EDM MIX

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Prvotsky

EDM MIX

Příspěvek od Prvotsky » 12 pro 2016 13:32

Ahoj,

Dělám ted na jedný výukový skladbě - jsem prozatím spokojen s vývojem , melodií , ale utopil sem se komplet ve zvuku..
Rozhodl sem se tedy nechat kostru,shodit vsechny ekvalizace efekty a a začít načisto.
Každý krok bych chtěl zde konzultovat - budu moc rád za názory
Později až to bude dávat smysl, tak budu přidávat zvukové ukázky.

Takže na začátek:

Skladba se rozjíždí kick patternem. Jaký je optimální level dB pro samotný kick - který zůstáva nosný a dominantnější po zbytek skladby a bude se k němu později přidávat basa? Chápu že level vždy souvisí s pozdější interakcí se zbytkem a hlavně basou.
Ale dotaz zní : kdyby ste začínali edm track samotným kickem, jaký by měl minimální level dB?

Díky

Amorph
Moderátor

Re: EDM MIX

Příspěvek od Amorph » 12 pro 2016 13:41

rms nebo peak? level subbasu nebo tecky? To se imho fakt neda napsat obecne. Vzdycky to bude zaviset na strukture toho zvuku a na tom, co prijde potom.

Prvotsky

Příspěvek od Prvotsky » 12 pro 2016 14:16

Ok - pripravim co nejdrive tydne ukazky a pak budeme pokracovat.

Sent from my iPhone using Tapatalk

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 12 pro 2016 15:08

To je divny postup... prece nezacinas nikdy hlasitosti jednoho nastroje... kdyz track zacina kickem, tak jeho peak a rms je odvozeny od mista, kde hraje vse napr. drop. Smicham drop a z toho mi vyplyne hlasotost kopaku na zacatku tracku...

Jinak edm micham tak, ze si smicham kick a bass, potom kick a hajtky / ostatni drumy, pak zase poslechnu kick a bass a k tomu pridam ty bici k poslechu. Pak zase solo kick bass a k tomu hlavni lead. Takto ladim pomery. Na zaver nechavam fx a prechodove filly a snary. Neni vyjimkou, ze pouziju v aranzi vic kicku. V dropu smichany s basou, v breakdownu aby se vesel k nakymu velkymu leadu a v intru a outru, aby to bylo DJ friendly...

To je ale fakt jen hoooodne v kostce. Jen jsem tim chtel naznacit tu komplexnost a naky zajimavosti.

Prvotsky

Příspěvek od Prvotsky » 12 pro 2016 19:27

Diky. Vecer nahodim aspon sc toho - pro me neuspokojivyjo aktualniho stavu. At vime o cem se bavime. V momente kdy hrajou vsechny elementy dohromady by byl doporuceny rms a peak kolik? Tak aby zbyval prostor pro finalni mastering.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 12 pro 2016 20:59

To už mi přijde poněkud zvrácený totok, ale berte to tak, že EDM nerozumím 8) ale je to peklo teda...!

P.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 12 pro 2016 21:09

ze ty jsi zacal s nejakejma drogama? :-)

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 12 pro 2016 21:15

Vem si referencni track a dej na nej metering ale neni vyjimkou peak 0db a rms -5db (prasarna no).

Prvotsky

Příspěvek od Prvotsky » 12 pro 2016 22:02

Díky!

Drogy jsou základ! :lol:

Zřejmě i při posledním poslechu jsem si jich dal moc a dnes když sem chtěl začít dělat zvuk od začátku a poslechl si na sluchátkách co jsem zatím udělal , tak si už nemyslim, že je to uplně špatný. Co se ale zvuku týče - určitě bude dost věcí, který se dají udělat líp.
Tak jsem rád za jakékoliv komenty.

Poslech který mi vedl k napsání dotazu totiž proběhl na mých VXT 6 - ke kterým ale určitě nemám adekvátně upravenou akustiku.
Můj koutek je v obývacím pokoji..

V hlasitější pasáži , kde už hrajou všechny stávající tracky pohromadě mi celkový mix zněl hodně jinak než na sluchátkách.
A asi jsem se zasekl na přenastavování jednotlivých poměrů hlasitostí a pořád nemohl dojít ke spokojenosti.

Tak mi napadlo , že kick je dynamická dominanta, která jede uplně od začátku a že abych došel vyváženého mixu - budu muset poměry určovat od něho. Je rytmicky doplněn ještě druhým tlumenějším kickem - takže už jen tato kombinace zabírá dost místa..

Samozřejmě sem ekvalizoval, kompresoval a efektoval adekvátně svým znalostem.

Chápu co je peak , ale nevím co je rms.

Při měření Voxengo Span jsem naměřil v defaul hodnotě DBFS:

v intru - -3 až -4
kompletní pasáž před nástupem snare -1,6 - -2,4
kompletní pasáž se snare -0.3 - -1.3

Na mastru mám waves CLA - 2A v limiter modu - někdy dělám rovnou do aktivního limiteru - zní mi to líp :)
tenhle je ale dost jemně nastavený.

zmíněná verze ku zlepšení je ve vaw zde:
https://www.dropbox.com/sh/w7iiagb4r5xe ... VHGva?dl=0

z pekla nevědomosti posílám pusinky :shock:

P.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 12 pro 2016 22:40

zrovna LA2A bych na master nedaval a uz vubec ne na rychlou hudbu - je to dost pomalej kompresor. Kazdopadne to jdu poslechnout.

Prvotsky

Příspěvek od Prvotsky » 12 pro 2016 22:50

Ono definice edm asi nebude presne sedet.. Je to elektronika tanecne poslechova..

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 12 pro 2016 23:33

Proc tam je ten sum? A pada ti to cely trochu nalevo, vcetne kopaku. Jinak pomerove mi to neprijde uplne mimo, ale chybi tam stredy, resp. neco co by je hralo. Kopak ma takovou moc rychlou tenkou tecku a telu bych asi pridal trochu pitch modulace. Jinak jako zasadni problem vidim to, ze ty zdrojove zvuky mi neprijdou moc zajimave. Je to az moc prazdny i na takovyhle minimal. Zkusil jsem z toho udelat takovej rychlomaster

Stan

Příspěvek od Stan » 13 pro 2016 04:11

Tak jsem si s tim pro oddech hral protoze se mi ten kick proste nezdal byt ok ke zbytku hudby. Mozna na zacatku kde jede kick samotny to nevyzni spatne ale jakmile to zaclo hrat dohromady tak byl ten kick ( pro me ) jak pisek mezi zuby. Tak jesm vzal kopak ze zacatku nakopiroval na druhej track otocil na nem fazi aby a vyrenderoval si hudbu bez kopaku. Pak jsem na ten kopak pouzil pitch-shifter a zajimavy vysledky kdy kopak zacal hrat s hudbou zacaly okolo -6.81Hz (hodne low-end) a az do -14Hz se tam nasly zajimavy mista. Tak to muzes zkusit. Jeste jsem to teda doladoval eq - enhancer - saturator. Jinak nenarocna prijemna poslechovka az na ty obcasny vysoky tony. Ten sum je tam opravdu neprijemny ale nevim jestli to byl zamer tam mit neco jako more ci co ale je to jen konstantni sum.

Prvotsky

Příspěvek od Prvotsky » 13 pro 2016 07:58

Diky moc Amorph a Stan!
Vecer se k tomu dostanu.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 13 pro 2016 10:31

Stan píše:... okolo -6.81Hz (hodne low-end) a az do -14Hz se tam nasly zajimavy mista...
8) a tyhle frekvence se daj uslyšet na čem?

P.

Odpovědět