Yamaha MODX

MIDI Master keyboardy, syntezátory, digitální piána, varhany... a příslušenství
Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3853
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od MDudas »

Je to lepsie ako Kurzweil... ale na XP30 to nema... :wink:

Zakladna farba zvuku aj vibratka su celkom fajn... Skoda ze to legato neni lepsie. Nema to nejaky "legatovy algoritmus" ?

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22406
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od Pytkin »

Tak tak .. Stale je tam ten cinaplast .. Neviem sice co to je .. Ale pocujem to tam .. :D :D :D

Uživatelský avatar
KAYKO
Příspěvky: 640
Registrován: 19 zář 2005 00:21

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od KAYKO »

Prijemne, len pocut, ze k expresivite hry tam chyba after touch.

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3853
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od MDudas »

AfterTouch je iba jedna ovladatelna velicina. Zvuk husli je trochu komplexnejsi. Lepsia simulacia potrebuje ovladat minimalne hlasitost a farbu zvuku samostatne.

Uživatelský avatar
Keyboarder
Příspěvky: 229
Registrován: 04 říj 2009 10:45
Vybavení

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od Keyboarder »

KAYKO píše:
04 dub 2020 23:45
Prijemne, len pocut, ze k expresivite hry tam chyba after touch.
Ten aftertouch by se mi fakt moc hodil, především však pro jiné programy, které na rozdíl od tohoto budu i aktivně používat. ☹️
V případě toho zvuku houslí by pak určitě šlo na AT naprogramovat ovládání hlasitosti - barvu zvuku lze už teď ovlivňovat těmi otočnými kontrolery - např. filtr a EQ, ale to by levá ruka na nich musela "hrát" víc, než pravá na klaviatuře. :) A taky by ještě bylo třeba upravit obálku toho samplu a odstranit tu dynamickou vlnu u náběhu. Stisknutím tlačítka ASSING1 vedle MW se sice z polyfonního zvuku stane monofonní, což je fajn např. při hře melodických ozdob, ale jinak to žádný extra pozitivní efekt nemá - ale taky to možná prostě jenom neumím správně používat. Já se ale naštěstí na MODX houslové koncerty hrát nechystám, takže se tím ani nemíním zdržovat a trápit. :lol:
Mi ten zvuk i přes jeho dílčí nedostatky přijde na obyčejný chinaplast i tak docela povedený 👍🍾 (i když 50% dělá ten reverb!) - proto jsem také tu ukázku nahrál a zveřejnil. 😉 Ale živý houslista se stradivárkama to není a nikdy nebude - to přece nikdo od nástroje za 1100,- euro ani neočekává... 🎼😉🎶

Hupox
Příspěvky: 119
Registrován: 22 zář 2003 09:11

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od Hupox »

Pytkin píše:
03 dub 2020 18:56
Tak tak .. Stale je tam ten cinaplast .. Neviem sice co to je .. Ale pocujem to tam .. :D :D :D
Ano, presne. Ten plast je az nechutny. Ale nastroj ako taky nieje na zahodenie.. :)
MacBookPro, MainStage 3, Soundcraft UI24R, Adam Audio T5V, Yamaha Modx8

Vla-sta
Příspěvky: 941
Registrován: 11 led 2011 07:06
Vybavení

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od Vla-sta »

Keyboarder píše:
03 dub 2020 14:30
V návaznosti na svou "recenzi" z minulého týdne a s vědomím toho, že napodobovat akustické nástroje na klávesách je "chůze po hodně tenkém ledě", jsem si přesto dovolil vytvořit ukázku zvuku sólových houslí
Ono za mě ti to pochválím, ale udělal jsi z toho něco mezi violou a violonchelem. Housle mají třeba v polském překladu název škripce (hodně charakteristický název), u houslí to tělo je malé a zvuk není tak načančaný a nabasovaný, jinak OK v pohodě, vkusné a použitelné
MDudas píše:
03 dub 2020 15:57
Je to lepsie ako Kurzweil... ale na XP30 to nema... :wink:
Kurzweil to umí taky pokud načteš kvalitní sampl, třeba ten který se dá využívat i v té XP30 z SRJV karet, kde bylo použito rozlišení 48KHz....

reverz
Příspěvky: 1
Registrován: 08 říj 2019 20:59

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od reverz »

Zdravicko , nema nekdo cesky nebo slovensky navod ? diky

Uživatelský avatar
ZFarkas
Příspěvky: 437
Registrován: 21 zář 2015 16:22
Vybavení

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od ZFarkas »

Gratuluju Keyboarder k MODX, je to podle mne nejkomplexněji vybavený low-mid level Workstation, co kdy byl na trhu, zábava na hodně dlouhé měsíce, možná roky zaručena :-)

Jen můj subjektivní pohled na zvuk - ta ukázka houslí (byť muzikantsky zahráno super), to je přesně ta příčina, proč jsem se MODX zbavil: jednotvárný, stereotypní zvuk stále jakoby pod dekou, chybí tomu ty přirozené vysoké frekvence, co produkují akustické nástroje, analogy nebo digitály s technologií TrueLife2 jako má např. Dexibell. Pořídil jsem si místo MODX nový Korg PA1000, který používám jen jako sequencer k trigerování analogových bass a drums modulů a jako on-to-fly looper pro podklady k jamování se změnou harmonie "za chodu". Ale zvuky ve všech kategoriích má PA1000 cca +/- shodné s tím co lezlo z MODX. Je to opravdu velký rozdíl když dám sólo part housle na PA1000 (kde jich je na výběr desítky, stejně jako na MODX - oba tyto nástroje mají cca stejné interní zpracování samplů a všeho) nebo violin z EXT knihovny na Dexibellu Vivo. Sólový zvuk z MODX/PA1000 a podobných mi subjektivně přijde díky tomu technicky nedokonalému digitalnímu zpracování jako spíše stále jen doprovod v pozadí, takový stále "ambience music". To housle z Dexibellu, stejně jako z analog syntu udělané na jednom oscilátoru klasická pila s více otevřeným filtrem a bez rezonance oproti tomu znějí nesrovnatelně živěji, více vpředu posazené, pestřeji a přirozeněji. Zkrátka LEAD instrument. Kdo si to takto vyzkouší, a nejen na zvuku houslí, ale všechny kategorie, možná mi dá za pravdu ;-)

Otázka je co je pro koho priorita: jestli se roky babrat v nástroji s miliony možností a marně hledat zvuky, co vlastně ani udělat technicky nelze, když všechny samply do jednoho a DAC převodníky používají zřetelné ořezání vyšších frekvencí už cca od 7kHz výše, resp. ty výšky podivně digitálně dopočítávají a mají taky nadměrné zvlnění kmitočtové charakteristiky v rámci slyšitelného rozsahu, což jakýkoliv zvuk spolehlivě mrví ještě tuplem (pak spousta zvuků je v některých oktávách až nepoužitelná), nebo jestli si spíše nenalovit sice jen pár zvuků, ale v kvalitě analogu a akustickýho nástroje, což pak umožňuje použít nesrovnatelně vyšší expresivitu a požitek při hře.

Uživatelský avatar
ZFarkas
Příspěvky: 437
Registrován: 21 zář 2015 16:22
Vybavení

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od ZFarkas »

Pro srovnání zvuku - kdysi jsem si udělal zvuk solových houslí na Korgu Kross, nic lepšího než tohle se z toho vymáčknout nedalo, MODX umí dát ještě trochu expresivnější zvuk, ale samozřejmě pořád je tam cítit ty umělý frekvence nad 7kHz: Pro změnu srovnání podkladů od živých live nástrojů včetně akustických houslí, do kterých solo part hraný na Hammond SK1 nepřeleze prostorově před ten doprovod (víc "dopředu"), protože SK1 je taky jen obyčejný DAC a sample engine co je od cca 7kHz výše digitálně zpaskvilovanej, i jeden tón živých houslí v mezzopianu je pořád víc prostorově vpředu než vícehlas, dokonce ještě s vyšší hlasitostí stopy v dB na Hammondu SK1:

Uživatelský avatar
gari
Příspěvky: 254
Registrován: 20 úno 2009 09:37
Vybavení

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od gari »

Keyboarder, resp. kto z vas to este pouziva: prosim vas ake su v praxi tie hammondy? Daju sa menit parametre aj pocas hrania? Myslim hlavne tiahla, vibrato, chorus, klikanie atd. Alebo je potrebne si to poriadne ponastavovat a mat tie presety striktne poukladane. Zvykol som vzdy pouzivat par nastaveni a tie si za jazdy podla podmienok menit, no neviem ci aj MODX to zvlada dobre...vdaka. A este ma zaujima, ci sa da nastavit fast/slow rotora na sustain pedal... dikes.

Uživatelský avatar
Keyboarder
Příspěvky: 229
Registrován: 04 říj 2009 10:45
Vybavení

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od Keyboarder »

gari píše:
21 kvě 2020 21:29
Keyboarder, resp. kto z vas to este pouziva: prosim vas ake su v praxi tie hammondy?

Používat MODX jako "jedinou" simulaci hammondek nedoporučuji. Některé tovární zvuky jsou sice už naprogramovány tak, že táhlům jsou přiřazeny jednotlivé stopy a jejich nastavení lze během hraní plynule měnit, ale hlavní kámen úrazu je překvapivě slabá simulace leslie efektu. V přímém srovnání s Kurzweilem PC3K nebo Rolandem VR09 je to opravdu slabota. :( Něco maličko se sice přímo v editaci efektu nastavit dá, takže pak je MODX jako druhý manuál na kila nebo občasné vyhrávky docela slušně použitelná - ovšem hrát jen na ni např. hammondové party v blues-rockové kapele bych si určitě netroufl - to bych posluchačům a spoluhráčům neudělal :)
Shodou okolností jsem si právě tento týden pořídil a nainstaloval kolekci samplů ORGAN SESSION od Easy Sound: Některé tyto samply jsou slyšitelně lepší než ty, které v nástroji už jsou, celkový zvuk je tedy plnější a barevnější, ale pořád to kazí ta slabá leslie. Sólově to ještě jakž takž zní, ale když hraji např. s nějakým našlapaným rockovým podkladem, úplně se z toho zvuku vytratí ten "leslie charakter" a zní to spíš jen jako vibráto - to se u výše jmenovaných nástrojů rozhodně neděje. Nedovedu si představit, že stejnou simulaci má i nejdražší MONTAGE. :evil: Tady podle mne Yamaha hóóóódně zaspala.
Škoda... :( :( :(

Vla-sta
Příspěvky: 941
Registrován: 11 led 2011 07:06
Vybavení

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od Vla-sta »

Tak ona Yamaha dělá ty synťáky spíše jako předvoj keybordů a samohrajek. Na detailnější pokrok mají Korg.

Přesto, pokud nebudu brát v úvahu jen Yamahu se firmy dělající hardware synth moc nepochlapili co se týče simulací akustických nástrojů. Přeci jen v software jsou mnohem dál a je to i logické. My by jsme ale samozřejmě rádi měli tu možnost i z kláves

Uživatelský avatar
Keyboarder
Příspěvky: 229
Registrován: 04 říj 2009 10:45
Vybavení

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od Keyboarder »

Vla-sta píše:
23 kvě 2020 07:12
Tak ona Yamaha dělá ty synťáky spíše jako předvoj keybordů a samohrajek. Na detailnější pokrok mají Korg.

Nevím nakolik a v čem konkrétně jsou workstationy Korg lepší než Yamaha, ale když jsem si kdysi zkoušel Kronose 1, tak ani z jeho hammondek jsem na zadek nepadl. A Krome - což by vlastně měl být podobný nástroj ve stejné cenové kategorii jako je MODX - mě také nijak zvlášť nezaujal ani na ukázkách na YouTube, ani během zkoušení v obchodě. Z mého pohledu je MODX o hodně univerzálnější - lepší klaviatura, plně editovatelná FM syntéza, více realtime kontrolerů, polyfonní vocoder a možnost importovat vlastní samply ji pro mne a mé potřeby posouvají míle daleko před Krome.
MODX je zajímavý a povedený nástroj, který ve svém segmentu vlastně nemá konkurenci, akorát hammondy zatím nejsou jeho silnou stránkou :D

Peter
Příspěvky: 14
Registrován: 11 bře 2015 19:44

Re: Yamaha MODX

Příspěvek od Peter »

Leslie effect v MODX aj v MONTAGE je dosť kritizovaný priamo na yamahaforum. Je tam naznačené , že by sa to malo zlepšiť ďalšou aktualizáciou. Takže uvidíme.

Odpovědět