Test ribbonu T.Bone RB100

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
fova

Test ribbonu T.Bone RB100

Příspěvek od fova » 01 lis 2007 22:05

Vcera jsem si ho privezl od Thomanna za 79 EUR :wink: :

Obrázek

a dnes vecer jsem ho otestoval. Koupil jsem ho na zaklade doporuceni nekolika spokojenych uzivatelu na Gearslutz.

Nejprve design: Prijemne je, ze za tak malo penez dostanete krome mikrofonu pavouka, drevenou skrinku vylozenou satenem a ochranny satenovy pytlik, pro pouziti, kdyz je mikrofon na stojanu.
Pri detailnim ohledani mikrofonu je znat, ze dilenske zpracovani odpovida cene - na dne mikrofonu jsou zretelne kruhove stopy po obrabecim nastroji a na vrcholu jsou nejake matne flicky. Pri pohledu z 1m uz to ale asi registrovat nebudete a mikrofon vypada hodne "cool".

Zapojil jsem ho do Goldmike a na zaklade prechozich doporuceni nastavil gain uplne na maximum a bez fantomu. To jsem trochu prehnal, protoze pri 100% gainu uz dochazelo ke zkresleni signalu. Optimalni hodnota byla kolem 75% zisku. Pri takovem zesileni uz byl dost zretelny sum.

Zacal jsem zpivat pres kovovy pop-filter a byl to presne ten charakter zvuku, ktery jsem cekal - bez vysek, pod dekou, dost temny a zakulaceny zvuk, ktery se prijemne posloucha.
Zazpival jsem "Ovcaci, ctveraci" 3x - v basovych, stredovych a vyssich tonech, abych zachytil charakter mikrofonu v celem zvukovem spektru a nahral to do pocitace. Nastroj jsem zadny nenahraval.

Tady si to muzete poslechnout (nad to jedno klipnuti uprostred se povzneste, nechtelo se mi to nahravat znovu):

http://www.home.karneval.cz/0406520701/rb100.mp3

Pak jsem se pokousel pomoci ekvalizace z toho dostat zvuk podobny kondenzatorovym mikrofonum. Potvrdilo se to, co jsem o ribbonech cetl, ze nahravka snese velkou miru ekvalizace, bez toho, aniz by byla nejak degradovana a znela spatne. Az kdyz jsem zvedl pasmo nad 8kHz o vice jak 8dB, objevily se neprijemne sykavky zname z cinskych mikrofonu. Nakonec jsem to nedodelal, protoze by to trvalo dlouho, nez bych ten zvuk vyladil, ale verim, ze by to slo. Nejlepsich vysledku jsem dosahl s mirnym zdvihem (+ 2dB) kolem 1-2kHz a pak postupne zvedat az nekde kolem 11kHz byl vrchol (+6dB).

Podle me je to za ty penize super mikrofon, ktery zvukove predci mnoho 2x tak drazsich mikrofonu. Je ale urceny spise pro toho, kdo hleda opravdu temny, poddekovy zvuk. Jako jediny univerzalni mikrofon pro nekoho, kdo chce zacit asi ne.
Ja osobne jsem rad, ze jsem do nej sel, protoze mi zase rozsiril pocet zvukovych barev mych mikrofonu.

Martin

Příspěvek od Martin » 01 lis 2007 23:28

Fovo ty jsi mikrofonový úchylák !

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 02 lis 2007 00:43

Len ci ostane cas aj na daku tu muziku ..

fova

Příspěvek od fova » 02 lis 2007 15:40

V posledni dobe jsem muziku skutecne dost zanedbaval a spise jsem hromadil gear :-)
Ale az dokoncim koncem roku knizku, co pisu, tak se na muziku chci zase vrhnout.

Poslouchal nekdo tu nahravku? Zajimal by me vas nazor na zvuk.

safa
Profesionál

Re: Test ribbonu T.Bone RB100

Příspěvek od safa » 02 lis 2007 15:43

fova píše:Vcera jsem si ho privezl od Thomanna za 79 EUR :wink: :
... hmmm, FOva, pujcis mi ho prosim te ?
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

fova

Příspěvek od fova » 02 lis 2007 15:46

Klidne. Detaily pres PM.

Co, ze mas o nej zajem?

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 02 lis 2007 15:54

Chci ho srovnat s sE R1
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

fova

Příspěvek od fova » 13 lis 2007 16:31

Nady RSM3, ktery se prodava v USA za 230 USD (4100Kc)

Obrázek

RB100 je pravdepodobne naprosto identicky mikrofon, ktery je Thomannem prodavan za polovicni cenu.

Tady je ten muj:

Obrázek

Michael Joly, ktery je znamy modifikacemi Oktav doporucil v jedne diskuzi z tech Thomannovych ribbonu prave RB100:

"I would not recommend the RB-500 because its headbasket and internal "waffle plate" resonator ring like crazy and this mic is nearly impossible to shock mount.
That leaves the RB-100 or RM-700. While both mics have shock mounts, the RB-100 will give you more flexibility regarding cymbal presence control. It also appears to be 20 Euro less than the RM-700 too."

Jinak v patek jede muj RB100 na testovani k Safovi.

kexik

Příspěvek od kexik » 13 lis 2007 16:38

fova, jak velka je ta mp3 s ukazkou? ci je mi realne to odcvrlikat cez modem
btw, ze nady a t.bone su identicke, viem uz pomerne dlho. este je tretia znacka, pod ktorou sa predaval vo francuzsku, ale zabudol som nazov.
vsetky tri tomanie modely maju prislusne protitypy

fova

Příspěvek od fova » 13 lis 2007 16:41

1,64MB

Nady ma skutecne vzhledove naprosto identicke modely jako Thomann.
Psal jsem to sem kvuli te cene, ze fakt stoji za to je koupit u Thomanna.

matucha

Příspěvek od matucha » 13 lis 2007 16:44

hm, zajimave nastydlej hlas ;-) de z toho dostat ta ryma? (tim nemyslim to, ze zvednes vejsky)

ale spodek je zajimavej, rozhodne ne tenkej... myslim, ze to najde svoje vyuziti hlavne na bici a asi bych pres to rad slysel kontrabas, ale taky nejakej kejtrovej aparat

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 13 lis 2007 16:51

Myslim, ze to nezni uplne zle.

kexik

Příspěvek od kexik » 13 lis 2007 17:05

fova píše:1,64MB

Nady ma skutecne vzhledove naprosto identicke modely jako Thomann.
Psal jsem to sem kvuli te cene, ze fakt stoji za to je koupit u Thomanna.
na prodigy pro to niekto aj rozkuchal a porovnaval ribbon. nasiel na tom vraj nejake qc nalepky, ktore vyzerali celkom rovnako...
ale samozrejme je tam priestor na tunenie, predovsetkym vymenou trafa a tiez sa da babrat s krytom

fova

Příspěvek od fova » 13 lis 2007 19:51

2 Kexik: Michael Joly tyhle Nady ribbony upravuje podobne jako Oktavy. Vymeni nejake soucastky, vyrve z toho mrizku a da tam nejakou s vetsimi oky a uvnitr to nejak akusticky utlumi (asi kouskem molitanu).

2 Matucha: Asi jsem mel trochu rymu, uz si nepamatuju. Normalne tak pres nos nezpivam.
Lide RB100 pouzivaji predevsim na nastroje. Na vokaly uz min.

2 AMorph: Mel jsem tu na navsteve jednoho folkoveho hudebnika, ktery vydal spoustu desek, obcas si to i sam micha a je docela vysazeny na kvalitni zvuk. Pustil jsem mu tuhle nahravku a moc se mu libila.

fova

Příspěvek od fova » 13 lis 2007 20:39

Ja ti beru tak, ze Royer nebo AEA budou zvukove o tridu lepsi. Jejich zvuk bude mit vice detailu a mene degradace.
Budou vhodnejsi na solove nahravky, kde je kazda chybka znat.
Ale tohle mi prijde az neuveritelne zajimave a kvalitni na to, ze to stoji jenom 79 EUR. V mixu s vice nastroji a vokaly se pripadna nectnost ztrati.
Samozrejme jsem se setkal s tim, ze se ten mikrofon nekomu zvukove nelibil, ale to byl jeden clovek z deseti nadsenych uzivatelu.

Odpovědět