Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Sucasny EDM zvuk (mastering)

Re: Sucasny EDM zvuk (mastering)

Příspěvekod TOM-Thak » 12 zář 2016 07:51

Ja jeste nechapu to, ze to komercni edm zni dobre v radiu i v klubu tzn. tvari se to ze to ma dostatecny headroom a pritom je to treba o 15% hlasitejsi. Jedine, kdy se mi to podari takto zdelat je, kdyz mam slabej kick s basou jenze ty komercni nahravky maj kick a bass nabasovsny jednou tolik pri vyssi hlasitosti... a kdyz zkousim bus compression a delat si misto ve spektru na kazdej nastroj, tak to stejne nejde. Napr. vyjedu stemy dam master savli na 0db a smicham to tak, ze mi to neclipuje bez cehokoli na masteru a savle jsou pomerne vytazeny a stejne to z toho nedostanu. Uz se tim zabyvam delsi dobu a imho je to problem aranze a nalazenim jednotlivejch nastroju a ne mixem.
TOM-Thak

Příspěvekod pavlii » 12 zář 2016 09:40

2Stan: díky, postuduju. Ale co je to za "nulu", přes kterou to leze? Pokud postupně najdu vysvětlení jinde, tak se tím tady se mnou nezdržuj ;-)

P.
pavlii
Moderátor

Příspěvekod Stan » 12 zář 2016 09:56

Leze to pres 0dBFS, tyhle neviditelny spicky se generuji pri DAC prevodu proto ti je normalni "sample peak" metr
neukazuje. Alespon tohle se rika (pise). Nikdy jsem se tim vylozene do hloubky nezabyval vim ze existuji takze jsem si to projel z nekolika zdroju a znam princip, vic toho vedet nepotrebuju takze se do zadne hluboce technicke debaty nechci poustet. Na to jsou tu vetsi kapacity ktery by ti to dovedly vysvetlit vic do hloubky nebo pak uz jen AES knihovna.
Naposledy upravil Stan dne 12 zář 2016 13:12, celkově upraveno 2
Stan

Příspěvekod pavlii » 12 zář 2016 10:52

Jasný, takhle to stačí i mě (ale stejně si o tom počtu) ;-)

Dix, P.
pavlii
Moderátor

Příspěvekod Tommy Dee » 12 zář 2016 18:08

matucha píše:A ne, nepripadam si nijak provinile, protoze kdo kdy videl jedno nebo 10 videi, kde michaj top "hvezdy" tohodle oboru, tak uz vas neprekvapi ProL na 2bussu zabirajici 6dB na spickach okomentovany "...a little bit of limiting". Co zni dobre zni dobre.

:D Okej tak predsa som sa utvrdil v tom, ze mixovat do limiteru bude zrejme podstata toho masivneho natlacenia. Osobne tam pustam malo veci, ak tak napriklad hodim limiter na nejaky drums subchannel a jemne to vyrovnam, v podstate som sa nad tym nikdy ani nezamyslal ale zrejme aj to je dvovod preco je ten track v analyzeri tak rovny.

ISP si kontrolujem, dokaze to aj SSL X-ISM, myslim, ze som ho nasiel free. Nikdy som si to realne velmi neotestoval, ale mala by to byt dobra preventiva aby napr. SoundCloud nerozsekal vysky po konverzii. Kazdopadne ukazka, ktoru som tu dal hraje poväcsine v cervenych a na SC znie pomerne dobre.
Tommy Dee

Příspěvekod Stan » 12 zář 2016 22:15

OT: hmm neber to osobne to je jen muj nazor ne na tuhle skladbu ale vseobecne na soucasny hudebni prumysl a konzumaci hudby. Je holy fakt ze hudebni digitalni era uplne zdegradovala nas kdyz ne sluch tak minimalne pohled na to co je poslouchatelny ci co dobre zni. Dalsi holy fakt je ze se dnes se hudba neposloucha ale objevuje, proto se neprodavaji alba ale vybiraji se skladby, cim vic a cim novejsi tim lip a 99% svetovy populace uplne kasle na to jak to zni(1% jsou lidi zabyvajici se hudbou), takze misto toho aby album znelo dobre na domacim systemu tak je dnes nejdulezitejsi aby skladba znela poslouchatelne na mobilu YT, SC atd.

Do toho se pak pridaji radia ktery to jeste vic zprasej svyma kompresorama jen aby byly hlasitejsi. Nerikam ze je to pravidlem ale nas pohled na vec a vzrustajici mira nasi tolerantnosti ke kvalite kterou nas krmi mi nahani husi kuzi. Na druhou stranu se uz zacina trochu vyjasnovat a napr. YT predelal kodeky tak aby vse alespon znelo stejne hlasite takze honba za znicenym vkusem posluchace se pomalu chyli ke konci a skladba ala "tetris blok" bude znit v podstate hur.

Proti gustu zadny disputat a jak Matucha psal "kdyz to zni dobre zni to dobre". Ale podle meho nazoru se to "dobre" posunulo trochu nekam jinam nez melo. To je byznys a ten na lidi sere, bud to budes delat po nasem nebo pro umeni.
Stan

Příspěvekod Brooklyn / juanita juarez » 13 zář 2016 23:13

Tommy Dee píše:Zdravim,

Prechadzal som dnes SoundCloud a objavil som mnoho trackov, kde ma velmi udivil celkovy zvuk. Sice sa masteringu a mixu venujem uz nejaku dobu, celkom mi nedochadza ako dokazu tak masivne natlacit niektore tracky (RMS cca -3) a pritom tam horko tazko vnimam nejaku znamku clippingu ci distortion. Prave naopak, track ma vsetko, uderny kopak, plnu basu, totalne vyrovnany.

Skusal som takto natlacit niektore svoje veci (aj ked nevravim ze su 100% zmixovane) no aj napriek mnohym znamim technikam, ako poriadne orezat sub, poriadne to nakompresovat atd. mi to proste takto nezahra (aj ked som uz siel do extremu). Kazdopadne vo vsetkych podobnych veciach vnimam, ze ten zvuk je dost rovnaky, preto predpokladam, ze to bude viacmenej len vec mastru.

Je tu niekto, kto s tym ma skusenost a ma pre mna nejake usmernenie alebo tip, ako sa priblizit ku takemuto relativne cistemu no natlacenemu zvuku, vid ukazka? Mozno mi len uchadza nieco pri nastaveni kompresoru ci limiteru, lebo predpokladam, ze odpoved je niekde tam.

Velke dakujem za kazdu radu.

[/soundcloud]

jo, 'edm' nebo obecne elektroniku, co vychazi na beatportu, posledni leta masteruju celkem casto (delal jsem ted treba neco pro label noisie). neni to zas takova veda; samo zaklad je v mixu. docela dulezity je hlidat si jednotlivy pasma zvlast, chronicky na pocit zkresleni a ostrosti pri vyssich SPL trpi vyssi stredy, cca 3 - 5k, pouzivam na tohle pasmo dynamicky EQ nebo multiband, pripadne de-essery, coz je to samy, zalezi na designu. subjektivne mam pocit, ze kdyz tohle pasmo zni kontrolovane, zni i cela skladba vic profi. teoreticky je dyn eq min destruktivni. dnesni sw nastroje uz jsou mocny, casto je trik v kombinaci nekolika limiteru, resp. limtieru a klipovani (at uz hw prevodniku nebo softwarovyho). MS je taky silna zbran. mozna bych pripomnel jeste automatizaci, master neznamena nutne staticky nastaveni procesu v cely skladbe: casto nefunguje nastaveni v dropu pro breakdown, kde najednou zacnou prilis vylejzat low-level signaly jako plochy, a udernost dropu, kterej po breakdownu prijde, trpi...
Produkce, mix, mastering
www.lukasturza.com
Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvekod Brooklyn / juanita juarez » 13 zář 2016 23:21

Tommy Dee píše:
matucha píše:A ne, nepripadam si nijak provinile, protoze kdo kdy videl jedno nebo 10 videi, kde michaj top "hvezdy" tohodle oboru, tak uz vas neprekvapi ProL na 2bussu zabirajici 6dB na spickach okomentovany "...a little bit of limiting". Co zni dobre zni dobre.

:D Okej tak predsa som sa utvrdil v tom, ze mixovat do limiteru bude zrejme podstata toho masivneho natlacenia. Osobne tam pustam malo veci, ak tak napriklad hodim limiter na nejaky drums subchannel a jemne to vyrovnam, v podstate som sa nad tym nikdy ani nezamyslal ale zrejme aj to je dvovod preco je ten track v analyzeri tak rovny.

ISP si kontrolujem, dokaze to aj SSL X-ISM, myslim, ze som ho nasiel free. Nikdy som si to realne velmi neotestoval, ale mala by to byt dobra preventiva aby napr. SoundCloud nerozsekal vysky po konverzii. Kazdopadne ukazka, ktoru som tu dal hraje poväcsine v cervenych a na SC znie pomerne dobre.

pri michani do limiteru bych doporucil udelat si 'pre-2bus', aspon to je moje technika; aby zustal skutecnej 2bus volnej, bez pluginu. casto se dostanes do stavu, kdy '2bus' limiter nejak funguje a tvori groove napriklad basy a bicich, a kdyz do nej zacnes pridavat dalsi prvky, treba plochy, vokaly, vsechno se rozpadne nebo zacne pumpovat vic, nez bys chtel. mas diky tomu potom moznost poslat tyhle signaly mimo tenhle falesnej master bus az do skutecnyho, kde je treba jen limiter, kterej chyta spicky a nedela nic slysitelnyho.

na intersample peaks kasli, to je takovej zastupnej problem, aby lidi na interwebech meli co resit. ;)
Produkce, mix, mastering
www.lukasturza.com
Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvekod Pierre niko » 14 zář 2016 00:08

pri michani do limiteru bych doporucil udelat si 'pre-2bus', aspon to je moje technika; aby zustal skutecnej 2bus volnej, bez pluginu. casto se dostanes do stavu, kdy '2bus' limiter nejak funguje a tvori groove napriklad basy a bicich, a kdyz do nej zacnes pridavat dalsi prvky, treba plochy, vokaly, vsechno se rozpadne nebo zacne pumpovat vic, nez bys chtel. mas diky tomu potom moznost poslat tyhle signaly mimo tenhle falesnej master bus az do skutecnyho, kde je treba jen limiter, kterej chyta spicky a nedela nic slysitelnyho.

:palec+: dík za tip
Pierre niko

Příspěvekod dendy » 14 zář 2016 07:43

brooklyn, matucha: pani vdaka za vase prispvky k teme, clovek spustu veci nauci, hold skusenosti a prax, to clovek neodrbe :) velky respekt !!! :palec+:
dendy

Příspěvekod Fractal » 14 zář 2016 17:05

jenom dodám, že teď to trochu vypadá, jakoby se bez míchání do limiteru a používání multiband kompresoru na 2busu nedalo docílit hlasitého mástru, to ale není pravda, celá produkce a mix je směsicí strašně hodně proměnných, které se jen tak jednoduše nedají sesumírovat, je podle mě lepší vybalancovat mix na 100% a nechat si otevřené zadní vrátka korekce mixu při masteringu, která použít podle toho, až jak se bude zvuk chovat při clipingu/limitaci

moje rada je, pokud něco vkládat, nebo zavěšovat na 2bus při mixu, tak pro barvu, nebo funkční dynamiku (chtěné pumpování), ale ne kvůli výsledné hlasitosti, rms, apod.

s tím jde ruku v ruce taky nezapomínat na gain monitoring / automatické přizpůsobení výstupního zisku, protože je lehké se zlákat premisou hlasitější = lepší

master limiter je nutné zlo, nic co by nahrávce jakkoli pomáhalo
Fractal

Předchozí

Zpět na Zvuk