Kurz pro filmovou a televizní tvorbu - zvuk

Harmonické postupy, rytmické grify,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
TOM-Thak
Příspěvky: 3854
Registrován: 19 čer 2004 22:38

Kurz pro filmovou a televizní tvorbu - zvuk

Příspěvek od TOM-Thak »

Ahoj,
nějak jsem pátral po tom, co je v našich končinách k dispozici v oblasti kurzů pro filmovou a televizní tvorbu,
pokud právě nemáte čas jezdit do Písku nebo se nechcete nechat živit někým a nezkoušíte FAMU :D

Narazil jsem na tohle: http://www.divadlofilm.cz/kurz-zvukova-tvorba.html

Vypadá to cenově dostupně a časově smysluplně pro pracujícího člověka.

Možná by to pro někoho tady mohlo být taky zajímavé.

Nějaká vaše zkušenost s tímto nebo alternativa v rámci ČR?

Uživatelský avatar
Pierre niko
Příspěvky: 719
Registrován: 28 pro 2004 11:04

Re: Kurz pro filmovou a televizní tvorbu - zvuk

Příspěvek od Pierre niko »

Pro mě je tohle téma taky zajímavé. Má-li někdo zkušenost s tímto kursem, nebo zná lektory (etc., etc.), uvítám, asi jako Tom, jakékoli reference. Pořípadě nezveřejněné altrnativy takovýchto kursů, tedy přes známé, bych taky uvítal (klidně do PM). Dík

Uživatelský avatar
tony9
Příspěvky: 2135
Registrován: 04 zář 2003 23:51

Re: Kurz pro filmovou a televizní tvorbu - zvuk

Příspěvek od tony9 »

Vypadá to dobře!

Liquid Sound
Profesionál
Příspěvky: 1080
Registrován: 17 čer 2002 17:39

Re: Kurz pro filmovou a televizní tvorbu - zvuk

Příspěvek od Liquid Sound »

Imho tyhle komerční kurzy nejsou motivovaný tim, že by skutečně někoho chtěly něco naučit. Jsou spíš místem k přístupu k dotacím a/nebo k grantům plus trochy peněz z kurzovnýho. Nerad bych křivdil, ale berte to jako mou zkušenost. Jediný plus co mi přijde je, že tam můžete potkat obdobně zaměřený lidi, se kterejma si máte co číct i mimo ty kurzy.

Nerad bych aby to působilo nějak nabubřele, ale naběhli si sami… Proklikal jsem ze zvědavosti IMDB linky co tam ty jednotliví lektoři maj. Pan Martínek jich má 15 z čehož 10 před rokem 1990, pan Ženíšek 7 a pan Švorc 5. Koho a co si z toho vybrat… Proč by měli předávat někomu něco cennýho (co by mimojiné ad absurdum mohlo ohrožovat i je samotné), když si ani neudržujou a neprezentujou svoje credits tj. jedno z hlavních prezentačních témat.
Freelance film scoring engineer, producer, senior sound engineer & editor, Wwise apprentice
vitekkral.com | IMDb | ALLMUSIC

Uživatelský avatar
TOM-Thak
Příspěvky: 3854
Registrován: 19 čer 2004 22:38

Re: Kurz pro filmovou a televizní tvorbu - zvuk

Příspěvek od TOM-Thak »

Jasny, tak mozna mas pravdu. Cilem neceho takoveho nebo i smerem, kterym se vzdelavat je neco jako informace o tom, jak se tyhle veci delaj. chapu, ze je tu velka skupina lidi z konzervatori a nasledne Famu Jamu Pisek apod., kteri mezi sebe nikoho nepustej, ale pak tu je dost lidi, co nic takovyho nemaj a presto paradoxne delaj na lepsich projektech. Me osobne tyhle kurzy, at uz deccart nebo i ruzny jiny osobni setkani davaji spis to, ze vidim jiny pohled na vec a udavaji nejaky smer. Smer, ktery nechytnes treba hned sam, ale potrebujes otrevrit oci. Jasny bylo by supr, kdyby tu clovek mel moznosti jako v UK nebo jinde... kde je hodne skolicich center nebo skol a mas tam treba vecerni kurzy na rok a pul, kdy to fakt jedes poradne. Ted jsem videl nejaky z casti z dotaci zrovna ve spolupraci s BBC. Ale o tehle vecech si tady muzem nechat jenom zdat.

Liquid Sound
Profesionál
Příspěvky: 1080
Registrován: 17 čer 2002 17:39

Re: Kurz pro filmovou a televizní tvorbu - zvuk

Příspěvek od Liquid Sound »

Ale tak třebas to jenom vidim moc černě. 8) Pravdou ale je, že i ty nejlepší školy práci nezajistěj. Lidí co nemaj i s SAE, ať už si o tý škole myslí kdo chce co chce, do čeho píchnout znám osobně několik. Natožpak takový a obdobný kurzy. Přijde mi smysluplnější Googlit, Youtubit anebo se prostě sejít s dvěma třema lidma se zájmem o podobnou problematiku u někoho z nich nebo v někde kavárně, hospodě atd. Z nějakýho důvodu mi prostě kurzy přijdou plýtvání časem, penězma i energií a spíš chápu jejich pořadatele, než jejich účastníky.
Freelance film scoring engineer, producer, senior sound engineer & editor, Wwise apprentice
vitekkral.com | IMDb | ALLMUSIC

Uživatelský avatar
TOM-Thak
Příspěvky: 3854
Registrován: 19 čer 2004 22:38

Re: Kurz pro filmovou a televizní tvorbu - zvuk

Příspěvek od TOM-Thak »

Ja paradoxne nejakou praci mam, ale chci ji delat jeste lip, nebo lepe receneo dostat ze sebe to nejvic, co pujde. Jelikoz je to i komicek, tak se clovek chce rozvijet sam. Je to prece hezkej pocit, kdyz si spokojenej s tim co delas ty i klient :c)

Uživatelský avatar
macceba
Příspěvky: 252
Registrován: 26 led 2006 11:18

Re: Kurz pro filmovou a televizní tvorbu - zvuk

Příspěvek od macceba »

Liquid Sound píše: Nerad bych aby to působilo nějak nabubřele, ale naběhli si sami… Proklikal jsem ze zvědavosti IMDB linky co tam ty jednotliví lektoři maj. Pan Martínek jich má 15 z čehož 10 před rokem 1990, pan Ženíšek 7 a pan Švorc 5. Koho a co si z toho vybrat… Proč by měli předávat někomu něco cennýho (co by mimojiné ad absurdum mohlo ohrožovat i je samotné), když si ani neudržujou a neprezentujou svoje credits tj. jedno z hlavních prezentačních témat.
Jestli můžu jen pár slov. Kdo se pohybuje v tomhle byznysu asi tuší, že dostat se u nás k práci na vlastním filmu, když 90% produkce českých "bijáků" zajištují TOP studia jako Soundsquare, Bystrouska, atd. je hodně hodně obtížný. A rozhodně to vůči těm studiím nemyslím nijak zle. Martin Ženíšek je určitě jeden z dobrých zvukařů "na volné noze" a jsou schopni "udělat" film do kina....... a co jsem měl možnost spolupráce, určitě jeden z nejspolehlivějších vůbec. :)

samozřejmě, o účelu toho kursu vůbec nic netuším, ani co má nebo nemá nabídnout :?:
My2cents

Liquid Sound
Profesionál
Příspěvky: 1080
Registrován: 17 čer 2002 17:39

Re: Kurz pro filmovou a televizní tvorbu - zvuk

Příspěvek od Liquid Sound »

Já jejich schopnosti nijak nezpochybňuju a preventivně se omlouvám, jestli to tak na někoho zapůsobilo. Ostatně já ty lidi ani neznám. Jak jsem ale psal, trochu si naběhli sami. Dávat někam link na portfolio který je vlastně prázdný, vnímám jednoduše jako fail.
Freelance film scoring engineer, producer, senior sound engineer & editor, Wwise apprentice
vitekkral.com | IMDb | ALLMUSIC

Uživatelský avatar
macceba
Příspěvky: 252
Registrován: 26 led 2006 11:18

Re: Kurz pro filmovou a televizní tvorbu - zvuk

Příspěvek od macceba »

aha, já to pochopil tak, že "kritizuješ" počet jejich filmů a tím pádem jakoby odbornost........ tak sem jen chtěl dodat, jak to u nás je :)))

nooly
Příspěvky: 575
Registrován: 12 pro 2004 17:27

Re: Kurz pro filmovou a televizní tvorbu - zvuk

Příspěvek od nooly »

Jj, Martin je profik a ma urcite co rict. Vse je o znamostech a ne o tom, ze by filmovi zvukari byla nejaka sekta, ktera mezi sebe nikoho neprijme. Ale clovek zvenci proste nema moc sanci se do toho okruhu lidi probit, kdyz ho tam zrovna nektera dobra duse neprivede. Zkouset nekoho neznameho je pro produkcniho/producenta risk a po...kazena prace jde i za nim. Vetsinou to je takhle: Hele, XXX nema cas, ale YYY delal s tebou na tomhle a tomhle, jakej je, je na nej spoleh? Jojo, s YYY jsem delal tohle a je v pohode, tu je cislo.

tad
Příspěvky: 8
Registrován: 27 kvě 2015 16:27

Re: Kurz pro filmovou a televizní tvorbu - zvuk

Příspěvek od tad »

macceba: "Kdo se pohybuje v tomhle byznysu asi tuší, že dostat se u nás k práci na vlastním filmu, když 90% produkce českých "bijáků" zajištují TOP studia jako Soundsquare, Bystrouska, atd. je hodně hodně obtížný."

Neviděl bych to tak. Co se týče SQ, je to věc především mixu v surroundu a to je dáno tím, že studií, která to umí, tady tolik z logických důvodů není. A dělat mix v surroundu pro kino, zas uplně bez zkušeností a asi i vzdělání nejde. Bez vybavení už vůbec ne. To ale přináší určitou výhodu. Takže, pokud bych chtěl v čechách být zvukař a dělat na "top" filmech mix v surroundu, sebral bych se a jel studovat mix ven. S takovou zkušeností se tady práce najde o moc snadněji.

Co se týče práce na filmech obecně, primární je režisér. Moje rada je prostá. Jděte za režisérama. Ty rozhodují o tom, s kým budou pracovat a rádi pracujou s lidma na které se mohou spolehnout, kterým nemusí nic moc vysvětlovat a kteří jejich filmu přinesou něco o čem pouze snili, že by to mohli mít. Buďte takový. Je jedno jestli zvukař nebo hudební skladatel.

A v neposlední řadě, klidně bych šel na kurz. Třeba na sto kurzů. Každej kdo toho udělal víc než já, mě může něco poskytnout a někam posunout.
Pracovat pro film nebo televizi není uplně jednoduchá práce. Takže bych taky hodně pracoval, abych pak nebyl překvapenej, že musím hodně pracovat :-)

Odpovědět