Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Jazzový, bluesový organ, klavír

Jazzový, bluesový organ, klavír

Příspěvekod dedko » 07 led 2016 11:26

Ahoj chlapi,

v poslednom čase ma nejako silno začalo baviť hranie na organe (zatiaľ teda iba virtuálnom :) ), otázka znie - je tu medzi nami niekto, kto sa tomu vážnejšie venuje a bol by naklonený nejakej výmene skúseností? Tutorialy na YT a podobne sú fasa, ale nie je to úplne ono. Niekam som sa síce dostal, ale to je ešte pod hranicou počúvateľnosti. Dopredu vďaka za každú podanú pomocnú hnátu...
Naposledy upravil dedko dne 13 led 2016 10:37, celkově upraveno 1
dedko

Re: Jazzový, bluesový organ, klavír

Příspěvekod Stardust » 07 led 2016 11:49

Zkus si promluvit s nějakým muzikantským muzikantem, třeba s Honzou Kořínkem. Možná by šla domluvit nějaká lekce nebo konzultace. V Čechách moc hammondových expertů neznám. Pivec je vynikající, ale už tu moc nebývá.
Stardust

Příspěvekod dedko » 07 led 2016 12:25

:) Ďakujem, aj keď on už je asi iná liga
dedko

Příspěvekod dendy » 07 led 2016 13:01

dedko sak netrochar.. nech ta hubert zoznami s vargom a je to :-))
dendy

Příspěvekod dedko » 07 led 2016 13:23

no teraz naspäť na zem, dobre...? :)
dedko

Příspěvekod Stardust » 07 led 2016 13:28

Myslim, že Varga je poslední dobou rád, že k těm varhanám vůbec dojde...

Pokud se nepletu, někdo se věnoval hammondům v tomhle kontextu i na letní jazzové dílně. Ale tam je to každý rok jinak.
Stardust

Příspěvekod Hammond » 07 led 2016 13:30

Dedko: Na SK neviem o nikom. Varga podla mna nieje ani nahodou standardny jazzovy/bluesovy organista. A pedagloglog :) .... no neviem :) Mna tiez ako prve napadol Jan Korinek. Osobne som sa s nim stretol len raz, ked som od neho kupoval organ, a bol to naozaj mily pohodovy chlapik. Kontakt nanho mam.
Naposledy upravil Hammond dne 07 led 2016 13:32, celkově upraveno 1
Hammond

Příspěvekod Hammond » 07 led 2016 13:32

Ondrej Pivec je myslim dlhodobo v USA.
Hammond

Příspěvekod Stardust » 07 led 2016 13:54

Jo, jo, Pivec se prý chytil v USA a hraje a aranžuje gospelové sbory. Hrozně mu to přeju, strašně šikovnej a zapálenej kluk.
Stardust

Příspěvekod dedko » 07 led 2016 14:54

Chlapi, ďakujem za nasmerovanie, myslel som, že narazím na niekoho z amatérskej scény, s kým by sa dali nejaké organové hráčske techniky prekonzultovať a mohol by ma usmerniť. Asi skúsim ešte skontaktovať toho Mariana T., možno motyka vystrelí... :)
Richard: jasne, keď si chcem inšpiratívne zaimprovizovať, tak to je nejako podobne, len pre ujasnenie - mám analógové synťáky a mám ich rád, mám aj digitálne synťáky a mám ich rád, mám aj VSTi-čka a mám ich rád, ale tak otázka (medzi riadkami) znela: ktor ma kurva naučí hrať ako Jimmy Smith? :)
dedko

Příspěvekod Stardust » 07 led 2016 15:08

A co přesně by tě zajímalo? Třeba u Smitha můžeš řešit harmonii, stupnice, finty, feeling, ale zvuk má prakticky jen jeden. Určitě existují transkripce jeho partů (někde mám dokonce The Cat, až bude v důchodu čas).
Stardust

Příspěvekod dedko » 07 led 2016 15:54

to s tým J.Smithom bola rečnícka otázka, mohol som napísať Loonie Smith, alebo De Francesco alebo Preston alebo Louis alebo ktokoľvek iný z tej kategórie. Jednoducho nemám až také dobré uši aby som to okopčil z nahrávok. Od každého sa naučiť čo len jednu skladbu by bol úspech. Neviem či feeling nejakého hráča sa dá naučiť, ale harmonické postupnosti, voicing, turnarond - y (neviem na to naše výrazy), systém výstavby basovej linky a tak by sa mohli dať naučiť.
dedko

Příspěvekod Stardust » 07 led 2016 16:09

Ale jo, i feeling se dá odkoukat třeba hranim s nahrávkou. Ale to už je hodně vysokej level.

To je ale jedno. Zkus si stáhnout (či za pár dolarů koupit) nějakou kompletní transkrtipci. Tam se určitě naučíš hodně. Takhle jsem se učil u Doors. Jen ten jazz je trochu těžší.
Stardust

Příspěvekod ZFarkas » 07 led 2016 16:33

Aha, pokud zvuk už je, tak si dovolím svůj recept:

1. co nejlépe zvládnutá technika hry, zkrátka aby prsty uměly hrát samy rychleji, než je člověk schopen zahrát čtením not nebo logicky hudebním myšlením (vnímat hrané a myšlením se rozhodovat, co by mělo následovat zahrát je pomalé, prsty musí občas dodat něco navíc samy o sobě, i bez "hlavy", pak je to par excellent projev..)

2. zvládnuté školy harmonie a hudební teorie - na varhany je trochu jiná stavba a harmonizace než třeba na klavír, no někdy diametrálně jiná... doporučuji přečíst i starého Kofroněm, já měl dokonce to štěstí i na učitele mistra Miloše Štědroně, bohužel neznám nikoho v ČR, kdo by harmonii a její smysl a užití dokázal cítit lépe a hlouběji...

3. naposlouchat co nejvíc skladeb a varhaníků, ale na jako kulisu radio, ale vědomě s rozborem si uvědomit všechny použité finesy, rify, techniky - ti nejlepší je mají z více než poloviny založené více na feelingu - pocitu a emocích než jen na hraní nějakých not..

4. koupě not populárních i rock skladeb v úpravě pro varhany bez zvládnutých těch prvních 3 bodů je podle mne zbytečná investice a nenaučí člověka vůbec nic...

Takže fakt nezbyde než naposlouchat, ale s rozborem proč a co tam vlastně hrají, co tím vyjadřují, atd. Ne si to jen zapamatovat jako básničku a "kopírovat", to je k ničemu. Takhle jsem nejvýš někdy ve dvanácti "kopíroval" ABBU na klavír...
ZFarkas

Příspěvekod dedko » 07 led 2016 16:51

nuž, asi sa budem musieť povenovať nejakej literatúre...
dedko

Další

Zpět na Různé