Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Piano - prasknuta zadna doska

Piano - prasknuta zadna doska

Příspěvekod lavender » 22 led 2017 16:15

ahoj,
neviem ci sa s tym uz niekto z vas stretol, na obr je odfotena zabna doska piana a ta najtmavsia ciara sikma je prasklina, ktora rezonuje ked sa hra na strednej casti klaviatury.
povodne je tam lepeny spoj, ktory povolil asi posobenim tepla (vlavo od klavira je radiator).
ako to fixnut? ked na tu dosku zatlacim a napruzim ju, prestane to rezonovat. lepidlo alebo vosk odtial vypada posobenim vibracii.
nejake napady, podobne skusenosti?
dakujem!
Přílohy
IMG_4196.JPG
IMG_4196.JPG (2.12 MiB) Zobrazeno 313 krát
lavender

Re: Piano - prasknuta zadna doska

Příspěvekod MDudas » 23 led 2017 23:16

lavender píše:... nejake napady...

Myslis McGyverovsku zuvacku ??? :lol:

Vosk? :shock: :D ... padam. Ake lepidlo? Moj tata bol hobby stolar - jedine fakt riesenie je to rozobrat a znovu zlepit. Nie voskom. :lol: Toto je klavir, nie IKEA -pri vyrobe pouzivali vyberane materialy. Cize najlepsie nejaky drahy epoxy... alebo retro - kvalitny nabytkarsky glej. Ale to sa uz asi neda zohnat.
Ked Ti staci fush, kup tenku preglejku, vyrez a napasuj na celu dlzku ako "zaplatu". Kup male balenie epoxy za 10+€. Smirglom poriadne zdrsni ten lak, lebo stary lak je navrchu urcite zoxidovany (ale ze ho tam je hodne). Poriadne vysaj vysavacom. Aby to drzalo, potrebujes to aspon na hodinu-dve fixnut/zatazit a nehybat. Idealne potom zalakovat, lebo vlhkost s tym bude pracovat aj dalej a odtrhne sa to znovu. Radiator vedla samozrejme neni idealny, ak si v panelaku, rozsusovaniu sa nevyhnes ani na inom mieste.

Ale je to rezonancne drevo - zachrana najhorsieho a velky fush. Ak Ti na tom piane zalezi, radsej si zavolaj firmu. U nas povacsinou vedia odservisovat iba mechaniku, ale mozno ked velmi pohladas, najdes niekoho, kto bude mat "celkovy prehlad". Vacsiu sancu by som daval hladaniu v Cesku...
MDudas

Příspěvekod lavender » 24 led 2017 13:07

dik.
no prave ze som pisal ze voskom (myslel som ten glej) a lepidlom v tej skare nic nevyriesim.
hm, tak sa asi poobzeram po niekom kto sa tomu venuje.
jasne ze najlepsie by bolo rozobrat cely klavir, dosku zlepit a znova zlozit. ale na to nie su financie :-/
lavender

Příspěvekod hombrefeo » 24 led 2017 13:19

ako je ta doska hruba?
hombrefeo

Příspěvekod lavender » 24 led 2017 18:42

neviem.
lavender

Příspěvekod lavender » 24 led 2017 19:10

@mdudas - myslel si to nalepenie spredu ako je fotka alebo zo zadnej strany? je to v pube, kde si chhodim klavir nahravat, svoj zatial nemam. (aj ked zacinam o nom uvazovat...)
lavender

Příspěvekod MDudas » 25 led 2017 02:08

Ono to ani neni tvoje? Super....
Pri takomto fusovani je asi jedno, ktora strana. Zvol tu, ktora Ti umozni to najlepsie nalepit. Ked si trufnes zvnutra - parada, mas kde zapriet material (o struny) a bude to asi menej vidiet (ak to maju zakrytovane). Ale budes mat problemy s lakovanim. Zvonku budes mat urcite lepsie pristup a budes menej nadavat.
Kdesi v Horbach/OBI som videl tenke borovicove a balzove listy - take platy 1m x 5cm x 2mm - tymto smerom by som isiel. Na lepidle nesetri, ziadne UNI SUPER GLUE za 3€... Dolezite je to fest dobre pritlacit a nehybat, aby si dostal tenku vrstvu lepidla (epoxy je dost tuhe), aby ta doska zostala pruzna. Cize budes potrebovat aj nejake vhodne pomocky.

Az spocitas namahu a naklady, mozno aj tak zacnes zhanat toho opravara:
- pekna lista, epoxy, smirgel, lieh na umytie a cista handricka (alebo vysavac), 3-4 dosky na zapretie, lak, stetec, riedidlo...
MDudas

Příspěvekod lavender » 25 led 2017 07:16

@mdudas a co hovoris na postup ktory som uz tiez pocul, ze napresno vyfrezovat (napr zozadu) drazku do hrubky tej listy (napr 5mm z jednej strany praskliny, 5mm z druhej strany praskliny) a samozrejme podla presnych rozmerov a potom tu listu ulozit a utopit z lepidle.ze je to odolnejsie voci odpadnutiu tej listy posobenim vibracii. co ty na to?
lavender

Příspěvekod Stan » 25 led 2017 13:00

Ja by jsem osobne pouzil klasicke dvouslozkove epoxydove lepidlo urcene na drevo. To bude drzet. Zkosit malinko hrany pokud to pujde, ocistit lihem ci podobnym prostredkem a slepit. Pokud tam bude moznost tak to zatizit ci jinym zpusobem na to vyvinout tlak. Ale expoxyd je v podstate i vypln takze ...
Stan

Příspěvekod dedko » 25 led 2017 13:42

Len daj pozor na to, že tie lišty z obi a pod sú s vláknom dreva na dĺžku a to je na preplátovanie praskliny nahovno, mal by si vlepovať plát s priečnym smerom vlákna na pôvodné drevo...
dedko

Příspěvekod lavender » 25 led 2017 14:26

@dedko: takze lepsie by to bolo tak ze dlhu listu narezat na pruzky a vedla seba nalepit kolmo na prasklinu? (ako ked mas zasitu ranu?)
lavender

Příspěvekod hombrefeo » 25 led 2017 14:30

kedze by ta doska bola dost hruba, mozes ju pomocou spec pripravku a dlheho vrtaku velmi zosikma navrtat a napchat tam kolicky
hombrefeo

Příspěvekod dedko » 25 led 2017 14:44

Lavender : v podstate ano
dedko

Příspěvekod MDudas » 25 led 2017 23:25

lavender píše:@mdudas a co hovoris na postup ktory som uz tiez pocul, ze napresno vyfrezovat (napr zozadu) drazku do hrubky tej listy (napr 5mm z jednej strany praskliny, 5mm z druhej strany praskliny) a samozrejme podla presnych rozmerov a potom tu listu ulozit a utopit z lepidle.ze je to odolnejsie voci odpadnutiu tej listy posobenim vibracii. co ty na to?

Parada, jasne. Takto sa renovuje stary nabytok. Ak toto zvladnes, mozes rovno vyrabat retro-nabytky ! :wink: Ale hlavne - ked vyfrezujes na tej doske (to je rezonancna doska) 5mm z kazdej strany, tak uz mas prec polovicu prstov a nejake tie struny :)
Trik je v tom, co som pisal - lepenie: pripava povrchu (pevny, drsny, dokonale odmasteny, uplne bezprasny), kvalitne lepidlo, vytvrdnutie uplne bez pohybu (inak sa potrha cast vznikajucich retazcov v lepidle a bude to slabsie), pritlak. Ak toto dodrzis, spoj bude o 200% pevnejsi nez povodne drevo. Glej je oproti epoxy vyrazne slabsi, a vsetky stare nabytky drzia lepsie nez nove.

Toho vlakna po dlzke by som sa az tak velmi nebal. Tie platy nie su tak slabe a aj samotna zadna doska je lepena z platov po dlzke a nema viac ako 5mm hrubku. Dedko ma pravdu, ale tu nebudu posobit velke sily. (ak to pre zmenu nedaju rovno ku krbu). Samozrejme, ak mas cit a trpezlivost, narez orezavacim nozom stvorce/obdlzniky/ a otoc o 90 st. Presne dlzky a uhly ale bez stroja nedas, takze to bude zubate jak u ciganov. Da sa do vylepsit tak, ze ich narezes, vsetky zovries k sebe do jedneho bloku a hrany prebehnes smirglom - zjednotis rozmer.

edit: ha, prave mi napadlo, ze pianino ma predsa zozadu nejake rebra... :| No bude to sranda, drzim palce.
MDudas

Příspěvekod lavender » 26 led 2017 06:22

dakujem za vas cas a rady, ked sa nieco podari alebo aj nepodari, budem informovat :D
lavender

Zpět na Různé