Význam intervalů v melodiích

Harmonické postupy, rytmické grify,...
Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 29 led 2008 21:40

elektri píše:
lofas píše:ok, veselá a smutná
hlavně to neber doslova... vesele může hrát i moll
A smutně dur. Ale v dur a moll to není ...

vasek

Příspěvek od vasek » 30 led 2008 07:02

lofas: tyhlety teoretický pojmy, jako noty, intervaly apod. neslouží k tomu, abys podle nich skládal hudbu, ale spíš proto, aby se jima dala hudba popsat.

lofas

Příspěvek od lofas » 30 led 2008 07:50

vasek: tak to tak nějak tuším...ale myslím, že je to věc "good to know"...
fakt by mě ale zajímal ten okruh stupnic vhodný pro dnešní popovou hudbu...stupnice je přeci radno dodržovat, ty snad neslouží jen k teorii a popisu?

nemo

Příspěvek od nemo » 30 led 2008 08:04

V "dnešní popové hudbě" se používá všechno.
Asi si fakt nejprve udělej základní přehled, ať máš klid a potom uvidíš, že některé tvoje otázky jsou možná zbytečné ;)
Pokud jde o dodržování pravidel - pokud ti to zní dobře, pak je to dobře.. :)
Teorie cit nenahradí.

Jakýsi základní přehled hudební nauky jsem našel třeba tady:
http://dusan.pc-slany.cz/hudba/default.htm

lofas

Příspěvek od lofas » 30 led 2008 08:10

nemo: nepotřebuji odkazy na hudební nauku - mám tu dost knížek, ale díky...
a když v hudební nauce studuju ty stupnice a tak dále, tak nikde není napsané, na co kterou stupnici mám použít...a někde jsou zmínky o tom, že v popové hudbě jsou určité stupnice oblíbené - jen nevím jaké...když jsem četl, že chromatická stupnice se používala pro církevní hudbu tak tu třeba zrovna používat nepotřebuji...
víš tedy které stupnice jsou vhodnější pro pop music? jsem na 99% přesvědčený že takové dělení je možné a dokonce vhodné...

ten odkaz co jsi dal ty vypadá dobře...jen jsem byl toho názoru, že to, čemu říkáme C dur, D dur atp. není stupnice, ale tónina a její první tón se jmenuje tónika...ten pán o tom stále mluví jako o stupnicích...třeba se pletu a říká tomu správně...

nemo

Příspěvek od nemo » 30 led 2008 08:26

no, jak se tak dívám, tak ten odkaz má své mouchy.. možná o malinko lepší je tady http://www.plzenak.cz/hudba/teorie_harmonie.php#zpet
když tak otevři ty knížky, co máš doma..

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 30 led 2008 08:42

lofas píše: a když v hudební nauce studuju ty stupnice a tak dále, tak nikde není napsané, na co kterou stupnici mám použít...a někde jsou zmínky o tom, že v popové hudbě jsou určité stupnice oblíbené - jen nevím jaké...když jsem četl, že chromatická stupnice se používala pro církevní hudbu tak tu třeba zrovna používat nepotřebuji...
víš tedy které stupnice jsou vhodnější pro pop music?
Nezlob se, ale tohle jsou fakt úplně absurdní otázky mimo mísu ... Tudy cesta nevede a takhle se hudba nedělá. To je jako kdyby ses ptal jaká písmena nebo slova nejlépe použít pro dobrý román nebo povídku ...

Tamango

Příspěvek od Tamango » 30 led 2008 09:04

lofas píše:Ještě mě napadla jedna otázka, která s tímhle nemá moc co dělat - v čem se liší durová a mollová tónina? Kdy použivat tu nebo onu?
tu je niečo ako zoznam akordov ... sú znázornené pre klavír (keyboard) ... môžeš si tam priamo vypočuť rozdiel medzi dur (major) a moll (minor) ... je na tebe, kedy ktorý akord použiť ...

http://www.looknohands.com/chordhouse/piano/
Nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie ...

lofas

Příspěvek od lofas » 30 led 2008 09:08

Ivo: tak promiň, že jsem se chtěl v kategorii Hudební teorie, něco dozvědět o hudební teorii (a pořád chci!)...asi jsem sem s tím měl jít jinam, tady to asi není vhodné...

lofas

Příspěvek od lofas » 30 led 2008 09:08

Tamango: rozdíl mezi major a minor akordy znám - ale nevěděl jsem, že je to jinými slovy dur a moll...děkuji za vysvětlení...bohužel ty útržky teorie co znám, jsou většinou v AJ a potom když čtu českou knížku, tak se mi to plete a nevím co je co...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 30 led 2008 09:41

lofas píše:Ivo: tak promiň, že jsem se chtěl v kategorii Hudební teorie, něco dozvědět o hudební teorii (a pořád chci!)...asi jsem sem s tím měl jít jinam, tady to asi není vhodné...
Hudební teorie je trochu jiná věc a určitě zasluhuje podrobné odpovědi na konkrétní otázky. Ale na otázky typu "jaká stupnice je nejlepší pro pop music" apod. se opravdu rozumně odpovědět nedá ...

vasek

Příspěvek od vasek » 30 led 2008 10:37

lofas: no tónika teda není první tón stupnice. Je to akord postavenej na prvním tónu stupnice. Bude asi lepší, když zkusíš něco nastudovat a pak řešit nejasnosti.
V popu se používají různý stupnice, proto má daná píseň třeba nádech do blues, rockenrolu, různých etnostylů apod.
Jestli se chceš dozvědět něco o stupnicích a akordech, tak si sedni ke klavíru, ten je na pochopení nejlepší.

lofas

Příspěvek od lofas » 30 led 2008 11:20

vasek: a mohl bys prosím uvést pár příkladů těch stupnic, co se používají v popu nejčastěji?
právě to studuji, snažím se, ale mám otázky, na které v knihách nemůžu nalézt odpovědi...pro mě to tedy jsou nejasnosti, ikdyž pro vás tady to jsou asi samozřejmosti...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 30 led 2008 11:53

lofas píše:vasek: a mohl bys prosím uvést pár příkladů těch stupnic, co se používají v popu nejčastěji?
právě to studuji, snažím se, ale mám otázky, na které v knihách nemůžu nalézt odpovědi...pro mě to tedy jsou nejasnosti, ikdyž pro vás tady to jsou asi samozřejmosti...
Nevím už jak ti naznačit se snažíš objevovat nějaké zvláštní slepé uličky ... Hudba (ani pop) není tvořena stupnicemi, jde o nápad, myšlenku, něco sdělného a pěkného. Je úplně ukradené v jaké je to (teoreticky) tonalitě nebo stupnici, o tom to vůbec není. Ani to není žádná samozřejmost. Tudy se k tvorbě hudby nedostaneš. Autoři největších hitů jistě nejdřív neuvažovali v jaké "stupnici" nejlépe ten hit vytvořit :) nebo jaké intervaly použít v melodii ...

nemo

Příspěvek od nemo » 30 led 2008 12:09

Neposlouchej ty náfuky, kteří ti to nechtějí říct, aby nepřišli o svá hitmakerská koryta..

V popu se nejvíc používají:

harmonická durová
harmonická mollová
melodická mollová
a pentatonická mollová stupnice.

Tak, a je to venku pánové!

Odpovědět