Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Fazovani bici soupravy ve studiu

Fazovani bici soupravy ve studiu

Příspěvekod Matif_1985 » 09 lis 2016 02:07

Chtel bych tady rozebrat postprodukcni sfazovyni bici soupravy.
Prosim jen prakticke zkusenosti, zadne teoreticke uvahy.
Ja fazuji tak, ze vsechny mikrofony dorovnavam k overheadum pomoci delaye.
Videl jsem to na videu nejakeho studia. Je to jedna z moznosti?
Potom jsem cetl, ze Carloof fazuje OH ke Snare, OH ke Kick a Snare ke Kick.
To vubec nechapu, jak je to realne mozne. Diky za nazory.
S jakou kvalitou do studia přijdeš, s takovou kvalitou odejdeš!!!
Matif_1985

Re: Fazovani bici soupravy ve studiu

Příspěvekod Fractal » 09 lis 2016 08:04

Pokud jsou bici sejmuty v klidu, v nahravacim studiu, je nutnost zmeny faze spozdovanim zarazejici.

Byla bici souprava nahravana separatne? Samostatne? Pokud ne moje rada je pouzivat pouze phase invert.

Pokud se nahrava s preslechy cely band najednou, posunovani stop vetsinou speje k fazovemu peklu, proto "dvakrat set a jednou rec"

Jestli jsi teda prisel uz k hotovemu, uz mas stopy a jen michas, me se osobne neosvedcilo pouzivat zarovnavani od oka, ani phase align udelatka, nektere pluginy to taky krapet spozdi a ve vysledku je nejjistejsi stare dobre ucho, nemluve o tom, ze se muze stat, ze mikrak byl v pohybu behem nahravani
Fractal

Příspěvekod Amorph » 09 lis 2016 11:26

Ja srovnavam vetsinou vsechno k overheadum (cca doprostred mezi ne). Virbl vzdycky a zacinam s nim. Room nesrovnavam. Kopak pokud ma velkej preslech z virblu, tak je nekdy lepsi bud nechat neposunutej, nebo srovnat s virblem. Posouvam podle oka a waveformy a samozrejme pak kontroluju sluchem. Veci co jsou s opacnou fazi, tak samozrejme invertuju (opet podle oka je to hned jasne). Nekdy pak jeste zkousim otacet (posouvat) fazi spis pro experiment, kdyz mi neco prijde ze ma moc tvrdy attack a podobne - nekdy kopak, nekdy tomy. U tomu jsem ted obvjevil jeden moc hezkej figl. Mely prave takovej striktni tvrdej suchej attack a znely trochu strnule. Tak jsem je o par ms posunul dozadu a ejhle, ziskalo to takovej hezkej rockovej "mlask" :)

Jinak nutnost posouvani faze mi zarazejici neprijde. Imho malokdy ma clovek moznost nastavit sadu a mikrofony tak, aby to bylo vyreseny uz pri sejmuti.
Amorph
Moderátor

Příspěvekod Fractal » 09 lis 2016 13:01

Amorph: no to záleží, jasně že ve spěchu se to nedá vychytat, ale pokud je ta možnost a připravit nahrávání v klidu od lazení soupravy až umístění mikrofonů, měl bys slyšet výsledek už při zkoušce při nastavování úrovní. Taky záleží na typu prostoru. Když má člověk štěstí, tak je control room oddělen a fázové problémy se odkryjí hned při zahrání první skladby. Pokud se nahrává klasicky s bleedem, může posouvání stop způsobovat nehezké problémy, ale tak jasně, máš recht, při mixáži se toho dá opravit hodně
Fractal

Příspěvekod Stan » 09 lis 2016 13:13

A co pouzivani "Quantization"?

Principem je vybrat hlavni soucast(i) sestavy, ve videu je Kc a Sn ale nekdy to muze byt HH proto je obcas nutny pouzit na ruzny sekce jinou quantizaci pro presnejsi vysledek.

Snad nejsem s timhle prispevkem uplne mimo ale doufam jsem dotaz pochopil spravne
Stan

Příspěvekod vasek » 09 lis 2016 13:27

Stan: pozor, kvantizace je něco trochu jiného. Dotaz se týká problému, kdy do mikrofonu nad sadou doletí zvuk později než do mikrofonu u bubnu. To tvoje video je o tom, že se všechny stopy rozřežou a naposunují, aby údery byly správně v rytmu.
vasek

Příspěvekod Amorph » 09 lis 2016 13:31

Fractal : no hele a jak pri nahravani udelas, aby byla stejna faze snaru v close majku a v OH?

Stan: to je neco jineho. Tady jde o zpozdeni a fazove posunuti signalu z mikrofonu.
Amorph
Moderátor

Příspěvekod Liquid Sound » 09 lis 2016 13:56

neudělá ;)
Sound engineer & producer
Smecky Music Studios | CoPPO | IMDb | ALLMUSIC | ARTIST direct
Liquid Sound
Profesionál

Příspěvekod Stan » 09 lis 2016 14:08

OK. Zmatlo me ze zpozduje stopu aby "sfazoval" udery. IMHO posun stop muze vyresit problem na jednom miste ale muze rozsekat 5 dalsich mist tak ze bude posun v podstate nepouzitelny protoze tam krome spravne vzdalenosti mikrofonu hraje roli spousa faktoru . Na posun faze by bylo asi lepsi pouzit InPhase od waves nebo Phase aligment od Little Labs ci jeho UAD klon kdyz uz ne na celou stopu tak na jeji casti.

Jinak asi nereknu nic noveho ale pri trackovani se da spozdeni velmi snadno vypocitat 1ft = 1ms ( v metrickem systemu je to 33cm=1ms cca 1m=3ms) ale pro me je jednodussi pocitat 1:1 tak se da pri spravne hrube kalkulaci predejit pripadnym velkym problemum s fazi (male budou vzdy). Kdyz jsou tyhle informace k dispozici (kvalita dokumentace z nahravanci session) tak nasledne potrebne post-upravy budou mnohem snazssi.

Bici nenahravam kazdy den a byla tady prosba o pouze prakticke zkusenosti takze to je tak vse co k tomu muzu rict.
Naposledy upravil Stan dne 09 lis 2016 16:43, celkově upraveno 3
Stan

Příspěvekod Fractal » 09 lis 2016 14:12

Amorph: tak v mém chápání se tady nikdy nejedná o "stejnou fázi" ale při poslechu jasně slyšíš, kdy snare mic a overhead mic pojídají sebe navzájem, přece ideální zvuk není o 100% slazené fázi, ale zase je dobré když je zvuk soustavy koherentní a kopák nebo snare nejsou v protifázi vůči overheadum

V praxi sem narazil na jev, kdy toto posouvání vyústilo v něco jako hřebenový filtr, který vytvořily přeslechy z drum setu v jiných stopách ale také zčásti mezi sebou, což se dá do jisté míry pořešit gatingem v mezičasech, ale holt někdy to nejde.

Pokud tedy je bicí sestava nahrána odděleně od ostatního, a mikráky na kopáku a šroťáku citlivé dost na to aby nabíraly pouze to co musí, je posunování spožďováním stop nástrojem jak poopravit fázování, ano, ale výsledek je stejně pak celkový mix, kdy nikdy není zaručeno, že pokud vše začíná na "nule" bude zvuk lepší než v každém jiném případě.

Matif chtěl praktické zkušenosti, no já mám takové zrovna.

Dobré je si to představit na overheadech - je to sice prkotina, ale má to své opodstatnění: zvuk z cymbalu a rajdky přichází do overheadu a několik miniokamžiků dříve, než zvuk z velkého bubnu, tohle má ale důsledky, když začneš posouvat stopy sem a tam, protože najednou ti může znít snare o něco malilinko dříve/později z close micu než je v overheadech... ale:

Není to o tom jestli je to dříve, později, červené, modré, ale jak dobře to zní, žejo, v době pár-stopových pásků se nahraný materiál míchal dohromady s různým wow/flutter a ono to někdy zní ve výsledku dost dobře. Já to mám třeba hozené tak, že mám rád zakulacené, jakoby zaoblené snare, kdy ten close mic vůči overheadum trochu rozbije ten transient, takové hezké "křup" a při tom to na waveformu vypadá, jako by ta faze byla uplně mimo

Taky záleží o jaké hudbě se bavíme, u plně elektrifikované hard rock kapely, která jaksi pro celkový zvuk počítá s mikrofony na podiu to bude jiné, než u jazzového komba.

Doporučil bych Matifovi zkusit to smíchat na fázi "0" podle overheadů a pak trochu freestyle a ať si vybere co mu zní lépe. Každopádně tady platí mnohem víc než jindy mít odpočaté uši, dělat přestávky a být v pohodě, protože ve skutečnosti je faze pěkná m*dka :)
Fractal

Příspěvekod vasek » 09 lis 2016 17:38

Fractal: hele, fakt nic ve zlým, ale celkem málo informací v docela dlouhým textu. Samozřejmě, že uši mají konečný slovo, ale Matifovi jde podle mě hlavně o metodiku - jak přesně na to, když to chci zkusit porovnat.
Myslím, že Carloff to tady kdysi kdesi popsal celkem pěkně a podle toho bych to zkusil.
vasek

Příspěvekod Fractal » 09 lis 2016 18:06

Okej, sorry za dlouhý text, mě se o tom i tak těžko píše, no a když mám chvilku během renderingu, tak ji hnedka zabiju na ezone zbytečnými zkušenostmi, které stejně nikdo nečte.

Ve zkratce: neposouvat stopy, nebo jen minimálně a namísto toho klasicky používat obraceč fáze, pokud teda nemám jo zmršený náběr, že to jinak nejde

To, že Matif dorovnává stopy vůči overheadům pomocí delaye, je uplně to samé, jako když někdo posunuje ostatní stopy vůči kicku, nebo snare, je jedno co vůči čemu posunuješ, do té míry, že pak nebudeš mít v mixu fazový guláš
Fractal

Příspěvekod Fractal » 09 lis 2016 18:32

a ještě důležité je si uvědomit, že obracení fáze nemá vliv na posun fáze v čase, co tady Matif řešil, bylo to posouvání fáze v čase

90% problémů ve standardní studiové praxi je způsobena chybným/nevyhovujícím sfazováním, ne nějakými posuny stop imho
Fractal

Příspěvekod Amorph » 09 lis 2016 18:43

Fractal: imho jses vedle.
Amorph
Moderátor

Příspěvekod Fractal » 09 lis 2016 18:54

Amorph: to každopádně nevylučuju :oops: hodně záleží co se nahrává a kde/čím se to nahrává, od bluegrassu po death metal ten přístup k nahrávání a mixu bude dost jiný, stejně tak improvizovaný nahrávací prostor v sklepě a top studio budou mít úplně jiné problémy/názory co se fáze týče
Fractal

Další

Zpět na Zvuk