Jaky vybrat master keyboard?

MIDI Master keyboardy, syntezátory, digitální piána, varhany... a příslušenství
Odpovědět
Uživatelský avatar
fova
Příspěvky: 3937
Registrován: 21 říj 2004 14:52

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od fova »

Tady Martin v jednom starem tematu popisuje sve dojmy z LMK a shoduje se to s tim, co jsem napsal ja vyse:
Martin píše:DOEPFER LMK2+
http://www.netzmarkt.de/thomann/doepfer ... 42fcb268dc
německý výrobek, vyrobeno v Německu
Docela pecka pro většinu koncertujících a stále stěhujících se klávesáků.
Pozitiva:
+ perfektně přenosný a skladný : nasadíte víko a je sbaleno! klaviatura je umístěna přímo do kovového case.
+ Výborné zpracování a celkový dojem z nerozbitnosti nástroje
+ klaviatura : sice nesimuloje přímo klaviaturu ak.klavíru, ale je velice příjemná na plochy, sythy, bicí, hammondy, el.pián...,
Negativa:
- Nastavení Velosity Curve : je jich sice 8, ale chybí v podstatě křivky pro soft hru. Pokud chcete dosáhnout max. hodnoty velocity 128, musíte do klaviatury téměř mlátit. Tohle se, ale dá obejít při nastavení křivky v sekvenceru nebo přímo v synthu. Jako veliký zápor to nevnímám.
- cena 989,- Euro je dost.
- hlučnější mechanika než u RD700SX, ale méně než Fataru, ve zkušebně a na koncertech nehraje žádnou roli
- chybí více kontrolerů ( řešením je LM4+)

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22406
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od Pytkin »

fova píše:za prve myslim, ze jsem na LMK hral, ale ruku do ohne bych za to nedal (uz je to hezkych par let, co jsem to resil) a za druhe Doepfer ma u vsech svych mechanik napsano, ze je to kladivkova mechanika.
LMK su asi 4 druhy .. s niekolko nasobnym rozpatim cien ..

Uživatelský avatar
fova
Příspěvky: 3937
Registrován: 21 říj 2004 14:52

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od fova »

Doepfer dela 3 masterkeyboardy: PK88, LMK2 a LMK4.
Kazdy z nich existuje ve verzi 76klaves a 88 klaves, takze celkem 6 provedeni. Navic ted chystaji od vseho i USB verze.
Pokud mam ale spravne informace, tak pro VSECHNY sve nastroje pouzivaji stejnou fatar mechaniku TP10MD. Tzn. ze mechanika v PK88 je uplne stejna jako v LMK, rozdil je v tech ovladacich prvcich (kolecka, tahla, atd.), ktere PK88 nema a vyssi modely ano.

To ze je ta mechanika stejna, se muzes docist treba zde:
http://www.analogue.org/network/kbdlmk4.htm

Ale mohu se samozrejme mylit.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22406
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od Pytkin »

ok .. ak je vsade rovnaka mechanika , tak sa ospravedlnujem .. myslel som si , ze je v tom rozdiel ..

Uživatelský avatar
fova
Příspěvky: 3937
Registrován: 21 říj 2004 14:52

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od fova »

Zase aby to nevypadalo, ze tady Doepfer nejak demonizuji:
Tyhle nemecke vyrobky povazuji za opravdu vynikajici a nadprumerne. Diky robustnimu cestovnimu kufru najdou uplatneni u cestujicich klavesaku. Jsou velmi vhodne pro vsechny moderni hudebni styly - pop, elektronika, rock, metal, ad.
Jedinou jejich slabinou je pouziti pro klasickou hudbu nebo pro velmi verny zvuk klasickeho piana. Tam uz clovek vnima urcita omezeni. Na vsechny ostatni zvuky je to OK.

Oberheim nebo Fatar VMK svoji tezsi mechanikou tento obecny handicap master keyboardu trochu kompenzuji, ale i tak to neni uplne stoprocentni a pro skutecne realny pianovy feeling je treba poridit akusticke pianino nebo alespon digitalni piano.
Ja kdyz nahravam do pop/folk/rockovych skladeb pianovy zvuk, tak se neobtezuji tim, abych pripojoval pres MIDI digitalni piano, ktere mam o 2 metry dal a normalne to vsechno nahraji pres Oberheim. Znalec pozna, ze to neni skutecne piano, ale vetsina posluchacu to nepozna a neresi.

Jak uz jsem psal, je ale spousta lidi, ktere nejaky verny pianovy zvuk vubec nezajima a pro ty je Doepfer skvela volba.

Uživatelský avatar
demsky
Příspěvky: 2916
Registrován: 10 bře 2007 21:43
Vybavení

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od demsky »

to s tymi masterkeyboardami (aj s kladivkovou mechanikou), to je nekonecna tema...
zalezi s cim sa porovnava, hral som aj na upright bezne domace piana a niektore mali
o dost horsiu klaviaturu, aj renomovane znacky. takze radsej nezime v teze, ze iba
prave piano je to naj.

ja zase hovorim, ze graded hammer mechanika od Fataru - TP/40GH pouzita vo VMK188+
je to naj na com mal moznost hrat, piano cvicim vacsinou na kniznici Q-Up Arts The Holy
Grail Piano, su urcite aj omnoho "namakanejsie" klaviatury a kniznice ale mne tato
kombinacia napriklad maximalne sadla.

este k tej dynamike, neviem skade mate to, ze dolezita je aj schopnost klaviatury dosiahnut
maximalnu velocity 127, to hrate na nejakych soundfontoch alebo co? ved dnesne moderne
piana/kniznice/workstations maju uplne iny princip amplifikacie zvuku cez viac vrstiev
a amp sekcie. takze ked hram fortissimo vobec nemusim trieskat do klaviatury aby fakt
to bolo maximalne fortissimo na svete.

Uživatelský avatar
fova
Příspěvky: 3937
Registrován: 21 říj 2004 14:52

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od fova »

Demsky, muzes prosim vyzkouset, jestli velocity u cernych klapek je stejna pri stejne sile stisku jako u bilych klapek?
Kdysi jsem mel Fatar TMK88 (http://www.studiologic.net/tmk-88.html) a tam hraly cerne klapky o nejakych 15% hlasiteji nez bile. Podle toho, co jsem se o tom docetl na webu, to nebyl chybny kus, ale vada cele serie, takze vymena za jiny kus by nepomohla. Po case mi vadilo tolik, ze jsem ho prodal.
Ted nedavno jsem neco podobneho cetl od jednoho uzivatele VMK188, tak me zajimalo, jestli tenhle nastroj ma podobny problem.
Jinak si ale lide tuhle mechaniku dost chvali.

Uživatelský avatar
fova
Příspěvky: 3937
Registrován: 21 říj 2004 14:52

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od fova »

A k tvemu prispevku: obecne takrka vsechny prodavane master keyboardy maji spise rychlejsi mechaniku, ktera neklade prstum velky odpor. Je to zvlast vhodne pro mnohahodinovou praci u pocitace a tato mechanika je take vice univerzalni pro vsechny mozne typy zvuku. Pokud ale chces nahravat klasicky znejici piano (napr. do vazne hudby), tak moje zkusenost je takova, ze pianovy zvuk, nahravany pres master keyboard nema takovou dynamickou hloubku, zni plose a ne tak mohutne, jako z digitalniho piana.
Jsou samozrejme ruzne kvalitativni urovne teto lehke a rychle mechaniky, kde M-Audio Keystation je asi to nejhorsi, zatimco Oberheim a VMK jsou asi tim nejlepsim dostupnym na trhu.
Myslim, ze kdyz si pozves koncertujiciho, klasicky vzdelaneho pianistu, tak ti nad master keyboardem ohrne nos, zatimco digi piano mu bude blizsi. Alespon takova je moje zkusenost s takovymi lidmi. Oberheim bylo to jedine, co byli jeste ochotni akceptovat. Doepfer uz byl pro ne nastroj na tancovacky, ale ne na solove vystupovani v klasicke hudbe. A kdyz jsem jim predhodil digi piano Korg SP 200, tak byli konecne spokojeni.
Stejne tak v lidusce by nas maly mel asi po case problemy, kdyby trenoval doma jen na master keyboard. Ten Petrof, na ktery ve skole hraji je proste tezsi mechanika, ktera ma blize digi pianu.
Takze synacek se uci na digi pianu.

Uživatelský avatar
demsky
Příspěvky: 2916
Registrován: 10 bře 2007 21:43
Vybavení

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od demsky »

fova: ved TMK-88 ma sice 88 klaves, ale polovyvazenu klaviaturu, to ze cierne
klavesy boli vadne vyprodukovane a boli aj zle odstupnovane je celkom mozne,
ja ked som kupoval masterkeyboard tak som mal so sebou modul a dokladne
som si klaviaturu otestoval.

co sa tyka spickovych koncertnych pianistov co hraju v orchestri solo na piane,
tak ja poznam iba jedneho, ma doma kridlo Yamaha a potom s pocitacom
pouziva Yamahu CP300, vravi ze je to skoro na nerozoznanie od realneho
Yamaha koncert grandu. este pocuvam velke chvaly na nove digitalne piano
Roland RD-700GX, ktore ma vynikajucu klaviaturu s escapementom, skoda
ze Roland nevyraba iba cisto masterkeyboard, lebo Roland piana mi nikdy
nesedeli.

VMK188+ ma podla mna a dvoch ludi co uz boli si u mna zahrat (ja mam u otca
Petrof upright na ktory som chodil 10 rokov a ti dvaja kamosi pokracovali
dalej v studiu a maju aj vlastne kapely) dost tazku klaviaturu, s ciernymi
klavesami nemam ziaden problem - su v pohode rovnako dynamicke na ako
biele. jedna z veci, ktoru strasne kvitujem je pocit z klaviatury, je pomerne
masivna a citit urcitu vahu pod rukami, kazdy den mi trva minimalne polhodinu
kym sa rozohrajem, ale zase dopad klavesy dole je tzv. smooth, nie je taky
tvrdy ako to ma napriklad PC3x alebo to co som mal predtym (Fatar Studio 1100).
A nakoniec, klavesa sa velmi naturalnym sposobom vracia hore, to napriklad
znamena ze ked hrajem staccato tak ta klavesa neskace tak tazko a hlucne.

Martin
Příspěvky: 847
Registrován: 04 dub 2004 14:10

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od Martin »

Demsky:
Chtěl bych reagovat na Fatar 1100, tam je dopad klávesy opravdu velmi tvrdý.
Ale u PC3X se mi zdá, že dopad je naopak měkký, možná ještě více měkký než na CP300 nebo RD700GX,
Řekl bych, že dopad u PC3X je ještě měkčí než u Petrof křídla (až to trochu působí nepřirozeně při hře na klavírní zvuky), ale pro synth zvuky je to zase naopak supr.
Celkem se mi zdá klávesnice PC3X velmi univerzální, středně tvrdá (měkčí hammer) s měkkým dopadem na dno.

Uživatelský avatar
demsky
Příspěvky: 2916
Registrován: 10 bře 2007 21:43
Vybavení

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od demsky »

ja ti neviem, kazdy mame ine pocity... :) ale pre mna Fatar TP/40L je trocha
divna klaviatura, dokonca som rozmyslal ze ju vyberiem z PC3x a dam tam
z VMK188+ tu TP/40GH :)

Uživatelský avatar
SoundsFine
Příspěvky: 511
Registrován: 28 črc 2008 15:29

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od SoundsFine »

A to lze přehodit?

tical
Příspěvky: 158
Registrován: 11 bře 2009 16:02

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od tical »

Takže všem oznamuji, že korg sp250 je naprosto skvělý a nemám co dodat. Klaviatura je naprosto užasná, řek bych, že stejně težkopádná ( nevím jestli to je ten zprávný výraz), jako klasické piano. nakonec sem rád, že sem si nepořídil normal master keyboard, který sem měl v merku. A sem nakonec i velmi potěšen, že sem zainvestoval a místo casia ( který není ovšem špatný ), sem si pořídil korga...naprostá spokojenost.

Uživatelský avatar
fova
Příspěvky: 3937
Registrován: 21 říj 2004 14:52

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od fova »

Pokud by mel nekdo zajem o Oberheim MC3000, tak tady je (nebo byl) jeden na prodej:

http://hudobne-nastroje.predaj.sk/?inze ... im-mc-3000

Uživatelský avatar
boro
Příspěvky: 375
Registrován: 27 led 2004 12:53

Re: Jaky vybrat master keyboard?

Příspěvek od boro »

vyhody rychlej mechaniky pre klaviristov:

ja som cvicil na doepferovi +boesendorfer290 (inak zvyknuty na normalnom piane)
Tym, ze je klaviatura "rychla",tak som sa musel zapnut do vyssieho rozlisovacieho rezimu pri hrani, coho vysledkom bolo
- ze som sa musiel viac sustredit na techniku
- ze som to nacvicil preciznejsie

Potom som to nahraval na koncertnom kridle a po chvilke, kym som si zvykol, som si uzival ako deviant na poriadnej bavoracke

Odpovědět