Sháním tip na 192kHz keyboard

MIDI Master keyboardy, syntezátory, digitální piána, varhany... a příslušenství
Uživatelský avatar
ZFarkas
Příspěvky: 413
Registrován: 21 zář 2015 16:22
Vybavení

Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od ZFarkas »

Prosím, nemá někdo tip na rompler, syntezátor, stage piano, stage organs nebo workstation, zkrátka cokoli s klapkama, kde jsou zvuky udělané z vícevrstvých multisamplů pořízených v kvalitě 192kHz? Nebo ještě lepší, jako už poslední roky např. Korg umí cca 5GHz /1-bit? Nebo aspoň poznatelně lepší než obvyklých 44k/16bit?

Např. u letošní novinky Yamaha Montage jsem se dosud dověděl jen to, že umí samplovat na 192kHz, ale už nezjistil, jestli se z toho pak dají tvořit vlastní multisamply a zvuky nebo zda to na týhle frekvenci pracuje jen jako běžný audio recorder. Interní zvuky jsou prý zase vše snad už přes 10 let staré AWM2, akorát delší samply ... Klasika humus no co dodat ...

To fakt někdo nemůže místo 20 vteřinových samplů klavíru v 8 vrstvách, co pak zabere 2 GB ROM, udělat raději jen 1 vteřinový (a zbytek obálky klidně dopočítat přes EG a DCA), ale na 192kHz, aby už konečně workstationy, samohrajky a podobné klávesy zněly poznatelně blíž imitovanému akustickému nástroji nebo analogu? Nechápu tuhle politiku vývojářů, když technicky by to v dnešní době určitě neměl být problém. Nebo snad nikdo ani z velké trojky + Kurzweil nemá zatím aspoň základní banku nástrojů nasamplovaných v týhle kvalitě a zvuky z nich? Podle mě tohle mají v zásobě už dávno, akorát s tím nechtějí na trh, když jim vydělává i ta základní CD "nekvalita" v nezměněné podobě už přes 20 let asi dost, když to lidi pořád houfně skupujou jako spotřebák..
Ale pokud nějaký 192kHz nebo lepší už na trhu existuje, prosím o info, určitě by to zajímalo všechny klávesáky, si myslím. Nebo možná by je to i mělo zajímat. Rozdíl mezi kvalitou zvuku klasiky analogu nebo akustickýho nástroje a jeho imitací na všem tom dosvadním klávesovým digitálním smetí je čistě subjektivně podle mne, dnes už asi jediná technicky stále nevyřešená záležitost v hudební stage i studio produkci vůbec :-(

Uživatelský avatar
Stan
Příspěvky: 2523
Registrován: 27 dub 2013 15:26

Re: Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od Stan »

Nejsem klavesak ale z technickeho hlediska nahravani ve 192kHz nema odpovidajici (markantni) dopad na kvalitu zvuku oproti 96kHz. Proto se tato samplovaci frekvence moc nevyuziva. Snad jen pri nahravani symfonickeho orchestru. A zrejme proto se trh 192kHz nijak specialne nevenuje. Napriklad Spitfire Audio (podle me jedny z nejlepsich samplu) take vyuziva pro samplovani max 96kHz.

https://www.spitfireaudio.com

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 13969
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Re: Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od dendy »

A Roland XP-30 nahodou nema 193kHz ?

Uživatelský avatar
Kermitak
Moderátor
Příspěvky: 6609
Registrován: 12 led 2005 22:43

Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od Kermitak »

192k je ciste marketingova zalezitost, praktickej prinos nulovej a zbytecne zabrany misto, proto to nikdo normalni nedela.
Ze neco zni blbe neni rozhodne dany tim, ze to pouziva 16/44 samply.
BTW tech 5GHz/1b predpokladam neni PCM, ale neco jako DSD...

hubert
Příspěvky: 1308
Registrován: 13 lis 2002 13:12

Re: Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od hubert »

Samozrejme je to DSD...ale to niekomu nevadi a pomiesa si do svojich nekonecnych litanii co chce...

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22351
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od Pytkin »

ZFarkas píše: To fakt někdo nemůže místo 20 vteřinových samplů klavíru v 8 vrstvách, co pak zabere 2 GB ROM, udělat raději jen 1 vteřinový (a zbytek obálky klidně dopočítat přes EG a DCA), ale na 192kHz, aby už konečně workstationy, samohrajky a podobné klávesy zněly poznatelně blíž imitovanému akustickému nástroji nebo analogu?
pocuj .. fakt radsej pis o moogoch .. o sampleroch vies prd a nerozumies tejto problematike ..

lavender
Příspěvky: 1170
Registrován: 26 pro 2011 18:57

Re: Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od lavender »

ale viem kto ma 192 kg keyboard.

Uživatelský avatar
ZFarkas
Příspěvky: 413
Registrován: 21 zář 2015 16:22
Vybavení

Re: Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od ZFarkas »

V pohodě, nechtěl jsem nikoho urazit. V tomhle číslicovým interním zpracování signálu se fakt nevyznám vůbec a domnívám se, že taky všichni ti, co se víc věnují hraní, nástroji a zvukům v nich po stránce hudební, než aby studovali tok a principy číslicového zpracování v nich :-)

Jediný důvod proč se pídím po lepší kvalitě samplů (nebo oscilátorů při digi modelingu) je, že tak jak mám na stojanech vždy mix nějakých nových i vintage klasických pure analogů, hybrid analogů s DCO nebo FM a VA nebo ROM digitálů a simulací, tak naprosto nezávisle na použitém mixu a PA nebo monitorech nebo sluchátkách, vždy a na všem ty analogové nebo DCO/FM znějí plněji, přirozeněji, pro muzikanta sluchaře inspirativněji, než ty imitace, kde je to zkrátka zvukově vždy nějak posunuté od reálu - buď to jen syčí nebo duní nebo obojí nebo je to zase velká koule jakoby pod dekou, slité, a když už je to čisté á capella (klavír v plném stereu zní šířeji než nějaký finální mix celé kapely...), zanikne to pak v každým mixu s živými akustickými nástroji.
Zkrátka podle mě tomu chybí hlavně ty vyšší harmonické kmitočty se slabší úrovní a dynamikou, které se prostě na 44kHz možná ani nedopočítají vůbec. V Hifi literatuře jsem se dočet, že při vzorkování na 192kHz a výše je v získaném digitálním signálu podstatně více právě těch harmonických složek nepatrné úrovně v pásmu výšek víc a pak to zní věrněji, měkčeji a ne tak skleněně, kulatě až ořezaně a chladně...

A něco jsem pohledal - našel jsem jediný zdroj, kde jsou nabízeny FPGA moduly už i na 384kHz k reálnému využití výrobci keaboardů už před 5 lety!! Tak upřesňuji otázku na to, zda někdo nevíte, jestli to už nějaký výrobce použil a v čem. Díky za odpověď na tohle, a ne na to, jestli vím prd a o čem :-) Nejsem fyzik ani elektrotechnik, ale HRÁT doufám, ještě umím :-) Zde:
http://www.96khz.org/htm/fpgamusicsynth ... clone4.htm

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 13969
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Re: Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od dendy »

a teda vzorky v XP-30 ti nestacia ? ved si ich tu stasne roky obhajoval ze su top

Uživatelský avatar
ZFarkas
Příspěvky: 413
Registrován: 21 zář 2015 16:22
Vybavení

Re: Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od ZFarkas »

Čau dendy, je to tak, XP-30 dodnes používám spolu s jinými vintage pure analogy na podiu, jednoduše proto, protože SY99 nenaložím a cokoli novějšího co jsem zkoušel místo XP-30 se prostě zvukově tak dobře neprosazovalo živě s kapelou. Hrálo to líp samotný á capella. Ale v live kapele to na analogy a akustické nástroje nemá ani náhodou, zatímco mý zvuky z XP-30 jsou pořád jako nejmenší kompromis, někdy to dokonce i splyne s živým originálem, pokud se ty klávesy samozřejmě umí ovládat tak, aby z toho lezl zvuk a fígle shodné s tím, co předvádí muzikant vedle tebe na akustický nástroj... Tohle mi zvukově nedal ani třeba PC3K, Fantom G6, Korg M3, Kronos, Motif XF...

Nicméně vzorky jsou v XP-30 naprosto ve stejné CD "kvalitě" 44kHz/16bit jako ve všech i nejnovějších top workstationech, takže rozdíl ve prospěch těch starších je asi v subjektivně zvukově lepším provedení převodníků a hlavně efektových jednotek. Dnešní digitální modeling efektů je asi něco jiného než kaskády digitálních IC v těch starých, to samé výstupní audio preampy - dynamika a headroom, dnes aby to člověk dal skoro na max (hlavně všechny ty levnější china keyboardy), asi i kvalita klávesnice - přirozenost reakce na klaviaturu u nastavených parametrů oscilátoru, filtru, modulace dle intenzity úhozu a aftertouche - na XP-30 se dá ovládat stylem hraní zvuk a jeho nuance dokonale, třeba u nových Korgů nebo Kurzweilů to tak dobře nejde - proto jsem tak nadával na ty nový čínský Fatar klávesnice, nechápu proč ta stará japonská poctivá co je v XP-30 se nedělá a neosazuje do dnešních top modelů. Zkus si někdy zahrát s živou kapelou a uvidíš co ti řeknou spoluhráči. Obvykle slušní muzikanti nepoužívají modeling, ani na bicí, ani na kytary, basu, hlas, dechy. Naopak ještě to "posilují" a ztučňují lampovými aparáty a preampy, takže kdo je v kapele jediný zvuku mrvič co používá digital modeling? Ano, správně uvažuješ, je to každý klávesák s digitálním modelingem, takže každý, kdo nemá na podiu akustický klavír, tahací akordeon, tranzistorový varhany nebo elektromagneticky snímané struny u e-piana nebo aspoň nějaký nemodelingový synt - vše s VCO, DCO, FM apod. VAST ani VA už do toho nepatří, to jsou digitály... Klidně mě za tohle zase vyhoď, ale zkus si představit kapelu, kde klávesák má na koncertním klavíru položenýho Minimooga D nebo Korga CX3 I, basa jede přes starej Dynacord celolampu, bicí luxus dřevo za 150 tisíc a naopak kytarista si přitáhne Line 6 nebo Digitech a podobnou simulaci aparátu. Taky vyhodíte klávesáka? Určitě ne, ale toho kytarovýho imitátora asi ano, jinak si zahrajete možná tak doma pro sebe nebo v hospodě známým. Znám ale pár velmi slušných klávesáků ze zábavovek co aspoň zvukem svých digitálů nekazí celkový dojem tak, že by se z toho posluchač urazil nebo musel zvednout a odejít, ale (tedy aniž by sami chtěli nebo si to připustili) tím jak jsou se simulacemi automaticky zvukově posazení spíše do background, do pozadí celkového mixu, dělají vlastně dobrou službu všem ostatním sólistům - kytary, zpěv, dechy.., kteří už nemusí tak moc dbát na svůj zvuk, prosadí se přes ty digitální klapky vždy a všude, prostě už jen tím, že nemají zvuk zmršen digitalizací.

monoque
Příspěvky: 616
Registrován: 04 lis 2009 10:46

Re: Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od monoque »

dverma ven a oknem zpet:-)

lavender
Příspěvky: 1170
Registrován: 26 pro 2011 18:57

Re: Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od lavender »

viem, ze nordy su 24bit/96khz. nikto si nestazuje. farky - viem ze je to Tvoj thread, ale co tak skratit prispevky o 90%?

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 13969
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Re: Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od dendy »

lavender: ZFarkas, Countrymetalman, MomentBrno .. to je fuk.. rozne prezyvky, ten isty clovek, tie iste rozsiahle elaboraty o tom istom :-)

Uživatelský avatar
demsky
Příspěvky: 2827
Registrován: 10 bře 2007 21:43
Vybavení

Re: Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od demsky »

Len si rypnem ako byvaly majitel XP-80, ze XP-30 ma sample rate 32 kHz, vid http://www.donsolaris.com/?p=404 a aj ostatne sample syntaky z rokoch minulych maju sample bezne na 32 kHz, hlavne zalezi na tom, kolko ma internu sample rate synth engine, napriklad preflakle SoundBlastery vedeli do 192 kHz prehrat sampel, takze ked od 44,1 kHz je o jednu oktavu vyssie 88,2 kHz (raz tolko ako originalna samplovana frekvencia) tak sa dali transponovat tony pomerne vysoko.

Takze na 192 kHz sample by uz musel mat celkom slusnu internu sample rate na transpoziciu o aspon zopar tonov (dneska je bezne 5 poltonov v ramci jedneho sampla), alebo potom samplovat kazdu klavesu aby sa zachovala originalna. Ale povedal by som ze dnesne sample synth enginy tych internych 192 kHz maju, kedze su podstatne silnejsie procesory.

:)

Uživatelský avatar
ZFarkas
Příspěvky: 413
Registrován: 21 zář 2015 16:22
Vybavení

Re: Sháním tip na 192kHz keyboard

Příspěvek od ZFarkas »

Slyšel prosím už někdo o reálné implementaci tohoto FPGA do workstationu nebo VA syntu jak je popsáno zde a na odkazech uvnitř?
http://www.96khz.org/htm/fpgamusicsynth ... clone4.htm

dík Lavender! Nordy i Electro jsou na 96kHz nebo jen Stage? A všechny sekce vč. Sample synth nebo jen piano/organ?
Nord Stage se mi osobně jeví zvukově skutečně na první dojem přirozenější na zvuku epiana, klavíru i varhan než veškeré ostatní workstationy. Jak z poslechu a srovnávaček tak vždy když si na to zahraju sám. Pokud by takovej rozdíl měl být reálně ještě dále mezi 96kHz Nordy a něčím ?? na 192kHz, tak by mě to fakt zajímalo, ten nástroj se 192kHz samply a dám za něj cokoli (reálnýho..)

Odpovědět