Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Mixáž

Mixáž

Příspěvekod Rudys » 30 črc 2016 15:15

Zdravím,
Četl jsem si hodně věcí o mixáži a chtěl bych se zeptat na pár otázek. Možná i stupidních. :D
1) Jakou zvolit celkovou hlasitost mixáže? (Jde mi o to jestli dělat mixáž třeba - 2db a nebo dělat mixdown.)
2) Když dělám mix tak do mixu dávám i vokály. Je to správně? Nebo bych měl vokály míchat až u skladby, která je už vymástrovaná?
3) U mixáže používám dost Eq a u některých zvuků Compresor. Někde jsem četl, že by se u mixu neměli používat žádné efekty. Měli by se použít až u Masteringu. Chtěl bych se zeptat z jakého důvodu? Dojde k nějakému výrazně špatnému ovlivnění zvuku?

Díky za odpovědi. Uvítám i další typy k mixáži a masteringu. Jde mi o to, že mám nahrané vokály a řeším, jak udělat nejlepší mix a master. :D
Rudys

Re: Mixáž

Příspěvekod rastis » 30 črc 2016 15:31

- vysledna hlasitost mixdownu taka, aby Ti to neklipovalo, neskreslovalo, neslo cez nulu. aka je ta hlasitost presne nie je az take dolezite. je blbost nechavat to prilis tiche, cim hlasnejsie to umixujes, tym mas vacsi odstup od sumu.

- samozrejme spev mixujes tak isto, ako vsetko ostatne. nieco donahravavat alebo domixovavat pri masteringu je kravina, pri modernych (extra hlasitych) mastroch v podstate ani nie je mozne tam nieco este domixovat

- EQ a kompresory sa pouzivaju podla potreby; pri mixazi na stopach nastrojov aj na podskupinach a takisto sa pouzivaju pri masteringu. kazde pouzitie v kazdej situacii ma svoj dovod, nie vzdy musi byt ten dovod rovnaky. kompresor na stope nastroju pouzivas asi pre nieco ine a aj ho inac nastavis, ako kompresor pouzivany na celu nahravku pri masteringu, EQ detto...
rastis

Příspěvekod Kelley » 30 črc 2016 17:06

Eq a kompresor bych ani za efekty v původním slova smyslu nepovažoval. Nastavení hlasitosti, dynamiky, kmitočtového spektra a stereoobrazu u jednotlivých stop, to je podstata mixáže...
Kelley

Příspěvekod Stan » 30 črc 2016 21:18

EQ a kompresor jsou efekty jelikoz maji vliv na zvuk a to dost podstatny, jsou to vlastne nejzakladnejsi pomucky pri mixu i kdyz se nemusi pouzivat na kazde stope. Jinak EQ se radi do efektovych jednotek ovlivnujici amplitudu, tedy ovlivnujicich silu signalu (EQ ma moznost zamereni na specificky rozsah frekvenci, a jak detailni je odvisle od typu EQ) a kompresor do jednotek dynamickych tedy ovlivnujicich dynamicky rozsah . Rastis ti to popsal spravne, jinak u celkoveho stereo mixu je spise nez "peak" ktery jak uz bylo receno by nemel kilpovat (at uz je to stopa samotna nebo cely mix) je dulezita hodnota RMS, jinymi slovy vnimana hlasitost. S tim je spojen i dynamicky rozsah atd. To se tyka i samotne stopy. Docela by me zajimalo kde jsi to cetl, hod sem link na ten clanek nebo na knizku kde jsi se to docetl pokud mozno i se stranou. Mozna jsi to spatne pochopil nebo vytrhl z kontextu. Samozrejme, pokud napriklad nahravas smyccove kvarteto, tak se nemusi pouzivat pokud mas takove vybaveni, mistnost a zkusenosti ze to budes schopen nahrat a zmixovat bez dalsiho zasahu efektovych jednotek. Ale tam asi jeste nejsi.
Naposledy upravil Stan dne 30 črc 2016 21:43, celkově upraveno 1
Stan

Příspěvekod Rudys » 30 črc 2016 21:41

Díky všem za odpovědi.
Stane: Někde jsem to četl tady na fóru a spíš jsem to asi špatně pochopil. Ještě se chci zeptat. Jaká je správná hodnota RMS u mixu popřípadě i u masteringu? A jak zjistím, jestli je skladba správně dynamická? A poslední otázka, popřípadě pokud skladba není dynamická ani nemá správné RMS, tak jak docílit a pomocí jakých nástrojů(pluginů) skladba byla, jak dynamická tak měla správné RMS. Pro mě je osobně, jak mix tak mastering těžší, než samotné skládání hudby. Díky za odpovědi. :-)
Rudys

Příspěvekod Stan » 30 črc 2016 21:52

Dymamika skladby je veci arange. Mix pred masteringem by mel mit okolo -10 dB (peak) to te budou masteringovy kluci milovat nebo pak dlasi hranice je nekde okolo -6dB. Proste jim nechat prostor pro jejich praci. RMS skladby odvisi od zanru najdi si na netu doporucenou hodnotu LUFS pro dany zanr. Ale myslim ze -10 LUFS bude takovy dobry prumer.
Stan

Příspěvekod biscuit » 30 črc 2016 22:56

sice se casto mluvi o -6 dB, ale ja to moc nechapu. neni prece nic jednodussiho, nez si vstupni uroven snizit hned na prvnim prvku masteringovyho retezce. jinak k ty dynamice: tady prece ze vseho nejvic zalezi na zanru, urceni, vkusu autora ci toho kdo mixuje/masteruje... ja nevim proc se porad resi tahle klise, kdyz ze vseho nejdulezitejsi je jak to hraje. cisla jsou jen to "za tim" a pomahaji tem, kteri vedi a citi, aby se lepe orientovali a zrychlovalo jim to praci.

jinak prece, kdyz si nejsi mixem jistej, neni nic lepsiho, nez vyexportovat stopy a nechat si to i zmixovat. da se tim podchytit daleko vic a naslednej mastering uz pak muze bejt jen formalitou. naopak pri predani spatnyho mixu se muze mastering zmenit ve vyhozeny penize, i kdyby to delal buhvikdo.
biscuit

Příspěvekod Rudys » 30 črc 2016 23:38

Opět díky za odpovědi.
Biscuite: Zatím mou produkci nikde netlačím a ani nevydávám. Rád bych se mix i mastering naučil sám :) Samozřejmě, že je pro mě důležitější jak skladba hraje, ale jsem člověk, který rád zkoumá i detaily. Pokud usoudím, že mi to po x letech nepůjde, tak rád své skladby předám odborníkům.
Rudys

Příspěvekod Rudys » 31 črc 2016 00:41

Stane: Měl bych prosím tě ještě dotaz. Na měření Lufs jsem si stáhl tento free vst AC-R128:
https://www.audiocation.de/en/plugin
Jen se chci zeptat jakou hodnotu bych měl měřit Lufs integrated, Lufs short, Maximum momentary a nebo Lufs range? A ještě takový blbý dotaz co přesně znamená RMS a jaký je rozdíl mezi RMS a LUFS? Díky za odpověď :-)
Rudys

Příspěvekod biscuit » 31 črc 2016 02:45

to je v poradku, ze se to chces naucit sam. neber to ode me nijak ofenzivne. jen jsem z toho cos napsal vnimal urcitou "zmatenost", ktera ti mozna zbytecne komplikuje zivot. podle myho je ze vseho nejdulezitejsi umet se priblizit k tomu co mas rad - na zaklade porovnani pri poslechu. jestli to vymichas o 3 dB tissi nez je reference je v podstate nedulezity, kdyz to bude mit ostatni zvukovy atributy (barvu, citelnost, plnost, patricnou dynamiku (mysleno rozdil mezi hlasitymi a tichymi fragmenty odpovidajici danemu zanru) atd.)

btw.: http://productionadvice.co.uk/lufs-dbfs-rms/
biscuit

Příspěvekod rastis » 31 črc 2016 11:00

ja by som si to rozdelil na samostatne discipliny a pristupoval k nim postupne a oddelene:

- mixaz - to je to, co by som v tomto stadiu povazoval za dolezite a klucove. aby vsetky veci v skladbe hrali v spravnych pomeroch, aby zneli pekne, aby voci sebe mali dobry zvuk, aby sa mixaz dala prezentovat ako plnohodnotny vysledok

- mastering - v tomto stadiu by som si pojem mastering zjednodusil na "upravu finalnej hlasitosti" - a NIC INE. ak si poviem, ze v tomto stadiu nepotrebujem svoje nahravky v takej hlasitosti, ako su konkurencne porovnavane nahravky, pretoze - a: moja nahravka zatial nepojde do radioveho vysielania, b: moja nahravka sa zatial nebude postuat v ziadnom podniku, klube, diskoteke, c: tuto nahravku budem pustat maximalne doma kamaratom ... tak po zamysleni sa nad tymito bodmi mi vyjde jednuduchy vysledok - mastering vobec nepotrebujem robit

... takze treba sa zamerat vylucne na mixaz, aby vysledna nahravka znela tak dobre, ako sa len da, bezohladu na to, ze je ticho. ak bude ta nahravka aspon trochu slusna, v tomto stadiu nie je nic jednoduchsie, ako preletiet ju prvym master limiter pluginom a vobec sa niecim ako mastering nadalej nezaoberat.

ked si to totiz clovek nedokaze ako procesy oddelit a nedokaze si v zaciatocnickych fazach funkciu masteringu zadefinovat co najjednoduchsie a najpresnejsie, vedie to k zmatenym a popletenym otazkam, clovek ma akurat pocit, ze je to strasne komplikovane a ma z toho len gulas.

Rudys - az sa dostanes do stadia, ze Tvoje mixdowny hraju jak hovado, ze nevies, co by si na nich lepsie umixoval a neuspokoji Ta len prebehnutie jednoduchym master limiter pluginom, potom zacni riesit, co za tvorivy proces taky mastering moze byt, ako vselijako sa da hotovy mixdown este dotvorit, atd... ale v zaciatkoch, kde asi si sa tym fakt zatial nezaoberaj...
rastis

Příspěvekod Rudys » 31 črc 2016 11:51

Biscuite: Neberu to ofenzivě. Beru to jako názor od zkušenějšího člověka než jsem já. Protože pořád mám ještě trochu zmatky ve věcech, které dělám.
Rastis: Je mi jasné, že mixáž je důležitější než master. Spíš se právě zabývám tím mixem, protože tak jak píšeš master je už jenom o dolaďování skladby. Je pravda, že ještě nějaké zmatky mám, ale už né tak velkém díky tomuto topicu :) Je mi jasné, že když člověk udělá skvělý mix, tak ani master nepotřebuje. Všude se to tu na fóru probírá, že bez dobrého mixu nemůže být ani dobrý master.

Ještě mám dotaz. Když udělám skladbu a LUFS bude -10db a budou jí chtít hrát v rádiu. Tak v rádiu bude hrát taky -10db LUFS? Protože co jsem pochopil, tak standard LUFS je -23 db. A v rádiu by teda skladba měla hrát na -23 db LUFS podle nového standardu LUFS. Pochopil jsem to teda aspoň z tohohle videa:
Rudys

Příspěvekod TOM-Thak » 31 črc 2016 13:28

To si nejak opet pletes to LFSU -23db - nebo me opravte, ale to se tyka hlavne reklam a to do televizi EBU R-128. Nevim o tom, ze by to same platilo pro hrani skladeb v radiu?

Jinak spotify a youtube a itunes music uz na tohle pristupuji - normalizuji hlasitost skladbam, aby to hralo pokud mozno stejne nahlas. Je to maly prvni krucek k omezeni loudnesswar, protoze to bude prestavat davat smysl michat veci treba do -3db RMS jako se dela EDMko... zlaty casy -8dB RMS na starsi elektronicky veci....
TOM-Thak

Příspěvekod PELF » 31 črc 2016 13:34

TOM-Thak píše:-3db RMS

To de? :shock:

Jinak -23LUFS je cílová hodnota normalizace hlasitosti pro TV, sdružené v EBU. Pro hudbu např. na CD by to bylo zbytečně potichu, tam se míchá kolem -16LUFS.. ale někdo to žene i k -12LUFS
Zvukař, ruchař, postprodukce.
Studio ATLAS
PELF
Profesionál

Příspěvekod Rudys » 31 črc 2016 14:06

Aha díky za vysvětlení :-)
Rudys

Další

Zpět na Zvuk