HAT800 - Users Section

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
kexik

Příspěvek od kexik » 23 kvě 2008 10:58

akg je najlepsi, nema sice detaily na vrsku, ale samotne telo basy je najlepsie prekreslene, bas vzdusny a rychly. oktava bahni a HAT nejak divne zrovnava hlasitost, co niekedy nemusi byt na skodu, ale pri akustickej base to asi na skodu je..
btw co ten sum? sumia ti vsetky nahravky a DIVNE, ten sum zahadne kolise, to si prehnal cez nejaky kompresor? a nema charakter hladkeho ruzoveho sumu, to je nejaky digitalny shit
ked zvazime ze hat stal 5000 a akg stoji kolko? 20000? je to pre hat vynikajuci vysledok, tie rozdiely su dost subtilne, na consumer zariadeni prakticky nerozoznatelne

radek_p

Příspěvek od radek_p » 23 kvě 2008 11:11

kexik píše: btw co ten sum? sumia ti vsetky nahravky a DIVNE
Bohužel jsem musel zcela výjimečně nahrávat vedle běžícího PC (normálně ho mám ve vedlejší místnosti). Myslím, že to bude hluk toho PC vobloženýho matracema. Normálně když dám AKG a HAT přes stejnej preamp, tak HAT šumí slyšitelně víc, takže tady to asi bude ten hluk PC.

HAT přes Martina vyšel přibližně 4000Kč, AKG v Čechách na krámě > 20000Kč. Ovšem kdyby se podařila ezone akce "nákup 25 kusu AKG 414 přímo od výrobce", tak ona by ta cena byla taky jinde. Nebo naopak - na pultě by HAT nestál 4000, ale 8000. Abych nezakládal flame, je to tak vpořádku:) Za ty 4000 to bylo bez jakýchkoli záruk a podpory, za 8000 by to měl clověk bez riskování, s možností osahat, vyzkoušet atd.

kexik

Příspěvek od kexik » 23 kvě 2008 12:10

eee... problem medzi stolickou a pocitacom (u mna) a ZAHADNY
ten sum vyraba winamp (???), ked som si tie stopy otvoril vo wavelabe, reku zanalyzujem ten sum, SUM ZMIZOL... wtf
ok, moja poznamka o sume je irelevantna, ZIADNY TAM NIE JE
pri korektnom posluchu su tie rozdiely este mensie, ale v podstate stale plati co som povedal predtym, akurat oktava uz nevyzera ako cisty pruser, ale aj tak by som si vybral akg>hat>>oktava. mala membrana na basoch logicky viac kresli, to vlastne nie je ziadne prekvapko

radek_p

Příspěvek od radek_p » 23 kvě 2008 12:48

kexik píše:mala membrana na basoch logicky viac kresli, to vlastne nie je ziadne prekvapko
No jo, jenomze mi zacatecnici si vtloukame z knih do hlavy, ze VELKA membrana vic kresli. O tom, ze na basech je to opacne, knihy mlci.

Kdyz to vezmeme trojclenkou:

100Hz~3m
1khz~30cm
10kHz~3cm

LDC~2,5cm
SDC~1cm

tak nejaka souvilost tam je. A navic jsme to potvrdili experimentalne, takze si to pisu do denicku a budu pamatovat.

kexik

Příspěvek od kexik » 23 kvě 2008 12:55

to je normalka, cim mas vyssiu vychylku membrany, tym mas vacsie skreslenie, jednoducho vzdy sa deformuje nejaky material (teflon, kovova folia atd), to mas ako pruzinu, zavislost natiahnutia od pouzitej sily je najskor pekne linearna, ale ked uz mas strunu natiahnutu jak svina, tak potrebujes coraz vacsiu silu na natiahnutie o par centimetrov, linearna zavislost je prec; podobne sa chova aj membrana mikrofonu. pri mensej ploche membrany dosiahnes pri rovnakom akustickom tlaku vyssiu vychylku=skor dosiahnes nelinearnu oblast. je to presne rovnake ako pri reproduktoroch, ktore vlastne maju obratenu prenosovu funkciu ale tieto suvislosti na akustickej strane su rovnake. velka membrana=cistejsie basy, mala membrana=cistejsie vysky

radek_p

Příspěvek od radek_p » 23 kvě 2008 13:10

kexik píše:to je normalka, cim mas vyssiu vychylku membrany, tym mas vacsie skreslenie, jednoducho vzdy sa deformuje nejaky material (teflon, kovova folia atd), to mas ako pruzinu, zavislost natiahnutia od pouzitej sily je najskor pekne linearna, ale ked uz mas strunu natiahnutu jak svina, tak potrebujes coraz vacsiu silu na natiahnutie o par centimetrov, linearna zavislost je prec; podobne sa chova aj membrana mikrofonu. pri mensej ploche membrany dosiahnes pri rovnakom akustickom tlaku vyssiu vychylku=skor dosiahnes nelinearnu oblast. je to presne rovnake ako pri reproduktoroch, ktore vlastne maju obratenu prenosovu funkciu ale tieto suvislosti na akustickej strane su rovnake. velka membrana=cistejsie basy, mala membrana=cistejsie vysky
Tohle zduvodneni s "přetíženou" malou membránou ale sedi jenom na ty basy. To, že LDC vic zkresluje vejšky je spíš tím poměrem k vlnové délce, jak jsem se snažil naznačit ve svým minulým příspěvku, ne?

dk

Příspěvek od dk » 02 čer 2008 13:34

FYI:

Vokalny test lampovych mic. HAT800, TBone SCT800, Oktava 250

http://www.electrozone.cz/viewtopic.php?p=157561#157561

fova

Příspěvek od fova » 12 čer 2008 21:43

Tento tyden je u me na navsteve HAT800, ktereho mi zapujcil Komasix.

Nejprve k vnejsimu provedeni pristroje:
Mikrofon v cernem provedeni s chromovanym kosem je moc hezky a pusobi dojmem hodne draheho mikrofonu. Dilenske zpracovani je velmi dobre, veskere komponenty jsou provedene ve slusne kvalite. Jakym kontrastem proti tomu byl merici mikrofon Behringer ECM8000, ktery mi take dorazil tento tyden. Levna plastova krabicka s penou uvnitr, ktera vypada, jako by ji sebrali na smetisti. Uplne to krici? "Ja jsem levny mikrofon". HAT je uplne jiny kousek a myslim, ze to byly hodne dobre investovane penize.

Ted k vlastnimu zvuku.
Dnes vecer jsem ho testoval na vokaly a mluvene slovo proti SE Titanu, ktery se prodava za 17000Kc a je to predevsim vokalni mikrofon. Nechtel jsem ho postavit proti ADK CE, ktery povazuji za spickovy vokalni mikrofon a test by tak byl nefer vuci HATu. Zajimalo me, jak se bude HAT drzet proti ne zrovna levnemu Titanu.

Obrázek

Nejprve jsem nahraval mluvene slovo a HAT me velmi prijemne prekvapil. Nahravka znela plne a zive, byly zretelne vsechny nuance projevu. Proti tomu SE znel dute a zastrene a mel mnohem mene vysek. To jsem opravdu necekal, Titan jsem doposud povazoval za spise jasnejsi mikrofon. Rozhodne bych si do nahravky vybral tejk nabrany pres HAT.

Pak jsem si neco zazpival a tady to dopadlo uplne opacne. HAT byl prevyskovany, s neprijemne znejicimi sykavkami a zvuk znel ponekud tence. Ta urcita zastrenost Titanu se mi u zpevu zdala byt prijatelnejsi a asi bych si do nahravky vybral jeho tejk. Titan byl tucnejsi a neznel tak vyklestene na stredech jako HAT.

Takze muj zaver je, ze HAT na mluvene slovo a rap ano, na zpev bych si ja osobne vybral asi neco jineho. Mam ulozene nejake tejky z toho testu, ale ve WAVu se mi uz nevejdou na muj web. Pokud by mel nekdo zajem, mohu mu je poslat mailem.

O vikendu jde ke me nahravat kamarad, ktery je spickovym houslistou. Budu ho snimat pres HAT a zaroven pres tuzku SE3 a uvidime, jak HAT obstoji na nastroje.
Ozvu se pak opet s dojmy.

delay

Příspěvek od delay » 13 čer 2008 06:13

Fova: Díky.

Acid Punk

Příspěvek od Acid Punk » 13 čer 2008 09:36

fova píše:Takze muj zaver je, ze HAT na mluvene slovo a rap ano, na zpev bych si ja osobne vybral asi neco jineho. Mam ulozene nejake tejky z toho testu, ale ve WAVu se mi uz nevejdou na muj web. Pokud by mel nekdo zajem, mohu mu je poslat mailem.
Kdyby te to neobtezovalo mohu nabidnout rychle reseni:

Reseni 1. Wav > Flac > nahrat na uloz.cz > zkopirovat jednotlive linky na forum
Reseni 2. Vsechny Wavy > Zip > nahrat na uloz.cz > Zkopirovat jeden link na forum
Peace
'mentalita kulturnich okruhu'
edit: "nekteri slusni moderatori mohou byt slusni tak jako nekteri populisticti slovensti premieri..."
Obrázek

fova

Příspěvek od fova » 14 čer 2008 20:47

Dnes rano byl u me nahravat houslista Martin Kos, ktery je solistou Sukova komorniho orchestru.

Pro nahravani jsem nakonec vybral tri mikrofony:

Obrázek

zleva doprava: HAT800 s nastavenou osmickovou charakteristikou, tuzka SE3 s kardioidni charakteristikou a T.Bone RB100 s osmickovou charakteristikou.

Mikrofony byly umisteny cca 60cm nad Martinovymi houslemi.

Po nahravani jsem mu postupne pustil vsechny 3 nahravky. Protoze Martina povazuji za cloveka s netopyrima usima a navic dobre vi, jak maji housle znit, nechal jsem ho, at se vyjadri prvni.
Zvitezila u nej tuzka SE3, ktera pry mela nejprirozenejsi zvuk a v nahravce nebylo nic rusiveho. Na druhem miste byl HAT800, majici podobny charakter jako SE3, ale na vyskach se u nej vyskytla nejaka podivna degradace, jako by tam zvuk byl nepatrne zkomprimovany. Nejhorsi v tomto testu dopadl RB100, kteremu citelne chybely vysky. Na druhou stranu mi Martin rekl, ze kdyby se do hrani poradne oprel, jako to dela na koncertech a nastroj by znel vice ostreji, mozna by RB100 exceloval.

Domluvili jsme se pak, ze bych mohl vzit svuj stereopar SE3 a Goldmajka a nahrat mu nejaky zivy koncert na DATku.

Moje osobni dojmy z nahravek byly totozne, jako Martinovy. SE3 se mi libil nejvice a u HATu bylo cosi neprijemneho na vyskach.

Tim se mi opet potvrdil moj dlouhodoby nazor, ze ve stejne cenove hladine je lepsi mit nekolik specializovanych mikrofonu nez jednoho univerzala. Porizeni vice mikrofonu sice leze do penez, ale clovek se dostane na vyssi kvalitativni uroven zvuku nez s tim jednim univerzalem.
HAT si troufnu zaradit prave jako takoveho univerzala.
Jako jediny mikrofon do nizkorozpoctoveho studia mozna ano, ale i tak bych k nemu doporucil dokoupit Oktavu MK319, aby mel clovek na vyber ze dvou barev zvuku.
U me osobne by HAT nemel uplatneni, protoze ho vzdy trumfnu nekterym ze svych specializovanych mikrofonu.

kexik

Příspěvek od kexik » 14 čer 2008 21:34

rb100 bude na kazdom bezne skonstruovanom preampe sumiet, pokial sa pouzije na tichy nastroj ako su husle. vyhoda ribbonu je svinsky velke spl a dobre chovanie pri hlasnych nastrojoch ako su bicie a gitarove kombo z niekolkych centimetrov. navyse rb100 nema ziadne detaily. ale ako referencia pri teste, preco nie

fova

Příspěvek od fova » 14 čer 2008 21:53

Sum tam sice u RB100 nejaky byl, ale velmi maly a nijak vyrazne rusivy.

Tyhle housle rozhodne nebyly tiche. Byl to docela pekny kraval v me mistnustce 3x3,5 metru, kdyz to Martin rozbalil. Ma vynikajici koncertni housle pro hrani ve velkych salech, ktere maji mohutny a prurazny zvuk, zadne country skripky.

Nahravka pres RB100 znela dobre, jen byla utlumena na vyskach.

kexik

Příspěvek od kexik » 14 čer 2008 22:21

no dobre, ale ked tie vysky naberes ekvalizerom, sum tam je riadny. o tom to je, paskovy mikrofon ma obrovsky johnsonov sum (a ten rastie s druhou odmocninou frekvencie) a len preto ze step up trafo mu robi dolnu priepust, to tolko nerusi. samozrejme riesenie je specialny preamp bud rovno v mikrofone, alebo preamp s brutalne nizkym sumom a beztransformatorovym vstupom a takych moc nie je. ale to sme mimo temy HAT

fova

Příspěvek od fova » 14 čer 2008 23:12

Pokud by to nekoho zajimalo, tak nahravky vokalu, mluveneho slova a housli jsou ke stazeni zde:

http://www.uloz.cz/show/file/67423-zip.zip

Je to jeden Zip file o velikosti 80MB, ktery obsahuje WAV tejky nahrane 24-bitove na 96kHz, pres preamp SPL Goldmike 9844 a prevodnik Lavry AD10.
Kazdy soubor je prehledne popsany.
Na pozadi je slyset muj hucici pocitac. Asi s nim uz nebudu nic delat (tuning chlazeni), protoze po prestehovani pujde do vedlejsi mistnosti.

Odpovědět