Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Zapojení/nahrávání bicích

Zapojení/nahrávání bicích

Příspěvekod BlackDog » 18 říj 2015 15:27

Zdravím pány muzikanty a zvukaře,
chystám se dovybavit si studio, především se poohlížim po vybavení na náběr bicích. Rád bych slyšel jakým způsobem to řešíte ve vašich studiich. jde mi o zapojení. Jestli to proháníte přes mix a do zvukovky, nebo pouze přes preampy. Co se osvědčilo za mikrofony apod. Nějakou vizi mám, rád bych si nechal poradit od lidi co to dělají na vyšší úrovni než já.

Předem díky za tipy a rady,

Petr
BlackDog

Re: Zapojení/nahrávání bicích

Příspěvekod Amorph » 18 říj 2015 16:05

Jesli nabiras material na to, abys ho pak v pocitaci michal, tak imho nema smysl pri naberu neco resit na mixu. Jednoduse mic->preamp->prevodnik->zaznam na harddisk. Mikrofony se asi kazdymu osvedcily ruzny, a samozrejme velkou roli hraje, jake penize do toho chces dat a na jake urovni mas zbytek vybaveni a kam miris s tema nahravkama. Ja ti tak maximalne muzu dat nejake nahravky co jsem delal a na jake mikrofony to bylo, ale urcite by spousta jinych mikrofonu fungovala stejne dobre nebo lepe, nehlede na to, ze leckdy ma vetsi vliv nez typ mikrofonu jeho poloha, vzdalenost, natoceni atd. a to nezjistis jinak nez praxi (resp. muzou pomoct ruzna instruktazni videa a podle nich to potom zkouset). Nicmene pokud nabiras bici, ktere maji znit zive, tak je celkem zasadni mit dobre postavene a nabrane room mikrofony. Me se osvedcily 2x akg c414 uzsi AB trochu dal od bicich (cca 3 metry, ale zalezi jak to bude znit v ktere mistnosti). A mam jeste jeden tip na kopakovy mikrofon - za docela male penize se mi hodne libi nabery, ktere dostavam z MXL A55. A jeste jeden tip, ktery se mi osvedcil - mam rad virbl uprostred, takze kdyz nabiram overheady na siroke AB, tak si kabelem nemerim vzdalenost od stredu virblu k OH mikrofonum, aby byla stejna a nepadalo to na stranu.

jinak napriklad posledni nahravka https://ikirupunk.bandcamp.com/releases
kopak: MXL A55
virbl shora: Bayerdynamic opus 87
virbl zespoda: Shure sm57
tom: Sennheiser e604
floortom: Sennheiser e604
hihat: Sennheiser e835
Overheady: siroke AB 2x Shure sm81
Room: uzke AB 2x Akg C414

Tady bylo osazeni podobne http://bandzone.cz/woodenships
Amorph
Moderátor

Příspěvekod BlackDog » 18 říj 2015 18:40

Sup díky za první tip. Jinak já to mířím na takový amaterský/poloprofi studio. v podstatě potřebuji hlavně doplnit preampy pro bicí, mikrofony na bicí (mám vyhlídnutý Beyery TG D57c na škopky,Shure 91 a 51 na kopak,Audix D6 nebo Heil jako alternativu) zajímají mě různé varianty na Snare, krom 57, a OH. a hlavně teda ty preampy, rozpočet zatím zhruba 100, plus mínus.zbytek budu tak nějak doplňovat postupně.
BlackDog

Příspěvekod Amorph » 18 říj 2015 19:26

Predpokladam, ze na kopak jsi myslel spis shure beta 52 misto shure 51? Pokud jo, tak tu betu 52 moc nedoporucuju, par let jsem ji pouzival a v mixu dalo hroznou praci z toho vytahnout neco dobryho. Vymenil jsem ho za to MXL a s tim je zivot mnohem snazsi. Ten audix d6 je celkem pouzivanej v metalu, ale na nic jinyho to imho moc pouzitelny neni, protoze to ma opravdu vyraznou prednastavenou frekvencni krivku. Jinak na skopky nejsou vubec spatny sm57, pokud bys do toho nechtel rvat moc penez. Ale ty bayery budou asi taky v pohode. Za trochu vic penez bych pripadne zkusil sehnat z druhy ruky sennheisery md421. Ty se ostatne pouzivaj i na virbl. Co se tyce preampu/prevodniku, tak asi zalezi, co mas za zarizeni ted a kolik kanalu tedy planujes vcelku nabirat. Ja se ted chystam na upgrade poridit 8ch preamp/prevodnik Audient ASP 800. Zkusenost s tim zatim nemam, ale vypada to na dobry pomer cena/vykon. Na OH se da pouzit lecos. Malomembrany, velkomembrany, temny, svetly, mozna zkus pohledat nejaky videa na youtube, co s tim kdo nahral aspon pro hrubou predstavu.
Amorph
Moderátor

Příspěvekod BlackDog » 18 říj 2015 20:13

jo sorry samosebou betu 52. no co sem používal živý zvučení, tak sem převážně dělal s betou 52, s tím audixem a s D112. ta mě vůbec neoslovila, na tupy kopáky, rock, sem používal hodně ten audix, tam kde sem chtěl nechat přirozenou barvu kopáku sem dával 52. myslim, že tu boris carloff psal, že používá i Heil na kopák, ten bych docela rád vyzkoušel.
Jinak teď mám MOTU mk travellera, s tím, že uvažuju o nějakým upgradu, buď na UAD nebo RME. počítám, že na bicí max 16 kanálů.
Musim se trochu podívat po těch preampech, ten audient nevypadá zle.
BlackDog

Příspěvekod Amorph » 18 říj 2015 20:47

Jo D112 taky moc nemusim, je na muj vkus moc vysoko posazena a ma takovou plastovou tecku. Ta beta 52 byla zase naopak tezistem moc nizko a pak mela kolem 100hz docela diru, takze se z toho tezko delalo pevny prurazny telo, vetsinou to bylo takovy trochu rozmazany duneni. A tecka s kopcem kolem 3K mi zase prisla taky nizko. Sice se mi celkem libil takovej jakoby drevenej charakter toho zvuku (a ano, pokud by clovek chtel nejakej mekci prirozenej zvuk, tak to muze fungovat ), ale spatne se mi z toho dostavaly nejaky pevny prurazny kontury. Ono na zivo to bude fungovat vsechno asi trochu jinak nez v mixu bych rek. No a pokud bys mel k tomu i ten audix d6 nebo betu 91, tak to samozrejme dohromady muze jit nakombinovat uplne v pohode:)
Amorph
Moderátor

Příspěvekod mistergo » 19 říj 2015 00:27

Nevím, jestli jsem na vyšší úrovni, ale pár postřehů z praxe, za které dám ruku do ohně:

- než člověk koupí nádobíčko, je potřeba se naučit ladit bubny, nebo zajistit člověka, který to umí a může s tím při nahrávání pomoct, protože na amatér/poloprofi úrovni to umí alespoň trochu max. jeden bubeník ze sta (a to jsem velký optimista). Bez toho je úplně jedno, co máš za vybavení, protože po pár pokusech udělat dobrej zvuk bicích skončíš na triggerech, nebo ve vězení za vraždu bubeníka. Sám jsem si po pár ranných pokusech pořídil (jako nebubeník!) vlastní sadu a začal se učit ladit.

- jak už zaznělo výše, klíčové je umístění mikrofonů, to je veliká alchymie a dal by se o tom napsat elaborát.

- z vybavení bych poradil vyzkoušet levnou dynamiku AKG P4 - moje tajná zbraň, je podobný jako sm57, ale má víc výšek a lépe bere basy, dobrý na virbl i tomy. Já ho dávám dovnitř basového bubnu, snese velký akustický tlak a skvěle přenese tečku. A je mimochodem skvělý i na kytary.

- pořídit si sadu utěrek z různě tenkých látek - tím se dá zachránit hrozně moc, souvisí to s laděním. Nejlepší je skvěle znějící souprava bez tlumení, ale naladit dokonale soupravu, pokud nemáš vyložené štastný den je práce na dlouhé hodiny. Velmi tenká látka zachová plus mínus dynamiku bubnu, ale vyřeší rezonance a dozvuk, obvykle lépe než pásky nebo tlumící moon gel apod.

- preamp a převodníky, pokud jsou alespoň slušné poloprofi kvality nemá cenu řešit, dokud není pořešené předešlé.
mistergo

Příspěvekod vasek » 19 říj 2015 09:37

Amorph píše:Jo D112 taky moc nemusim, je na muj vkus moc vysoko posazena a ma takovou plastovou tecku. Ta beta 52 byla zase naopak tezistem moc nizko a pak mela kolem 100hz docela diru, takze se z toho tezko delalo pevny prurazny telo, vetsinou to bylo takovy trochu rozmazany duneni.

Mám naprosto identickou zkušenost. Každopádně z těchto dvou bych pořád bral raději to AKG.
Jinak celý bicí kupovat je hodně náročný, ale kdybych já měl studio, tak si určitě koupím kvalitní virbl. Zvuk malýho bubnu dělá zvuk celé nahrávky, takže tam se ta investice vyplatí. Přijde mi, že amatéři bubeníci řeší hlavně činely a bubny jdou trochu bokem.
vasek

Příspěvekod BlackDog » 19 říj 2015 22:11

No bicí neřešim teď, řešim pouze mikrofony. Naštěstí mám kolem sebe pár výborných bubeníků( tím nemyslím pepu z vedlejší vesnice, ale opravdu bubeníky na profi urovni;)a bicí sem hrál a zvukově je řešim dost, protože jak tu kolega píše, bicí( nejen virbl) dělaj zvuk nahrávky, včetně vhodných činelů. Bicí jako nástroj a lazení bych tu neřešil, spíš mě zajímají různé postřehy na studiové řešení náběru bicích. Co funguje na live nemusí fungovat ve studiu, proto bych rád pročetl pár různých postřehů a tipů co se komu osvědčilo ;)
BlackDog

Příspěvekod BlackDog » 19 říj 2015 22:13

Píšu jak prvňák, omluvte mě, za poslední čtyři roky jsem se k psaní moc často nedostal, tak je to kostrbaté
BlackDog

Příspěvekod jammix » 19 říj 2015 23:01

čitam že tu zatial nebolo na kick spomenute repro z yamaha ns10 , mne celkom funguje aj obyčajny 6" monacor
BlackDog píše:Jestli to proháníte přes mix

tomu by som sa nebranil predom zmiešať do sterea nejake zbytočne mikrofony trebars pri snimani aj spodnej blany.

ja sa ale pridavam k tej potrebe vedieť ladiť bicie tá osveta okolo toho doteraz chybala ale , ale od istej doby existuje celkom slušny manual k tune bot .. ako na to .(edt. ladit do hudobných tónov!)
http://tune-bot.com/tunebottuningguide.pdf
pre niektorych to možno bude zložite tak sa da využit aj ich online calculator http://tune-bot.com/calculator.html
Naposledy upravil jammix dne 20 říj 2015 02:27, celkově upraveno 2
jammix

Příspěvekod xdudy » 20 říj 2015 01:37

ohledně ladění bicích se tu něco málo řešilo:
http://www.audiozone.cz/zvuk/bible-ladeni-bicich-nastroj-t10791.html

odkaz z toho vlákna je mrtvej, takže tady:
http://pavel.smolan.sweb.cz/lad%C4%9Bn%C3%AD%20bic%C3%ADch/Bible%20lad%C4%9Bn%C3%AD%20bic%C3%ADch%20n%C3%A1stroj%C5%AF.pdf

Jsem přesvědčenej, že dobře seštelovaný bicí jsou základ.
xdudy

Příspěvekod xdudy » 20 říj 2015 01:53

a neni od věci si dát bacha na sfázování

něco se řešilo tady
http://hudebniforum.cz/studio-a-recordi ... 39594.html
xdudy

Příspěvekod xdudy » 20 říj 2015 02:06

BlackDog píše:... Bicí jako nástroj a lazení bych tu neřešil..

ouha - tak to sry, sem si uvědomil pozdě, tak už to tu necham
xdudy

Příspěvekod jammix » 20 říj 2015 16:30

tolko videi a navodov som čital ked som hladal niečo o ladení do tónov, že som už alergický ked natrafim na siahodlhý navod typu "ladiacim klučom točime do prava alebo dolava ". :roll: ked som našiel ten manual od tune bot otvaral som šampus ! .. a prednedavnom druhy ked konečne prišli s lacnejšou ladičkou tune bot gig.

čo sa tyka mikrofonov .. vačšina toho čo sa s nimi snima je v rozsahu 20hz- 500 Hz samozrejme škala je širšia pre potrebu farby zvuku .. ale každy bubon je naladeny len na jednu frekvenciu , ktorá má najvačší "peak" a potom su tam ešte dva tri male kopce okolo. A toto snima ten mikrofon celu dobu (jeden).
oproti povedzme mikrofonu pre gitary , kde sa bije množstvo frekvenci v jeden moment je to na bubny minimalna zaťaž pre mikrofon.
Osobne si myslim že nema až taky vyznam v poloprofi ist do nejakej drahej sady . na čo mi je trebars mikrofon ktory dobre snima kopak na 100 Hz ked ho budem mať naladeny na batter 70 a reso120 :D
jammix

Další

Zpět na Zvuk