Praktický srovnávací test levných PRE-AMPů (zvukové ukázky)

Mikrofony a předzesilovače
delay

Praktický srovnávací test levných PRE-AMPů (zvukové ukázky)

Příspěvek od delay » 24 říj 2006 09:22

Jelikož právě prodávám preamp
Studio Projects VTB1
a
Mix Soundcraft CompAct4
rozhodl jsem se včera ještě na poslední chvíli podrobit preamp VTB1 a interní preamp z mixu jednoduchému a rychlému srovnávacímu testu.

ZVUKOVÉ UKÁZKY si můžete stáhnout zde (za předpokladu, že nebudete řešit kvalitu zpěvu :-)):
http://www.sendspace.com/file/1u8nd7
nebo
http://depositfiles.com/files/334260
nebo
http://data1.edisk.cz/stahni/86771/prea ... 14MB).html
(pokud nefunguje, zkuste zkopírovat odkaz a vložit no vašeho vyhledávače)

:arrow:
V krátkých mp3 ukázkách je každý mikrofon zvlášť (resp. v L nebo R kanále), buť samostatný zpěv nebo celý mix. Jetnotlivé názvy mp3 by měly být vodítkem:
L - preamp Soundcraft CompAct4
R - SP VTB1

:idea: GEAR / ZAPOJENÍ:
Kondenzátorový mikrofon SENNHEISER E-865 --- (VTB1 nebo Soundcraft CompAct4 - EQ na basech a středech na nule, lehký zdvih na výškách) --- TC Electronic M300 (Reverb/PlateI) --- zvukovka E-MU 1212m --- CUBASE SX3 --- inserts: TC Electronics DeEsser / Nomad Factory EQ (pluginy naprosto stejné pro oba preampy).

Nějaké závěrečné hodnocení si zatím nechávám pro sebe, aby jste si udělali obrázek sami. Test byl ale celekem překvapivý...
Naposledy upravil(a) delay dne 21 pro 2006 07:29, celkem upraveno 1 x.

Poshook

Příspěvek od Poshook » 24 říj 2006 12:28

zatial som si nemal oznost ukazky stiahnut, ale nebolo lepsie hodit surove audio bez akychkolvek EQ, Reverb, De-esser...na serioznejsie porovnanie

delay

Příspěvek od delay » 24 říj 2006 12:41

Poshook píše:zatial som si nemal oznost ukazky stiahnut, ale nebolo lepsie hodit surove audio bez akychkolvek EQ, Reverb, De-esser...na serioznejsie porovnanie
To víš, nad tou suchou ukázkou jsem uvažoval, jenže to nezní vůbec dobře... Chtěl jsem spíše demonstrovat nemajetným anebo začínajícím hudebníkům, co asi lze udělat za nahrávku na levnějším HW. Veškeré nastavení bylo stejné a tak myslím, že test je celkem objektivní.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 24 říj 2006 12:42

Z ukazek jsem opravdu nepochopil, jak a co ma clovek hodnotit. je tam 3krat mix, z toho jednou se stereo zpevem, dvakrat s mono zpevem a jednou stereo zpev. nejak z toho nejsem moudrej. Jinak samozrejme souhlasim s poshookem, ze pokud srovnavas preampy, tak tam pust suchej signal a uz ho nicim neupravuj.

delay

Příspěvek od delay » 24 říj 2006 12:46

Amorph:
V ukázkách, kde jsou dva zpěvy, je VTB1 v pravém kanále a Compact4 nalevo. Čili je nutné při poslechu poslouchat jen levý nebo pravý kanál, a to v případě fullmixu (s playbeckem) nebo i jen samostané zpěvy. Je to tak pro rychlejší porovnání... Pak tam jsou dva fullmixy, kde je jen jeden zpěv a to buď VTB1 nebo Compact4, ten samozřejmě poslouchejte s vyváženým stereo obrazem...
Nebo to není jasné z těch názvů mp3? :-)

delay

Příspěvek od delay » 24 říj 2006 12:49

JINAK JEŠTĚ JEDNOU:
Jde o test preampů v praxi (za běžného používání), čili počítám, že každý na zpěv použije nějký ten FX...proto jsem nedával ty ukázky "dry".

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 24 říj 2006 13:01

Ok, zacinam chapat, necmene zda se mi to jako hodne krkolomny zpusob oproti jednoduchym dvema mono stopam nahranym na jeden a druhy preamp. Jen muj nazor. JINAK JESTE JEDNOU: pokud jde o SROVNAVACI test dvou preampu, tak jakakoli dalsi uprava signalu cini srovnani irelevantni.

delay

Příspěvek od delay » 24 říj 2006 13:23

Amorph:
Co se týče dvou mono stop - jo jasně, ale né každej by si je importoval do Cubase nebo pod. aplikací, aby mohl poslouchat rozdíly bezprostředně. To, že si nejdřív pustíš jednu mono stopu a pak druhou ve winampu nebo media playeru je podle mě na prd. Ten zvuk potřebuješ porovnat HNED, takže musíš přepínat, proto jsem naprosto separoval L a R kanál :-).

---

TENHLE TEST jsem původně dělal jen pro sebe (asi také proto ty FX, které běžně používám), abych zjistil, jak moc mi VTB1 bude nebo nebude chybět.
O půlnoci mě napadlo, že to hodím na eZone, protože by to někomu mohlo pomoct... Takže se záměrem dělat nějakou recenzi to nebylo.

:-)

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 24 říj 2006 13:49

ok, peace:)

fova

Příspěvek od fova » 24 říj 2006 14:16

Delay: A duvod, proc se VTB1 zbavujes? Neptam se proto, ze bych ho chtel koupit, protoze ho mam. Jen me zajima v cem ti nevyhovuje.

delay

Příspěvek od delay » 24 říj 2006 14:26

fova píše:Delay: A duvod, proc se VTB1 zbavujes? Neptam se proto, ze bych ho chtel koupit, protoze ho mam. Jen me zajima v cem ti nevyhovuje.
Já budu od EkeAzeho brát SOUNDCRAFT SPIRIT M12 a musím něco prodat. VTB1 mám rád, nevadí mi v ničem. Myslím, že za ty peníze je to kvalita. Nešumí, ale nadruhou stranu je taky dost neutrální a takovej bez barvy a chuti (pokud není přehulená lampa), což ale nemusí být nevýhoda. Počítám, že preampy ze Spiritu mi poskytnou na nějakou dobu přiměřenou náhradu. Jinak bych chtěl později zainvestovat do dražšího preampu.

V testu se VTB1 projevil jako "tučnější" a hlavně je patrné, že efekt s ním zní výrazněji nežli interní preamp Compact4...

vasek

Příspěvek od vasek » 24 říj 2006 14:38

Já to poslouchám na minireprácích v práci, ale i tak slyším obrovskej rozdíl. Mně osobně nepřijde výsledek překvapivý - pokud se shodnem, že VTB zní o dost líp.
Jinak sice ten test není superobjektivní, ale zajímavej je a vyhodnocení se z něj udělat dá. Lepší než tu 14 dní kecat. Delay: díky

fova

Příspěvek od fova » 24 říj 2006 14:55

delay píše:
Já budu od EkeAzeho brát SOUNDCRAFT SPIRIT M12 a musím n%u11bco prodat. VTB1 mám rád, nevadí mi v ni%u10dem. Myslím, %u17ee za ty peníze je to kvalita. Ne%u161umí, ale nadruhou stranu je taky dost neutrální a takovej bez barvy a chuti (pokud není p%u159ehulená lampa), co%u17e ale nemusí být nevýhoda. Po%u10dítám, %u17ee preampy ze Spiritu mi poskytnou na n%u11bjakou dobu p%u159im%u11b%u159enou náhradu. Jinak bych cht%u11bl pozd%u11bji zainvestovat do dra%u17e%u161ího preampu.
Take se mi u VTB1 zda, ze musim tu lampu ohulit uplne na max. aby to neznelo suse. Ale mam ho teprve chvilku a jeste jsem ho nezkousel posadit do mixu. Tam se teprve ukaze, jak je dobry.
Mas vyzkousene, ze preampy ve Spiritu budou minimalne stejne dobre jako VTB1? Skoro bych rekl, ze ne.

Jinak Spirit jako takovy ti moc doporucuji. Vic nez levne Yamahy, Tapco a dokonce i Mackie. Ja mam Behringer UB1202 pro prilezitostne pouziti, kdyz bych nahraval vicevstupove - treba vic zpevaku najednou a kdybych ho mel necim nahradit, tak asi zrovna Spiritem. Jenze UB1202 je skoro neprodejny a Spirit drahy. A vzhledem k tomu, ze UB1202 skoro nepouzivam, tak to asi necham tak jak je.

Jaky preamp chces v budoucnu? DAV BG1?

delay

Příspěvek od delay » 24 říj 2006 15:20

vasek:
Díky, jasně, že VTB-1 zní líp, méně hrubě a přirozeně soft :-)
Ovšem zase to pro mé ušiska nebyl tak propastný rozdíl, to mě překvalpilo, čekal jsem spíš úplnou hrůzu :-).

delay

Příspěvek od delay » 24 říj 2006 15:28

fova:
Nemyslim, že by preampy Spiritu byly lepší nežli VTB1, ale nadruhou stranu musejí být lepší, nežli Compact4 a na přechodnou dobu mi postačí.
Někde sem ale o těch preampech ze Spiritu četl chválu... Navíc u VTB1 mi opravdu trochu vadí ta sterilita, kupoval jsem ho pro zahřátí a on jen pěkně čistě zesiluje. Lampa moc nesaturuje. Je to pořád hodně studené, ikdyž stále stojím za tím, že za ty peníze se to vyplatí.

Co bych chtěl kupovat? Nevim... Je toho ještě hodně kolem a ten preamp je prostě na seznamu. Něco kolem 10.000 - 15.000 max. Uvidíme, jak to půjde. Nechtěl bych se totiž celej život honit za gearem, a tak klidně něco natočím s méně kvalitníma preampama... vždyť to sami znáte.

Odpovědět