Hammond XK-1

MIDI Master keyboardy, syntezátory, digitální piána, varhany... a příslušenství
Odpovědět
mhrdina

Hammond XK-1

Příspěvek od mhrdina » 10 říj 2013 11:41

Jako nový majitel nástroje Hammond XK-1 mám následující dotaz. Na některých internetových fórech jsem se dočetl, že lze zvuk nástroje ještě vylepšit za použití lampového předzesilovače, jako např. ART Tube MP, Presonus Tubepre V2, Alesis MicTube Duo apod. Má někdo s tímto zkušenosti? Co byste doporučili, aby byl zvuk ještě příjemnější, než je přímo z nástroje? Děkuji za radu.

demsky

Re: Hammond XK-1

Příspěvek od demsky » 10 říj 2013 14:12

Ventilator? Ale uz jedine z druhej ruky, ako citam uz sa nemanufakturuje.
http://www.soundcloud.com/martindemsky | Kurzweil Forte | Arturia MatrixBrute

mhrdina

Příspěvek od mhrdina » 11 říj 2013 06:54

Děkuji za reakci. Ventilator jsem už někde také poslouchal. Je to pěkná hračka, ale i z druhé ruky celkem dost drahá. S Leslie simulací přímo na nástroji jsem celkem spokojen, příjde mi v případě Ventilátoru zbytečná investice do další simulace Leslie. Jde mi spíše o to zvuk poslechově ještě zpříjemnit, uhladit. Údajně by mohlo pomoci prohnat zvuk z nástroje přes lampový předzesilovač. Spíš jsem se chtěl zeptat, zda někdo tuto cestu využívá a který předzesilovač by byl k tomuto účelu vhodný. Děkuji.

Pierre niko

Příspěvek od Pierre niko » 11 říj 2013 10:12

Sory z a OT, ale co bych chtel slyset, je vystup z techto Hammondek se zapnutou simulaci, ale stazenym overdrive na minimum (jestli to jde), privedeny do stereo flaskoveho zesilovace (vykon jen tak 5W na kanal), a s vystupem pripojenym do nejakych starsich PA deden ala Dynacord, Vermona, nebo nejakych dostatecne vykonnych vintage hifi... Trochu to nakourit at se tech 5W trochu zapoti a postaraji se o prirozeny overdrive vykonoveho stupne. Dle potreby bych treba pridal i overdrive z klaves. To by pro me bylo zajimave vyzkouset ve studiu spolu se stereo parem mikrofonu.
Naposledy upravil(a) Pierre niko dne 11 říj 2013 13:41, celkem upraveno 1 x.

mhrdina

Příspěvek od mhrdina » 11 říj 2013 10:52

Vyzkouším ve zkušebně lampové zesilovače kytaristů (jestli mi to půjčí), uvidíme, jak to bude hrát... Starší bedny ala Vermona nemám k dispozici...

Keyboarder

Příspěvek od Keyboarder » 11 říj 2013 11:43

Myslím si, že zvuk z XK1 je slušný i přímo z nástroje. :-)
Kytarová komba jsou pro hammond (a klávesy obecně) nevhodná – možná snad jedině na sóla typu John Lord. Pro jiné hudební styly, jako např. gospel, blues, jazz, je třeba, aby aparát hrál vyrovnaně v celém spektru, což kytarové aparáty z principu, pro který jsou určeny, neumějí a zvuk nepříjemně ořežou. Zkoušel jsem kdysi prohnat svůj Kurzweil PC3 přes nějakého docela drahého Fendra a nedalo se to poslouchat :-( i přesto, že kytara přes něj hrála luxusně.
A taky je nutné si uvědomit, že reprodukce simulace leslie boxu v mono režimu, je nesmysl. Leslie bedna je sice taky jen jedna, ale zvuk kolem sebe rozpráší do všech stran a posluchač tak slyší se zpožděním i odrazy od stěn místnosti, což já považuji za jeden z nejdůležitějších aspektů charakteristického leslie soundu (+ dopplerův jev), který však bohužel postrádám i na profesionálních nahrávkách originálních hammondů s originál leslie boxem :-(

Pokud tedy opravdu potřebuješ svůj zvuk ještě "vylepšit", tak za sebe bych se přikláněl spíš k nějakému tomu stereo studiovému lampovému předzesilovači, ale sehnat takový, co nešumí, bude asi problém a nebude to levná záležitost. V každém případě jeho cena bude hodně podobná tomu, co stojí Ventilátor.
Kurzweil PC3K7+KORE64, Roland Combo VR09, iPad (Sunrizer, Sampletank, Korg iPolysix, Korg Module, Yamaha Synthesizer), Yamaha PSR740, PSR-S750

Hammond

Příspěvek od Hammond » 11 říj 2013 17:20

Ja som skusal rozne veci, ako vylepsit digitalny zvuk, nakolko mam aj digitalny hammond clon (Roland VK77). I ked k nemu pouzivam normalne Leslie samozrejme s lampovym zosikom, na koncerty Leslie nenosim, rovnako ako original elektromechanicky Hammond, preto som sa snazil tomu trochu pomoct a dal som si spravit na zakazku lampovy preamp, ktory funguje ako 4-pasmovy EQ, lampovy distortion a taktiez budi a primiesava vystup z mechanickeho spring reverbu. Cele som to zabudoval do organu s vysledkom som velmi spokojny. Samotny preamp mi robil pan Gerhat z Bardejova a vyslo ma to okolo 200E. Ak chces, dam ti na pana Gerhata kontakt.

Taktiez som skusal hrat cez rozne gitarove komba, ale vysledok bol rovnaky, ako pisal Keyboarder; az na jeden pripad... Podla mna to je hlavne tym, ze gitarove repraky nezahraju ani basy, ani vysky, len rvu na stredoch a stredovyskach, co je presne u gitary ziaduce. Samotny zosik by pritom mohol byt vhodny. Takze ak by si napriklad skusil len gitarovu hlavu na nejake plnopasmove bedne, vysledok by mohol byt fajn.

Mne sa ale nedavno podarilo zohnat dost vzacne kombo Vermona Regent 30H (pozor, nepliest s novymi tranzistorovymi srackami ako Regent 30K,G), co je celolampove kombo osadene dvoma 12" plnopasmovymi reprakmi (RFT L3060Pb). Z vysledku som bol dost mimo. Cez ten aparat to ma presne ten "lampovy smrad", ktory sa z toho digitalu nedari dostat, da sa to jemne prevalit a hra to krasne plny organovy zvuk, vratane makkych spodkov.

mhrdina

Příspěvek od mhrdina » 14 říj 2013 07:07

Děkuji všem za názory a rady, budu zkoušet, co se dá a na co finance dosáhnou...:o).

Pierre niko

Příspěvek od Pierre niko » 14 říj 2013 09:05

Hammond píše: Mne sa ale nedavno podarilo zohnat dost vzacne kombo Vermona Regent 30H (pozor, nepliest s novymi tranzistorovymi srackami ako Regent 30K,G), co je celolampove kombo osadene dvoma 12" plnopasmovymi reprakmi (RFT L3060Pb). Z vysledku som bol dost mimo. Cez ten aparat to ma presne ten "lampovy smrad", ktory sa z toho digitalu nedari dostat, da sa to jemne prevalit a hra to krasne plny organovy zvuk, vratane makkych spodkov.
Presne to mi prijde zajimave. Jen se zeptam, ty dve 12 repra nejsou zapojeny ve stereu, ze? Kazdopadne, kdybys mel nejake ukazky, nahod je. Ja planuju neco v tomhle smyslu pro moje Hohner Duo, ale prave ve stereu. Diky za tip na vintage full range repraky ! Ted to jeste sehnat :)

Hammond

Příspěvek od Hammond » 14 říj 2013 10:41

Tie repraky su tam zapojene myslim do serie a kombo je samozrejme mono. Zhanaju sa dost tazko, hlavne teda v dobrom stave. Vyborne na nich je okrem fakt plneho frekvencneho rozsahu aj vysoka citlivost, takze aj so slabsimi zosilovacmi sa da s nimi hrat neskutocne hlasno. Ovsem daju sa aj spalit, nakolko maju len 12W. Z jedneho rovnakeho repra som si postavil aj box (vid. foto) s basferlexovou ozvucnicou, ktory prave pouzivam tiez na "zasmradenie" digitalnych Fender pian a na experimentovanie s roznymi "vintage" zosikmi ako MV3, KZ8, AZK201... a hra to brutal. Inak existuje aj novsia varianta tohto repraku, tusim ma typove oznacenie L3401, maju iny typ magnetu aj kosa, ale mali by hrat podobne. Co sa tyka zvukovych ukazok, nejake mozem porobit az ked dostaviam studio, i ked na nahravanie pouzivam normalne Leslie.
MV3.jpg
MV3 + Box s RFT3601PB
MV3.jpg (190.24 KiB) Zobrazeno 596 x

Odpovědět