Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Vypalne za GUI ?

Vypalne za GUI ?

Příspěvekod Pytkin » 05 zář 2011 23:08

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
 
Příspěvky: 21086
Registrován: 23. 5. 2002
Bydliště: Bratislava

Re: Vypalne za GUI ?

Příspěvekod PELF » 05 zář 2011 23:14

to je asi tak normální, jako tohle smetiste/identifikacia-trademark-certifikatu-t15522.html

holt to asi pořád bude někdo, velmi decentně řečeno "vychytralej" zkoušet, co lidi zkousnou...
Zvukař, ruchař, postprodukce.
Studio ATLAS
Uživatelský avatar
PELF
Profesionál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 12. 4. 2007

Re: Vypalne za GUI ?

Příspěvekod hombrefeo » 06 zář 2011 00:06

naprosto v poradku, to gui nepotrebujes.
Uživatelský avatar
hombrefeo
 
Příspěvky: 2749
Registrován: 25. 6. 2009
Bydliště: VIGO

Re: Vypalne za GUI ?

Příspěvekod carloff » 06 zář 2011 09:43

sdilim pravnicky posudek pravnika Jakuba Michalka z Piratske strany:
Posudek jednání Ochranné organizace autorské - Sdružení autorů děl výtvarného umění, architektury a obrazové složky audiovizuálních děl, o.s. (dále jen OOA-S) ve věci vymáhání plateb za grafická uživatelská rozhraní počítačových programů v internetových kavárnách.

1. OOA-S má od ministerstva kultury oprávnění k výkonu povinně kolektivně spravovaného práva na pronájem děl grafických zaznamenaných na zvukově obrazový záznam, [1]

2. Rozhraní je část počítačového programu, která umožňuje vzájemné propojení a interakci mezi jednotlivými prvky programového a technického vybavení. [2]

3. Pokud jde konkrétně o grafické uživatelské rozhraní, jedná se o interakční rozhraní umožňující komunikaci mezi počítačovým programem a uživatelem. [3]

4. Grafické uživatelské rozhraní programu je grafickým dílem za předpokladu, že splňuje podmínku originality [3], tedy je vlastním duševním výtvorem autora. Český autorský zákon navíc vyžaduje, aby bylo dílo jedinečné. (§2(1) AutZ)

5. Soud při určování originality přihlédne zejména ke zvláštnímu uspořádání prvků grafického uživatelského rozhraní. Grafické uživatelského rozhraní nesplňuje podmínku originality v případě prvků, které se vyznačují pouze svou technickou funkcí. [3]

6. Pronájmem originálu díla nebo jeho rozmnoženiny se podle autorského zákona rozumí zpřístupňování díla ve hmotné podobě poskytnutím originálu nebo rozmnoženiny díla na dobu určitou za účelem hospodářského nebo obchodního prospěchu. (§15 AutZ)

7. Podmínka hmotné podoby u pronájmu vyžaduje zachycení díla na hmotném předmětu, například na nosičích záznamu (CD, DVD apod.). Grafická uživatelská rozhraní se však v internetových kavárnách nezpřístupňují v hmotné podobě.

8. Zvukově obrazový záznam je záznam audiovizuálního díla nebo záznam jiné řady zaznamenaných, spolu souvisejících obrazů vyvolávajících dojem pohybu. (§79 AutZ) V případě grafického uživatelského rozhraní není jeho autorem nebo výkonným umělcem vytvářen dojem pohybu, ale tento pohyb vytváří uživatel. Navíc nejsou tyto spolu související pohyby zaznamenány. Tedy nejsou splněny podmínky oprávnění pro povinnou kolektivní správu (bod 1).

9. Poskytováním programů v internetové kavárně zásadně není naplněna podmínka povinné kolektivní správy OOA-S. Zaprvé totiž nejde o díla zaznamenaná na zvukově obrazový záznam (bod 7) a tato díla nejsou pronajímána ve smyslu autorského zákona (bod 8).

10. Dobrovolná kolektivní správa je v tomto případě neúčelná, protože práva autoři práva ke grafickému uživatelskému rozhraní vykonávají sami jako autoři programu nebo obě práva vykonává zaměstnavatel. [4]

11. Pokud zastupuje OOA-S autory grafických uživatelských rozhraních, musí v jednotlivém případě prokázat, že jde o autorská díla ve smyslu autorského zákona, že je internetová kavárna užívá neoprávněně a že OOA-S uzavřela smlouvu o zastupování s autorem grafického uživatelského rozhraní nebo nositelem práv k němu.

12. OOA-S může udělit hromadnou licenci k pronájmu grafických děl, která pokrývá všechna díla autorů, s nimiž má smlouvu o zastupování. Taková hromadná licence, kterou v tomto případě OOA-S internetovým kavárnám nabízí, však zásadně nepokrývá autory, s nimiž OOA-S nemá uzavřenou smlouvu. (§101(9) AutZ)

13. Licence k užívání počítačového programu se vztahuje i na jeho grafické uživatelské rozhraní, jinak by oprávnění užívat počítačový program logicky ztratilo smysl.

14. V případě, že má internetová kavárna právo užívat program (např. jde o svobodný software nebo zakoupila licenci k užití počítačového programu v internetové kavárně), má i právo užívat jeho grafické uživatelské rozhraní.

[1] Oprávnění k výkonu kolektivní správy ze dne 5.8.2009
[2] Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2009/24/ES
[3] Bezpečnostní softwarová asociace – Svaz softwarové ochrany proti Ministerstvu kultury. Rozsudek soudního dvoru Evropské unie ze dne 22. prosince 2010 ve věci C-393/09.
[4] Srovnej obdobně názor ministerstva kultury v řízení o udělení oprávnění k výkonu kolektivní správy ve věci uvedený v [3]
Hudebník a producent, majitel studia Soundevice
www.boriscarloff.com | www.soundevice-studio.cz
Uživatelský avatar
carloff
Profesionál
 
Příspěvky: 2197
Registrován: 5. 6. 2002

Re: Vypalne za GUI ?

Příspěvekod charonme » 06 zář 2011 10:12

uz len cakajme kedy zacnu vypalnici vyberat vypalne za to, ze niekto ma v kaviarni zaveseny obraz alebo tam ma vyrezavany nabytok, alebo koberec so vzorom
charonme
 
Příspěvky: 1062
Registrován: 1. 10. 2008
Bydliště: Bratislava

Re: Vypalne za GUI ?

Příspěvekod delayko » 07 zář 2011 00:10

Tato debata mi pripomenula ze takisto aj ochranne organizacie sa daju kontrolovat. Co takto ich prevetrat ci zaplatili vsetko co mali zaplatit za hranie hudby interpreta a potom ich nasledne zalovat, pokutovat a praktikovat vsetky ich onanie. Soft na to existuje :-) Najde sa niekto?
Uživatelský avatar
delayko
 
Příspěvky: 122
Registrován: 18. 3. 2011
Bydliště: Tesla Vrable

Re: Vypalne za GUI ?

Příspěvekod kexik » 07 zář 2011 07:30

treba zalozit ochranny zvaz na ochranu pred ochrannymi zvazmi

...a zacat vyberat povinne prispevky
Uživatelský avatar
kexik
 
Příspěvky: 12193
Registrován: 8. 3. 2004
Bydliště: Pressburg

Re: Vypalne za GUI ?

Příspěvekod Pytkin » 07 zář 2011 14:30

napred zalobovat v parlamente , aby bol kryty zakonom :)
Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
 
Příspěvky: 21086
Registrován: 23. 5. 2002
Bydliště: Bratislava

Re: Vypalne za GUI ?

Příspěvekod boro » 07 zář 2011 14:51

kexik píše:treba zalozit ochranny zvaz na ochranu pred ochrannymi zvazmi

...a zacat vyberat povinne prispevky


:D :D :D
Uživatelský avatar
boro
 
Příspěvky: 369
Registrován: 27. 1. 2004
Bydliště: Bratislava


Zpět na Různé


Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Bing [Bot], Google [Bot], Seznam.cz

reklama
Facebook  Twitter  Google+