Mikrofon na Vokal 10-15K

Mikrofony a předzesilovače
syncro

Re: Mikrofon na Vokal 10-15K

Příspěvek od syncro » 11 bře 2010 10:25

fova: Míchal jsem vokál z TLM103 do několika různých věcí a s výsledky jsem docela spokojen. Sykavky odstranil Precision De-esser a zbyla vcelku seriózní a detailní nahrávka, kde stačilo trochu přidat maso někde kolem 1-2kHz.

Jinak bych ale nelpěl úplně na "osvědčených" věcech. Ok, mají vyšší resale potenciál, ale jak psal Ivo, často je na trhu méně známá a v některých ohledech lepší alternativa. Já mám třeba moc rád svůj Nevaton MC416, který určitě není "osvědčený", ale rozhodně bych ho neměnil třeba právě za TLM103. Kdybych se držel "osvědčených" věcí, nikdy bych neobjevil spoustu prima gearu - Oktavu, Igs, Vermonu, atd.

Myslím si, po letech hledání, že kupovat mikrofony podle ukázek a víceméně anonymních doporučení je totální nonsens. Půjčit si, vyzkoušet, poslouchat, hledat...

Jen můj názor, Saša

kexik

Příspěvek od kexik » 11 bře 2010 11:59

nezabudat na human factor... mnohe dobre mikrofony maju velmi polarny pattern a velmi zalezi na ich polohe. potom trebars celkovo horsi mikrofon s menej polarizovanou smerovou charakteristikou moze v zlych rukach dopadnut subjektivne lepsie, ak sa ta nahravka spravi mimo optimalne postavenie... a rozdiely to dokazu byt brutalne

takze skusat osobne, inej cesty niet. a samozrejme jedine s 1:1 porovnanim

fova

Příspěvek od fova » 11 bře 2010 12:58

syncro píše:Myslím si, po letech hledání, že kupovat mikrofony podle ukázek a víceméně anonymních doporučení je totální nonsens. Půjčit si, vyzkoušet, poslouchat, hledat...
Kdyz si zprumerujes vice ukazek, tak ziskas hrubou informaci o charakteru mikrofonu, takze jako totalni nonsens bych to nenazval. Ale jinak s tebou souhlasim, ze osobni vyzkouseni je daleko nejlepsi, co clovek muze udelat. Jinak zanedlouho muze ten mikrak zase prodavat.

Liquid Sound
Profesionál

Příspěvek od Liquid Sound » 11 bře 2010 14:51

fova píše:
syncro píše:Myslím si, po letech hledání, že kupovat mikrofony podle ukázek a víceméně anonymních doporučení je totální nonsens. Půjčit si, vyzkoušet, poslouchat, hledat...
Kdyz si zprumerujes vice ukazek, tak ziskas hrubou informaci o charakteru mikrofonu, takze jako totalni nonsens bych to nenazval. Ale jinak s tebou souhlasim, ze osobni vyzkouseni je daleko nejlepsi, co clovek muze udelat. Jinak zanedlouho muze ten mikrak zase prodavat.
Sám píšeš, že získáš HRUBOU informaci. Když vybíráš mikrofon lisící se nuancemi, je ti tato hrubá informace úplně k ničemu. Jak píše Syncro - jedině si ho půjčit.
Sound engineer & producer
Smecky Music Studios | CoPPO | IMDb | ALLMUSIC | ARTIST direct

syncro

Příspěvek od syncro » 11 bře 2010 15:29

fova: To je trošku jako s botami. Víš, že máš číslo 44, koukneš se na internetu, vybereš si je v eShopu, objednáš, přijdou, nesedí, mají trochu jinou barvu než na fotkách, naštveš se a příště už se pro ně zase vypravíš do obchodu, kde si je v klidu vyzkoušíš. Asi si takhle internetově můžeš koupit čínské tenisky, ale slušnější polobotky těžko. Komentáře ostatních obutých jsou relevantní asi jako loňský sníh, když tobě osobně botky nepadnou na nohu...

Jak píše LS, "hrubá" představa je v případě mikrofonu úplně k ničemu, tady jde přesně o ty jemné rozdíly. Mikrofon, zvláště vokální, je jedno z nejcitlivějších a nejindivudálnějších míst nahrávacího řetězce. Navíc se zvuk mikrofonu dramaticky mění v závislosti na tolika faktorech, že ukázka říká asi jen to, že mikrofon nějak funguje...

Jen můj názor, Saša

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 11 bře 2010 15:50

Ja vam nevim. Ten priklad s teniskama mimochodem moc nesedi, protoze u cinskejch ocekavam, ze tam nebude lecos sedet, ale u slusnejch polobotek uz cekam, ze bude vse dle popisu:) Ale to je vedlejsi.

Je urcite pravda, ze bez osobni zkusenosti clovek nema presnou predstavu o tom, jakej ma mikrofon charakter, jak bude fungovat na jeho hlas, jak na jiny hlasy, jak chyta mistnost, jak je citlivej na pop a sykavky, jak na proximity efekt, jak na milion dalsich veci. Ale bude mit clovek presnou predstavu po tom, co si ho na den pujci nebo nekde v obchode na chvili vyzkousi? Podle me ne o moc presnejsi, nez kdyz si poslechne deset nahravek z ruznych typickych pouziti toho mikrofonu. Presnou predstavu bude mit az po delsim pouzivani, po tom, co na nej nahraje x voiceoveru, zpevu, nastroju a v neposledni rade, po tom, co do nej takzvane doroste a bude vubec schopnej rozlisit, co ten mikrak dela dobre a v cem ma nedostatky. Presne takovouhle zkusenost mam s monitorama, s preampem i se softwarem a s dalsima vecma. Dokud jsem tu vec neporidil a nekolik mesicu s ni nepracoval, tak jsem si jistej, ze bych stejne nebyl prilis schopnej rict, jestli je to lepsi nez nejakej jinej vyrobek v te oblasti. Maximalne jsem byl schopnej rict, jestli se mi to aktualne libi nebo ne. A to jsem myslim v pripade mikrofonu i na zaklade tech ukazek. Takze me se do shaneni pujcovani zkouseni a vraceni veci moc nechce. Radsi si sezenu co nejvic informaci a zkusenosti uzivatelu, zkusim vytridit ty relevantni me situaci a podle toho a podle pomeru cena/vykon se rozhodnout. Navic si nemyslim, ze by clovek potreboval najit vzdycky to absolutne nejlepsi, stejne od urcite urovne ma kazda vec svoje dobre pouziti. Ale spis si chci najit neco k cemu budu mit vztah a chut to pouzivat a co mi na oplatku bude dobre slouzit. Zatim mi to myslim docela funguje.

Jen muj nazor.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 11 bře 2010 16:17

Ne že by to nebylo důležité, ale myslím, že se ta role mikrofonu (nemluvě o této cenové kategorii) zase trochu přeceňuje. Není to samospasitel. Zbytečné mluvit o nějakých velejemných nuancích, když třeba poloha zpěváka vůči mikrofonu udělá 10x větší rozdíl ... Totéž akustika ... A totéž, ne-li víc, použitý preamp/převodník. Nemluvě o vlastním hlasu (to už jsou 100x větší rozdíly)- Když se tohle všechno zkombinuje, tak to v rámci jednoho mikrofonu může udělat celkové rozdíly mnohem větší než jsou reálné rozdíly dvou nejvíce se liších mikrofonů na světě použitých za stejných podmínek ...(a ty nejsou zase až tak velké - viz třeba známé mikrofonní CD Lynna Fustona, kde rozdíly mikrofony za 100 vs 20000 USD nejsou na poslech nějak dramatické ...) K tomu připočítejme všechny ty post-úpravy (ekvalizace, komprese, další efekty, mix, mastering ...) a dojdeme k tomu že v reálném výsledku je to skoro jedno :)) Samozřejmě není ... ale jakýkoliv OK znějící mikrofon v rámci dané kategorii udělá víceméně podobnou službu ... plus minus. :) Tak bych to zase neřešil tak závažně jako třeba volbu manželky :wink: I když je pravda že mikrofon může být v tomto ohledu při praktickém používání méně problematický ... :)

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 11 bře 2010 17:18

Ivo: tak proc to sam resis? ;)
BTW CD Lynn Fustona jsou sice fajn, ale moc ti toho o tom mikrofonu nereknou.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 11 bře 2010 17:52

Kermitak píše:Ivo: tak proc to sam resis? ;)
BTW CD Lynn Fustona jsou sice fajn, ale moc ti toho o tom mikrofonu nereknou.
Já to zase tolik neřeším :) mám úplně stejné mikrofony už několik let ... :wink: A když jsem tady onehdá měl ty BH, tak jsem zjistil, že i s nimi bych na vokály mohl v pohodě existovat ... Ale Horch zní kapku lépe, to je prostě fakt :)

CD - o mikrofonu možná ne, ale o přímých rozdílech mezi nimi trochu ano ... a přiznejme že ty podmínky pro testování mikrofonů,které Lynn Fuston měl, byly hodně precizní ... což se nedá říct o běžných amatérských online testech a srovnáních (kam počítám i všechny svoje pokusy)

PELF
Profesionál

Příspěvek od PELF » 14 bře 2010 11:51

Ivo píše:..než neosobní "průmyslové" manufaktury ... kde ty výrobky jsou pak ještě náležitě předražené (aby pokryly náklady na reklamu) .... viz třeba Neumann (dnes už spíš Sennheiser)...
Dívat se na tu manufakturu mě docela baví... 8)
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 14 bře 2010 22:42

to je zaujimave .. RODE robi mikrofony plne roboticky .. vobec sa toho nechytaju ludia ..

delay

Příspěvek od delay » 15 bře 2010 07:03

Pytkin píše:to je zaujimave .. RODE robi mikrofony plne roboticky .. vobec sa toho nechytaju ludia ..
Myslím že ne všechny, jen ty levnější, kterých je většina :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 15 bře 2010 18:21

delay : hovorili ze vsetky .. mesacne vyrabaju 25.000 mikrofonov .. maju 100 zamestnancov .. a mozu zdvojnasobit vyrobu bez prijatia dalsieho zamestnanca .. celkom zaujimave .. typek rozpraval ze tym ze vsetko robia stroje , su schopny udrzat kvalitu .. ze matched pairs su vacsinou s velmi blizkym cislom .. apodobne .. musim povedat ze rozpravanie o fabrike bolo velmi zaujimave ..

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 29 bře 2010 15:50

tak to vypada, ze vsechno dopadlo trochu jinak. Po tom, co jsem napsal ten svuj traktat o tom, jak je zkouseni mikraku zbytecny, tak jsem neodolal jedne nabidce, pujcil jsem si mikrofon od Manda z Bratislavy a po vyzkouseni si myslim, ze jsem celkem nasel to co jsem hledal:)

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 29 bře 2010 17:04

a jakej nakonec?
Hudebník a producent, majitel studia Soundevice
http://www.boriscarloff.com | http://www.soundevice-studio.cz

Odpovědět