostane v TV šanci na to být hlasitá.

Otázka je pak to, jak moc TV ovlivňuje zbytek médií. Jak velkou váhu má momentálně oproti webu, případně CD.

Na první pohled se to pak míchání hudby úplně netýká, ale už na ten druhý jsem zjistil, že je dobré to mít na paměti.
Naposledy upravil soimmo_two dne 05 pro 2012 01:02, celkově upraveno 1
Jirka Štolfa
soimmo_two

Příspěvekod Pytkin » 05 pro 2012 01:01

zatial bezime v zabehanych kolajach .. ale raz to bude treba riesit .
Pytkin
Moderátor

Příspěvekod soimmo_two » 05 pro 2012 01:02

Pytkin píše:zatial bezime v zabehanych kolajach .. ale raz to bude treba riesit .

a do jakých parametrů mícháte ?
Jirka Štolfa
soimmo_two

Příspěvekod Pytkin » 05 pro 2012 01:05

soimo : to co hovoris je trosku nezmysel .. uz teraz sa miesalo na VU meter , co je nieco podobne .. peaky mame dakde na -6dB kludne .. tu ide o to, ako to namiesat , aby to stale hralo hlasnejsie ako susedom ..
Pytkin
Moderátor

Příspěvekod soimmo_two » 05 pro 2012 01:14

Co přesně je nezmysel ?
Jirka Štolfa
soimmo_two

Příspěvekod Pytkin » 05 pro 2012 01:17

toto

soimmo_two píše:Z toho plyne, že Limiter jako dosažení určitého výrazu ano, ale pro dosažení vyšší hlasitosti ne, protože to jednoduše nebude fungovat. Takže se v podstatě změní akorát to, že i dynamická hudba dostane v TV šanci na to být hlasitá.
Pytkin
Moderátor

Příspěvekod soimmo_two » 05 pro 2012 01:18

Rozdíl mezi VU metrem a LUFS metrem je v tom, že LUFS metr reflektuje hlasitost ! Nevím, jak moc přesně, ale rozhodně líp než VU metr.
Jirka Štolfa
soimmo_two

Příspěvekod Pytkin » 05 pro 2012 01:19

soimmo_two píše:No zatím jsem to neaplikoval a jak se tak dívám, tak ČT to už zavedla do provozu.

kde su dake technicke specifikacie CT , kde uz to zaviedli do provozu ? nemas daky link ?
Pytkin
Moderátor

Příspěvekod Pytkin » 05 pro 2012 01:22

soimmo_two píše:Rozdíl mezi VU metrem a LUFS metrem je v tom, že LUFS metr reflektuje hlasitost ! Nevím, jak moc přesně, ale rozhodně líp než VU metr.

no VU meter tak isto reflektuje hlasitost .. 50 rokov sa pouzival vsade v studiach .. asi vedeli preco .. ale kedze sme uz davno v digitalnej domene, tak je dobre , ze konecne sa EBU na dacom rozumnom dohodlo .. Teraz nech to konecne dakto rozumny sformuluje a pekne nech si to telky medzi sebou poopisuju , aby to uz malo hlavy a patu ..
Pytkin
Moderátor

Příspěvekod soimmo_two » 05 pro 2012 01:25

No ČT dostala oficiálně doporučení to zavést do praxe.

http://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/te ... lasitosti/

Tady zajímavý thread za GS:

http://www.gearslutz.com/board/post-pro ... erent.html

A ještě jedno video:

Jirka Štolfa
soimmo_two

Příspěvekod Brooklyn / juanita juarez » 05 pro 2012 01:54

Pytkin píše:
soimmo_two píše:Rozdíl mezi VU metrem a LUFS metrem je v tom, že LUFS metr reflektuje hlasitost ! Nevím, jak moc přesně, ale rozhodně líp než VU metr.

no VU meter tak isto reflektuje hlasitost .. 50 rokov sa pouzival vsade v studiach .. asi vedeli preco .. ale kedze sme uz davno v digitalnej domene, tak je dobre , ze konecne sa EBU na dacom rozumnom dohodlo .. Teraz nech to konecne dakto rozumny sformuluje a pekne nech si to telky medzi sebou poopisuju , aby to uz malo hlavy a patu ..

pokud vim, VU je jen peak meter s pomalou odezvou, idealne myslim 300ms, ale nechova se kazdy zarizeni stejne. takze je to imho "neco jako" RMS, nedobre kvantifikovatelny. kdezto EBU je urcite precizne a jednotne specifikovany (kazdej merak musi vykazovat stejnej vysledek) a ukazuje mimo jine treba i dynamickej rozsah (statistickej rozdil nejtissich a nejhlasitejsich casti).
Produkce, mix, mastering
www.lukasturza.com
Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvekod soimmo_two » 05 pro 2012 02:04

V tom posledním videu je to vysvětlené. Na konci osvětluje i standarty, ketré jim fungovaly pro internet a hudbu a to bylo -16LUFS.
Jirka Štolfa
soimmo_two

Příspěvekod CliffhAnger » 05 pro 2012 17:08

Dokázal by mi někdo vysvětlit česky ten princip? - furt mi to nějak nejde do hlavy....dokumentaci sem čet, ale moc moudrej z toho nejsem....
CliffhAnger

Příspěvekod soimmo_two » 06 pro 2012 13:52

Prostě algoritmus, který dokáže určit úroveň hlasitosti mnohem líp než VU metr. Jaké paramety to přesně zbírá ti nepovím, ale podle všeho to funguje velice dobře. Aplikace výzkumu toho, jak vnímáme hlasitost. Jak jsem napsal dřív, klidně můžeš míchat dál podle VU a při másteringu to akorát dynamicky posunout tam, kde to podle těch norem má být. Když máš pak nahrávku hodně zlimitovanou, tak se špičkama dostaneš mnohem níž, než když máš nahrávku víc dynamickou. Pro různé aplikace se pak používají různé rozsahy dynamiky (kino,TV, internet, hudba) a samozřejmě i jiná dynamická hladina (třeba Apple používá u iTunes srovnání hlasitosti do přibližně -16LUFS). Je to dobré vodítko a informace o tom, jak jsme na tom z hlasitosí svého mixu. Zatím je to však implementováno pouze u TV. Myslím si, že v budoucnu se to ale dokne každého, kdo produkuje audio. Jde tady vlastně o to vyřešit Loudness War a nastavit nějaké dobré danymické hladiny pro současnou digitální éru.
Jirka Štolfa
soimmo_two

Další

Zpět na Různé