Novy MacBook PRO .. Krasa a alegancia

Vše o hudbě na počítačích ve znaku jablka
Odpovědět
Ivo
Moderátor

Re: Novy MacBook PRO .. Krasa a alegancia

Příspěvek od Ivo »

Vážně si pohrávám s myšlenkou jít už konečně do nového MBP. Uvažuju - Retina 512 SSD ? Nebo stačí ne - retina 750 GB HDD ? Máte někdo s těmi novými stroji nějakou osobní zkušenost ? Udajně ne všechny aplikace fungují dobře na retina displaji ... SSD je lákavé, ale hodně drahé ... nebo pořídit ne-retina a vyměnit HDD za SSD ? Uvažuju a k ničemu jsem zatím nedošel. Jenom k tomu že ten muj starý MBP už opravdu nestíhá ... a je třeba ho nahradit novým co nejdříve, už je to občas neunosné ...
Naposledy upravil(a) Ivo dne 17 zář 2012 20:38, celkem upraveno 1 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

za seba by som urcite radil SSD .. ja som mal 500G hybrid a vymenil som ho za 256G SSD .. a polka je aj tak prazdna ..

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

Ale SSD je k mání jenom s Retina modelem ... Samozřejmě si říkám když už tak pořádně (retina) .. ale je ten rozdíl mezi retina a neretina opravdu tak oslnivý ? Nebo má retina i nějaké nevýhody ?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

no do normalneho MBP si SSD das aj sam .. Dival som sa v predajni na ten retina displej a je to fakt super .. Dalsia vyhoda je velkost .. a pripada mi super , to nasavanie z bokov ..

tony9

Příspěvek od tony9 »

Pytkin píše:za seba by som urcite radil SSD .. ja som mal 500G hybrid a vymenil som ho za 256G SSD .. a polka je aj tak prazdna ..
No a když chcu ten noťas používat na nahrávání hudby , tak budou mít ty ssd disky malou kapacitu, protože ty s velkou kapacitou jsou ještě pořád dost drahé, nebo se pletu?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

U toho Retina modelu mu trochu vadí že tam není ethernet, firewire atd a že se nedá ani případně měnit disk a baterka ...

Varianta ne-retina modelu s možností např. vyměnit DVD mechaniku za SSD disk mi nepřipadá špatná ..

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

tony9 píše:
Pytkin píše:za seba by som urcite radil SSD .. ja som mal 500G hybrid a vymenil som ho za 256G SSD .. a polka je aj tak prazdna ..
No a když chcu ten noťas používat na nahrávání hudby , tak budou mít ty ssd disky malou kapacitu, protože ty s velkou kapacitou jsou ještě pořád dost drahé, nebo se pletu?
Kolega si vymenil v MBP tiez disk za 512GB SSD a striha na tom video .. Velmi si pochvaluje (co sa ani nedivim, ked je ten disk zrazu asi tak 10x rychlejsi) .. ten disk stal nejaky 300 EUR .. ja myslim ze na muziku by mohol stacit .. Ale osobne si myslim ze na muziku v pohode postauje USB disk , cize vnutri na system mensi SSD disk a vela dat na externy disk .. Pripadne samozrejeme tu mame thunderbolt .. Co je na disky idealne ..

soimmo_two

Příspěvek od soimmo_two »

Ivo píše:Vážně si pohrávám s myšlenkou jít už konečně do nového MBP. Uvažuju - Retina 512 SSD ? Nebo stačí ne - retina 750 GB HDD ? Máte někdo s těmi novými stroji nějakou osobní zkušenost ? Udajně ne všechny aplikace fungují dobře na retina displaji ... SSD je lákavé, ale hodně drahé ... nebo pořídit ne-retina a vyměnit HDD za SSD ? Uvažuju a k ničemu jsem zatím nedošel. Jenom k tomu že ten muj starý MBP už opravdu nestíhá ... a je třeba ho nahradit novým co nejdříve, už je to občas neunosné ...
Já používám Macbook Pro 2009 a nedávno jsem na něm vyměnil klasický HD (5400ot.) za SSD (Crucial M4 256GB ). K tomu mám připojený přes USB klasický 1TB disk a na tom mám všechny staré projekty a tak. Dokonce na něm mám i knihovny EWQL a ty z externího disku šlapou ještě líp než když jsem je měl na stejném HD jako system. Dál tam mám další knihovny které nepoužívám tak často, fotky a všechny "archivní data". A nakonec tam ještě přes TimeMaschine zálohuju celý systemový disk.

Na aktuální projekty pak 256GB stačí až moc. Záleží ovšem na tom kolik projektů člověk řeší naráz. Dovedu si představit někoho kdo míchá x stopé kapely a má jich v aktuálním řešení několik, do toho dělá třeba nějakou drobnou postprodukci k videu (dalšíMBnavíc) a pak ještě vlastní projekty. Možná by nevystačil. Spíš je to ale otázka toho, jak si to člověk naplánuje a přesunutí starých projektů na zálohovací disk je otázka hodinky, dvou.

No a k původní otázce Iva. Nevyznám se v tom co je v nabídce modelů Maců teď a ani jsem neviděl retinu na vlastní oči, ale pokud není problém ve financích a navíc pokud se tím člověk živí, tak bych jednoznačně bez přemýšlení zvolil SSD. Neřekl bych sice že je 10x rychlejší (záleží samozřejmě co a na jaké sběrnici tam bylo předtím), ale výrazná úspora času a hlavně nervů (když hoří termíny) to určitě je.
Naposledy upravil(a) soimmo_two dne 18 zář 2012 13:13, celkem upraveno 1 x.
Jirka Štolfa

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

no tak 5400 rpm disk v notebooku dava tak 30-40MB/s .. SSD disk tava 500MB/s .. ja myslim ze 10x to bude ..

soimmo_two

Pytkin píše:no tak 5400 rpm disk v notebooku dava tak 30-40MB/s .. SSD disk tava 500MB/s .. ja myslim ze 10x to bude ..
No pokud uvedeš pro klasický HD ty nejnižší možné hodnoty a pro SSD ty nejvyšší možné, tak jo. V praxi je to trochu jinak. SATA 2 má propustnost max 300MB/s ! A dobrý 5400 disk se dostane i nad 40 MB/s.

Ale neber si to Pytkine prosím nijak osobně, já jsem moc rád, že jsem disk vyměnil a to zrychlení je fakt obrovské.
Jirka Štolfa

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

soimmo : no ved ale rok stare MBP maju SATA3 vsetky .. cize priepustnost 600MB/s .. a 500MB/s da kazdy rozumny SSD dnes .. snad si tam ivo neda daku kujebu ...

http://www.ocztechnology.com/ocz-vertex ... ifications

Furt je to 10x viac ako 40MB/s ..

soimmo_two

Ok, uznávám to.
Jirka Štolfa

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

inak ked si pozrieme ceny , tak moc velke rozdiely v jednotlivych modeloch nie su http://www.alza.sk/search.htm?exps=ssd+256gb

dendy

Příspěvek od dendy »

bo boha kde su tie ceny .. este nedavno som 512 MB crucial M4 kupoval za 600 EUR :-)

Odpovědět