Nahrávání - Kostel: varhany, sbor, sólo zpěv, housle

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
mspirit
Vybavení

Nahrávání - Kostel: varhany, sbor, sólo zpěv, housle

Příspěvek od mspirit » 20 říj 2012 08:57

Dostal jsem za úkol nahrát v přiměřené kvalitě (tzn. nejedná se o profi CD nahrávku) koncert v poměrně velkém kostele (http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_sva ... 1e_(Louny)).
Část repertoáru se bude provádět na kůru: varhany a bude tam stát sbor + sólo zpěv
Druhá část dole u oltáře: el. klavír, sólo zpěv, housle. Skladby s tímto umístěním půjdou po sobě na přeskáčku, tím pádem není možné mikrofony podle potřeby přemísťovat.
Nahrávám běžně ve speciálně akusticky navržené místnosti (http://www.whisperroom.com/), takže s kostela mám docela obavy:)

No každopádně počítám spíše s umístěním stereo páru kondenzátorů. Maximálně el. klavír - linkou a možná spodní sólo zpěv kondíkem (RODE) zvlášť.

K dispozici mám 8 stop k multikanálovému nahrávání a tyto mikrofony: 2x AKG C1000S, 2x AKG Perception 220, 1x RODE NT2-A. Případně Shure SM58, ale ten asi nevyužiju :)
Nahrávám v Propellerhead Reason 6.5.

Potřeboval bych poradit s rozmístěním, či stereo konfigurací páru mikrofonů i se správným výběrem mikrofónů.
Vím, že by nejlepší byl pouze pár s kulovou charakteristikou, ale ten mám pouze jeden (RODE).

Problém, je že na instalaci mám asi půl hodiny před koncertem a podle slov děkana "nesmí být kostel příliš hyzděn moderní technikou" :( Takže nějaké harakiri s 5m stojany či vysokozdvihem nepřichází v úvahu.

PS: Dělám to zadarmo - pro dobrou věc, jinak bych se do takového experimentu nepouštěl:)

Díky moc za rychlou radu, nahrávání bude probíhat zítra.

radek_p

Re: Nahrávání - Kostel: varhany, sbor, sólo zpěv, housle

Příspěvek od radek_p » 20 říj 2012 20:19

Tohle presne znam - pul hodiny a stojany nesmi rusit. To je tak frustrujici, ze uz to radeji nedelam. U oltare bych dal jeden par cardioid intuitivne (urcite ne xy ale asi ani ne nic extra vzdaleneho, vetsinou skoncim u nejakeho modifikovaneho ortf, s mensim uhlem a vetsi vdalenosti nez je standard). Druhy podobny par smerovat na kur, tam je idealni spustit z pudy nebo lanovku z bocnich empor. Na to ve tvem pripade nebude cas... tak bych to dal na stojan, tech 5m je malo v takovymhle kostele, a stejne ti to nedovoli....takze je to vlastne jedno, s malym stojanem bude rozumny bod nekde od stredu kostela smerem k oltari. jednou jsem v podobne situaci skoncil s jedinym stojanem v urovni prvni lavice, na nem dva pary jeden niz smeroval k oltari, druhy vys smeroval dozadu na varhany. aspon mi dovolili 5m stojan. varhanik musi krotit registraci, kdyz nebude spot na zpev...
Naposledy upravil(a) radek_p dne 20 říj 2012 21:35, celkem upraveno 1 x.

Fillippos

Re: Nahrávání - Kostel: varhany, sbor, sólo zpěv, housle

Příspěvek od Fillippos » 20 říj 2012 21:04

Pokud bude před sborem místo, dal bych tam AB stereo C1000 nasměrovaný na sbor. Před solistu na kůru jeden Perception. Dole na zpěv a směrem k houslím, tak aby co nejmíň snímal klávesové kombo druhý Perception. Poměr zpěv vs. housle bys busel odzkoušet. Klávesy do linky.. (Možná bych se nebál ani varianty zpěv SM58 a Perception housle. Spíš bych se k tomu možná přiklonil více. Minimálně mít ho připravený po ruce určitě může přijít vhod.) A doprostřed kostela na vyšší stativ tu RODE kouli, aby snímala oboje uskupení jako celek. Dohromady je to 8 kanálů, když použiješ klávesy ve stereu. Nevím, jestli je to správné řešení.., ale tak bych to řešil já.

Odpovědět