DIY: High end 2ch. preamp and A/D converter za 5000Kc :-)

Mikrofony a předzesilovače
Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 29 dub 2008 19:20

Kermitak píše:Tak tezko rict u processingu, ja porovnaval miniDAC a Lavry DA u Matouse na jeho S3a a tam byl ten rozdil nebe a dudy, podobnej jsem cekal i tady. Spis mi to prijde, ze se ted bavime opravdu o tech drobnych nuancich, ktere odlisuji spickove prevodniky, ale proste slovo DRAMATICKE mi k tomu taky nesedne ;)
No, kdybyste tam poslouchali mono bubínek snímaný ze 3 metrů, nevím jestli by tam ty dudy byly :wink:

V rámci mých podmínek mi tato změna AD převodníku připadá jako jeden z vůbec nedramatičtějších zvukových upgradů poslední doby (přinejmenším jako preamp). Nahrávky solových houslí, violy atd. jsou ted o něčem jiném. Konečně to začalo znít naplno, přirozeně a v prostoru. A když přepnu zpět na Lavry , je to docela downgrade ...
Zítra mi přijde AD Black, tak uvidíme ...

kexik

Příspěvek od kexik » 29 dub 2008 19:39

no bite ma, ale mne hra prijemnejsie lavry, ten forsell dost enforsuje stredy... ale to by trebalo pocut ten bubienok nazivo, bez toho sa da povedat akurat tak trt. rozdiel tam kazdopadne je, je pocutelny a popisatelny a netreba na to obzvlast tenke usi. otazka je ci je dramaticky a ja si slovo dramaticky tiez predstavujem viac... dramaticky ;)

btw nehra nahodou blue notoricky lepsie na 44.1/48 nez na dvojnasobku? co takto pouzit optimalne podmienky?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 29 dub 2008 19:45

kexik píše:
btw nehra nahodou blue notoricky lepsie na 44.1/48 nez na dvojnasobku? co takto pouzit optimalne podmienky?
Zkoušel jsi a porovnával ? Nebo podle čeho soudíš ?

kexik

Příspěvek od kexik » 29 dub 2008 19:47

ivo: no nie, ja si len (mozno zle) pamatam ze pan lavry obhajoval zurivo 44.1 s tym ze jeho prevodniky su na dane frekvencie optimalizovane najlepsie... ale mozno to bol iny pan

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 29 dub 2008 19:48

kexik píše:ivo: no nie, ja si len (mozno zle) pamatam ze pan lavry obhajoval zurivo 44.1 s tym ze jeho prevodniky su na dane frekvencie optimalizovane najlepsie... ale mozno to bol iny pan
Asi to byl jiný pán :wink:

Ještě k těm "dramatickým rozdílům", zmíněný náhodný mono sampl není jejich reprezentační dokumentací a ani jsem v tomto smyslu na něj nepoukazoval stejně jako párvteřinové zahoukání do dvou mikrofonů a jeho online poslech je nezhodnotí do té hloubky a šíře jako jejich denníé používání ve vlastním studiu po dobu několika týdnů.

Vsadím se že "dramatický" rozdíl (v expresivním slova smyslu) by asi nebyl slyšet ani kdybychom mix procesovali přes Waves EQ a Fairman EQ nebo poslouchali písničku nahranou na HAT 800 a ELAM 251 ... Ale při pozornějším poslechu a vlastním zkoušení by ty dimenze začaly vyplouvat na povrch čím dál více.
Naposledy upravil(a) Ivo dne 29 dub 2008 19:54, celkem upraveno 1 x.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 29 dub 2008 19:50

kexik píše:ivo: no nie, ja si len (mozno zle) pamatam ze pan lavry obhajoval zurivo 44.1 s tym ze jeho prevodniky su na dane frekvencie optimalizovane najlepsie... ale mozno to bol iny pan
Pan Lavry zurive zavrhuje 192k ;)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 29 dub 2008 19:56

Kermitak píše:
Pan Lavry zurive zavrhuje 192k ;)
Škoda že si to tu nemůžu vyzkoušet, Forssell AD má sice 192, ale nějak to ve spojení se Samplitude nefunguje ... A kromě toho bych si to ani nemohl poslechnout, protože Lavry DA je jen do 96k :)

kexik

Příspěvek od kexik » 29 dub 2008 20:00

no, ja by som k ludne skusil nahrat na 192 a downsamplovat... po zistni, co robi v praxi upsampling-sw master pluginy-downsampling, by som veril ze to moze mat pozitivny efekt, ak je ten prevodnik plnohodnotne navrhnuty na 192 (ze nema napriklad na 192 polovicny oversampling)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 29 dub 2008 20:06

Převodník je OK, Samplitude/Lynx v tom dělá problém

Tak EDIT: znovu jsem to ted speciálně zkusil a už to nějak šlo ... Ale ten výsledek mi po downsamplování a porovnání nepřipadal "worth the trouble" ...

matucha

Příspěvek od matucha » 29 dub 2008 20:25

No me zarazilo to jak totalne jinou maj oba (lavry vs forsell) dynamiku v tom testu, kazdej z nich hraje jinak... a kdyz bych mluvil v maximalnim zoominu, tak dost jinak, natolik, ze mi pride, ze se nedaj srovnat na stejnou hlasitost, protoze jeden akcentuje neco a druhej uplne neco jinyho. Kdyby staly stejne, tak si forsella urcite poridim uz jenom kvuli tomu, abych mel na vyber ;-). Ale jinak bych klidne dal en-ten-týky.

Ad levnej prevodnik. Myslim, si ze to schopny kutil muze udelat a nasledne doladit do velmi peknyho kousku. Jen jak se na sebe nabalujou ty naklady a prace, tak to prestane byt tak zajimavy, protoze se dostavame nekam nebezpecne blizko komercarnam jako lavry blue, mytek... vim, ze to porovnava s Goldem, ale se obavam, ze to je jina trida tak ci tak.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 29 dub 2008 22:20

Jo taky jsem tam zaslech tezko postrehnutelnej rozdil, jakoby Lavry vic "kopal" a ten druhej byl plnejsi, basovejsi. ale klidne jsem si to mohl vymyslet. Takhle velkej zoom pro me nema vubec smysl, chapu to u mastering engineera, nebo cloveka, co ma uz vsechno ostatni za statisice a miliony. Zajimalo by me mnohem vic srovnani mezi nakou beznou zvukovkou typu esi esp1010 a nakym timhle fajnovejsim prevodnikem.
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 29 dub 2008 22:29

Cyril píše:Zajimalo by me mnohem vic srovnani mezi nakou beznou zvukovkou typu esi esp1010 a nakym timhle fajnovejsim prevodnikem.
To radsi nedelej, budes pak muset rozbit prasatko ;)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 29 dub 2008 22:38

Kermitak píše:
Cyril píše:Zajimalo by me mnohem vic srovnani mezi nakou beznou zvukovkou typu esi esp1010 a nakym timhle fajnovejsim prevodnikem.
To radsi nedelej, budes pak muset rozbit prasatko ;)
No obávám se, že možná ani ne :wink: protože ty rozdíly asi nebudou nijak zvlášt dramatické :wink:

Třeba ani rozdíly mezi párem Behringer B5 a 10x dražšími Schoepsy nebyly radikální ... (měl jsem je tady) Ty nástroje byly celkem normálně slyšet i přes Behringera :wink:

Jsou to věci, které je třeba si vyzkoušet osobně dlouhodoběji na vlastní platformě, aby se postupně ukázaly jejich skutečné dimenze.

Kromě toho (jak už jsem říkal) jedna věc je rozdíl mezi mono samplem a skutečnou stereo nahrávkou různých zdrojů a druhá věc je pak kumulace více tracků. Rozdíly v celkovém mixu třeba 20-30 tracků nahrávaných přes lower end nebo high end AD převodník budou dost velké ... (samozřejmě je tu víc faktorů)

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 29 dub 2008 22:41

Ivo píše:
Kermitak píše: To radsi nedelej, budes pak muset rozbit prasatko ;)
No obávám se, že možná ani ne :wink: protože ty rozdíly asi nebudou nijak zvlášt dramatické :wink:
No pokud je clovek hluchej tak ne.

matucha

Příspěvek od matucha » 29 dub 2008 22:46

Kermitak píše:
Ivo píše:
Kermitak píše: To radsi nedelej, budes pak muset rozbit prasatko ;)
No pokud je clovek hluchej tak ne.
dneska je to z extremu do extremu jak koukam ;-)

Odpovědět