Mikrofon pro mluvené slovo v rušném prostředí

Mikrofony a předzesilovače
Lenna

Mikrofon pro mluvené slovo v rušném prostředí

Příspěvek od Lenna » 20 zář 2015 13:20

Zdravím a přeji pěkný den. Sháním mikrofon pro čistě amatérské neziskové účely, jedná se o nahrávání recenzí, tutoriálů a komentovaná videa, zkrátka čistě mluvené slovo. Zvuk by byl nahráván do notebooku přes 3,5mm jack. Už nějaký ten pátek pátrám, pročítám fora a informace o mikrofonech, ale jsem z toho jelen.

První problém je u mě nízká cena, nejsem ochotná do toho vrážet více jak 500kč, z tohoto pohledu je dost často doporučován mikrofon TRUST Starzz, po té mě zaujal SpeedLink SL-8703-BK a nakonec klopový mikrofon SpeedLink SL-8691-SBK, co však u prvních dvou mikrofonů shledávám nevýhodou je vzdálenost od mikrofonu. Viděla jsem pár videí na YT, kdy člověk komentující video musel být přilepený přímo na mikrofon, což je nepohodlné. Já si ale představuju nahrávání z cca 30cm (krom klopového samozřejmě) a byla bych ráda, kdyby to pochytilo zvuk jasně, bez šumu a srozumitelně. Je dost možné, že to bylo i nastavením mikrofonu, nevím jak je to s citlivostí a podobně. Další problém je můj domácí mazlíček, který je poměrně dost hlasitý, uřvaný papoušek, který je ode mě cca 1,5 metru, takže by mi vyhovovalo, kdyby mikrofon pochytil okolní ruch co nejméně.

Oprskle řečeno - co po vás tedy chci nebo spíš žádám je nějak rozumný feedback, zda ty mikrofony vůbec za tu cenu stojí, jestli s nimi má někdo z vás zkuženosti a bylo by možné je použít i na nahrávání z větší dálky nebo jestli se mám rovnou zaměřit na mikrofon klopový vzhledem k mazlíčkovi. Nějaké tipy a doporučení jiných kousků, důvody proč si připlatit více. Děkuju moc za jakoukoliv reakci!

biscuit

Re: Mikrofon pro mluvené slovo v rušném prostředí

Příspěvek od biscuit » 20 zář 2015 14:35

:mrgreen: :palec+: mame tady tema zvukarske a muzikantske vtipy, tam by se to hodilo vic... ale abych nebyl uplne zlej, porid si nejakej headset, to muze bejt v tyhle cenovy kategorii jediny relativne pouzitelny reseni. uz jen fakt, ze mas mikrofon ve stabilni poloze vuci ustum je velky +.

Lenna

Příspěvek od Lenna » 20 zář 2015 14:48

Chápu že pro odborníky je to hrozný plebský požadavek :D, jak říkám jde čistě o amatérské neziskové účely. Bohužel headsetům se chci pro tentokrát vyhnout kvůli poruchovosti sluchátek.

/edit: Měla jsem headset SpeedLink Triton, který byl do 1 000kč, což už jsem ochotná připlatit, protože se jedná i o poslech zvuku a to poměrně dost kvalití, proto uvažuju nad SpeedLink mikrofony, jejich kvalita byla fajn a to i bez jakýchkoliv úprav. Ale vždy po nějaké době sluchátka odejdou a mě už nebaví tento problém řešit další koupí/reklamací.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 20 zář 2015 14:56

sam jsem si treba kdysi pro ucely skype v praci upravil headset od xbox360. treba ti ho nekdo venuje, spouste lidi se urcite vali doma bez vyuziti. staci jen prepajet konektor. fungovalo to docela obstojne na reseni "zadarmo". ale pouzival jsem to jen na telefonovani ;-)

Stan

Příspěvek od Stan » 20 zář 2015 17:52

Ani jsem nevedel ze se mikrofony okolo EUR 10 seriozne prodavaji ale budiz treba jsou pouzitelny na karaoke. Nicmene at uz kopupis jakykoliv mikrofon tak mazlicka budes muset premistit tak jako tak (nejlepe k sousedum) pro tvoje dobro jelikoz at koupis jakykoliv mene citlivy mikrofon tak ti tak ho mikrofon nasnima. Ja by jsem ti dopourucil koupit alespon trochu kvalitni headset nebo USB mikrofon a mikrofonni stojan, ale vzhledem k tvemu rozpoctu si netroufam zadny model doporucit.

Navic nejde jen o to cim nahravas ale jak nahravas a i u mluveneho slova to nekonci jen o zapojenim mikrofonu. I kdyz jde o neziskovou praci tak naradi by jsi mela mit alespon zacatecnicky a ne koukat na veci v hrackarstvi, je to jako se vsim jinym. Na druhou stranu muzes pouzit jakykoliv z uvedenych mikrofonu na ziskani zkusenosti a casem si nasetrit na neco lepsiho.

Nebo jak uz tady kluci zminili jakykoliv herni headset je dobra cesta jak zacit a nabirat zkusenosti. Co se tyka poruchovosti tak si myslim ze s vybranymi mikrofony si nepolepsis. Ja by jsem to prirovnal jako "z deste pod okap". Jinak pokud budes pozdeji premyslet o trochu kvalitni vybave pak se koukni na vyrobky Beyerdynamic, je to sice trochu jina cenova relace ale najdes tam spolehlivy z kvalitni veci i pro zacatecniky.

http://europe.beyerdynamic.com/shop/hah ... dsets.html

biscuit

Příspěvek od biscuit » 20 zář 2015 20:08

jinak treba na odstraneni nezadouciho ruchu okoli, kterej je pod urcitou uroven dB, se pouziva zarizeni (hw i sw), kteremu se rika gate nebo gate compressor. muze pomoct, pouziva se prakticky vsude i v profi broadcastingu (tam se nahrava vetsinou ve studiu, kde nejen ze nejsou mazlicci, ale mistnost je akusticky upravena tak, aby byl zvuk pro posluchace co nejprijemnejsi - i tam se resi mensi sumy a ruchy).

jak stan nakousnul, mozna uplne nejdulezitejsi je najit si misto pro nahravani takovy, kde je rusivejch vlivu co nejmin. je to vlastne prvni krok v problematice nahravani zvuku. gate compressorem si motej hlavu az v druhy fazi ;-)

Lenna

Příspěvek od Lenna » 21 zář 2015 17:27

Dobře, děkuju vám za všechny rady, jsem hrozně nekomunikativní člověk a trémista, takže nabrání zkušeností je asi nejpřednější. Ještě uvidím, investovat do toho víc určitě plánuju, ale ne v nejbližších pár letech, proto sháním něco levnějšího, tedy spíš tu hračku. Zdroj ruchu - papoušek bohužel přemístit nejde, proto to chci dohnat aspoň mírně HW, jinak vše čistím v audacity, vystříhávám a podobně, je to sice piplačka, ale prezentovat se s naprosto neposlouchatelným komentářem netroufám a to co vyčistit nelze, na to už je těch pár posluchačů zvyklých.
Mrkla jsem na pár testů mnou zmiňovaných mikrofonů a podle mě to poslouchatelné je, ale chápu, že pokud člověk pracuje s profesionální technikou roky, může mu to přijít jako naprosto zkreslené neposlouchatelné cosi a trhá mu to uši.
Tímto bych můj dotaz nejspíš uzavřela, přeju pěkný den :).

tony9

Příspěvek od tony9 » 21 zář 2015 19:05

Lenno, jestli máš nějaké ukázky tvého snažení na Youtube, tak nahoď odkaz a uvidí se v čem je případný problém.

bert.seville

Příspěvek od bert.seville » 21 zář 2015 19:23

Lenna píše:Mrkla jsem na pár testů mnou zmiňovaných mikrofonů a podle mě to poslouchatelné je, ale chápu, že pokud člověk pracuje s profesionální technikou roky, může mu to přijít jako naprosto zkreslené neposlouchatelné cosi a trhá mu to uši
Ono tohle není zas tak důležité, na youtube videa se divá 80% procent dětí, kterým je to ukradené. Ale pokud člověk chce mít tu chtěnou a standardní kvalitu, neřeší svou techniku, ale má na to lidi co se o to postarají. Já chystám vpustit do světa další tým, který bude pomáhat filmařům, ale s tím rozdílem směřování pro amatérské tvůrce. Pokud by byl váš problém osudový, neváhejte v budoucnu napsat.
Čekat.. Lovit.. Poslouchat..

MDudas

Příspěvek od MDudas » 21 zář 2015 22:22

Lenna píše:Další problém je můj domácí mazlíček, který je poměrně dost hlasitý, uřvaný papoušek, který je ode mě cca 1,5 metru, takže by mi vyhovovalo, kdyby mikrofon pochytil okolní ruch co nejméně.
Deku! A hodne hrubu ! :lol:
Ja si ani nedokazem predstavit mikrofon, ktory nebude snimat ten skreklavy hlas papouska! To neni technicky mozne ani keby si investovala 50 000Kc. Presne hento je hlas, ktory sa presadi v pralese, takze nejaky mikfofon "s tlmenim" nehrozi. Horsi je uz snad len vlak, zbijacka a cirkularka...

"Jasne a srozumitelne" nahrava snad kazdy bezny mikrofon, nato boli vyrobenene, :wink: ... a 30cm od ust taktiez. Problem byva casto v predzosilovaci v notebooku - bud je slaby alebo strasne sumi. A to je odpoved na dalsiu tvoju otazku.

Ak nie si narocna na kvalitu snimania, staci Ti akykolvek mikrofon. Vzdialenost od ust 15cm, vzdialenost od papouska 15m. :) Ticho a dobra vyslovnost su zakladom dobreho nahravania.

jakubt

Příspěvek od jakubt » 23 zář 2015 01:05

Tady je nějaký rozumně vypadající přehled relativně levných mikrofonů + pár užitečných rad pro nahrávání:
http://readwrite.com/2015/05/02/audio-p ... n-a-budget
ty mikrofony tam začínají na 100 USD, u nás budou asi ještě dražší. Obecně - rozdíl mezi mikrofony za 500 a za 2000 Kč bude mnohem výraznější, než mezi mikrofony řekněmě za 2000 a za 10000...

Stan

Příspěvek od Stan » 23 zář 2015 11:17

@Jakubt: to je prave ten problem ze Lenna kouka na mikrofony za cca 200-300 Kc (10 euro) coz je jeji budget a proto jsme zadny mikrofony nedoporucily. I kdyz se s tim da relativne nahravat (s cim se vlastne neda nahravat?) ale jeji duvod pro zakoupeni mikrofonu bylo ze se ji rozbijeji sluchatka a proto odmita kvalitnejsi headset. Navic chce nahravat hlas ze vzdalenosti 30 cm ale nechce aby mikrofon zachytil rvouciho papouska kterej bude cca 1.5m od mikofonu. S timhle by ji mohl (teoreticky) relativne pomoci "shotgun" s velmi uzkou smerovou charakteristikou ale ten je uplne jinde cenove navic to neni standartni zpusob pro nahravani voiceoveru jinak receno ne zrovna idealnim resenim.

msmucr

Příspěvek od msmucr » 23 zář 2015 11:30

Stan píše:S timhle by ji mohl (teoreticky) relativne pomoci "shotgun"...
Jestli taky myslíš na toho papouška, tak to by přeslechy teoreticky vyřešilo.. ale zas, kdo to pak bude uklízet. ;)
#nebudme_zli

cluso

Příspěvek od cluso » 23 zář 2015 14:21

jedine koupit jeste jednoho papouska a fazove ho otocit hlavou dolu, ehm na bydylku---- aby se papouch s papouchem odecital zejo

Stan

Příspěvek od Stan » 23 zář 2015 14:23

:lol: Tak ted jsem se tedy od srdce zasmal. Tohle by me nenapadlo.

EDIT: Tohle by stalo za vytvoreni kresleneho vtipu.

Odpovědět