Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvekod fova » 07 zář 2008 01:14

Chtel jsem sepsat velmi jednoduchoucky navod, jak spravit akustiku mistnosti, ale nakonec je to docela dlouhe :-)
Pro odbornejsi zduvodneni nekterych prohlaseni v clanku (napr. proc mistnost nemuze byt krychle) si najdete jine clanky na webu (napr. od Ethana Winera)

Doufam, ze Ivovi a Poshookovi nebude vadit, ze jsem pouzil jejich fotky.

Psal jsem to par hodin, takze budu rad, kdyz to nejaky moderator umisti v teto sekci jako clanek.

--------------------

Malé domácí studio v českých podmínkách je v horším případě nějaký koutek vyčleněný v rámci bytu, v lepším případě samostatná místnost nevelkých rozměrů, kde probíhá vše – nahrávání, mixáž a následný mastering.
Tento článek se zabývá tím, jak za co nejméně peněz :-) optimalizovat akustiku takového prostoru, aby byla vhodná pro všechny výše zmíněné činnosti.
Pro tento článek vycházím z informací, které jsem během několika let nastudoval z různých zahraničních článků a také ze svých vlastních zkušeností.
Jsem amatér, který se hudbou zabývá jako koníčkem, takže neočekávejte nic vědeckého.

Tvar místnosti

Pokud možno se vyvarujte čtvercovým půdorysům. Úplně nejhoší varianta je krychle. Také dlouhé protáhlé místnosti nejsou vhodné. Nejvhodnější je obdélníkový půdorys.

Umístění nábytku a vybavení

Klíčovým místem ve studiu je poslechové místo. Zde by měla být akustika optimalizována co nejvíce.
U obdélníkové místnosti by měl být pracovní stůl s monitory umístěn rovnoběžně s kratší stěnou, tzn. že by měl být kolmo k delší stěně.
Kvůli kumulaci odrazů není vhodné poslechové místo umístit do středu místnosti, ale umístěte ho blíže ke kratší stěně. Měl by být cca na 40 procentech délky delší stěny.
Ideální pozicí pro studiové monitory jsou samostatné stojany umístěné mezi kratší stěnou a pracovním stolem a to tak, aby byly nad úrovní desky stolu. O zabudování monitorů do zdi se u domácího studia asi nebudeme bavit :-)
Pokud musí být monitory na stole, měly by být umístěné výše, aby se od desky stolu neodrážely do uší nežádoucí odrazy. Podkladový materiál monitorů by neměl přenášet do stolu vibrace, takže určitě ne dřevo, ale spíše polystyren nebo jiná tvrdší pěna, silnější vrstva gumy, filc, v nouzovém případě knihy.
Výškový reproduktor by měl být obvykle ve výši uší, ale je lépe se podívat do návodu k monitorům, někteří výrobci mají sweet point mezi basovým a výškovým reproduktorem.
Snažme se aby monitory byly ve větší vzdálenosti od stěny a určitě ne v rohu, protože pak budeme čelit zvýrazněným basovým frekvencím. Jestliže nám ale prostory nedovolují jiné umístění než u zdi či v rohu, lze potenciometry na zadní části monitorů nežádoucí frekvence potlačit nebo za monitory umístit akusticky pohltivý materiál.
Na stojanech nebo na desce stolu monitory mírně pootočte, aby reproduktory směřovaly do jednoho společného bodu, kterým je hlava posluchače. Tyto tři body – levý monitor, pravý monitor a hlava posluchače by spolu měly tvořit pomyslný rovnoramenný trojúhelník s úhlem 60° v každém rohu.
Poloha monitorů je ve studiu klíčová věc a vyplatí se nějakou dobu hledat tu nejvhodnější za pomoci měřicího mikrofonu (viz text níže).
Někdy můžete lepšího poslechu dosáhnout například položením monitorů na bok, přestože přednostně jsou určeny pro svislý poslech nebo stačí je jen posunout o 10cm dál a dojde k zlepšení přednesu.
Při instalaci nábytku a vybavení je pro akustiku klíčová symetrie místnosti. Stůl by měl být stejně daleko od stěny vlevo i vpravo. Jestliže umístíte podél jedné stěny nábytek, mělo by být něco podobného i podél druhé stěny. Také akustické prvky umisťujeme symetricky, jako by levá část místnosti zrcadlila tu pravou.
Pokud toto nedodržíme, obvykle uslyšíme při poslechu v levém uchu odlišný zvuk než jaký slyšíme v pravém uchu.

Hluk počítače

Hluk počítače je obrovským problémem u nahrávacích místností.
Jsou dvě cesty, jak se s tímto problémem vypořádat. Buď si celý počítač necháte postavit z komponentů, které jsou co nejméně hlučné nebo počítač umístíte mimo nahrávací místnost. Za první řešení utratíte dost peněz a stejně nikdy hluk zcela neodstraníte. Počítač můžete také umístit do nějakého sarkofágu, vystlaného akusticky pohltivým materiálem, ale tam hrozí přehřívání a ze sebemenšího otvoru vám bude zvuk unikat ven.
Proto vidím umístění PC mimo nahrávací místnost jako definitivní a nejlepší řešení. Není velký problém vyvrtat jednu větší díru do zdi, protáhnout kabely a díru zase něčím ucpat. Pro toto řešení je vhodné používat externí CD/DVD mechaniku (USB nebo FW), umístěnou v nahrávací místnosti, abyste neustále nemuseli běhat ven.

Jaká by měla být akustika místnosti?

Musíme rozlišovat pro jaký účel bude místnost určena.
Pokud pro nahrávání nástrojů a zpěvu přes mikrofony, měly by akustické úpravy především řešit dunící basy, ale měly by ponechat větší množství odrazů na středech a výškách, aby zvukový projev zněl mocně a živě a ne sterilně.
Jestliže bude místnost zároveň sloužit i pro mixáž, musíme už volit nějaký kompromis mezi živější a utlumenější místností, protože u mixáže je žádoucí mít odrazů méně.
Někteří zvukaři dokonce preferují pro mixážní pracoviště úplně utlumenou místnost, bez odrazů.
Samostatnou kapitolou je to, pokud chceme řešit kromě akustiky místnosti uvnitř i úniky zvuku ven. Pak musíme v podstatě postavit místnost v místnosti. Nejprve obložíme všechny stěny (včetně dveří) silnou vrstvou akusticky pohltivého materiálu (např. minerální vata) a ucpeme všechny otvory, protože i ten nejmenší přivede naši práci vniveč a pak můžeme řešit vnitřní akustiku dle textu výše.

Vhodné materiály

V malých místnostech je nejlepší formou úpravy akustiky absorpce, tzn. pohlcení maximálního množství odrazů.
Jako doplňkové řešení můžeme nainstalovat i difuzéry, které mají za úkol odstranit opakující se echa a rezonátory, které absorbují konkrétní frekvenci, na kterou byly vypočteny.
Myslím ale, že pro začátek si v domácím studiu vystačíme s absorbéry ;-)
Obecně platí, že vyšší frekvence (od 1,5kHz výše) absorbuje každý materiál, který má trochu hrubší povrch, třeba i závěs na okně. Střední frekvence (300Hz-1,5kHz) už vyžadují nějakou masu materiálu a nejhůře se absorbují frekvence pod 300kHz, kde musíme mít akusticky dobře pohltivý materiál a ještě o značné tloušťce.
Pro začátečníky s akustikou je nejvhodnější pořídit širokopásmové absorbéry, které pohltí vše – basy, středy i výšky.
Prvním vhodným produktem pro takové prvky je minerální vata. Každý z výrobců (Rockwool, Orsil, Knauf a další) má v sortimentu typy vaty více vhodnější pro absorpci zvuku a méně vhodné. Je nutné se podívat do katalogu. Dobré zkušenosti jsou s produkty Orsil Orstrop, Isover Domo a Rockwool Airrock ND.
Dalším vhodným materiál je tzv. akustická pěna, která má otevřené buňky, dobře pohlcující zvukovou energii (v angličtině open cells foam). Komerčně prodávané produkty jsou od firem Auralex a Primacoustic, z českých firem například AC Plus. Pokud se nepletu, tak jde o polyuretan.
Vyvarujte se levných produktů, které se sice také nazývají „akustická pěna“, ale ve skutečnosti je to pouze molitan s uzavřenými buňkami, který má minimální absorpční schopnosti. Akustická pěna na bázi otevřených buněk bude stát cca 1000 a více Kč za metr čtvereční.
Poznáte ji např. tak, že když skrz ni fouknete, tak i u vetší tloušťky ji profouknete skrz. Obyčejný molitan o větší tloušťce neprofouknete.
Nevhodný materiál pro absorbéry je korek, polystyren, molitan, textilie a kdysi populární plata od vajíček.
Tyto materiály nám v případě členitého povrchu roztříští odrazy a v případě hrubšího povrchu pohltí vyšší frekvence, ale basy a středy vůbec neabsorbují.
Dají se tedy použít pouze jako doplňkové prvky pro výše zmíněné použití, ale rozhodně ne jako hlavní prvky pro pohlcení odrazů.
Spacáky, peřiny a polštáře mohou také nouzově posloužit při nahrávání, ale moje vlastní zkušenost je ta, že nižší basy to stejně neřeší.

Jak velkou tloušťku akustického materiálu

Platí, že čím nižší frekvence chceme absorbovat, tím silnější musí být akusticky pohltivý materiál. Pro absorbér pohlcující basy, středy i výšky je třeba použít minerální vatu ideálně o tloušťce 200mm. Podobně to platí i u akustické pěny.
U tloušťky vaty kolem 100mm už nebudeme mít absorbované frekvence pod 100Hz.
Pokud máme nízký rozpočet, můžeme nouzově nainstalovat absorbéry s tloušťkou vaty kolem 100mm a mírně je oddálit od stěny. Pohltivost nižších frekvencí se zlepší, ale mnohem lepší řešení je mít tlouštku pohltivého materiálu více než 160mm.

Výroba akustických prvků

Pro české domácí studio vidím tři rozumné možnosti:

- Nakoupíte akustickou pěnu od renomovaných výrobců. Tato varianta je finančně hodně náročná. Pro celou místnost se nákladově můžete pohybovat kolem 20000Kč a více. Budete potřebovat jak tenčí desky s pyramidkami, které přilepíte na zeď, tak mohutné hranoly pěny do rohů místnosti. Nevýhodou je, že pár měsíců to smrdí a také, že se na to hodně chytá prach.

- Necháte si vyrobit akustické prvky s minerální vatou od známého truhláře. Tady se budete cenově pohybovat také kolem 20000Kč a více.

- Vyrobíte si svépomocí akustické prvky s minerální vatou. Nákladově byste neměli překročit 10000Kč.

U výroby svépomocí máte zase několik možností:

- Vyrobíte si přenosné paravány, kterými obestavíte váš nahrávací koutek a v případě, že je nebudete zrovna potřebovat, je přemístíte někam do kouta. Zde dobře poslouží dřevěné rámy, vyplněné minerální vatou ve fólii a potažené látkou:

Obrázek

Obrázek

- Vyrobíte si prvky, které budou napevno umístěné na stěny a do rohů, ale v případě stěhování budou přenositelné. Zde je pár fotek, jak to udělat:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

- Akustický materiál rovnou připevníte na zdivo při stavebních pracích.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Poznámky k výrobě:

Při práci s minerální vatou určitě používejte respirátor a rukavice. Dlouhodobé vdechování částeček vaty je zdraví nebezpečné. Proto také doporučuji vatu v absorbérech umístit do nějaké fólie (např. velké igelitové pytle na odpadky) a důkladně je utěsnit, aby ve studiu nedocházelo k únikům drobných částeček vaty. Pokud absorbér potáhnete látkou, nemusíte se obávat negativního vlivu igelitového pytle na akustické vlastnosti. Středy a basy přes něj bez problémů proniknou a výšky budou absorbované látkou.
Látku na potažení můžete volit buď hrubší, která více pohlcuje výšky a místnost utlumí nebo jemnější a pak bude látka více odrazivá.
Pro fixaci pytlů s vatou v rámech lze použít buď vázací drát a vruty (jako je to na mých fotografiích) nebo dřevěné laťky.

Kam umístit akustické prvky

Začněme tím, že akustické prvky nainstalujeme do všech rohů místnosti a to od podlahy až ke stropu. Kvůli hromadění basů v rozích by zde měla být největší tloušťka pohltivého materiálu – ideálně 200mm a více.
Další absorbéry umístíme na zeď, na kterou směřují reproduktory monitorů. Když sedíte u stolu, měla by to být zeď za vašimi zády. Absorbéry nainstalujte do místa, kam jsou namířené reproduktory. Zde můžete volit absorbéry s menší tloušťkou materiály (např. 100mm) a kvůli roztříštění odrazů je vhodné absorbéry mírně pootočit.
Dále umístěte absorbér na strop mezi vaši hlavu a zadní stěnu.
Podlahu nechte akusticky odrazivou.
Poté je vhodné provést proměření místnosti měřícím mikrofonem, protože je možné, že tyto úpravy již budou dostatečné. Jestliže bude místnost sloužit jako nahrávací i poslechová, je důležité nechat část ploch odrazivou – klidně i 50%. Tím zabráníme přetlumení místnosti, které způsobuje sterilní, neživý zvuk.
V případě neuspokojivých výsledků měření pokračujte v instalaci dalších prvků.

Měření

Po instalaci akustických prvků je vhodné se nespoléhat jen na naše uši a měřícím mikrofonem změřit akustiku místnosti. Nejlevnějšími mikrofony pro toto použití jsou Behringer ECM8000 a T.Bone MM1. Můžete použít i jiný mikrofon (například vokální velkomembránový kondenzátor), ale pak musíte mít od výrobce vytištěnou konkrétní charakteristiku vašeho kusu a tu zanést do měřícího software. Měřící mikrofony se na rozdíl od ostatních mikrofonů vyznačují relativně lineární charakteristikou, kdežto při použití jiného mikrofonu s neznámou charakteristikou riskujete, že uvidíte na výsledném grafu problém tam, kde ve skutečnosti není.
Dále musíte vlastnit zvukovou kartu a mikrofonní předzesilovač, který pokud možno příliš nezkresluje.
Jako měřící software můžete použít např. Room EQ Wizard.
Měření probíhá tak, že mikrofon umístíte na stojan proti jednomu z monitorů. Výškově by měl být tam, kde máte hlavu při poslechu. Pokud má mikrofon přepínatelnou charakteristiku, přepněte na všesměrovou. Ostatní charakteristiky mají tendenci zakrývat nedostatky místnosti.
Spustíme předzesilovač a měřící software.
Na předzesilovači nastavíme potřebný zisk (gain) a spustíme test. Z monitorů se začne ozývat signál od basových tónů po výškové, který mikrofon zaznamenává a nahrává do software.
Po ukončení měření a vygenerování křivky otočíme mikrofon proti druhému monitoru a měření opakujeme.
Po ukončení měření uvidíme v měřícím software křivku z obou monitorů se zaznamenaným celým frekvenčním rozsahem. Vyvýšeniny nebo prohlubně v grafu zobrazují problémy místnosti, s kterými je třeba dále jednat.
Pokud je například hrb na 150Hz, znamená to např., že v místnosti příliš duní basy a je třeba nainstalovat další akustické prvky. Pokud je naopak např. potlačené pásmo kolem 5kHz, znamená to, že jsme místnost přetlumili na vyšších frekvencích je třeba zvýšit počet hladkých ploch. Hrby a prohlubně ale také mohou znamenat něco úplně jiného a proto doporučuji dát výsledky měření k diskuzi na http://www.electrozone.cz, kde můžeme společně odhalit příčiny problému.
Akustickými úpravami se snažíme křivku co nejvíce srovnat. Pokud ty rozdíly budou ve výsledku do +/-15dB, máme místnost vhodně upravenou pro nahrávání, do +/-6dB jde o excelentně upravenou místnost.
Naměřené výsledky můžete uložit, případně vyexportovat ze software jako obrázek.
Zmíněný Room EQ Wizard nabízí kromě výše popsaného měření také 3D graf modální analýzy, popisující, jak se jednotlivé frekvence vyvíjejí v čase, což pomáhá při odhalení příčíny nevyvážených frekvencí.
Jestliže budete místnost používat i pro nahrávání přes mikrofony, je nutné kromě poslechového místa proměřit i ostatní místa v místnosti. Ze všech výsledků měření pak vybereme nejvhodnější místo pro polohu mikrofonů.

Ať se vám daří :-)
Naposledy upravil fova dne 12 zář 2008 21:32, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
fova
 
Příspěvky: 3941
Registrován: 21. 10. 2004
Bydliště: Plzeň


Příspěvekod Kermitak » 06 bře 2009 13:27

Mam taky ten pocit, ze to bude vyhozenejch 300.
Uživatelský avatar
Kermitak
Moderátor
 
Příspěvky: 6471
Registrován: 12. 1. 2005

Příspěvekod delay » 06 bře 2009 13:29

OK, díky všem.
Uživatelský avatar
delay
 
Příspěvky: 5863
Registrován: 20. 10. 2005
Bydliště: Česká Třebová

Příspěvekod Settler » 06 bře 2009 15:16

Nehlede na to, ze to vypada jako nejaky plata od bonboniery.. :D
..podle me zastanou vetsi praci i plata od vajec..
Uživatelský avatar
Settler
 
Příspěvky: 529
Registrován: 4. 6. 2002
Bydliště: Praha

Příspěvekod fova » 06 bře 2009 16:35

Delay: Zalezi na tom, na co to chces. Pokud chces odrazy presmerovat na jine misto, tak na to by tyhle polystyreny mohly fungovat dobre (jestlize je umistis na strop mirne sklonene).
Pokud tim chces absorbovat zvuk, tak na to to fungovat nebude. Maximalne ti to oreze vysky, tak ze si tam budes pripadat jako pod dekou.

Podle me vyhozene penize.
Uživatelský avatar
fova
 
Příspěvky: 3941
Registrován: 21. 10. 2004
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod safa » 09 bře 2009 22:26

delay píše:Upman:
Ten chlapík mi na můj dotaz napsal tohle:
Dobrý, den v tomto směru Vám nemohu 100% zaručit vyhovění Vašich požadavků, ale podle vlastností plat ve zkušebnách by to podle mě neměl být problém. Vlastnosti těchto plat jsou podobné vlastnostím polistyrenu a molitanu v tomto speciálním tvaru na lámavost a zachycování zvuku.


... tyblaho to musi bejt fakt dobry ;-) . To by mne zajimalo z ceho takovej krasnej polystyrenovej odpad tomu chlapikovi zbejva ...
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
www.soundman.cz | www.audiopro.cz | www.zvukarskaskola.cz
Uživatelský avatar
safa
Profesionál
 
Příspěvky: 2856
Registrován: 12. 10. 2003
Bydliště: Praha

Příspěvekod fova » 09 bře 2009 22:30

Tipnu si: Ma tim oblozeny strop v byte a tohle mu zbylo. Dumal co s tim a pak si vzpomnel, ze jednou v televizi videl nahravaci studio a tam meli take neco s vystupky. A napad byl na svete :-)
Uživatelský avatar
fova
 
Příspěvky: 3941
Registrován: 21. 10. 2004
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod upman » 10 bře 2009 10:56

Fova: :D
Mac mini, Logic 9, MOTU Ultralite, PadKontrol, Novation SL37, IK VSTs
http://www.mkmb.cz/lifelies
Uživatelský avatar
upman
 
Příspěvky: 1587
Registrován: 8. 9. 2004
Bydliště: Praha

Re: Jak vyresit akustiku maleho domaciho studia

Příspěvekod fry096 » 15 kvě 2009 22:24

Akustická pěna nemusí bát už nic drahého, žádné 400kč za malej kousíček 2 cm tlustých jehlanků, ale pořádnej panel za malé peníze, mrkněte sem:

http://www.aukro.cz/item635619738_akusticka_pena.html

http://www.aukro.cz/item635618528_akust ... hlany.html

http://www.aukro.cz/item635622302_akust ... _3_cm.html

V případě zájmu nebo dotazu mě stačí kontaktovat na mailu: frycguitarspol@seznam.cz
nebo prostě zavolejte 724 367 627
fry096
 
Příspěvky: 1
Registrován: 15. 5. 2009

Re: Jak vyresit akustiku maleho domaciho studia

Příspěvekod fova » 15 kvě 2009 23:21

I v pripade, ze by to vsechno byla PUR pena s otevrenymi bunkami (o cemz pochybuji), tak pro vyreseni akustiky studia se toto da pouzit pouze jako doplnkovy material. Nema to dostatecnou tloustku na to, aby to absorbovalo basy pod 100Hz.

No a obecne: Timto zpusobem prodeje si asi moc duvery neziskas. Hlasky typu "Nevahejte a objednavejte ihned, zasoby jsou omezene", prodej na Aukru a tvoje anonymita pusobi znacne podivne.
Uživatelský avatar
fova
 
Příspěvky: 3941
Registrován: 21. 10. 2004
Bydliště: Plzeň

Re: Jak vyresit akustiku maleho domaciho studia

Příspěvekod Jindy2 » 16 kvě 2009 09:48

fova: mam takovy dotaz k tomu tvemu clanku na zacatku - jak jsi tam rezal ty trojuhelnicky z te mineralni vaty - ty maji na vysku pocitam tedy 200mm, takze je to narezana ta 200mm deska? kolik ma stranu ctverec, kdyz slozis ty dva tvoje trojuhelnicky? resp. me zajima, kolik z te desky toho jde narezat a jake rozmery jsi udelal pro ten trojuhelnik...nebo kolik jsi tech desek potreboval na ty dva prenosne sloupky? dik za odpoved...
Jindy2
 
Příspěvky: 2070
Registrován: 26. 3. 2007
Bydliště: mindwarp.cz

Re: Jak vyresit akustiku maleho domaciho studia

Příspěvekod fova » 16 kvě 2009 23:22

Delal jsem to z vaty 140mm silne. Cim silnejsi vatu sezenes, tim mensi pocet trojuhelniku budes rezat pro jednu past.

Rovnoramenne trojuhelniky z vaty mely priblizne tyhle rozmery: Odvesna 1: 40cm, Odvesna 2: 40cm a Prepona: 57cm.

Diky temto rozmerum jsem docilil vysku trojuhelniku (tj. vzdalenost od bodu, kde se stykaji odvesny do stredu prepony) cca 30cm. Tohle je vlastne ta aktivni absorpcni tloustka vaty. Tech 30 cm je to jen na prostredku pasti, cim blize ke stranam, tim je absorpcni tloustka mensi, ale v prumeru se da rici, ze ta past ma 20cm absorpcni tloustku vaty.

Jednu past jsem vyrobil z drevenych desek o techto rozmerech:
2x Trojuhelnik: Odvesna 1: 47cm, Odvesna 2: 47cm, Prepona 67,7cm, Tloustka desky: 1,8cm
2x Bocnice: Delka:110cm, Sirka: 44cm, Tloustka desky 1,8cm
Pouzil jsem sparovku (kousky dreva slepene k sobe) misto obycejnych prken, protoze se s vekem nekrouti a drzi tvar. Je to ale drazsi nez obycejna prkna.
Vysku bocnice 110 cm jsem zvolil kvuli manipulovatelnosti. Sla by samozrejme udelat jedna past 230cm vysoka, ale tu sam neuneses a ani ji neprevezes autem. Takze mam posazene na sobe dve pasti o vysce bocnice 110cm.

Tady je to videt, jak jsou dve pasti na sobe:
Obrázek

Do jedne pasti se mi veslo 10trojuhelniku z vaty. Umistil jsem je tam tak, ze jsem koupil velke pytle na odpadky a do nich na sebe vyskladal 5 trojuhelniku. Pytel jsem nahore zasil sponkovackou a vlozil ho do pasti - pripadal jsem si, jako kdyz vkladam mrtvolu do rakve. Ta past ma podobny tvar jako rakev a pri vkladani vaty jsem ji mel nalezato :D . Pak jsem zasil dalsich 5 trojuhelniku do druheho pytle a ten vsunul do zbyvajiciho volneho prostoru v rakvi.
Aby to nevypadlo ven, pojistil jsem to dratem:

Obrázek

Cele jsem to pak prikryl predni stenou s natazenou latkou:

Obrázek

Celni stena vznikala takhle:

Obrázek

Latku jsem k ni pripevnil sponkovackou.
Je treba mit latku predem vyzehlenou a pri natahovani na ram ji radne napnout, aby po dokonceni pasti nevisela volne.
Uživatelský avatar
fova
 
Příspěvky: 3941
Registrován: 21. 10. 2004
Bydliště: Plzeň

Re: Jak vyresit akustiku maleho domaciho studia

Příspěvekod Jindy2 » 17 kvě 2009 10:31

fova: super, diky moc, presne to jsem potreboval vedet...

myslis, ze ma smysl to delat nizsi, nez dva metry? treba 1,50m a postavit to na nejakou skrinku?

uvazuji zatim udelat dve rohove pasti do rohu, +- tam kam smeruji monitory...problem ale je, ze v jednom rohu jsou trubky od topeni (asi 15 cm od steny, volne v prostoru) a v druhem zase postel...ta se da trochu odsunout, jenze ty trubky jsou dost problem...
Jindy2
 
Příspěvky: 2070
Registrován: 26. 3. 2007
Bydliště: mindwarp.cz

Re: Jak vyresit akustiku maleho domaciho studia

Příspěvekod fova » 17 kvě 2009 11:58

Nejlepsi je samozrejme od zeme az do stropu. Pokud to z nejakeho duvodu nejde, tak radsi bych to postavil na skrinku a mel to az do stropu, nez to postavil na zem a nahore to mel kratsi. V mistnosti vetsinou mas na zemi dost nabytku, ktery take poslouzi jako absorber, kdezto u stropu nic jineho nez ty pasti mit nebudes.

Ja mam za pasti trubky take a past jsem postavil pred ne (cca 15cm od zdi). Kdyz tu past das nedaleko od steny (odhadem do 30cm) , tak se ti jeji pohltivost naopak zlepsi. Kdyz ji das dal (odhadem od 0,5 metru a vice), tak ti prestane efektivne absorbovat. Ethan Winer o tom pise jakesi vedecke pojednani na svem webu.
Uživatelský avatar
fova
 
Příspěvky: 3941
Registrován: 21. 10. 2004
Bydliště: Plzeň

Re: Jak vyresit akustiku maleho domaciho studia

Příspěvekod kravaťák » 19 říj 2009 10:46

No nevím teda, dávat jen tak skelnou vatu na stěny prostor, ve kterých se v bezprostřední blízkosti budou pohybovat lidi... Ještě když tam třeba budou zpívat nebo vykonávat jinou činost náročnou na dejchání...

Co třeba polystyren? Nebo obyčejná vata z drogerie? Nějaký starý hadry?
kravaťák
 
Příspěvky: 1
Registrován: 19. 10. 2009

Re: Jak vyresit akustiku maleho domaciho studia

Příspěvekod biscuit » 19 říj 2009 12:05

kravataku, procti si to tady a pak se ptej. je unavny porad dokola neco opakovat.
a zamysli se nad tema materialama a uvedom si jakej je v jejich strukture rozdil...
Uživatelský avatar
biscuit
 
Příspěvky: 8784
Registrován: 22. 7. 2004
Bydliště: Rožmitov

PředchozíDalší

Zpět na Zvuk


Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Bing [Bot], Google [Bot], Rudys, Yahoo [Bot]

reklama
Facebook  Twitter  Google+