Test preampů ISA One vs. MPA Gold

Mikrofony a předzesilovače

<t>Která z ukázek by vám vyhovovala více "1. nebo 2."?</t>

-1. se mi zda lepsi celkove
13
54%
-2. se mi zda lepsi celkove
2
8%
-1. ale jen hlas
4
17%
-2. ale jen hlas
0
Žádná hlasování
-tenhle test je uplne irelevantni
5
21%

Celkem hlasů: 24

delay

Re: Test preampů (XXX) vs (XXX) - typy prozradím později

Příspěvek od delay » 17 lis 2009 11:39

c9000 píše:Nenapínej a vybal to,! toho Uliho bych rád slyšel, zatím je to dle informací ultralevnejextrakvalitníulihomajstrštych, skoro přemýšlím že tu tisku vobjetuju :wink:
Až sem nahodím MIC100 tak to vybalím, odpoledne přemluvím ženu aby něco zaspívala...a testnu znova vše. Čili bude accapela a asi ta nylonka znova.

nunu

Příspěvek od nunu » 17 lis 2009 11:56

delay píše:Když už sem zavítal ULI - mám tady MIC100, nemám ho taky sejmout? Obrázek
Jooo, prosiiiiiiiim -) :mrgreen: Na pohadky jsem sice uz stary, ale tahle byla suprova... Absolutne suprova.

mando

Příspěvek od mando » 17 lis 2009 12:36

zvuk mi moc nesedi takze sa tazko hodnoti, c. 2 zneje suchsie ale detailnejsie, okrem toho ak by boli vsetky nastroje nahrate cez c. 1 tak by to asi bol chaos takze tip:
1. ART
2. ISA

listonos

Příspěvek od listonos » 17 lis 2009 13:50

Mne sa zda o dost lepsia dvojka, ma to velmi prijemny zvuk - taky vyrovnany.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 17 lis 2009 13:57

Pytkin píše:no .. v tomto pripade by som dal ale za pravdu jackiesovi .. aspon z tych ukazok by som si radsej nechal tu stereo goldku , ked je cena za kanal 3x nizsia ako pri tom ISO .. i ked za seba musim povedat , ze mi farbenie vadi , takze davam prednost tranzistorakom ..
No ale dyt ty nejbarevnejsi preampy jsou vsechny tranzistoraky ;) (vis jak to myslim, nepitvejme to, rejpnul jsem si ;)
delay: kraaasna pohadka... Ke mne ted pluje jeden kousek po velke rece, tak jsem zvedavej.

delay

Příspěvek od delay » 17 lis 2009 14:42

Kermitak píše: Ke mne ted pluje jeden kousek po velke rece, tak jsem zvedavej.
Óuuuu...:) Budeš s něčím srovnávat?

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 17 lis 2009 14:46

Pokud bude zajem, tak muzu udelat srovnani s goldmajkem, ale pro sebe to neplanuju, zhruba vim co od toho cekat.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 17 lis 2009 15:19

Kermitak píše:No ale dyt ty nejbarevnejsi preampy jsou vsechny tranzistoraky ;) (vis jak to myslim, nepitvejme to, rejpnul jsem si ;)
ktore su najfarebnejsie ? ja nemam v tomto moc prehlad .. vzdy som si myslel ze farbia lampy .. a kvoli tomu si ich ludia kupuju .. a ze trandaky nefarbia ..

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 17 lis 2009 15:24

PM, irc, at to tu nezadelavame.

kexik

Příspěvek od kexik » 17 lis 2009 15:36

jednoznacne jednicka. viac vysok, o dost dynamickejsi ale este stale relativne neutralny. dvojka je velmi plocha, ze je menej vysok by az tak nevadila ale ta plochost asi ano. btw zapni si subsonicky filter ked budes nabuduce naberat vokaly. a asi aj ten popfilter to chce hustejsi, ak artikulujes taketo P
a nabuduce na ukazkach zrovnaj hlasitosti, musel som si 1 stisovat aby sa to dalo porovnat
jo aj basy ma 1 lepsie, u mna je to uplne jasne...

delay

Příspěvek od delay » 17 lis 2009 17:47

Kermitak píše:PM, irc, at to tu nezadelavame.
Klidně jsi mohl sem.. v poho.

delay

Příspěvek od delay » 17 lis 2009 17:50

kexik píše:jednoznacne jednicka. viac vysok, o dost dynamickejsi ale este stale relativne neutralny. dvojka je velmi plocha, ze je menej vysok by az tak nevadila ale ta plochost asi ano. btw zapni si subsonicky filter ked budes nabuduce naberat vokaly. a asi aj ten popfilter to chce hustejsi, ak artikulujes taketo P
a nabuduce na ukazkach zrovnaj hlasitosti, musel som si 1 stisovat aby sa to dalo porovnat
jo aj basy ma 1 lepsie, u mna je to uplne jasne...
Díky. Úplně souhlas. S P, B jsem dosud neměl problém, novej preamp mě příjemně překvapil nejen v podaní spodního frekvenčního spektra. Kdyžtak nasadím ještě druhej screen a HPF jsem nezapínal nashvál protože každej z prempů ho má na jiné frekvenci.

S Ulim dnes již nestíhám, zkusil jsem zatím jen nylonku a je to celkem už hodně rozdíl (takovej nijakej šedej zvuk)...

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 17 lis 2009 17:57

delay píše:
Kermitak píše:PM, irc, at to tu nezadelavame.
Klidně jsi mohl sem.. v poho.
OK, tak copy/paste co jsem psal Pytkinovi:

No barvej hlavne ty trafa vevnitr, je imho celkem jedno jestli je za tim lampa nebo tranzistor. Cisty preampy co znam ty trafa nemaji. Lampa samozrejme muze taky pribarvit, ale neni to pravidlo, ze lampa = barva, zalezi na konstrukci.
Nejsem zadny expert na preampy, ale temi nejbarevnejsimi jsem myslel treba klasicky stary Neve preampy (1066, 1073, 1081(4), ...). Vsechno je to z myho osobniho pohledu, Neve je "nejbarevnejsi" co znam, na druhou stranu lampovy preampy co jsem slysel jsou spis cistsi s takovou medovou hladkosti.

vras

Příspěvek od vras » 18 lis 2009 23:02

Muj hlas je pro 1ku, prijemnejsi a plnejsi zvuk.
Když už sem zavítal ULI - mám tady MIC100, nemám ho taky sejmout
Nevim, cim chces uliho sejmout, ale vyporadej se s nim rychle, tak jak to sveho casu umel kral vsech drsnaku Bruce Willis :-)

delay

Příspěvek od delay » 19 lis 2009 10:00

A máme tu slibované odahlení, tedy pro toho, kdo pozorně téma sledoval je to již jasné...

1. Focusrtite ISA One
Obrázek
ISA One je transormátorový jednokanálový předzesilovač střední třídy s trafem Lundhal. Konstrukci navrhl Rupert Neve.

2. ART MPA Gold
Obrázek
MPA Gold spadá do kategorie nižší střední třídy a jedná se o dvoukanálový lampový předzesilovač.

Oba preampy jsem měl nastavené na shodnou impendanci 600 Ohm, což dle manuálu ISA One odpovídá nastavení na "Low", u MPA Gold je impendance plně nastavitelná...

Shrnutí:
Původně jsem čekal větší nuance ve zvuku, což bylo dáno faktem, že ISA One je papírově o třídu lepší, a tedy na mne zapůsobilo jakési všeobecné dogma o tom, že dražší věc je zpravidla lepší...
Dokud jsem tedy nenahrál zpěv a porovnával pouze zvuky nylonky, byl rozdíl opravdu nepatrný, i tak jsem měl pocit, že zvuk ISA je o chlup otevřenější, zatímco MPA zvuk jakoby obalí, ale zároveň trochu ztenčí. Tyto vlastnosti se naplno projevily až po sejmutí hlasu, kde rozdíly byly slyšitelné zřetelněji.
V poslední fázi jsem ještě slíbil test preampu Behringer MIC100... nahrál jsem opět nylonku a v podstatě hned byl znatelný rozdíl. Zvuk MIC100 je špinavý, na basech až zahuhlaný a nedává nástroji vůbec žádný prostor, zkrátka zde je rozdíl opravdu markantní.
Nakonec ještě dorazil kamarád zvukař a přinesl s sebou mj. mikrofon AKG D5, protože jsem chtěl udělat ještě testík nějaké běžné dynamiky. Nahrál jsem tedy vzorky přes ISA One a MPA Gold a porovnal jednak mezi nimi a druhak s K2. D5-ka zněla celkem hezky, až jsem byl překvapenej, byť rozdíl oproti K2 byl v podaní sykavek a frekvenční plnosti ve prospěch K2... V porovnání ISA One a MPA Gold s D5-kou jako zdrojem došlo k významnému posunu, neboť ISA si se signálem D5 poradila o poznání lépe než MPA Gold.
Nakonec jsem ještě přidal FXtrack a na oba záznamy hodil stejný REVERB abychom zjistili, jak se chová zvuk po efektování... Zde se ještě více projevily kvality ISA One, protože zvuk zůstaval stále krásně transparentní a přirozený, s pěknou lokalizací v prostoru, u MPA Gold vynikla určitá uzavřenost a izolace zvuku jakoby ve slupce a do prostoru ztrácel výšky... V případě MPA Gold jsme ještě použili EQ na ošetření nedostatků, ale nebylo to ono. V této chvíli jsem již věděl že ISA One je pro mne vítěz testu. (Trochu mne mrzí, že jsem u MPA nikdy neexperimentoval s výměnou elektronek :oops: , nedokážu odhadnout, nakolik % se ta lampa podílí na koncovém zvuku, ale zanedbatelné to asi nebude).

Na závěr bych ještě napsal, že oba preampy považuji za výborné a cenově dostupné. ISA One se mi jeví jako více univerzální, na post hlavního preampu do malinkého domácího studijka a použil bych ho zejména na vokály. MPA Gold bych doporučil tam, kde je rozpočet omezený, a je potřeba dvou kanálů. Je to podle mě preamp za hodně dostupnou cenu, přitom se slušným zvukem a nemá ve své třídě moc konkurenci (možná SPL Goldmike, ale ten se přeci jen hůře shání, je o fous dražší a pokud si vzpomínám nemá HiZ linkové vstupy, nasatvitelnou impendanci atd...).

Odpovědět