Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Ozvuceni bici sady plus vytvoreni nahravky

Ozvuceni bici sady plus vytvoreni nahravky

Příspěvekod Kamil » 27 pro 2016 13:48

Zdravim,
Potreboval bych radu. Co vse koupit, pokud chci ozvucit bici jako na Stage. Mam uz koupenou sadu microphonu od AKG (5 ks). Ve zkusebne mame i Powermix Yamaha2x400W, bedny JBL 500W. Co dalsiho jeste dokoupit, tak aby byly bici opravdu dobre ozvuceny? Nemame s tim nikdo z clenu kapely zadne zkusenosti, takze odborne vyrazy, ktere jsem procital tady ve foru, pro me byl totalni chaos.
Opravdu potrebuju nekoho, kdo mi to vysvetli polopate, jako "buranovi" z malomesta. Dat mi i treba konkretni tipy na znacky, modely atd... Ktere budu potrebovat k tomu ozvuceni.
Samozrejme budeme chtit i neco nahrat. Zrejme potrebujeme pocitac, ten mame :D ale co dalsiho? Cetl jsem o nejakych kompresorech, Gatech, programech... Opet, nejake konkretni tipy? Jak co a kam zapojit?
Hrajeme metal, a jde nam hlavne o bici. Bubenik pouziva dvouslapku.

Diky moc za odpoved Kamil
Kamil

Re: Ozvuceni bici sady plus vytvoreni nahravky

Příspěvekod rastis » 27 pro 2016 14:10

takto sa nikam nedostanes. ak to myslis vazne, potrebujes cele knihy (obrazne) samostudia.

ano - pouzivaju sa kompresory a pouzivaju sa gate. potrebujes si nastudovat, co to je, ako sa to pouziva a ako sa to nastavuje. to takto cez forum nedas. jedine si mozes nechat poradit, kde tie informacie najlepsie najdes alebo ake knihy si mas precitat.

ja ani nerozumiem, co vlastne v prvom stadiu chcete dosiahnut. naco chcete nazvucit bicie ? na aky ucel ? pisal si o nahravani. to je vsetko ? alebo ? ak chcete nahravat do pocitaca, potrebujete zvukovku, ktora ma tolko vstupov, ako pouzijete mikrofonov. konkretny tip jak a co kam zapojit je, ze tie mikrofony sa zapoja do mikrofonnych vstupov tej zvukovky, ktoru potrebujete.
rastis

Příspěvekod MDudas » 27 pro 2016 19:51

Kamil píše:Co dalsiho jeste dokoupit, tak aby byly bici opravdu dobre ozvuceny? Nemame s tim nikdo z clenu kapely zadne zkusenosti, takze odborne vyrazy, ktere jsem procital tady ve foru, pro me byl totalni chaos.
:wink: Kamile, a pocul si uz ze "opravdu dobry zvuk" vyrabaju opravdu skuseni a plateni profici ? Fakt si myslis, ze nakupom HW toto mozes nejakou skratkou oklamat? :wink: Nieee...
Ak chces nieco dokupit - obrat sa na nejako studio a "dokup" si tam zvukara na rychlokurz... A zaplat mu slusne. Mozno sa za 2-3 hodiny dozvies 100x viac, nez vies teraz.
MDudas

Příspěvekod jammix » 27 pro 2016 20:18

Kamil píše:Mam uz koupenou sadu microphonu od AKG (5 ks).
to je 5 dynamickch alebo su v tom overheady?
V podstate sa da dosiahnut slušný zvuk aj s dvomi overhead kond. mikrofonmi plus kick , pripadne ešte snare . Ak by sa snimali tomy tak OH by som orezal spodok 100hz filtrom alebo stiahnuť trochu basy na mixe. Ak by bol k dispozici kompresor dal by som na snare a kick už inym nastavenim zhutniť bas. Tomy ja osobne snimam zospodu kôli menšim prezvukom z činelov. inak je to dost veda okolo nahravani zvučeni bicich . Možeš mať ale šťastie začiatočnika a trafiť dobry zvuk napoprvé .
jammix

Příspěvekod Stan » 27 pro 2016 20:41

jammix píše:V podstate sa da dosiahnut slušný zvuk aj s dvomi overhead kond. mikrofonmi plus kick , pripadne ešte snare.

Jammix to co jsi napsal plati pro Jazz, Blues, Country a podobne ale kamil bude nahravat Metal kde se tahle metoda bude tezko uplatnovat.
Naposledy upravil Stan dne 27 pro 2016 20:43, celkově upraveno 2
Stan

Příspěvekod jammix » 27 pro 2016 21:04

@stan ,viac menej maš pravdu ale jednduchosť snimania niekedy narobi menej škody , ja sa určite priklanam k snimaniu tomov z blizka , len tie prezvuky možu dopadnuť pre vysledny zvuk činelov strašne .

vyhladavač na youtube može ponuknuť množstvo dobrych videotutorialov napr.tieto od audiotechnica mi dali dosť
jammix

Příspěvekod pavlii » 27 pro 2016 23:28

To jsou fakt srandovní témata tohlecto! :-D bez urážky, ale já jsem už hodně za zenitem radění. Kde jsou ty časy, kde si člověk spoustu věcí nastudoval, pak doladil už celkem dobrou představu na odborném fóru (s plným pochopením odborných termínů!!) a následně buď pořídil nebo sehnal profíky..... Tenhle trend jde fakt mimo mně.Kamilovi přeju co nejmenší finanční ztrátu, víc asi nemá smysl. Pardon za mentorování.

P.
pavlii
Moderátor

Příspěvekod matucha » 28 pro 2016 13:59

Nahravani a zivak jsou dve ruzny, uplne ruzny veci. A nahravani zivaku je docela komplikovana vec, kdy se signal z podia rozdeli na dve vetve. Jedna jde do nahravadla/daw a druha do mixaku pro PA (FOH). Pripadne kdyz je vsechno digitalni, tak se to muze rozdelit z toho mixaku.

Oboji vyzaduje trochu jiny pristupy a kdyz se to kombinuje, tak se hleda kompromis. Je to komplexni. Je v tom spousta rozhodnuti, ktery dost zasadne ovlivnej vysledky. A na vsechny ty rozhodnuti je vzdycky velmi malo casu. Stress :).

Kompresory ani gaty na nahravani nepotrebujes. Rozhodne ne gaty. Kompresory jsou uz takova vyssi divci, to uz musis vedet moc dobre co delas a mit dobrej monitoring. Doporucuju na to prvnich par let praxe zapomenout.

Kompresory a gaty nazivo samozrejme potrebujes, at uz v racku nebo dneska spis v digitalni podobe v digitalnim mixaku.

Co se na bicich snima typicky:

kopak vnitrni
kopak vnejsi
(kopak subkick)
snare horni
snare spodni
tomy
(tomy spodni)
hihat
(ride)
Overheady
Room (prakticky jen ve studiu, nazivo ho mas hromadu z preslechu)
(a speciality jako wurst, front of the kit, dva mikraky pred bicima namireny do zeme... vymyslet se toho da hodne a nekdy to funguje pekne jako doplnek)

Kazdej z tech mikraku ma svoji funkci, misto, natoceni a je to komplexni system, kdy jedna vec ovlivnuje druhou. Nehlede na to ze je zasadni se taky umet postarat o bici jako takovy, protoze kdyz z nich neleze spravnej zvuk, tak to nic v nahravacim retezci nezachrani.

Konkretni mikrofony zamerne nepisu, prijde mi, ze bych to tady na foru delal uz asi podesaty. Nekde to tady najdes a pak josu tu temata jako "favourite kick mic" na gearslutz.

Pres tohle vsechno urcite jdi a vyzkousej to. Neco nahrajes, zjistis co nefunguje a co funguje. Zacnes chapat jaky problemy je potreba resit. Zacnes chapat to co pisou lidi na forech (a zacnes odhalovat kdyz pisou blbosti). Je to proces. Metal je blbej zanr na zacatek, protoze je to hodne stylizovana vec. Ale zase ucit se na necem co je tezsi pak znamena, ze jiny veci budou pro tebe potom brnkacka.
matucha

Příspěvekod Amorph » 28 pro 2016 20:57

Co se tyce konkretnich mikrofonu, tak na metal bych volil asi neco jinyho nez akg d112, ktery asi mas v te sade. Casto se na metalovy kopak pouziva audix d6, dobrou zkusenost mam i s mxl a55 (ten je i docela levnej).
Amorph
Moderátor

Příspěvekod marylin » 28 pro 2016 23:14

Nedávno jsem nahrával moji death metalovou kapelu. Poprvé jsem nahrával bicí jinde než v mé poměrně malé místnosti, a sice na podiu v kulturáku, tzn. vysoký strop, velký prostor s mírnými korekcemi pomoci paravanů. Překvapilo mě, jak moc velký rozdíl byl ve výsledných náběrech oproti tomu, na co jsem byl zvyklý... Vždy jsem měl problémy s hihat, která se dá v malé místnosti ukočírovat velmi těžko. Ve velkém prostoru, kdybych hihat nesnímal, tak bych ji pak v mixu asi jen těžko nějak doháněl. Každopádně čím větší prostor, tím z mého pohledu na nahrávání bicích lepší..

Mikrofony, které jsem použil:
Virbl - Heil Sound pr22 - kupodivu si s plechovým virblem velmi dobře sedl, na rozdíl od dřevěného, kde jsem vždy volil buď SM57 anebo raději Audix i5.
Kopák - nahrával se jen signál z triggeru s tím, že ve výsledném mixu byl použit sampl/samply. Jinak se neutneš Audixem D6, což je v metalu "etalon". Docela dost lidí ho používá v metalu s výbornými výsledky i na tomy (což se ale prodraží). Často se vidí kombinace D6, subkicku a Shure beta 91 v těle...
Tomy - snímám vrch i spodek. Vrch SM57 spodek jsem snímal Audixem om2. V mixu pak použiju z horního náběru atack a ze spodku tělo s nahouknutím v délce dle potřeby. Techniku na youtube vysvětluje Kurt Ballou... Jinak na tomy obecně audix d2, beyerdynamics d57c (kondík), ...
Floor Tom - audix D4
Overheady - Line audio CM3, nebo velkomembrány GAPFC1 nebo pár Recording Tools mc520. U mě vyhrály posledně zmiňované, umístění širší AB, lehce nakloněné od virblu směrem k tomům...
Ride - sm57 zespodu...
Roomy - u mě stejné mikráky jako na overheady.

Základ je mít dobře znějící, naladěnou sadu, na které nic nepříjemně nepřeznívá, nevrže... Primární pro mě v metalu je closemic signál. Když nazvučuješ sadu, tak si dej sluchátka a hýbej s mikrofonem u daného bubnu až se ti bude výsledek líbit. Většinou se zaměřuji co nejvíce na atack a taky na přeslechy z jiných bubnů/činelů, které chci eliminovat co nejvíce. Výsledné umístění je většinou kompromis...

Jako úplný základ na nahrávání bicích beru zvukovku s 8mi vstupy. Lepší je však více. Třeba 2x focusrite Scarlet 18i20.

Co se týče nahrávacího programu, tak bych volil Reaper.
Kytarista v Renewal, vznikající domácí VAMI Sound Studio
marylin

Příspěvekod Kamil » 28 pro 2016 23:38

Marylin, diky moc za konkretni tipy ;)
Kamil

Příspěvekod Kamil » 29 pro 2016 13:25

Amorph píše:Co se tyce konkretnich mikrofonu, tak na metal bych volil asi neco jinyho nez akg d112, ktery asi mas v te sade. Casto se na metalovy kopak pouziva audix d6, dobrou zkusenost mam i s mxl a55 (ten je i docela levnej).

Mam sadu AKG 440 plus jeden 550
Kamil

Příspěvekod jammix » 29 pro 2016 23:11

Kamil píše:Mam sadu AKG 440 plus jeden 550

prvykrat vidim 8) vyzeraju ako velkomembrany to by som mal trošku záujem .
no samotne bez overheads to bude zrejme trošku mini malo .
jammix

Zpět na Zvuk