Čím čistíte zažloutlou klaviaturu?

MIDI Master keyboardy, syntezátory, digitální piána, varhany... a příslušenství
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yogi
Příspěvky: 234
Registrován: 19 lis 2002 22:16
Vybavení

Čím čistíte zažloutlou klaviaturu?

Příspěvek od Yogi »

Jednoduchej dotaz - mám rád svůj obstaróžní MIDI masterkeyboard (M-Audio AXIOM) a byť je v kondici a vypadá stále dobře, tak klapky už jsou zažloutlé. Čím "vybělit" plastovou klaviaturu? Samotná voda už nezabírá :)

PS: Mix neumim, mastering už vůbec ne, tak si alespoň vyleštim mazlíka.

jammix
Příspěvky: 814
Registrován: 02 črc 2015 23:10

Re: Čím čistíte zažloutlou klaviaturu?

Příspěvek od jammix »

Ja si myslím že zažltnutie je nevyriešielné, proste klavesky neboli odolné voči UV , ja mam M audio venom už tiež žlté klavesy ale zbytok bieleho nastroja je biely ako sneh.

biscuit
Příspěvky: 10635
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Čím čistíte zažloutlou klaviaturu?

Příspěvek od biscuit »

jen takový neověřený tipy: kyselina citronová (potravinářská i přírodní)?, bělidlo na bázi chloru možná i něco na bázi chlornanu sodného (savo)?, 12% lázeň peroxidu vodíku v kombinaci s uv světlem...

no a pak abrazivní metody: broušení velmi jemným brusným papírem, brusný pasty, zubní pasta...

každopádně nejprve rozebrat. klidně pak hoď fotky, zadaří-li se.

Uživatelský avatar
PELF
Profesionál
Příspěvky: 2119
Registrován: 12 dub 2007 12:03

Re: Čím čistíte zažloutlou klaviaturu?

Příspěvek od PELF »

Podle mě s tím nic moc neuděláš. Je to prostě důsledek (chemického) stárnutí plastu. Podobně se časem rozpadá i gumový povrch tlačítek na některých keyboardech apod.
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

biscuit
Příspěvky: 10635
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Čím čistíte zažloutlou klaviaturu?

Příspěvek od biscuit »

no to pogumování je největší katastrofa. není nic horšího, než když se pitchbend tváří, jako když je pomazanej marmeládou... já mám na tyhle věci od malička "alergii" :-)

ale s tím plastem úplně nesouhlasím, není to tak jednoznačný:
pravděpodobný je, že narušením povrchu dojde pravděpodobně k redegradaci daleko rychleji, než původně... někde se mluví o následný aplikaci nějaký ochranný vrstvy. no ale je to imho všechno trochu alchymie ;-)

Uživatelský avatar
PELF
Profesionál
Příspěvky: 2119
Registrován: 12 dub 2007 12:03

Re: Čím čistíte zažloutlou klaviaturu?

Příspěvek od PELF »

Video zajímavý...teď ještě sebrat odvahu, rozebrat všechny klapky z keyboardu a naházet je do peroxidu :)
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

Uživatelský avatar
Yogi
Příspěvky: 234
Registrován: 19 lis 2002 22:16
Vybavení

Re: Čím čistíte zažloutlou klaviaturu?

Příspěvek od Yogi »

To vypadá dost zajímavě na tom videu, ačkoliv spíš jsem si to maloval bez rozebírání keyboardu.
Naposledy upravil(a) Yogi dne 09 pro 2020 09:37, celkem upraveno 1 x.

biscuit
Příspěvky: 10635
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Čím čistíte zažloutlou klaviaturu?

Příspěvek od biscuit »

rozebrat to není zas až taková práce... edirol jak trpí u starších generací na opotřebování membrán, tak jsem kdysi pořídil nové a měnil je. při tom jsem všechny klapky hodil na nějakou dobu do jarové vody. i složení bylo poměrně jednoduché. vůbec bych se toho nebál ;-)

Vla-sta
Příspěvky: 941
Registrován: 11 led 2011 07:06
Vybavení

Re: Čím čistíte zažloutlou klaviaturu?

Příspěvek od Vla-sta »

Saponát v ultrazvukové myčce funguje slušně, pokud to chceš více bílé tak klapky přeleštit na kotouči na leštičce :mrgreen:

Uživatelský avatar
dj-bobr2
Příspěvky: 71
Registrován: 04 bře 2007 13:05

Re: Čím čistíte zažloutlou klaviaturu?

Příspěvek od dj-bobr2 »

To, co hledáte, se jmenuje "retrobrighting" a je to v podstatě ten peroxid s bělidlem + správná teplota. Používá se to dost třeba na bělení kastlí historických počítačů..

biscuit
Příspěvky: 10635
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Čím čistíte zažloutlou klaviaturu?

Příspěvek od biscuit »

dj-bobr: ne, tak jsem jmenuje jen současná hipsta vlna související s bělením exhumované elektroniky :-)

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3853
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: Čím čistíte zažloutlou klaviaturu?

Příspěvek od MDudas »

Presne. Jak to nema nejake cool oznacenie, tak akoby to ani neexistovalo... Ani neni tak podstatne zlozenie toho plastu, ale to cool oznacenie musi byt. 8)

Odpovědět