IMac alebo Mac mini?

Vše o hudbě na počítačích ve znaku jablka
Odpovědět
JurgenFaust

IMac alebo Mac mini?

Příspěvek od JurgenFaust » 31 pro 2012 16:23

Nazdar, mám zbytočných 1500€:D a chcel by som vedieť čo by ste si na mojom mieste vybrali vy, tu sú možnosti (obidve vychádzajú cenovo rovnako +- nejaké drobné):
iMac 21.5" Quad Core i5 2.7GHz, 8GB ram, 1TB disk 5400 rpm, redukcia Thunderbolt->FireWire (potrebujem)
Mac Mini 2.3GHz QuadCore i7, 8GB ram, 256 SSD, nejaky monitor 21.5"
Ja to vidim takto, trochu sa obávam toho hdd v iMacu, 5400 rpm bude podľa mňa neskutočná brzda pri práci s audiom, ale ten dizajn, keď si predstavím že ho mám doma tak omdlievam, oproti mini macu (krabica na boty) je to neporovnatelné, ale tak výzor by nemal hrať až takú dôležitú úlohu... A na druhej strane ten ssd 256 v mini macu časom určite stačiť nebude, takže bude treba nejaky ext. usb hdd čo tiež niečo stojí... Mimochodom, ktorý z tých dvoch procesorov má lepší výkon?

dendy
Vybavení

Re: IMac alebo Mac mini?

Příspěvek od dendy » 31 pro 2012 16:41

co sa tyka mna radsej mac mini... na externim neapple monitore mozes usetrti peknych par stoviek - za to si k mac mini mozes dokupit externy disk a este stale ti ostane daco ;-)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 31 pro 2012 16:58

za seba zase musim povedat ze iMac je paradne riesenie .. sam ho mam v praci a milujem ho .. bude to aj lepsie kvoli vetraniu .. 5400 rpm na audio je uplne v pohode .. toho by som sa vobec nebal .. a ten disk v imacu sa da vzdy vymenit (i ked to neni uplne jednoduche) .. na video je SSD nevyhnutnost .. na audio HDD uplne postacuje ..

akurat ten quadcore i7 ma asi vyssi vykon .. ta i5 v imacu bude asi len 2 core + hyperthreading ..

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 31 pro 2012 17:04

dendy píše:co sa tyka mna radsej mac mini... na externim neapple monitore mozes usetrti peknych par stoviek - za to si k mac mini mozes dokupit externy disk a este stale ti ostane daco ;-)
+1
Rychlejsi procesor, SSD, externi disk si muzes v pripade potreby koupit za par korun.

soimmo_two

Příspěvek od soimmo_two » 31 pro 2012 17:28

Ty obavy s tím 5400 ot. diskem jsou podle mě docela trefné. Měl jsem ho nějakou dobu v MBP a dost často Logic při více stopách audia (krátké i dlouhé vzorky) zahlásil, že nestíhá disk. Dokonce jsem tam měl i dva různé 5400ot. disky a u obou to byl problém. SSD je pak úplně jiný level. Teď tu mám MacMini2012 s 256GB SSD a 1TB externím diskem a jsem naprosto spokojen. Pokud bych ale měl nějaké kačky navíc, tak bych šel do iMacu s vyměněným diskem za SSD, případně nový iMac s hybridním diskem. Apple má úžasné monitory. Velice hezky podávají barvy a kontrast a jsou hodně šetrné k očím (dobře se na ně dívá). Ale pokud by varianty byly jen takové jak píšeš, tak bych volil miniho s SSD diskem. Jen můj názor a zkušenost s Apple HW, nic víc.
Jirka Štolfa

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 31 pro 2012 17:41

v MBP mas 2.5" disk 5400 rpm .. v iMacu je 3.5" disk 5400 rpm .. rozdiel vo vykone bude minimalne dvojnasobny ..

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 31 pro 2012 18:22

Ked mam 1500 ewri vo vacku tak taketo veci riesit je podla mojho skromneho nazoru strata casu... basim 1500 ewri ako akontaciu, kupim iMac 27" s hybridom za 2000 ewri a zostatok po 10 splatkach nezabije az kazdeho, teda aspon toho nie kto ma konicka ktory je trocha na penazenku zravejsi... :-]

JurgenFaust

Příspěvek od JurgenFaust » 31 pro 2012 18:39

tomy45: ked to bereš takto rovno si mohol povedať "šak kúp mac pro za 3000 a máš pokoj", ja viem že by som mal ale mne nejde o to mať najvýkonnejší stroj na svete, chcem za rozumné penieze kúpiť čo najlepšie riešenie, na ktorom sa mi bude doma pohodlne a bezproblémovo robiť... okrem toho nepoznáš moje domáce podmienky čiže 27" určite nekúpim pretože by som ho aj tak nemal kam dať... tých 1500€ je horný strop, ale keď miniem menej budem len rád... napr. na Pytkinovu radu o tom 3,5" hdd začínam uvažovať že mi v tom mini macu bude stačiť ten 1TB 5400 rpm hdd a nebudem špekulovať ani s SSD, týmpádom by cena ešte klesla o 300€... Teda za predpokladu že v minimacu je 3.5" hdd a nie 2.5", nevie niekto ako to je?

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 31 pro 2012 18:48

:-] tak potom mas zas dilemu, no.

Mini ma 2.5" HDD
iMac ma 3.5" HDD

Lenze prave tych 500€ (ten rozdiel) budes mat ako osinu v zadnici... :-] ber to tak, ci chces ci nie, furt plati: za malo penazi malo muziky. Urcite tu bude teraz x topikov ako to nie je pravda, ale faktom ostava co je pre teba tych 500€ znesitelny kompromis. A potom tie argumenty sa rovnaju kompromisu... Moj nazor, nic viac. ;-]

soimmo_two

Příspěvek od soimmo_two » 31 pro 2012 20:30

Pytkin píše:v MBP mas 2.5" disk 5400 rpm .. v iMacu je 3.5" disk 5400 rpm .. rozdiel vo vykone bude minimalne dvojnasobny ..
můžeš to tvrzení nějak podložit nějakým testem ? nebo je to zase nějaká haluz baj voko ? Rozdíl by tam asi bude, ale dvojnásobek je vcelku odvážné tvrzení.

JurgenFaust: SSD je SSD, to se nedá moc s ničím porovnávat. Já bych volil v tvém případě MacMini s SSD. Navrch tam máš i výkon CPU a firewire bez redukcí. Podle mě daleko lepší poměr cena/výkon než iMac.

tomy45: ty děláš v bance ?
Jirka Štolfa

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 31 pro 2012 20:32

Jurgen : v prvom rade potrebujes vykonny procesor.. Teda zavisi co budes na tom macku robit.. Ale vykonne cpu treba asi na kazdu cinnost, okrem citania knih.. Takze si checki ten i5, kolko ma jadier... A rozhodni sa podla toho..

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 31 pro 2012 20:36

Soimmo : nemam dovod hladat nejake testy... Ak chces, tak si ich najdi...

Pre mna osobne je pri zvuku podstatny skorej vacsi disk pomalsi, ako rychly maly disk .. Pri muzike treba velke kniznice samplov, vela audio stop, atd... SSD disk je absolutna zbytocnost.. SSD disk treba na video strih, kde treba rychle data a hdd rychlosti su nedostatocne..

soimmo_two

Příspěvek od soimmo_two » 31 pro 2012 20:49

Ok, myslel jsem si tohle co říkáš a konal jsem podle toho. Po nějaké době jsem zjistil, že je to hloupost. Ideální je mít jeden malý rychlý disk na system a na fajly aktuálních projektů a jeden velký pomalý disk na knihovny a staré zálohované projekty. Ten rozdíl v rychlosti práce je teď obrovský. A hlavně můžu dosytosti bouncovat/freezovat x miliónů stop aniž bych narážel na výkon disku. Takže dost to závisí na povaze a stylu práce.

Jurgen: Co s tím máš v plánu dělat a jaký soft chceš používat ?
Jirka Štolfa

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 31 pro 2012 21:06

Jurgen: este je tu varinta mac mini server, kde mas dva disky 500g, 7200rpm.. Jeden pripadne mozes vymenit za ssd, i ked podla mna je to zbytocne... Pripadne mozes pouzit rychly thunderbolt disk.. Atd ..

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 31 pro 2012 21:30

ide o to ze kazdy z nas ma ine priority takze by uprednostnil nico ine... kazdy z nas inak hodnoti co je to vyhodny pomer cena/vykon

jurge. spis si na hromadu vsektky plusy a minusy macbooka, imac, macmini - a kde prevazi u teba najviac plusov do toho chod ;-) zle rozhodnutie nespravis ani z jednym, apple robi kvalitny hw, je to len o TVOJICH prioritach.. ked si ich poriadne vyjasnis, ani uz nebudes potrebovat pytat sa, odpovies si sam co kupit... napriklas:

- rychlost cpu
- rychlost/typ disku
- velkost disku
- velkost / typ displeja (napriklad ci chces matny/leskly)
- pocet/typy portov
... atd

Odpovědět