Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod fova » 07 zář 2008 01:14

Chtel jsem sepsat velmi jednoduchoucky navod, jak spravit akustiku mistnosti, ale nakonec je to docela dlouhe :-)
Pro odbornejsi zduvodneni nekterych prohlaseni v clanku (napr. proc mistnost nemuze byt krychle) si najdete jine clanky na webu (napr. od Ethana Winera)

Doufam, ze Ivovi a Poshookovi nebude vadit, ze jsem pouzil jejich fotky.

Psal jsem to par hodin, takze budu rad, kdyz to nejaky moderator umisti v teto sekci jako clanek.

--------------------

Malé domácí studio v českých podmínkách je v horším případě nějaký koutek vyčleněný v rámci bytu, v lepším případě samostatná místnost nevelkých rozměrů, kde probíhá vše – nahrávání, mixáž a následný mastering.
Tento článek se zabývá tím, jak za co nejméně peněz :-) optimalizovat akustiku takového prostoru, aby byla vhodná pro všechny výše zmíněné činnosti.
Pro tento článek vycházím z informací, které jsem během několika let nastudoval z různých zahraničních článků a také ze svých vlastních zkušeností.
Jsem amatér, který se hudbou zabývá jako koníčkem, takže neočekávejte nic vědeckého.

Tvar místnosti

Pokud možno se vyvarujte čtvercovým půdorysům. Úplně nejhoší varianta je krychle. Také dlouhé protáhlé místnosti nejsou vhodné. Nejvhodnější je obdélníkový půdorys.

Umístění nábytku a vybavení

Klíčovým místem ve studiu je poslechové místo. Zde by měla být akustika optimalizována co nejvíce.
U obdélníkové místnosti by měl být pracovní stůl s monitory umístěn rovnoběžně s kratší stěnou, tzn. že by měl být kolmo k delší stěně.
Kvůli kumulaci odrazů není vhodné poslechové místo umístit do středu místnosti, ale umístěte ho blíže ke kratší stěně. Měl by být cca na 40 procentech délky delší stěny.
Ideální pozicí pro studiové monitory jsou samostatné stojany umístěné mezi kratší stěnou a pracovním stolem a to tak, aby byly nad úrovní desky stolu. O zabudování monitorů do zdi se u domácího studia asi nebudeme bavit :-)
Pokud musí být monitory na stole, měly by být umístěné výše, aby se od desky stolu neodrážely do uší nežádoucí odrazy. Podkladový materiál monitorů by neměl přenášet do stolu vibrace, takže určitě ne dřevo, ale spíše polystyren nebo jiná tvrdší pěna, silnější vrstva gumy, filc, v nouzovém případě knihy.
Výškový reproduktor by měl být obvykle ve výši uší, ale je lépe se podívat do návodu k monitorům, někteří výrobci mají sweet point mezi basovým a výškovým reproduktorem.
Snažme se aby monitory byly ve větší vzdálenosti od stěny a určitě ne v rohu, protože pak budeme čelit zvýrazněným basovým frekvencím. Jestliže nám ale prostory nedovolují jiné umístění než u zdi či v rohu, lze potenciometry na zadní části monitorů nežádoucí frekvence potlačit nebo za monitory umístit akusticky pohltivý materiál.
Na stojanech nebo na desce stolu monitory mírně pootočte, aby reproduktory směřovaly do jednoho společného bodu, kterým je hlava posluchače. Tyto tři body – levý monitor, pravý monitor a hlava posluchače by spolu měly tvořit pomyslný rovnoramenný trojúhelník s úhlem 60° v každém rohu.
Poloha monitorů je ve studiu klíčová věc a vyplatí se nějakou dobu hledat tu nejvhodnější za pomoci měřicího mikrofonu (viz text níže).
Někdy můžete lepšího poslechu dosáhnout například položením monitorů na bok, přestože přednostně jsou určeny pro svislý poslech nebo stačí je jen posunout o 10cm dál a dojde k zlepšení přednesu.
Při instalaci nábytku a vybavení je pro akustiku klíčová symetrie místnosti. Stůl by měl být stejně daleko od stěny vlevo i vpravo. Jestliže umístíte podél jedné stěny nábytek, mělo by být něco podobného i podél druhé stěny. Také akustické prvky umisťujeme symetricky, jako by levá část místnosti zrcadlila tu pravou.
Pokud toto nedodržíme, obvykle uslyšíme při poslechu v levém uchu odlišný zvuk než jaký slyšíme v pravém uchu.

Hluk počítače

Hluk počítače je obrovským problémem u nahrávacích místností.
Jsou dvě cesty, jak se s tímto problémem vypořádat. Buď si celý počítač necháte postavit z komponentů, které jsou co nejméně hlučné nebo počítač umístíte mimo nahrávací místnost. Za první řešení utratíte dost peněz a stejně nikdy hluk zcela neodstraníte. Počítač můžete také umístit do nějakého sarkofágu, vystlaného akusticky pohltivým materiálem, ale tam hrozí přehřívání a ze sebemenšího otvoru vám bude zvuk unikat ven.
Proto vidím umístění PC mimo nahrávací místnost jako definitivní a nejlepší řešení. Není velký problém vyvrtat jednu větší díru do zdi, protáhnout kabely a díru zase něčím ucpat. Pro toto řešení je vhodné používat externí CD/DVD mechaniku (USB nebo FW), umístěnou v nahrávací místnosti, abyste neustále nemuseli běhat ven.

Jaká by měla být akustika místnosti?

Musíme rozlišovat pro jaký účel bude místnost určena.
Pokud pro nahrávání nástrojů a zpěvu přes mikrofony, měly by akustické úpravy především řešit dunící basy, ale měly by ponechat větší množství odrazů na středech a výškách, aby zvukový projev zněl mocně a živě a ne sterilně.
Jestliže bude místnost zároveň sloužit i pro mixáž, musíme už volit nějaký kompromis mezi živější a utlumenější místností, protože u mixáže je žádoucí mít odrazů méně.
Někteří zvukaři dokonce preferují pro mixážní pracoviště úplně utlumenou místnost, bez odrazů.
Samostatnou kapitolou je to, pokud chceme řešit kromě akustiky místnosti uvnitř i úniky zvuku ven. Pak musíme v podstatě postavit místnost v místnosti. Nejprve obložíme všechny stěny (včetně dveří) silnou vrstvou akusticky pohltivého materiálu (např. minerální vata) a ucpeme všechny otvory, protože i ten nejmenší přivede naši práci vniveč a pak můžeme řešit vnitřní akustiku dle textu výše.

Vhodné materiály

V malých místnostech je nejlepší formou úpravy akustiky absorpce, tzn. pohlcení maximálního množství odrazů.
Jako doplňkové řešení můžeme nainstalovat i difuzéry, které mají za úkol odstranit opakující se echa a rezonátory, které absorbují konkrétní frekvenci, na kterou byly vypočteny.
Myslím ale, že pro začátek si v domácím studiu vystačíme s absorbéry ;-)
Obecně platí, že vyšší frekvence (od 1,5kHz výše) absorbuje každý materiál, který má trochu hrubší povrch, třeba i závěs na okně. Střední frekvence (300Hz-1,5kHz) už vyžadují nějakou masu materiálu a nejhůře se absorbují frekvence pod 300kHz, kde musíme mít akusticky dobře pohltivý materiál a ještě o značné tloušťce.
Pro začátečníky s akustikou je nejvhodnější pořídit širokopásmové absorbéry, které pohltí vše – basy, středy i výšky.
Prvním vhodným produktem pro takové prvky je minerální vata. Každý z výrobců (Rockwool, Orsil, Knauf a další) má v sortimentu typy vaty více vhodnější pro absorpci zvuku a méně vhodné. Je nutné se podívat do katalogu. Dobré zkušenosti jsou s produkty Orsil Orstrop, Isover Domo a Rockwool Airrock ND.
Dalším vhodným materiál je tzv. akustická pěna, která má otevřené buňky, dobře pohlcující zvukovou energii (v angličtině open cells foam). Komerčně prodávané produkty jsou od firem Auralex a Primacoustic, z českých firem například AC Plus. Pokud se nepletu, tak jde o polyuretan.
Vyvarujte se levných produktů, které se sice také nazývají „akustická pěna“, ale ve skutečnosti je to pouze molitan s uzavřenými buňkami, který má minimální absorpční schopnosti. Akustická pěna na bázi otevřených buněk bude stát cca 1000 a více Kč za metr čtvereční.
Poznáte ji např. tak, že když skrz ni fouknete, tak i u vetší tloušťky ji profouknete skrz. Obyčejný molitan o větší tloušťce neprofouknete.
Nevhodný materiál pro absorbéry je korek, polystyren, molitan, textilie a kdysi populární plata od vajíček.
Tyto materiály nám v případě členitého povrchu roztříští odrazy a v případě hrubšího povrchu pohltí vyšší frekvence, ale basy a středy vůbec neabsorbují.
Dají se tedy použít pouze jako doplňkové prvky pro výše zmíněné použití, ale rozhodně ne jako hlavní prvky pro pohlcení odrazů.
Spacáky, peřiny a polštáře mohou také nouzově posloužit při nahrávání, ale moje vlastní zkušenost je ta, že nižší basy to stejně neřeší.

Jak velkou tloušťku akustického materiálu

Platí, že čím nižší frekvence chceme absorbovat, tím silnější musí být akusticky pohltivý materiál. Pro absorbér pohlcující basy, středy i výšky je třeba použít minerální vatu ideálně o tloušťce 200mm. Podobně to platí i u akustické pěny.
U tloušťky vaty kolem 100mm už nebudeme mít absorbované frekvence pod 100Hz.
Pokud máme nízký rozpočet, můžeme nouzově nainstalovat absorbéry s tloušťkou vaty kolem 100mm a mírně je oddálit od stěny. Pohltivost nižších frekvencí se zlepší, ale mnohem lepší řešení je mít tlouštku pohltivého materiálu více než 160mm.

Výroba akustických prvků

Pro české domácí studio vidím tři rozumné možnosti:

- Nakoupíte akustickou pěnu od renomovaných výrobců. Tato varianta je finančně hodně náročná. Pro celou místnost se nákladově můžete pohybovat kolem 20000Kč a více. Budete potřebovat jak tenčí desky s pyramidkami, které přilepíte na zeď, tak mohutné hranoly pěny do rohů místnosti. Nevýhodou je, že pár měsíců to smrdí a také, že se na to hodně chytá prach.

- Necháte si vyrobit akustické prvky s minerální vatou od známého truhláře. Tady se budete cenově pohybovat také kolem 20000Kč a více.

- Vyrobíte si svépomocí akustické prvky s minerální vatou. Nákladově byste neměli překročit 10000Kč.

U výroby svépomocí máte zase několik možností:

- Vyrobíte si přenosné paravány, kterými obestavíte váš nahrávací koutek a v případě, že je nebudete zrovna potřebovat, je přemístíte někam do kouta. Zde dobře poslouží dřevěné rámy, vyplněné minerální vatou ve fólii a potažené látkou:

Obrázek

Obrázek

- Vyrobíte si prvky, které budou napevno umístěné na stěny a do rohů, ale v případě stěhování budou přenositelné. Zde je pár fotek, jak to udělat:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

- Akustický materiál rovnou připevníte na zdivo při stavebních pracích.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Poznámky k výrobě:

Při práci s minerální vatou určitě používejte respirátor a rukavice. Dlouhodobé vdechování částeček vaty je zdraví nebezpečné. Proto také doporučuji vatu v absorbérech umístit do nějaké fólie (např. velké igelitové pytle na odpadky) a důkladně je utěsnit, aby ve studiu nedocházelo k únikům drobných částeček vaty. Pokud absorbér potáhnete látkou, nemusíte se obávat negativního vlivu igelitového pytle na akustické vlastnosti. Středy a basy přes něj bez problémů proniknou a výšky budou absorbované látkou.
Látku na potažení můžete volit buď hrubší, která více pohlcuje výšky a místnost utlumí nebo jemnější a pak bude látka více odrazivá.
Pro fixaci pytlů s vatou v rámech lze použít buď vázací drát a vruty (jako je to na mých fotografiích) nebo dřevěné laťky.

Kam umístit akustické prvky

Začněme tím, že akustické prvky nainstalujeme do všech rohů místnosti a to od podlahy až ke stropu. Kvůli hromadění basů v rozích by zde měla být největší tloušťka pohltivého materiálu – ideálně 200mm a více.
Další absorbéry umístíme na zeď, na kterou směřují reproduktory monitorů. Když sedíte u stolu, měla by to být zeď za vašimi zády. Absorbéry nainstalujte do místa, kam jsou namířené reproduktory. Zde můžete volit absorbéry s menší tloušťkou materiály (např. 100mm) a kvůli roztříštění odrazů je vhodné absorbéry mírně pootočit.
Dále umístěte absorbér na strop mezi vaši hlavu a zadní stěnu.
Podlahu nechte akusticky odrazivou.
Poté je vhodné provést proměření místnosti měřícím mikrofonem, protože je možné, že tyto úpravy již budou dostatečné. Jestliže bude místnost sloužit jako nahrávací i poslechová, je důležité nechat část ploch odrazivou – klidně i 50%. Tím zabráníme přetlumení místnosti, které způsobuje sterilní, neživý zvuk.
V případě neuspokojivých výsledků měření pokračujte v instalaci dalších prvků.

Měření

Po instalaci akustických prvků je vhodné se nespoléhat jen na naše uši a měřícím mikrofonem změřit akustiku místnosti. Nejlevnějšími mikrofony pro toto použití jsou Behringer ECM8000 a T.Bone MM1. Můžete použít i jiný mikrofon (například vokální velkomembránový kondenzátor), ale pak musíte mít od výrobce vytištěnou konkrétní charakteristiku vašeho kusu a tu zanést do měřícího software. Měřící mikrofony se na rozdíl od ostatních mikrofonů vyznačují relativně lineární charakteristikou, kdežto při použití jiného mikrofonu s neznámou charakteristikou riskujete, že uvidíte na výsledném grafu problém tam, kde ve skutečnosti není.
Dále musíte vlastnit zvukovou kartu a mikrofonní předzesilovač, který pokud možno příliš nezkresluje.
Jako měřící software můžete použít např. Room EQ Wizard.
Měření probíhá tak, že mikrofon umístíte na stojan proti jednomu z monitorů. Výškově by měl být tam, kde máte hlavu při poslechu. Pokud má mikrofon přepínatelnou charakteristiku, přepněte na všesměrovou. Ostatní charakteristiky mají tendenci zakrývat nedostatky místnosti.
Spustíme předzesilovač a měřící software.
Na předzesilovači nastavíme potřebný zisk (gain) a spustíme test. Z monitorů se začne ozývat signál od basových tónů po výškové, který mikrofon zaznamenává a nahrává do software.
Po ukončení měření a vygenerování křivky otočíme mikrofon proti druhému monitoru a měření opakujeme.
Po ukončení měření uvidíme v měřícím software křivku z obou monitorů se zaznamenaným celým frekvenčním rozsahem. Vyvýšeniny nebo prohlubně v grafu zobrazují problémy místnosti, s kterými je třeba dále jednat.
Pokud je například hrb na 150Hz, znamená to např., že v místnosti příliš duní basy a je třeba nainstalovat další akustické prvky. Pokud je naopak např. potlačené pásmo kolem 5kHz, znamená to, že jsme místnost přetlumili na vyšších frekvencích je třeba zvýšit počet hladkých ploch. Hrby a prohlubně ale také mohou znamenat něco úplně jiného a proto doporučuji dát výsledky měření k diskuzi na http://www.electrozone.cz, kde můžeme společně odhalit příčiny problému.
Akustickými úpravami se snažíme křivku co nejvíce srovnat. Pokud ty rozdíly budou ve výsledku do +/-15dB, máme místnost vhodně upravenou pro nahrávání, do +/-6dB jde o excelentně upravenou místnost.
Naměřené výsledky můžete uložit, případně vyexportovat ze software jako obrázek.
Zmíněný Room EQ Wizard nabízí kromě výše popsaného měření také 3D graf modální analýzy, popisující, jak se jednotlivé frekvence vyvíjejí v čase, což pomáhá při odhalení příčíny nevyvážených frekvencí.
Jestliže budete místnost používat i pro nahrávání přes mikrofony, je nutné kromě poslechového místa proměřit i ostatní místa v místnosti. Ze všech výsledků měření pak vybereme nejvhodnější místo pro polohu mikrofonů.

Ať se vám daří :-)
Naposledy upravil fova dne 12 zář 2008 21:32, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
fova
 
Příspěvky: 3941
Registrován: 21. 10. 2004
Bydliště: Plzeň


Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod xdudy » 24 dub 2016 22:07

souhlasím se vším , nejdřív smažte Jammixe protože je to idiot ( myšleno medicínská diagnóza), a pak mne protože jsem vulgární hovado.
xdudy
 
Příspěvky: 262
Registrován: 13. 1. 2003

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod Stan » 24 dub 2016 22:30

xdudy proc takova reakce? Myslet si muzes o komkoliv cokoliv, to ti nikdo nebere, ale osobni urazky sem opravdu nepatri.
Uživatelský avatar
Stan
 
Příspěvky: 1851
Registrován: 27. 4. 2013

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod xdudy » 24 dub 2016 22:47

no jestli jsem tě svou reakcí pohoršil, tak promiň, ale v některých případech není od věci nazvat věci pavým jménem - neber to jako vulgaritu, tak to prostě je.
xdudy
 
Příspěvky: 262
Registrován: 13. 1. 2003

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod xdudy » 24 dub 2016 22:59

ale máš pravdu pro příště se nenechám unést - jen mne prostě mrzelo, že tohle fórum devastujou lidi typu Jammix, Farkas,
nno asi máš recht, že typ mejch posledních reakcí nejsou taky zrovna přínos - tak příště neřěším.
xdudy
 
Příspěvky: 262
Registrován: 13. 1. 2003

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod Stan » 24 dub 2016 23:19

V poho. Me taky obcas nejaky prispevky drasaj nervy kdyz je ctu a kdyz uz se to neda, tak se pokousim reagovat pokudmozno civilizovanou formou.
Uživatelský avatar
Stan
 
Příspěvky: 1851
Registrován: 27. 4. 2013

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod Tommy Dee » 29 dub 2016 23:08

Zdravim, chcel by som sa opytat este jednu otazku. Pomaly dokoncujem sadrokarton na prednej stene, kde boli pozostatky priecok. Za sadrokartonom je miestami takmer 40cm mineralnej vaty, oproti prieckam cca 13cm. Napadlo mi ze by sa podobnym spôsobom vyrobili basstrapy, co som na obrazku jednoducho znazornil cervenou. Je to akceptovatelne riesenie, alebo je lepsie vyrobit DIY basstrapy? Neviem ake vlastnosti ma klasicky sadrokarton, avsak predpokladam ze spodne frekvencie by mali v pohode prejst. Okrem toho, bude mi robit sadrokarton problem s vyssimi frekvenciami, ktore sa odrazia ? Je dobre na neho este nieco zavesit?

Diky moc

Obrázek
Uživatelský avatar
Tommy Dee
 
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 7. 2012

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod Stan » 30 dub 2016 00:44

Kdyz uz jsi zasadil bedny do zdi tak by ti v podstate stacily efektivni basstrap na zadni stene protoze radiace basu se timto usazenim vyrazne snizi, kdyz to chces resit takhle tak by jsi misto sadrokartonu na prekryti bass traps mohl vyuzit helmholtz "slat resonator" je to efektivni a esteticky. Na na sirku a mezery prken je kalkulator a neni to zadna vzlastni veda. Bacha v knizkach je uvadena chybna kalkulace jdi online.

Priklad shr konstrukce.
Slat walls.jpg
Slat walls.jpg (97.41 KiB) Zobrazeno 701 krát


priklad:
sadrokarton _shr.jpg
sadrokarton _shr.jpg (25.81 KiB) Zobrazeno 700 krát


EDIT:

Myslim ze jsem prikladal kalkulator se spravnou formuli do vlakna kde jsem se venoval akustice. Pokud ho tam nenajdes nebo ho nenajdes online tak mi posli PM.
Uživatelský avatar
Stan
 
Příspěvky: 1851
Registrován: 27. 4. 2013

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod Tommy Dee » 30 dub 2016 15:26

Ahoj, Pre upresnenie v stene nie su monitory, ale zvysky murovnaych priecok. Repraky som tam nedokreslil, tie pojdu potom na stojany. Aj v tomto pripade by platilo vyuzitie slat resonator na basstrapy ? Kazdopadne pripajam este jeden obrazok pre znazornenie sadrokartonu, pretoze som sa v miestnosti musel popasovat este s radiatormi.

Cela predna stena okrem okna v strede ja zakryta sadrokartonom. Vsetko zltou farbou su miesta kde je mineralna vata. Miesta v rohoch dole su bez mineralnej vaty, pretoze sa tam nachadza radiator, Bohuzial. Takze sme urobili prieduchy do sadrokartonu a tieto miesta nechali prazdne. Preto som zvazoval ze nieco na absorbciu basov na tejto stene este potrebujem, najmä aby som nenechal 90° rohy.

Ten slat resonator system vyzera velmi pekne, aj ked by s nim bolo viac prace ako s klasickym basstrapom, ale budis.

Obrázek
Uživatelský avatar
Tommy Dee
 
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 7. 2012

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod Stan » 30 dub 2016 16:57

No to by me zajimalo kterej topenar dal radiatory takhle blbe misto aby dal jeden velky pod okno. To je ale jedno. Kdyz radiatory zastavis tak ti rapidne poklesne jejich vyhrevnost. Nikdo by ti to takhle nezkolaudoval, ale da se to zkusit jen vnitrni steny tech beden na radiarory opatri (polepit, nastrelit) tepelne odolnym materialem ( aluminiovou vystylku sezenes ve stavebninach). Ty bass traps v tom pripade nedelej zabudovany ale volne stojici, tim si ponechas pristup k radiatorum. Pro radiatory vystav izolovany svody pro teply vzduch. To si ale musis poresit sam aby jsi tam mohl pracovat i v zime.

Napr:

pred.jpg
pred.jpg (22.69 KiB) Zobrazeno 681 krát
Uživatelský avatar
Stan
 
Příspěvky: 1851
Registrován: 27. 4. 2013

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod Tommy Dee » 30 dub 2016 17:42

Za radiatorom je nalepena aluminiova vystielka a nad radiatorom je sikma plocha smerom k prieduchu (ten sa da este zväcsit a zakryt ho nejakou estetickou mriezkou) aby cez neho prechadzalo teplo. Vsetko nad nim je mineralna vlna. Je to velmi nestandardne riesenie ale inak sa to bohuzial vyriesit nedalo. K radiatorom teda budem mat cez prieduch pristup, avsak v ich pristore nie je ziaden akusticky material, dufam, ze sa v tej medzere nebudu drzat basy. Kazdopadne cela budova je vykurovana a v noci od 3-6 rana tam pecu chlieb, takze verim ze nieco vykuria aj oni :). Najposlednejsie riesenie (ak by bola zima) by bolo do sadrokartonu nainstalovat maly ventilator, ktory by vyfukoval teplo, avsak robilo by to hluk a v konecnom dôsledku by to ani nemuselo pomoct.

Tie basstrapy by teda bolo najlepsie postavit z drevenej konstrukcie ako klasicky DIY basstrap ano? Predpokaldam ze by mali byt na celu vysku miestnosti vsak (3m) ?
Uživatelský avatar
Tommy Dee
 
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 7. 2012

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod Stan » 30 dub 2016 19:55

zcela urcite na celou vysku protoze se nevice nizkych frekvenci kumuluje prave v rozich.

Tady je druhy navrh ktery neni tak nakladny na pripravu a penize. Radiatory jen prekryj prknama, tim ziskas idealni pristup k radiatorum pro pripadne opravy ci celou vymenu. Ja by jsem se tech rohu za bednama zas tolik nebal navic kdyz tam postavis bass trap tak to bude v phode si myslim.
mas dve varianty L nebo R ;)
pred.jpg
pred.jpg (17.94 KiB) Zobrazeno 676 krát
Uživatelský avatar
Stan
 
Příspěvky: 1851
Registrován: 27. 4. 2013

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod Tommy Dee » 01 kvě 2016 21:54

Velmi pekne ti dakujem. Nakoniec predsa vyrezem dieru do sadrokartonu a osadim to nejakym drevenym rostom. Bude to aj esteticky zaujimave.

Mal by som dalsie doplnujuce otazky. :) Ohladom bass trapov zvazujem 2 alternativy (vid. obr). Ta prva mi pride lepsia, avsak kludne ma pouprav ked sa mylim. Na druhej strane ako pises je lepsie nechat medzi stenou a absorberom priestor, takze mozno 1 alternativa s odstupom od steny? Neviem teda ci to plati aj pre bass trapy.

Tiez by ma zaujimalo, ci je nutne balit cadicovu mineralnu vlnu do igelitu, alebo ta by mala byt nezavadna?

Chcel by som sa spytat i na stojany pre monitory. Musia splnat nejaku specificku charakteristiku, alebo postaci napriklad aj nejaka DIY alternativa? Zrejme tam pojde o rezonaciu stojanu vsak ?

Obrázek

Zaroven som objavil ten Helmholtz slat resonator calculator, avsak z tych prepoctov absolutne neviem vyjst :D. Ak by som zvolil prvu alternativu, zrejme by som len naukladal trojholniky z isoveru do rohu a prekryl to nejakym estetickym ramom. http://www.audiozone.cz/ostatni-hardware/stavba-noveho-studia-t17892.html?hilit=slat%20resonator&p=334113#p334113
Uživatelský avatar
Tommy Dee
 
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 7. 2012

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod Stan » 02 kvě 2016 09:27

a) alternativa "B" i "A" je spravne. Odstup od steny se tyka absorberu ne bass trap. Nevice efektivni je na zadni stene s hloubkou 1/4 delky neninzsi rezonancni, to ale v mnoha pripadech neni technicky (stavebne) mozne. Proto je mnoho ruznych variant, jednou z variant je napriklad vyuziti tezke pryze (gumy) jako rezonatoru pro snizeni hloubky Bass Trap a tyto varianty se kombinuji. Bass Trap je tema samo pro sebe jelikoz neproblematictesji je vyresit rezonance nizkych frekvenci v mistnosti a specialne u malych studii. Akustika se da prirovnat k tuningu motoru neni zadna "jedina" spravna cesta jak dosahnout pozadovaneho vysledku.

Jeste priklad k slat rezonatroum

alternativa.jpg
alternativa.jpg (12.83 KiB) Zobrazeno 639 krát


b) zabaleni ci alespon prekryti predni casti (pokud je zadni cast uzavrena) se doporucuje. Jde o prevenci proti uvolnovani mikro-castecek z materialu kterym prochazi zvuk (tedy tlakova vlna).
c) cim tezsi stojany tim lepsi , ale pokud mas maly nearfield monitory tak ti budou stacit uplne normalni a ty nejlevnejsi na Thomann zacinaji na € 35 http://www.thomann.de/cz/millenium_bs_1100.htm takze vlastni stavba je zbytecna. Pokud budes chtit nejaky tezsi a pekny tak pak Zaor ty zacinaji okolo €200 http://www.thomann.de/cz/zaor_stand_mon ... k_grey.htm za jeden.


O Bass Traps se podivej jeste napriklad zde:

http://realtraps.com/install_mt.htm#CEILING

http://webpages.charter.net/jdgeisen/Ba ... sTrap1.htm
Uživatelský avatar
Stan
 
Příspěvky: 1851
Registrován: 27. 4. 2013

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod Tommy Dee » 28 črc 2016 23:47

Ahoj,

Postupne dorabam priestor a chystam sa nakupit nejaky "nabytok" a tak som sa dostal k dileme, ako vysoko umiestnit monitory. Momentalne mam bedne na stole a tweeter, ak sa prijemne na stolicke rozvalim, mam cca v urovni usi. V studiu by som to chcel uz dat na stojany, avsak velka väcsina stojanov ma vysku minimalne 90cm (aktualne mam stôl 76cm) co je teda o tych 10-14cm vyssie. Nie som moc najvyssej postavy :D, zaroven monitory mam 8ky a tak si presne nie som isty ako ich umiestnit aby som nemusel sediet na stolicke vystrety celu dobu v tej spravnej vyske.. Je teda pravidlom, ze tweetery by mali byt na urovni pohladu, resp. usi? Btw, pouzivam Sonodyne SRP 800, o ktorych sa hovori ze maju velmi siroky sweetspot.

Pre informaciu zvazujem tieto stojany: http://www.muziker.sk/lewitz-ap-3384h alebo ine polohovatelne.
Uživatelský avatar
Tommy Dee
 
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 7. 2012

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod biscuit » 29 črc 2016 10:03

1. smerovost neni jen vyskac, ale i stredobas. dle meho skromneho nazoru je idealni vyska - prostredek (standardni) bedny v urovni ucha.

2. naklon bedny muze resit nemoznost jejiho optimalniho vyskoveho umisteni ;-)

3. take it easy ;-)
Uživatelský avatar
biscuit
 
Příspěvky: 8786
Registrován: 22. 7. 2004
Bydliště: Rožmitov

PředchozíDalší

Zpět na Zvuk


Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Bing [Bot], concord, Google [Bot], mimovnik, Pytkin, Seznam.cz, Yahoo [Bot]

reklama
Facebook  Twitter  Google+