Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Honoráře v ČR

Re: Honoráře v ČR

Příspěvekod PELF » 08 úno 2017 11:49

biscuit: :palec+:
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS
PELF
Profesionál

Příspěvekod IGGY » 08 úno 2017 12:03

ano jsou to kolikrat citlivi lide, muzikanti, ale tlak na love musi mit sve meze, me takto tahalo za nohu vice lidi a ve chvili kdy jsem si uvedomil, ze love na duchod stejne neusetrim posilam je do pr.. Ano pokud je to pro me zajimave a to hlavne tim, ze se naucim neco noveho domluvim se na lepsi cene. Ale argumenty typu: ve studiu u Dukovan mi nabidli za cele CD 10 tis a ty si dovolujes chtit hodinovku, to uz na me neplati, jeste argument, to co udelam u tebe udelam kdekoliv, tak mi to zacalo byti uplne jedno. Holt doba je zla, inflace jde porad nahoru a ceny se tlaci dolu. Software levny neni, navic jsou rocni poplatky, o hardware radeji nemluvim. Ikdyz si clovek vezme na hodinu 350,- a lehce investuje, za jeho praci mu moc nezbyde.
IGGY

Příspěvekod charonme » 08 úno 2017 12:45

Džirka píše:Mám trochu problém si říkat extra peníze za opravy, neboť opravu z mé strany beru jako mojí zodpovědnost a mojí chybu.
...
Pak je to přece moje "chyba" nebo ne? Je moje povinnost to opravit přeci a ne na účet klienta. Nemůžu přece klientovi říct, že za každou předělávku bude platit peníze navíc. Pak můžu týden dělat hnusný bicí, pořád to předělávat a zároveň na tom vydělávat. Zajímalo by mě jak to dělají druzí.

rozumiem tomuto sentimentu, ale toto by malo byt ujasnene a dohodnute s klientom vopred. Niektori predajcovia a poskytovatelia sluzieb vopred poskytuju zakaznikom "zaruku vratenia penazi", inde je to systemom "caveat emptor".

Džirka píše:Pak můžu týden dělat hnusný bicí, pořád to předělávat a zároveň na tom vydělávat.

Mozno ak bude o niekom zname ze robi naschval hnusne bicie aby zarabal na ich dodatocnych prerabkach, tak mu asi bude chodit menej klientov ako niekomu kto sa snazi robit dobre bicie aj ked si zauctuje za poziadavky dodatocnych zmien?

Kazdopadne ak mas prilis vela roboty a este aj na vikendy, tak urcite zacni dvihat ceny az kym ta prestanu o sluzby ziadat skrblicki klienti a uvolni sa ti vikend. Za tu namahu ktoru do toho vkladat si to zasluzis ak sa najdu klienti ktori to su ochotni zaplatit.
charonme

Příspěvekod developdevice » 08 úno 2017 15:55

Provozuji postprodukční studio, muziku dělám full-time.. V ČR jsem to prakticky už vzdal a jsem na 90% zaměřený na zahraniční trh, kde se mi daří a uživím tím celou svoji rodinu (manželku a 3 malé děti).

Samozřejmě, jsou tu i výjimky. Lidé, s kterými byla naprosto super spolupráce... Co se řeklo, to se udělalo.. peníze bez "keců", všechno... Bohužel se ale jedná, z mé zkušenosti, pouze o ty výjimky. Tudíž.. Než se tady s každým druhým dohadovat o ceně, raději jsem celou moji webovou prezentaci (včetně všech sociálních sítí) začal cílit ven. V zahraničí je na prvním místě kvalita, až potom peníze.. tady u nás je to bohužel právě naopak.
Develop Device
composing / mixing / mastering
http://www.developdevice.com
developdevice

Příspěvekod Venti » 08 úno 2017 16:45

Dzirka
Musis poznat svoju vlastnu cenu. Ak si si isty svojou pracou a robis ju dobre, nezlavuj za to ze klient na to nema. Tym zlavovanim Ty znizujes cenu svojej prace a svojho casu. To je ako keby prisiel do obchodu, chcel nakup za 1000 a pri pokladni povie ze ma len 700... proste nenakupi. Preco by sme mali my stale zlavovat. Hovoris ze mas dost prace, tym padom, nie si odkazany na zobratie kazdeho kseftu. Radsej bud zober menej prace za lepsie peniaze, ktore Ta aj motivuju, alebo skus popri tom robit aj nieco uplne ine.
Ja osobne som tiez mal nahravania nad hlavu, okrem toho ze mi zacala hudba a ta praca vadit, lebo ako kazdeho jedla sa clovek raz prezere, tak som si spocital svoje realne naklady a to co je klient ochotny zaplatit... pritom realne vyuzitie nahravok je mp3 a youtube, takze je UPLNE jedno ci robim cez taky alebo hentaky hw alebo sw...
Moj vysledok je, ze praca ktoru som mal popri nahravani sa mi stala x nasobne casovo rentabilnejsou,robim servis techniky pre DJov... dvihol som cenu za nahravanie a tym padom ide za mnou iba ten, kto na to ma a vie si vazit nasu spolupracu, pripadne beriem biznis nahravania, kde si mozem uctovat viac.
Osobne pouzivam pravidlo, Nas zakaznik, nas partner. Podla mna, sme si rovnocenni. Tak isto ako si ja mozem zvolit ci s klientom chcem pracovat, to iste robi aj on. Nie som jediny ani najlepsi, ale zasa nechcem brat kazdu pracu silou mocou.
Drzim palce, nech sa dobre rozhodnes a neprestane ta bavit to co robis.
Venti

Příspěvekod Džirka » 08 úno 2017 18:48

Přátelé moc děkuji za vaše názory. Pomohlo mi to mnohé si utřídit. I když teorii obchodu znám a mnoho z toho jsem už slyšel mnohokrát, občas je třeba si to připomenout. Přiznám se, že nejsem ani trochu obchodní typ. Mám trochu problém si říkat o peníze. Zvláště když jde o uměleckou práci, kde prostě dopředu nejsem schopen zhodnotit, jestli budu na díle pracovat čtyři dny nebo čtrnáct :)
Džirka

Příspěvekod matucha » 08 úno 2017 19:22

To co Dzirko popisujes je mozny u jednoho srdcovyho projektu jednou za rok. A musi to byt pro moc dobry kamarady a vlastne to skoro musi bejt nejakej spolecnej projekt, kterej chces delat a delal bys ho i zadara.

Jinak si jednoznacne musis dat casovy limity a prekracovat je jenom minimalne a jen kdyz to ma pro tebe smysl.

Rozdeleni ty prace na jednotlivy kousky (aranze, nahravani, mix, master) je uplne zasadni. Kazda z nich zabere cas a kdyz ho nenauctujes, tak ho rozdavas (a platis najem, elektriku, vybaveni...). Nez vzit casove narocnej spatne placenej job, tak raci treba delej na vlastnich vecech nebo taky treba vylez ze studia a uzivej trochu zivota (je kratkej).

Doporucuju zasadne nechodit pod 500 na hodinu a u komerce pod 1000 na hodinu. Za min to fakt nema smysl a pod 300 za hodinu uz bysme te jako kolegove meli mlatit cepicema za agresivni dumping.

Den první - Ten probíhá tak, že se s písničkou seznamuji, pouštím si jí dokola, zkouším různé věci, učím se jí. Někdy přijde můza ihned, tak začnu první den i něco nahrávat. Většinou ale až druhý den začínám aranžovat, nahrávat. Kolikrát mi zabere celý den jen rytmická část.

Den druhý - vymýšlím, nástroje, kytary, nahrávám akustiky, elektriky... měním, zkouším různé variace, mažu, znovu nahrávám. Nahrávám piáno, klávesy, hledám zvuky.

Den třetí - zjišťuji, že je co opravovat a předělávat. Hledám nový zvuky.

Den čtrvtý - dodělávám, donahrávám.

Den pátý - Vybrušuji, co se dá, dělám hrubý mix, abych to klientovi mohl prezentovat co nejlépe.

Den šestý - klient přijde, je spokojený, nahraje zpěv. Což je často mnoho hodin práce. Klient mi dá ještě další úkoly, co by tam chtěl změnit.

Den sedmý - edituji klientovo zpěv. Pokud zpívá falešně a neumí frázovat, je to práce na dalších mnoho hodin.

Den osmý - Klient mi volá, že má dnes lepší hlas, jestli to může přijít znovu přezpívat. Opět nahrávání zpěvu, editace, oprava intonace.

Z toho co tady pises mi stojej vlasy hruzou na hlave.

Den 1-4. To chapu, ze ti tak trva, vlastne skladas muziku a i kdyz se to da stihnout obcas i za den, tak neni problem v tyhle casti stravit tejden. To nikdo nikdy nezaplati, ani nejbohatsi cesky kapely. Je to marny. Jestli te takovy veci bavi, tak je lepsi delat hudbu pro podkres videi/prezentaci atd. Tam za to de ziskat rozumny ohodnoceni.

Den 5. Mix u popu je casto na den a pul, nekdo je rychlejsi, nekdo pomalejsi. To jsou lidi schopny zaplatit a platej. 5000,- za mix neni nijak vyjimecna cena.

Den 6-7. Nahravani a editace zpevu je rozhodne separatni polozka. Hodinova sazba je fer pro obe strany. Pod 500 nechces jit pokud mas dobry vybaveni. Dobrej zpevak co vi co chce a prisel pripravenej bude hotovej docela rychle, editace a doladovani nezabere moc prace a vsichni jsou spokojeny. Spatnej zpevak je pohroma, dlouha neproduktivni session a na to navazujici pracna editace a doladovani. Z moji zkusenosti az na vyjimky editovani trva zhruba stejne jako nahravani, u slozitejch veci i 2x tolik. Tady proste chces bejt placenej od hodiny.

Den 8. Tohle ti vyresi to, ze budes placenej od hodiny taky.

(prosim moji odpoved rozhodne nedavejte na FB, diky)
matucha

Příspěvekod matucha » 08 úno 2017 19:28

Džirka píše:Mám trochu problém si říkat o peníze. Zvláště když jde o uměleckou práci, kde prostě dopředu nejsem schopen zhodnotit, jestli budu na díle pracovat čtyři dny nebo čtrnáct :)

Jestli si nekdy neco kupoval v aukci, tak si mozna dospel k tomu, ze si na zacatku stanovis castku za kterou ses ochotnej danou vec koupit a kdyz ji to presahne tak to proste nechas plavat. Prinejhorsim malilicko prihodis. Je to stejnej princip a je dost osvobozujici.

Taky predpokladam, ze uz mas nejakou praci za sebou a diky tomu vis, ze mas vysledky. Takze te uz nemusi tahnout k zemi pochybovani o svejch schopnostech.
matucha

Příspěvekod Fractal » 08 úno 2017 19:28

Tohle téma a všechny názory by se měly zapsat někde do desek a nechat k samostudiu na nějaké svaté hoře. Každý má svým způsobem pravdu, každý se na to dívá z jiné pozice. Z mé zkušenosti jsou nejhorší klienti ti, co nemají peníze, nebo spíše se snaží se srazit cenu a mají spoustu volného času, protože ti co jsou pracovně vytíženi mají obvykle peníze a nemají čas do produkce tolik "kafrat" a taky chápou cenu času stráveného zakázkou. Jinak nacenění práce se člověk musí naučit, stejně tak jako jednání se zákazníkem a vyjednávání o ceně, to je prostě stěžejní dovednost pro freelancera nebo podnikatele. Skoro nikdo to neumí přirozeně, je to třeba naučit se.

Trošku mi přijde že tady Dzirku tak jakoby mimoděk shazujete, jakože by bylo nad slunce jasné že dělá pod cenou a že je to jeho chyba atd. Ono to vyjednávání fakt není jednoduché a ochomýtat se smlouvama hned od počátku je pruda.

Je super mít příliv zakázek, to gratuluju, ale každý by měl hledat balanc mezi počtem zakázek a příjmem. Nikdo není stroj a někdy ta produkce zkrátka nejde zrovna po másle. Ten příliv zakázek nebude věčný a může dost kolísat. Je asi dobré začínat jako "levná pracovní síla", ale to nevydrží dlouho.

Další věc je, že jen takovým produkováním hudby pro fyzické osoby, pro normální lidi, se uživit zkrátka nedá. Alespoň ne dlouhodobě. Existují výjimky, ale za život jsem nepoznal nikoho, kdo by to takhle metl pořád. Pokud se k tomu přidá i pronájem prostor, sám jsem to zažil, je téměř nemožné být v plusu. A situace v zahraničí není lepši. Musel jsem začít s dvěma dalšími byznysy, i když je příjem z audia pořád to hlavní a tvoří asi dvě třetiny všeho co vydělám, hudební produkce samotná (aranže, beaty, mixing, mastering, nahrávání) pro koncové zákazníky tvoří snad ani ne čtvrtinu. Člověk se musí snažit probojovat do filmu, herního byznysu, softwarových firem, rádií, reklamních společností, kde je to ocenění opravdu o něčem jiném, taky proto, že profíci zkrátka dovedou odhadnout cenu práce na jisté úrovni.

Cesta, mít hobby jako práci, se zpočátku jeví jako terno. Dostaneš placeno za to, co tě baví. Krutá daň, alespoň v mém případě, je vlastní tvorba, kdy ti prostě nezbývá na vlastní věci energie, nápady a chuť.

Nevím přesně teďka situaci v česku co se týče všech pojištění, daní atp. Jen sem chtěl nadhodit, že mě zůstane z každé faktury po odečtení dph, všech poplatků a výdajů cca. 40% netto, což je... no... na hov.. Jen by mě zajímalo, jestli Dzirko tyhle věci do svého honoráře započítáváš.

Ještě jsem chtěl dodat, že prachy jsou sice prachy, ale pokud objevím něco skvělého, co si zaslouží naleštit, někoho kdo dělá dobrou muziku, která mi je blízká a je mi sympatický, nenechám ho uplavat.
Fractal

Příspěvekod Stan » 08 úno 2017 19:50

Pokud ti rikani si o penize za odvedenou praci dela potize tak jedno reseni a ne neobvykle je si zajistit nekoho kdo to bude delat za tebe. Tedy cloveka ktery se bude starat o zakazky(managera at uz je to ze zacatku clen rodiny nebo kamarad kdo ma prehled) a ty budes mit cas se venovat praci na 100%. IMO "nas zakaznik nas pan" tu plati na 1000% ale ja by jsem to upravil na "nas zakaznik je nas pan pokud plati co si objednal". Pravidla stejna jako v kazdem byznysu. Jinymi slovy chces extra = zaplat extra.
Stan

Příspěvekod TOM-Thak » 08 úno 2017 19:58

A ja ti otevru jeste oci jinak - taky jsem drel kazdy kseft a ted jsem dopadl jak vrcholovi manazeri s tezkou nemoci a kdybych toho bral pulku a zbytek venoval relaxu a sobe a rodine, tak jsem dopadl jinak resp. uz tak 3roky zpet jsem si urcil, ze min. cena je 500/hodina a kseft pod 2500 hrubyho nema smysl. Tak jen takovy nadhled nad veci z uplne jiny perspektivy.
TOM-Thak

Příspěvekod dedko » 08 úno 2017 22:37

Síce sa muzikou neživím a nahrávaním už vôbec nie, aj tak je to pre mňa najzaujímavejšia téma na ezone za vééélmi dlhú dobu... :palec+:
dedko

Příspěvekod Greyhound90 » 08 úno 2017 23:45

dedko: Naprostý souhlas. Chvíli jsem se snažil dělat webové stránky (trochu jiný obor), ale tady v Čechách to funguje ve všem naprosto stejně. TOLIK ZA TO CHCETE ? Já mám synovce a on mi to udělá ZADARMO! Typicky česká reakce. A ještě chvíli to potrvá..
Greyhound90

Příspěvekod matucha » 09 úno 2017 03:49

Takhle to funguje vsude (nejen v cechach) a cestu ke dnu nejde vyhrat. Z uplnyho zacatku je mozna tezky umet tyhle veci nevzit a nepocitat jako zakazky. Cim driv takovy lidi clovek zacne (zdvorile) odmitat, tim lip. Prijde mi, ze kdo je dobrej, tak za tim normalne placena prace chodi ve vetsim mnozstvi nez je schopnej fyzicky zvladat. Takze nebat se a vazit si sebe, svejch schopnosti, svyho casu a hlavne zdravi ;).
matucha

Příspěvekod Oxyygen » 09 úno 2017 08:22

Práce se záakzníkem je byznys a tam bejt sociálně zdatnej je základ.
Stavet se do polohy "obeti" - tzn jsem vdecnej za kazdou zakazku a dávat najevo svojí slabost a závislost je cesta do pekel.
To platí v jakymkoliv mezilidským vztahu.
Výroba reklam, jingles a prom pro síť rádií Radio United
http://www.kissjiznicechy.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower
Oxyygen
Profesionál

PředchozíDalší

Zpět na Různé