Screamo/HC Vokály - poškození hlasivek

Harmonické postupy, rytmické grify,...
Odpovědět
Bornnover

Screamo/HC Vokály - poškození hlasivek

Příspěvek od Bornnover » 09 úno 2010 17:19

Zdar,
nevím jestli to je správná sekce, nebo jestli mám šanci se tu něco dozvědět (nic proti, jen tu neočkávám nějaké hc vokální profíky). Prostě a jednoduše.
Chceme s kapelou zkusit v budoucnu hrát skladby od Enter Shikari, konkrétně ty docela řvací (Mothership, The Feast a další), kde se objevuje hardcore screaming vokál (pořád nevím jak se to mu říká, pro info co myslím mrkněte na videa dole) a celkem logicky jsem jako hlavní zpěvák hledal na netu informace, protože se mi dlouho líbí tenhle styl a chtěli bysme něco zkusit a našel jsem teda informace dost kusé a roztříštěné. Jde mi hlavně o jednu věc, a to, jestli se při NAPROSTO SPRÁVNÉM způsobu řvaní hlasivky ničí nebo ne. Někde jsem našel, že prý ne, protože je dost profesionálních "screamerů", kteří dokážou zpívat čistě i screamem a dělají to už dlouho (například zmiňovaný zpěvák Enter Shikari, který obdobně zpíval/řval i na 7 let starým demáči), ale jinde je napsaný, že se tim se správnou technikou pomalu, ale jistě hlasivky ničí. Takže fakt nevím na šem sem.
Nerad bych si svoje hlasivky zničil, protože si myslím, že mám docela dobrý hlas (konkrétně baryton s prý celkem zajímavou barvou tak nevím) a byla by to škoda.

Pokud tu někdo takovej je, kdo mi dokáže na otázku fundovaně odpovědět, tak bych byl jen a jen rád.

Dík moc.

Wohma

Re: Screamo/HC Vokály - poškození hlasivek

Příspěvek od Wohma » 09 úno 2010 17:23

Sezen si The Zen of Screaming od Melissy Cross. Ma docela slusny reference :lol:
Naposledy upravil(a) Wohma dne 09 úno 2010 17:24, celkem upraveno 1 x.

Bornnover

Příspěvek od Bornnover » 09 úno 2010 17:23

Dík, mrknu na to!

Johnny_Tiss

Příspěvek od Johnny_Tiss » 09 úno 2010 17:28

no, fundovanej moc nejsem, ale nechal jsem si to zjistit u profesorky mé přítelkyně (pražská konzervatoř) a odpověď byla celkem jasná - ano, hlasivky se tím ničí ... co se mého názoru týká, pokud budeš mít "školený" hlas, tzn. budeš praktikovat nějaká cvičení, hlasivky před výkonem zahřívat atd atd, nemělo by se s tvým hlasem nic stát, jelikož a nýbrž protože jsou hlasivky pouhopouhý sval, který pravidelným cvičením získává na kvalitě ... a názor z konzervy - je to holt klasicky zaměřená profesorka a obecný názor těchto lidí na "moderní" hudbu je znám :))
http://www.sebastienofficial.com
http://www.wishmasters.cz
http://bandzone.cz/psproject

Logic, M-Audio 1814, sE Z3300 a, Beyerdynamic DT770, Yamaha HS80 ...

Bornnover

Příspěvek od Bornnover » 09 úno 2010 17:30

Tak já se taky můžu svojí učitelky zpěvu zeptat, jenže jsem si téměř jistý, že buďto nebude vědět nic, nebo právě to bude brát takhle.

Co sem ale čet z různýcn návodů, tak víceméně všechny se shodují na tom, že se zvuk neformuje hlasivkami ani pusou (a a pokud se teda bude, tak to je špatně a zníčite si je) ale vzniká a formuje se v břiše s použitím bránice, teda pokud jsem to pochopil. Takže z tohohle mi nějak vychází, že hlasivky hrajou jedinou roli a to vytvořit ten tón a vpustit ho ven. Ta deformace že probíhá jinde.

nixx

Příspěvek od nixx » 09 úno 2010 19:09

Bornover: jenomze na branici ma byt posazeny kazdy ton... i kdyz zpivas normalne

Bornnover

Příspěvek od Bornnover » 09 úno 2010 19:37

Jojo, vlastně máš pravdu, správně bych měl dejchat břichem při zpěvu, furt na to zapomínám.

wreptile

Příspěvek od wreptile » 10 úno 2010 13:01

Při správné metodě screamu se hlasivky téměř neničí. Důležité je na krk zbytečně na silu netlačit, spíše se snažit využít bránice. Screamu člověk docílí, když dělá takové to skřípání, kterým pak prožene vzduch. Samotný zvuk, výška a objem se už dotváří pusou a jazykem. Taky pomáhá, když hlavou pohneš jinam. Třeba, když hlavu namíříš směrem dolů, tak docílíeš hlubšího a objemnějšího zvuku. Při naklonění hlavy nahoru člověk dosáhne vyššího, ječivějšího screamu. Záleží taky, jak člověk otevírá pusu, kde má zrovna jazyk atd. Doporučuji laborovat.

Odpovědět